Stihl Cash Back

Peperomia tępolistna. Uprawa i rozmnażanie

Peperomia tępolistna, zwana także pieprzówką, jest rośliną doniczkową o dekoracyjnych, mięsistych liściach. Jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki, tropikalna peperomia doskonale sprawdzi się w mieszkaniu. Dowiedz się jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii oraz w jak w prosty sposób przeprowadzić rozmnażanie peperomii tępolistnej aby tych ciekawych roślin mieć jeszcze więcej.

Peperomia tępolistna
Peperomia tępolistna - Peperomia obtusifolia
Fot. depositphotos

Jak wygląda peperomia tępolistna?

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) należy do rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej.

Ta niezwykle popularna roślina doniczkowa ma gęsty, krzewiasty pokrój i dorasta do 30 cm wysokości. Wzniesione, mocne pędy pokryte są przez mięsiste, błyszczące i okrągłe liście, które są główną ozdobą peperomii. W zależności od odmiany liście peperomii tępolistnej mogą być zielone, kremowe lub nakrapiane. Pojawiające się jesienią niewielkie, białozielone kwiaty nie mają szczególnych walorów dekoracyjnych.

Peperomia tępolistna - uprawa

Peperomia nie należy do roślin wymagających specjalnych warunków czy intensywnej pielęgnacji. Świetnie przystosowała się do warunków panujących w domach i biurach.

Peperomia tępolistna - stanowisko uprawy

Peperomia jest zdecydowanie światłolubna, ale ostre, bezpośrednie słońce nie służy tej tropikalnej roślinie. Najlepiej zapewnić jej miejsce, do którego dociera dużo rozproszonego światła. Przy zbyt słabym oświetleniu roślina staje się wątła i traci swoje atrakcyjne wybarwienie. Odmiany peperomii tępolistnej o ciemniejszych liściach mogą rosnąc w pomieszczeniach o wystawie północnej, ale te o liściach nakrapianych potrzebują jaśniejszych stanowisk.

Peperomia tępolistna - temperatura uprawy

Peperomia tępolistna jest ciepłolubna i przez cały rok potrzebuje dość wysokich temperatur. Zimą zalecana jest temperatura 18-20°C, a wiosną i latem 20-22°C. Wietrząc mieszkanie, zwłaszcza zimą, przestawiajmy doniczkę z daleka od okna, tak by nie narażać peperomii na przeciągi.

Peperomia tępolistna
Peperomia tępolistna 'Variegata'
Fot. depositphotos

Jaka ziemia do peperomii?

Peperomia potrzebuje gleby przepuszczalnej, żyznej o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,7-6,8). Idealna ziemia do uprawy peperomii to mieszanka ziemi próchniczej z torfem i piaskiem w stosunku 4:1:1, ale możemy także wykorzystać gotową ziemię do kaktusów lub sukulentów. Dobrze sprawdzi się też uniwersalne podłoże z domieszką kory, piasku lub perlitu. Ważne, by było odpowiednio lekkie i przepuszczalne. Ciężka, mokra gleba sprzyja gniciu korzeni peperomii i pojawianiu się chorób grzybowych.

Czy peperomię można zraszać?

Peperomia lubi wilgotne powietrze, ale nie toleruje moczenia liści. Dlatego nie wolno zraszać liści tej rośliny.

Najprostszym sposobem zapewnienia jej odpowiednich warunków jest ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej drobnym żwirkiem lub keramzytem. Podstawkę napełniamy wodą na taką wysokość, żeby nie dostawała się do doniczki. Możemy też w pobliżu rośliny umieścić naczynie z wodą lub nawilżacz powietrza.

Peperomia - podlewanie

Peperomia przechowuje wodę w swoich grubych mięsistych liściach i łodygach. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy, łatwo doprowadzimy do gnicia zarówno korzeni, jak i części nadziemnej peperomii. Dlatego peperomię podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży przeschnąć. Częstotliwość podlewania w miesiącach letnich to jeden raz w tygodniu, a jesienią i zimą znaczenie rzadziej, raz na 2-3 tygodnie.

Woda do polewania peperomii powinna być miękka, odstała i koniecznie ciepła (najlepiej zrównana z temperaturą otoczenia).

