Stihl Cash Back

Rabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzić

Rabata żwirowa to doskonały sposób na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, a żwir użyty na rabacie doskonale kontrastuje z zielonymi pędami i liśćmi roślin. Rabatę żwirową zakłada się jednak nieco inaczej niż typową rabatę z kwiatami. Zobacz jak zrobić rabatę żwirową i poznaj najlepsze rośliny na rabatę żwirową.

rabata żwirowa
Rabata żwirowa w ogrodzie japońskim

Rabata żwirowa - zalety i wady

Żwir może być bardzo ciekawym materiałem do wykorzystania w ogrodzie. Stosując żwir sprawimy, że nasz ogród będzie wyglądał niebanalnie, znacznie ciekawiej niż ogrody sąsiadów. Zastosowanie żwiru jest dość szerokie. Możemy nim wysypywać ścieżki w ogrodzie, brzegi ogrodowej sadzawki lub strumyka, a także pokrywać glebę na rabatach z roślinami, tworząc tzw. rabaty żwirowe.

Dlaczego warto założyć rabatę żwirową? Przede wszystkim żwir jest dostępny w różnych kolorach, co daje nam nowe możliwości komponowania barw. Przeważnie wykorzystuje się jasny żwir, który podkreśla urodę roślin (uwydatnia ich kształty i barwy) i sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko.

Rabata żwirowa jest doskonałym rozwiązaniem na zagospodarowanie niewielkich miejskich ogrodów od frontu domu, gdzie często brakuje miejsca na bujną roślinność i gdzie sprawdza się prosta forma roślinnej kompozycji. Rabaty żwirowe można zakładać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu (jasny żwir mniej się nagrzewa niż czarna gleba), nadając im charakter ogrodu japońskiego lub śródziemnomorskiego. Rabaty żwirowe sprawdzają się też w miejscach cienistych, gdzie jasny żwir rozjaśni nieco stanowisko.

Żwir na rabacie pełni też rolę materiału ściółkowego (można stosować np. kory ogrodowej), zmniejszając wyparowanie wody z gleby (ogranicza przesychanie roślin, pozwala zmniejszyć częstotliwość podlewania), ograniczając wahania temperatury gleby (zimą stanowi warstwę izolującą od mrozu, latem zapobiega nagrzewaniu gleby przez słońce), ogranicza wzrost chwastów. Pod żwirem łatwiej też ukryć elementy systemu nawadniającego lub kable doprowadzające prąd do lamp ogrodowych.

Te liczne zalety żwiru sprawią, że decydując się na założenie rabaty żwirowej, możemy stworzyć w ogrodzie zakątek bardzo ciekawy, estetyczny i łatwy w utrzymaniu.

rabata żwirowa
Rabata żwirowa z trawami ozdobnymi

Jak zrobić rabatę żwirową

Jeżeli rośliny już rosną na rabacie, żwir możemy rozsypać pomiędzy roślinami, stosując go tak, jak każdy inny materiał ściółkowy. Najpierw jednak rośliny trzeba wypielić, usunąć chwasty i wyrównać powierzchnię gleby. Żwir rozsypujemy równomiernie. Jego warstwa powinna wynosić nie mniej niż 3 cm. Gdy warstwa żwiru będzie cieńsza, szybko pojawią się prześwity gleby spod żwiru oraz łatwo będą wyrastać chwasty. Grubsza warstwa znacznie zmniejszy liczbę pojawiających się chwastów. Pamiętajmy też aby nieco grubszą warstwę żwiru (podobnie jak każdej innej ściółki) dać pod rośliny wrażliwe na mrozy i płytko się korzeniące, takie jak azalia i różanecznik.

Jeżeli rabata żwirowa będzie zakładana od nowa, warto do tego zabrać się w nieco inny sposób. Dzięki kilku prostym zabiegom sprawimy, że nasza nowa rabata będzie o wiele łatwiejsza w pielęgnacji (w zasadzie zupełnie wyeliminujemy konieczność usuwania chwastów) i zachowa swój urok bardzo długo.

