Hortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnie

Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże, przepiękne kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato, aż do jesieni. Może być sadzona jako soliter lub w kompozycji z innymi roślinami na rabacie. Zobacz jak wygląda uprawa hortensji w ogrodzie i jak powinna przebiegać pielęgnacja hortensji aby jak najdłużej kwitła. Wyjaśniamy dlaczego, mimo naszych starań, czasami hortensja nie kwitnie oraz jak zmienić kolor kwiatów hortensji.

hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem osiągającym do 1,5 m wysokości. Typowa forma pochodzi z wschodniej i południowej Azji, jednak nasze ogrody zdobią zazwyczaj kultywary i mieszańce z hortensją kosmatą (Hydrangea aspera). Liście tej rośliny są owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze, zazwyczaj ciemnozielone, choć u niektórych mogą mieć jasne przebarwienia. Kwitnie od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty hortensji ogrodowych są zebrane w bardzo ozdobne, kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona. Mogą występować w odcieniach bieli, różu i błękitu. Rośliny te chętnie są uprawiane w ogrodach ozdobnych ale występują też jako rośliny doniczkowe i na kwiat cięty.

Hortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja

Wymagania hortensji co do gleby są dość wysokie. Uprawa hortensji najlepiej udaje się na glebach żyznych i próchniczych, natomiast źle na glebach gliniastych i ciężkich. Ziemia dla hortensji powinna być kwaśna (pH wynoszące od 4,5 do 5,5). Gdy liście stają się jasnozielone lub żółte, wskazuje to na zbyt zasadowy odczyn gleby. Wówczas należy do ziemi dodać kwaśny torf ogrodniczy.

Nazwa hortensja oznacza “wodny krzew”. To sugeruje, że potrzebuje ona dużo wody do prawidłowego rozwoju. Dlatego też hortensja ogrodowa lepiej się czuje w półcieniu, gdzie łatwiej utrzymać wilgoć gleby, chociaż obficiej kwitnie w słońcu. Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji hortensji jest nawadnianie, szczególnie w okresach suszy, oraz ściółkowanie gleby, co dodatkowo pomaga utrzymać wilgoć.

Sadzenie hortensji. Jak i kiedy sadzić hortensje?Sadzenie hortensji. Jak i kiedy sadzić hortensje?
Zobacz jak i kiedy sadzić hortensje aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu oraz cieszyć się ich pięknymi kwiatami przez wiele lat! Oto instrukcja sadzenia hortensji od przygotowania ziemi przed sadzeniem po pielęgnację krzewu zaraz po posadzeniu :-) Więcej...

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Hortensje dzieli się na dwie grupy - kwitnące na pędach zeszłorocznych oraz na kwitnące na pędach tegorocznych. Do pierwszej grupy zaliczana jest właśnie hortensja ogrodowa (Hydragena macrophylla). Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku. Często jednak nie zakwitają.

Jedną z przyczyn dlaczego hortensja nie kwitnie może być przemarzanie wierzchołków lub całych pędów z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi. Pędy tych roślin są słabo zdrewniałe, a pąki nie mają twardych łusek chroniących przed mrozem. Chociaż wiosną z nie przemarzniętych karp wyrosną bujne pędy nie mają one pąków kwiatowych i rośliny nie kwitną. Jeżeli chcemy by rośliny zakwitły musimy je zabezpieczyć przed przemarznięciem zimowym podsypując korą, torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm oraz okryć rośliny stroiszem. Jeżeli spodziewamy się większych przymrozków, owijamy krzewy papierem.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć hortensje na zimę
Hortensje zawiązujące pąki kwiatowe latem, w roku poprzedzającym ich kwitnienie, wymagają zabezpieczenia na zimę. W przeciwnym razie ich pąki kwiatowe przemarzną i rośliny nie zakwitną. Zobacz jak zabezpieczyć hortensje na zimę, jakich materiałów do tego użyć oraz kiedy rozpocząć zakładanie zimowych zabezpieczeń na hortensję. Więcej...

Inną przyczyną nie zakwitania hortensji ogrodowej może być też nieprawidłowe cięcie - pamiętajmy, iż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeżeli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi - roślina w danym sezonie już nie zakwitnie. Z tego względu pędów hortensji ogrodowej w ogóle się nie tnie. Jedyne cięcie jakie można przeprowadzić, to usunięcie pędów przemarzniętych po zimie, z których i tak już nic nie będzie oraz ścinanie przekwitłych kwiatostanów.

Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje?Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje?
Hortensje są jednymi z najpiękniejszych roślin w naszych ogrodach. Prawidłowo wykonywane cięcie hortensji pozwoli cieszyć się w pełni urokiem tych niezwykłych krzewów ozdobnych i ma ogromny w pływ na obfitość ich kwitnienia. Zobacz jak i kiedy przycinać hortensje aby co roku cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami! Więcej...

Na obfitość kwitnienia hortensji ma również wpływ prawidłowe nawożenie. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych. Aby temu zapobiec możemy stosować nawozy mineralne do hortensji. W sklepach ogrodniczych jest coraz większy wybór nawozów przeznaczonych specjalnie dla tej grupy roślin.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Na kolor kwiatów hortensji możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź ałunu glinowego w ilości około 10 - 15g na roślinę. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego.

hortensje ogrodowe

Jeżeli natomiast chcemy uzyskać odczyn bardziej zasadowy gleby w celu wybarwienia kwiatów na czerwono, możemy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści - liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zasychają i opadają. Dlatego też dobrze jest dokonywać pomiarów pH gleby za pomocą pH-metru (zwanego też kwasomierzem).

W ten sposób można zmienić kolor kwiatów hortensji z różowego na niebieski i odwrotnie. Nie można jednak zmienić koloru kwiatów białych - te hortensje zawsze będą białe.

Dlaczego hortensja traci kolorDlaczego hortensja traci kolor?
Intensywne kolory kwiatów hortensji sprawiają, że krzewy te to wspaniałe rośliny do obsadzania rabat. Sadząc je w ogrodzie chcemy, by jak najdłużej go zdobiły. Tymczasem zdarza się, że hortensja traci kolor kwiatów lub liści. Nie wygląda wówczas już tak ładnie. Poznaj wyjaśnienie dlaczego hortensja traci kolor i co wówczas robić. Więcej...

Rozmnażanie hortensji

Hortensję ogrodową najlepiej rozmnaża się poprzez sadzonki zielne, które tniemy w okresie od czerwca do sierpnia, a następnie wysadzamy do skrzyń inspektowych, w których sadzonki będą się ukorzeniać. W inspektach sadzonki muszą spędzić cały rok - na grządki można je posadzić dopiero drugiej wiosny. Ten sposób rozmnażania hortensji jest zalecany również w przypadku wszelkich odmian wielkokwiatowych.

Rozmnażanie hortensji ogrodowej. Jak zrobić sadzonki hortensji?Rozmnażanie hortensji ogrodowej. Jak zrobić sadzonki hortensji?
Hortensje ogrodowe to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Ich okazałe, duże kwiaty zdobią zacienione zakątki ogrodów i tarasów. Zobacz jak zrobić sadzonki hortensji ogrodowej aby samodzielnie powiększyć kolekcję tych krzewów. Podpowiadamy kiedy rozmnażać hortensje, co jest do tego potrzebne, jak pobierać sadzonki i jak o nie zadbać. Więcej...

Inne gatunki hortensji

hortensja bukietowaInnym gatunkiem nadającym się do uprawy w Polsce jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata). Osiąga wys. do 2 m (choć zdarzają się i okazy osiągające ponad 4 m wysokości). W porównaniu do hortensji ogrodowej jest bardziej odporna na mrozy (nie wymaga okrywania na zimę) i wapienną glebę. Kwitnie na biało, a w miarę przekwitania jej kwiaty różowieją. Polecenia godna jest również hortensja krzaczasta (Hydragena aborescens), a szczególnie jej odmiana wielkokwiatowa "Grandiflora". Jest to krzew osiągający do 1 m wysokości, posiadający dość cienkie gałązki, uginające się pod ciężarem okazałych kwiatów. Gatunki te zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i sprawiają dużo mniej kłopotów niż hortensja ogrodowa. Można je wczesną wiosną krótko przyciąć - nawet do ziemi - bez obawy, że nie zakwitną.

uprawa hortensji w ogrodzieUprawa hortensji w ogrodzie - FILM !!!
Uprawa hortensji w ogrodzie krok po kroku. Na filmie zobaczysz jak postępować z hortensjami oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin do ogrodu. Czym różnią się poszczególne gatunki hortensji? Które z nich trzeba okrywać na zimę, a jakie są w pełni mrozoodporne? Dlaczego niektóre hortensje przycina się wiosną, a inne po kwitnieniu? Więcej...

Jeżeli chcemy aby hortensja wspinała się po podporach, ścianie altany czy płocie, warto zdecydować się na hortensję pnącą. Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) jest mrozoodpornym pnączem, które chwyta się podpór za pomocą korzeni czepnych. Potrafi wspinać się do wysokości ponad 10 m i wspaniale prezentuje się owijając pnie wysokich drzew.

Przeczytaj również:

choroby hortensjiChoroby hortensji
Hortensje to chętnie uprawiane krzewy, cenione przede wszystkim za piękne kwiaty. Choć hortensje dość rzadko sprawiają problemy, to jednak mogą być atakowane przez kilka chorób i szkodników. Warto wiedzieć, że dla ich zdrowotności bardzo duże znaczenie odpowiednie nawożenie i warunki na stanowisku gdzie rosną. Oto jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami hortensji. Więcej...

Hortensja drzewiasta Anabelle - uprawa, pielęgnacja, cięcieHortensja drzewiasta Anabelle - uprawa, pielęgnacja, cięcie
Latem, gdy większość krzewów ozdobnych powoli kończy swoje kwitnienie, hortensja drzewiasta Anabelle zaczyna otwierać swoje pierwsze kwiatostany. Ze względu na atrakcyjne kwiaty oraz łatwość w uprawie, hortensja Anabelle stała się jedną z najpopularniejszych odmian wśród hortensji. Zobacz jak wygląda uprawa i pielęgnacja hortensji Anebelle, a także w jaki sposób prawidłowo wykonać jej cięcie. Więcej...

róże ogrodoweRóże ogrodowe - odmiany, uprawa, jak pielęgnować
Róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Co sprawia, że jedne róże wspaniale kwitną i bujnie rosną, a inne niedomagają i łatwo zapadają na choroby? Poznaj sekrety uprawy róż oraz odmiany najlepsze do uprawy w ogrodzie. Więcej...

Tekst opracowano na podstawie artykułów: Z. Pindel, Dlaczego hortensje ogrodowe przynoszą rozczarowanie ?, Kwiaty, nr 1/1994, s. 6-7; Elżbieta Maśko, Hortensja,Dolnośląski Informator Rolniczy, nr 9/2001, oraz Ewa Zaraś-Januszkiewicz, Hortensje - perły ogrodowych kompozycji, Działkowiec, nr 11/2003, s. 16 - 18.