Peperomia tępolistna - nawożenie

Podlewanie peperomii warto połączyć z nawożeniem. Zwłaszcza, że peperomię nawozi się przez cały rok. W okresie od wiosny do jesieni zasilamy rośliny co 2-3 tygodnie, a zimą raz w miesiącu. Najlepiej stosować płynny nawóz dla roślin o ozdobnych liściach lub też naturalny biohumus, który rozcieńcza się z wodą do podlewania.

Peperomia tępolistna
Peperomia tępolistna - Peperomia obtusifolia
Fot. depositphotos

Peperomia tępolistna - przesadzanie

Przesadzanie peperomii tępolistnej powinno być wykonywane w miarę potrzeb, raz na 3-4 lata lub nawet rzadziej. Ważne, by korzenie nie zaczęły przerastać pojemnika i nie wydostawały się przez otwory drenażowe. Jeśli tak się stanie, przesadzamy roślinę do nowej doniczki, maksymalnie o jeden rozmiar większej. Na jej dno wysypujemy grubą warstwę drenażu: żwirku, lawy wulkanicznej lub keramzytu. Doniczka może być mała, ponieważ rośliny nie mają zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego.

Problemy w uprawie peperomii

Liście peperomii mają brązowe końcówki i brzegi - przyczyną może być nagły spadek temperatury. Należy usunąć uszkodzone liście, chronić roślinę przed przeciągami i unikać zimnych parapetów.

Peperomia gubi liście - przyczyną nagłej utraty liści może być zbyt rzadkie podlewanie. Nawadniamy rośliny regularnie, gdy wierzchnia warstwa podłoża zdąży przeschnąć. Zimą peperomia może tracić liście, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska.

Liście peperomii są wiotkie i wyblakłe - jeśli do tego zaobserwujemy na liściach i łodygach mokre, gnilne plamy lub brązowe zgrubienia to znak, że rośliny zostały przelane. Problem ten pojawia się najczęściej jesienią i zimą. W takiej sytuacji przede wszystkim wyjmujemy roślinę z doniczki i pozwalamy bryle korzeniowej nieco przeschnąć. Usuwamy także uszkodzone liście, pędy i korzenie.

Peperomia tępolistna
Sadzonki peperomii tępolistnej
Fot. depositphotos

Peperomia tępolistna - rozmnażanie

Peperomia daje się łatwo rozmnożyć. Jedną z metod, która szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku tego gatunku, jest rozmnażanie peperomii za pomocą sadzonek pędowych.

Pobrane wiosną lub latem sadzonki powinny mieć 1-3 węzłów i przynajmniej 5 cm długości. Usuwamy z nich dolne liście i umieszczamy w wodzie lub w doniczce z podłożem do sadzonkowania. Utrzymując temperaturę 20-22°C po 3-4 tygodniach powinniśmy uzyskać ukorzenione rośliny. W podobny sposób ukorzeniamy duże, zdrowe liście odcięte wraz z ogonkiem od rośliny matecznej.

Dojrzałą wyrośniętą peperomię łatwo rozmnożymy przez podział. Delikatnie wyjmujemy roślinę z doniczki i ostrożnie dzielimy na 2-3 części. Pamiętajmy, aby nie naruszyć wrażliwych korzeni. Następnie w nowych doniczkach umieszczamy drenaż, wypełniamy je podłożem i od razu umieszczamy w nich sadzonki. Najkorzystniej jest rozmnażać rośliny w okresie wiosennym.

Opracowano na podstawie:
1. Pielęgnacja i uprawa roślin pokojowych, Wydawnictwo SAMP, Warszawa 2006, s. 170;
2. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Świat Książki, Warszawa, 1998, s. 11-112.

Przeczytaj również:

Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawaPeperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa
Peperomia, inaczej określana też jako pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach, choć dość często sprawia problemy. Zobacz jakie odmiany peperomii są najczęściej uprawiane w naszych domach i jak wygląda ich uprawa. Więcej...

Peperomia prostrata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażaniePeperomia prostrata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Peperomia prostrata to niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa. Zwisające pędy tej peperomii są pokryte okrągłymi liśćmi o ciekawym rysunku przypominającym skorupę żółwia. Więcej...

Kluzja, Clusia rosea - uprawa, pielęgnacja, chorobyKluzja, Clusia rosea - uprawa, pielęgnacja, choroby
Kluzja to mało znana u nas roślina doniczkowa, posiadająca jednak wiele zalet. Jest odporna na niekorzystne warunki panujące w naszych mieszkaniach, a ostatnio do wzrostu popularności kluzji przyczyniła się możliwość zakupu w sklepach IKEA. Więcej...