Najpierw należy wykonać projekt rabaty żwirowej i zaplanować nasadzenia. Jako rośliny na rabatę żwirową doskonale sprwdzają się rośliny wyraziste, architektoniczne, o zdecydowanych kolorach i pięknych kształtach, które będą atrakcyjnie kontrastować z jasnym żwirem, pokrywającym glebę. Świetnie sprawdzi się tu bukszpan (super wygląda formowany w kulę), miniaturowe iglaki, typowe rośliny do ogrodu japońskiego - klon palmowy, różaneczniki i azalie, a także hortensje, funkie, żurawki, juki oraz niskie trawy ozdobne.

Następnie starannie przygotowujemy glebę, podobnie jak pod tradycyjną rabatę - odchwaszczamy, przekopujemy, użyźniamy, wyrównujemy.

rabata żwirowa
Połączenie żwiru z korą ogrodową

Do tej pory nasza rabata żwirowa jest zakładana tak samo jak rabata tradycyjna. Ale od tego momentu zaczynają się poważne różnice, wpływające na zgoła inną funkcjonalność rabaty żwirowej. Otóż, aby zapobiec rozwojowi chwastów oraz mieszaniu się żwiru z glebą, warto na powierzchni gleby umieścić materiał izolujący. Musi być to materiał, który będzie jednocześnie przepuszczał wodę i powietrze. Może to być czarna agrowłóknina ściółkująca, mata szkółkarska lub cienka geowłoknina. Nie bardzo natomiast nadaje się nieprzepuszczalna folia. Jeżeli już zdecydujemy się na folię, to trzeba w niej porobić dodatkowe nacięcia, aby mogła przenikać woda i powietrze.

Ten element powoduje, że tak ważny jest wcześniej wykonany projekt rabaty żwirowej i zaplanowanie nasadzeń, bo ciężko będzie wprowadzić zmiany po ułożeniu włókniny.

Na tym etapie warto też pomyśleć o sposobie podlewania rabaty żwirowej. Otóż od wody na żwirze może odkładać się osad, mogą powstawać przebarwienia. Jeśli zatem chcemy aby było naprawdę ładnie, pomyślmy o nawadnianiu kropelkowym. Instalację nawadniającą umieszczamy pod włókniną. Podobnie warto postąpić z elementami instalacji elektrycznej. Ewentualne kable prowadzące prąd do lamp ogrodowych będą doskonale ukryte pod matą.

A zatem, najpierw montujemy instalację nawadniającą i kładziemy kable pod oświetlenie ogrodowe, a dopiero potem rozkładamy na glebie matę. Pamiętajmy też aby z położeniem maty odczekać kilka dni od momentu przygotowania gleby, aby grunt zdążył osiąść.

rabata żwirowa
Rabata żwirowa

Jak sadzić rośliny na rabacie żwirowej

Po rozłożeniu maty, rozstawiamy na niej rośliny w miejscach, w których mają być sadzone (z tego względu najwygodniej jest kupić na rabatę żwirową rośliny w pojemnikach). Następnie wycinamy w macie otwory pod rośliny (można też dokonać nacięć na krzyż i zawinąć brzegi włókniny pod spód). W miejscu otworów wykopujemy dołki, nieco większe niż donice, w których są sadzonki. Otwory wypełniamy żyzną glebą wzbogaconą nawozami. Przeważnie dobrze jest dać ziemię wymieszaną z obornikiem lub kompostem i dodatkowo dosypać nawozy mineralne odpowiednie dla danych grup roślin. Do tak przygotowanych dołków możemy już sadzić rośliny na rabatę żwirową, a następnie dopełniamy dołki resztą przygotowanej gleby.

Po posadzeniu roślin, włókninę oczyszczamy z resztek gleby i wysypujemy na nią żwir. Żwir rozsypujemy równomiernie, tworząc warstwę 3 - 5 cm. Rabata jest już gotowa. Teraz rośliny trzeba podlać aby ułatwić im przyjęcie się na nowym stanowisku.

Tak przygotowana rabata żwirowa będzie wymagać nieco innej pielęgnacji, niż rabata tradycyjna. Przede wszystkim w zasadzie zupełnie eliminujemy problem z chwastami. Utrudnione natomiast będzie nawożenie roślin, gdyż nawozów nie będzie można po prostu rozsypywać na rabacie. Przydadzą się tu nawozy płynne doglebowe (po rozcieńczeniu podlewamy bezpośrednio pod roślinę) oraz nawozy dolistne. Po pewnym czasie może zajść też konieczność wyrównania i uzupełnienia warstwy żwiru.

Przeczytaj również: