Sucha rzeka w ogrodzie - jak zbudować suchy strumień

Sucha rzeka, lub inaczej suchy strumień, to bardzo ciekawe rozwiązanie, imitujące koryto prawdziwej rzeki. Sucha rzeka doskonale sprawdza się w ogrodzie silnie nasłonecznionym lub gdy nie ma możliwości doprowadzenia wody do ogrodowego strumyka. Wymaga też znacznie mniej pielęgnacji niż prawdziwy strumyk, pozwalając przy tym jednak sprawić wrażenie wody płynącej w ogrodzie i nadać ogrodowej kompozycji dynamiki. Zobacz jak zbudować suchy strumień w ogrodzie.

suchy strumień, sucha rzeka w ogrodzie
Suchy strumień z kamyków imituje prawdziwą rzekę płynącą przez ogród

Suchy strumień świetnie sprawdzi się w ogrodzie skalnym, popularnie określanym jako skalniak, często jest też stosowany w ogrodach japońskich i ogrodach w stylu nowoczesnym. W uproszczeniu jest to suche koryto potoku, wysypane żwirem. Oczywiście aby uzyskać efekt imitujący naturalne koryto rzeczne, do budowy suchego strumienia należy użyć odpowiednich materiałów, a także właściwie uformować jego brzegi. Tylko wówczas sucha rzeka będzie prawdziwą ozdobą naszego ogrodu.

Jak zbudować suchy strumień

Aby zbudować suchy strumień trzeba przede wszystkim uformować nieckę i wysypać jej dno żwirem. Warto zastosować otoczaki, takie same jakie występują w naturalnych korytach rzecznych. Dobrze sprawdza się też biały grys. Jego jasna barwa będzie silnie kontrastować z zielenią otaczających roślin. Nawet jeżeli stosujemy grys, warto tu i ówdzie ułożyć otoczaki, a przy brzegach większe kamienie. Ciekawy efekt może też dać kamienna wyspa uformowana na środku suchej rzeki.

Jeżeli suchy strumień będzie graniczyć z trawnikiem, warto zastosować obrzeża z bali lub większe kamienie ułożone jeden przy drugim, by żwir nie rozsypywał się poza obręb strumienia ale też aby trawa nie przerastała na strumyk.

suchy strumień, sucha rzeka w ogrodzie
Mostek na suchą rzeką potęguje efekt

Nie bez znaczenia dla efektu całej kompozycji będzie mieć też dobór odpowiednich gatunków roślin rosnących przy suchym strumieniu, atrakcyjnie kwitnących lub o ozdobnym ulistnieniu. Jeżeli suchy strumień będzie się wić poprzez ogród skalny, warto w szczelinach między kamieniami posadzić typową roślinność skalną - macierzankę, rojniki i rozchodniki. W pobliżu, na nasłonecznionym stanowisku, atrakcyjnie będą się prezentować: karłowa sosna kosodrzewina 'Mops', kępy kwitnącej na różowo tawuły japońskiej czy soczyście zielona, zwarta i kulista, miniaturowa odmiana cyprysika Lawsona 'Green Globe'. Kontrastem dla tych roślin, mogą być posadzone nieopodal gatunki i odmiany klonów japońskich i o czerwonych i purpurowych liściach, perukowiec podolski 'Royal Purple' czy śliwa wiśniona 'Pissardii'.

Na bardziej ocienionych stanowiskach i wilgotnych glebach, ze żwirowym korytem suchego strumienia, ładnie będą się komponować zielone liście funkii oraz czerwonawe lub bordowe liście żurawek.

Suchy strumień w zasadzie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Okresowo trzeba tylko sprawdzać czy w wyniku silnych opadów deszczu lub podmuchów wiatru, jego konstrukcja nie została podmyta, lub czy żwir nie rozsypał się poza jego obręb. Z czasem spod kamyków mogą przerastać chwasty. Aby tego uniknąć, dno strumienia wykłada się geowłókniną albo agrowłókniną czarną do ściółkowania, a dopiero na to wysypuje żwir i kamienie. Czarnej folii nie polecam, gdyż nie będzie ona przesiąkliwa i po opadach deszczu w zagłębieniach może gromadzić się woda.

Tak wykonana sucha rzeka w ogrodzie stanie się lementem bardzo dekoracyjnym, a jednocześnie nie wymagającym prawie żadnej pielęgnacji.

Przeczytaj również:

Ścieżki żwirowe w ogrodzie
Żwir jest jednym z materiałów sypkich, z których możemy wykonać ścieżki ogrodowe. Żwir jako materiał na ścieżki ma wiele zalet. Przede wszystkim ścieżki takie w łatwy sposób możemy wykonać samodzielnie i są stosunkowo tanie. Ładnie komponują się z innymi materiałami używanymi w ogrodzie, zarówno z kamieniem, cegłą, drewnem, jak i z zielenią trawnika i otaczających roślin. Więcej...

rabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzićRabata żwirowa - jak zrobić, jakie rośliny posadzić
Rabata żwirowa to doskonały sposób na zagospodarowanie reprezentacyjnej części ogrodu. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, a żwir użyty na rabacie doskonale kontrastuje z zielonymi pędami i liśćmi roślin. Rabatę żwirową zakłada się jednak nieco inaczej niż typową rabatę z kwiatami. Zobacz jak zrobić rabatę żwirową i poznaj najlepsze rośliny na rabatę żwirową. Więcej...

ogród odporny na suszęRośliny odporne na suszę
Jeżeli działkę posiadamy za miastem, odwiedzamy ją tylko w weekendy i brakuje nam czasu na regularną pielęgnację, to okresy suszy podczas lata mogą się okazać dla takiego ogrodu zabójcze. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybranie do ogrodu roślin odpornych na suszę i wymagających mniej pielęgnacji. Znajdziemy tu szereg ciekawych gatunków i odmian. Więcej...