Stihl Cash Back

Peperomia prostrata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Peperomia prostrata to niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa. Zwisające pędy tej peperomii są pokryte okrągłymi liśćmi o ciekawym rysunku przypominającym skorupę żółwia. Ta tropikalna roślina dobrze radzi sobie w naszych domach, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki. Dowiedz się jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii prostrata oraz w jak najłatwiej ją rozmnożyć domowym sposobem.

Peperomia prostrata
Peperomia prostrata - Peperomia prostrata
Fot. depositphotos

Peperomia prostrata - opis wyglądu

Peperomia prostrata, zwana także pieprzówką, należy do rodziny pieprzowatych (Piperaceae) i pochodzi z tropikalnych dżungli Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku jest epifitem, który porasta rozkładające się pnie drzew, czasem skały. Jej długie, czerwonawe pędy porośnięte są przez niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Ciemnozielone liście peperomii prostrata pokrywa wyraźny, srebrzystozielony rysunek przypominający skorupę żółwia.

Kwiaty peperomii prostrata wyglądają jak niewielkie czerwonobrązowe kolce i nie mają zapachu. W uprawie doniczkowej roślina zakwitna niezmiernie rzadko.

Peperomia prostrata - uprawa

Peperomia prostrata wymaga dużej ilości światła przefiltrowanego. Roślina ta nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze jest ustawić doniczkę z peperomią w okolicy okna lub na parapecie za gęstą firanką.

Ponieważ zimą peperomia prostrata nie przechodzi wyraźnego okresu spoczynku, ważne jest, aby zapewnić jej dobre oświetlenie również w tym trudnym okresie. Jeśli o to nie zadbamy, brak wystarczającej ilości światła szybko odbija się na kondycji rośliny - pędy staną się wydłużone i wiotkie, a liście drobne i słabo wybarwione. Z tego względu na okres zimy zalecane jest bardzo jasne stanowisko uprawy peperomii, np. tuż przy południowym oknie, lub dodatkowe doświetlanie roślin za pomocą odpowiednich lamp.

Peperomia prostrata
Peperomia prostrata - Peperomia prostrata
Fot. depositphotos

Peperomia prostrata jest rośliną tropikalną mało odporną na gwałtowne zmiany temperatury i przeciągi. Doskonale czuje się w temperaturze, jaka panuje w większości naszych mieszkań. Wiosną i latem optymalna temperatura uprawy peperomii wynosi 20-22°C. Zimą temperatura powinna być nieco niższa, tj. 16-17°C.

Czasami w miesiącach letnich peperomia prostrata gubi liście, a te które pozostają bledną i tracą atrakcyjne wybarwienie. Najczęściej jest to spowodowane zbyt dużym natężeniem światła oraz nazbyt wysokimi temperaturami. W takiej sytuacji powinniśmy przenieść roślinę do cienia oraz zapewnić jej niższą temperaturę, na przykład stawiając doniczkę na podłodze, gdzie spływa chłodniejsze powietrze.

Wraz ze wzrostem temperatury peperomia wymaga wyższej wilgotności powietrza. Pamiętajmy, że roślina łatwo ulega porażeniu przez choroby grzybowe, więc spryskiwanie jej wodą nie jest najlepszym sposobem pielęgnacji. Najlepiej postawić doniczkę na podstawce, napełnionej drobnymi kamykami lub keramzytem, do której wlewamy wodę. Parująca woda stworzy wokół rośliny odpowiedni mikroklimat. Możemy także umieścić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza.

Peperomia prostrata
Peperomia prostrata - Peperomia prostrata
Fot. depositphotos

Wysokie wymagania pokarmowe sprawiają, że do prawidłowego wzrostu musimy zapewnić peperomii żyzne podłoże o luźnej strukturze. Odpowiednia będzie lekko kwaśna (pH 5,7-6,8) mieszanka torfu z glebą liściową lub darniową i piaskiem. Sadzenie peperomii w ciężkiej glebie prowadzi do gnicia korzeni oraz podstawy pędów.

