Stihl Cash Back

Redlenie ziemniaków - po co, kiedy, ręczne czy glebogryzarką

Redlenie ziemniaków to nic innego jak obsypywanie roślin ziemią w celu uzyskania dorodnego plonu i ładnie wykształconych bulw. Przy okazji usuwa się chwasty rosnące między rzędami ziemniaków. W tym artykule wyjaśniamy po co, kiedy i jak redlić ziemniaki na działce oraz w ogrodzie. Zobacz także, czym różni się redlenie ręczne od redlenia ziemniaków glebogryzarką.

redlenie ziemniaków
Ziemniaki rosnące w redlinach
Fot. pixabay

Redlenie ziemniaków - po co

W ogrodach przydomowych oraz na działkach uprawia się wyłącznie wczesne odmiany ziemniaka. Do prawidłowego wzrostu ziemniaki wymagają żyznej, ciepłej i lekkiej gleby. Redlenie ziemniaków spulchnia i napowietrza glebę, stwarzając tym samym najlepsze warunki do rozwoju bulw ziemniaka.

Redlenie, czyli obsypywanie ziemniaków ziemią, sprawia także, że bulwy osłonięte przed słońcem nie wytwarzają trującej solaniny. Obredlanie ziemniaków jest również doskonałym sposobem na walkę z chwastami, na które ziemniaki przed zwarciem międzyrzędzi są bardzo wrażliwe.

Redlenie ziemniaków - kiedy

Bulwy ziemniaków należy sadzić do gruntu w kwietniu stosując rozstawę sadzenia ziemniaka 50x40 cm. Po wzejściu roślin formuje się na zagonach wały nagarniając na rośliny ziemię tak wysoko, żeby widoczne były tylko kilkucentymetrowe pędy. Kolejny zabieg przeprowadzamy, gdy rośliny osiągną wysokość około 15 cm, a kolejny raz przed ich kwitnieniem. Kiedy ziemniaki zarosną redliny, zaprzestajemy obsypywania, żeby nie uszkodzić kruchych pędów.

redlenie ziemniaków
Ziemniaki obsypane w redlinach
Fot. pixabay

Ręczne redlenie ziemniaków

Na niewielkich powierzchniach oraz tam, gdzie nie można wjechać pojazdem mechanicznym, możemy z powodzeniem ręcznie redlić ziemniaki. Do pracy najlepiej przystąpić po deszczu, gdy ziemia jest wilgotna i łatwa do obrabiania. Jeżeli podłoże jest zaskorupiałe, można najpierw wzruszyć glebę spulchniaczem o trzech zębach. Następnie zagarniamy ziemię na zagonach tworząc redliny i jednocześnie obsypując nią rośliny.

redlenie ziemniaków
Dzięki redleniu uzyskujemy lepszej jakości bulwy ziemniaka
Fot. pixabay

Żeby ułatwić sobie pracę, warto zaopatrzyć się w ręczny obsypnik, radełko do ziemniaków, takie jak np. radełko ogrodowe ręczne, obsypnik multi-star® Wolf Garten. Dzięki ostrej końcówce narzędzie to dobrze wbija się w glebę, co umożliwia tworzenie równomiernej bruzdy. Takie proste narzędzie sprawdzi się doskonale do obsypywania ziemniaków czyniąc pracę łatwiejszą i bardziej wydajną.

radełko ogrodowe ręczne

Redlenie ziemniaków glebogryzarką

Do redlenia ziemniaków w ogrodzie można także wykorzystać przystawki do posiadanych urządzeń mechanicznych. Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę większej ilości ziemniaków i dysponujemy ręczną glebogryzarką, warto pomyśleć o kupnie obsypnika ziemniaków dedykowanego takiemu urządzeniu. Redlenie ziemniaków glebogryzarką zdecydowanie ułatwi i przyspieszy prace w ogrodzie.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. ABC Moja działka, praca zbiorowa, Polski Związek Działkowców, Warszawa 1990, s. 140-141;
2. Vademecum działkowicza, praca zbiorowa, Śląskie Wydawnictwo Prasowe Prasa-Książka-Ruch, Katowice 1986, s. 86;
3. M. Orłowski, E. Kołota, I. Strychacz, Uprawa warzyw w gruncie, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1988, s. 238-239.