Peperomia prostrata - pielęgnacja

W pielęgnacji tej rośliny bardzo ważne jest utrzymanie optymalnej wilgotności podłoża. System korzeniowy peperomii nie jest zbyt dobrze wykształcony, więc roślina nie toleruje nadmiaru wody - jej stagnacja powoduje gnicie korzeni oraz podstawy pędów. Z tego względu podlewanie peperomii prostrata powinno być umiarkowane, nawet latem. W ciepłych miesiącach wiosennych i letnich wystarczy podlewać rośliny co 10 dni, a w zimowych nawet co 3 tygodnie. Nawadniamy roślinę dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Do podlewania najlepiej używać wody ciepłej, zasadowej i odstałej.

Nawożenie peperomii prostrata może być wykonywane przez cały rok, ale zimą powinno być mniej intensywne. Dokarmianie rośliny w okresie intensywnego wzrostu wiosną i latem polega na stosowaniu co 14 dni nawozu wieloskładnikowego dedykowanego roślinom o ozdobnych liściach. Zimą należy ograniczyć nawożenie do jednego razu w miesiącu lub całkowicie zaprzestać dokarmiania.

Peperoami prostrata - przesadzanie

Jeśli to konieczne, peperomię prostrata przesadza się co 2-3 lata, starając się nie uszkodzić delikatnych korzeni. Wyjmujemy peperomię z doniczki wraz z bryłą korzeniową, tak by ryzyko naruszenia systemu korzeniowego było jak najmniejsze. Na dno nowego pojemnika wysypujemy warstwę drenażu, którym może być drobny żwirek lub keramzyt, po czym umieszczamy roślinę w środku i uzupełniamy świeżą ziemię.

Peperomia prostrata - rozmnażanie

Rozmnażanie peperomii nie jest trudne. Najprostszą metodą jest przygotowanie wiosną sadzonek pędowych o długości ok. 3 - 5 cm i umieszczeniu ich w doniczkach wypełnionych podłożem. Sadzonki osłaniamy folią lub szkłem i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu, tak by utrzymać temperaturę ok. 18°C. Ukorzenianie trwa około 3 tygodni.

Podział peperomii prostrata to również dobry sposób rozmnażania. Co kilka lat powinniśmy roślinę przesadzić, a zabieg ten możemy połączyć z podziałem i pozyskaniem nowych roślin. Dojrzałą, 2-3 letnią, peperomię wyjmujemy z doniczki i dzielimy na 2-3 części. Pamiętajmy, aby nie naruszyć wrażliwych korzeni. Nowe sadzonki peperomii prostrata umieszczamy niezwłocznie w niewielkich doniczkach z drenażem na dnie.

Opracowano na podstawie:
1. Pielęgnacja i uprawa roślin pokojowych, Wydawnictwo SAMP, Warszawa 2006, s. 170;
2. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Świat Książki, Warszawa, 1998, s. 11-112;
3. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Wydawnictwo Chemil, 1988, s. 117.

Przeczytaj również:

Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawaPeperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa
Peperomia, lub inaczej pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach, choć dość często sprawia problemy. Zobacz jakie odmiany peperomii są najczęściej uprawiane i jakie mają wymagania. Więcej...

Peperomia tępolistna. Uprawa i rozmnażaniePeperomia tępolistna. Uprawa i rozmnażanie
Peperomia tępolistna, zwana także pieprzówką, jest rośliną doniczkową o dekoracyjnych, mięsistych liściach. Jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki, tropikalna peperomia doskonale sprawdzi się w mieszkaniu. Więcej...

Fitonia - odmiany, uprawa, rozmnażanieFitonia - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Fitonia to niewielka roślina doniczkowa o różnobarwnych liściach z gęstym, wyraźnym i kontrastowym unerwieniem. Jej środowiskiem naturalnym są ciepłe i wilgotne tropikalne lasy, dlatego fitonia nie jest najłatwiejsza w uprawie. Więcej...