Stihl Cash Back

Palma kencja. Uprawa w domu

Palma kencja (Howea fosteriana), zwana również howeą, jest jedną z najpopularniejszych palm doniczkowych do uprawy w domu. Nie jest wymagająca, dlatego nadaje się do uprawy zarówno przez doświadczonych hodowców, jak i tych początkujących. Dowiedz się czego potrzebuje kencja by zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Wszystko o pielęgnacji palmy kencji w uprawie doniczkowej.

palma kencja
Palma kencja - Howea fosteriana
Fot. depositphotos

Jak wygląda palma kencja?

Palma kencja zdobyła wyjątkową popularność za czasów wiktoriańskich, gdy zdobiła zarówno przestronne sale pałaców, jak i hole ekskluzywnych hoteli. W stanie naturalnym roślina ta występuje wyłącznie na leżącej na Morzu Tasmana tropikalnej wyspie Lord Howe.

Kencja w warunkach naturalnych może osiągać 12-15 m wysokości. Hodowana w mieszkaniach najczęściej nie przekracza 3 m wysokości. Zdarza się, że w przestronnych pomieszczeniach roślina dorasta do 5 m wysokości, ale jest to raczej rzadkie zjawisko.

Młoda palma kencja tworzy dużą liczbę pędów, jednak w miarę dojrzewania wykształca jeden grubszy pień. W górnej części pnia wyrastają jasnozielone, duże, pierzasto podzielone liście. Dorosłe palmy kencje mogą mieć blaszki liściowe o długości do 4 m.

Howea uprawiana w warunkach domowych nie zakwita. Kwitną tylko palmy uprawiane na zewnątrz lub w szklarni. Roślina odznacza się bardzo powolnym wzrostem, w ciągu roku wyrastają tylko 2 - 3 nowe blaszki liściowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu właściwych warunków, kencja będzie żyć nawet kilkadziesiąt lat.

Palma kencja - uprawa

Uprawa palmy kencji w domu zazwyczaj nie sprawia kłopotów. Drobne błędy w pielęgnacji nie będą w stanie wyrządzić tej roślinie zauważalnych szkód, o ile dobierzemy dla niej odpowiednie stanowisko.

Palma kencja - stanowisko uprawy

Wybierając miejsce dla kencji uprawianej w doniczce, należy wziąć pod uwagę, że może ona doskonale rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Jednak najlepiej rośnie w miejscu, które jest dobrze oświetlone, ale światło musi być zawsze rozproszone. Rośliny należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, które potrafi palić delikatne liści palmy kencji.

Odpowiednim miejscem dla kencji w domu będzie północno-wschodni, południowo-wschodni lub północny parapet. Roślina poradzi sobie także w zacienionym zakątku pomieszczenia, lecz z powodu braku światła może nie rozwijać się prawidłowo.

W lecie palmę kencję można wynieść na świeże powietrze ale należy wybrać dla niej miejsce, które będzie dobrze chronione przed palącymi promieniami słońca.

Kencja, Howea fosteriana
Kencja - Howea forsteriana
Fot. © Sylwia Hennek

Palma kencja - temperatura uprawy

Latem kencja najlepiej rośnie w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze 22 - 23°C. W miesiącach zimowych roślina przechodzi okres spoczynku i w tym czasie powinna przebywać w temperaturze niższej, tj. 15 - 18°C. Palma nie boi się krótkotrwałych przymrozków nawet do - 5°C, ale tylko wtedy, gdy system korzeniowy będzie dobrze izolowany. W przeciwnym razie, jeśli roślina pozostanie na mrozie przez 3-5 dni, doprowadzi to do jej śmierci. Nagłe zmiany temperatury w nocy i w ciągu dnia również nie wyrządzą roślinie poważnych szkód.

Palma kencja - wilgotność powietrza

Palma kencja uprawiana w domu nie ma specjalnych wymagań co do wilgotności powietrza. Zaleca się jednak, by w okresie letnim, w gorące dni zraszać jej liście. W miesiącach zimowych dobrze jest umieścić donicę jak najdalej od urządzeń grzewczych.

Jeżeli palma kencja znajduje się w pomieszczeniu o bardzo suchym powietrzu przez dłuższy czas, może zacząć wysychać. Gdy wilgotność powietrza jest bardzo niska (poniżej 30%), można ustawić pojemnik z wodą w pobliżu donicy w palmą. Z kolei, gdy wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt wysoka (powyżej 70%) przez dłuższy czas, może to doprowadzić do gnicia pędów kencji.

Palma kencja - podlewanie

Palma kencja potrzebuje dużej ilości wody w regularnych odstępach czasu. Nie znosi jednak zastojów wody, gdyż mogą powodować gnicie korzeni i łodygi. Latem podlewanie palmy kencji powinno być częstsze, nawet co drugi dzień. Zimą kencję podlewa się co 2 tygodnie, zawsze po wyschnięciu wierzchniej warstwy podłoża w doniczce. Do podlewania kencji najlepiej używać wody odstałej, o temperaturze pokojowej.

Palma kencja - nawożenie

Howeę nawozimy tylko wiosną i latem, stosując wieloskładnikowy nawóz do draceny, juki i palmy. Rośliny zasilamy 1-2 razy w miesiącu. W razie potrzeby można nawozić howeę dolistnie oraz stosować nawozy płynne do podlewania. Zaleca się naprzemienne stosowanie obu sposobów.

Palma kencja - przesadzanie

Dopóki palma jest młoda, należy ją przesadzać co roku. W miarę wzrostu systemu korzeniowego trzeba zwiększać wielkość pojemnika. Po osiągnięciu wieku 5 lat można ją przesadzać raz na 2-4 lata. Należy jednak wziąć pod uwagę, że podłoże z czasem musi być zastąpione świeżym. Palmę kencję najlepiej przesadzać wiosną, ale w razie potrzeby można to zrobić także jesienią.

Do przesadzania howei najlepiej użyć gotowej mieszanki glebowej dla palm pokojowych, takiej jak np. ziemia do roślin doniczkowych zielonych. Można także samemu przygotować podłoże mieszając ziemię liściową, ogrodową, próchnicę, piasek i torf w stosunku 2:2:1:1:1. Aby wzbogacić podłoże, zaleca się dodanie niewielkiej ilości popiołu drzewnego i kory ogrodowej. Nie należy zapominać o wykonaniu warstwy drenażowej na dnie donicy przed posadzeniem roślin. Do tego celu należy można użyć keramzyt ogrodniczy.

Palma kencja - rozmnażanie

Kencję najlepiej rozmnażać nasion. Jednak uzyskanie ich z rośliny jest prawie niemożliwe, ponieważ nie kwitnie ona w warunkach pokojowych. Można kupić nasiona palmy kencji w sklepie, ale należy wziąć pod uwagę, że ich kiełkowanie nie przekroczy w najlepszym wypadku 50%. Nasiona moczymy w wodzie przez 3-5 dni, po czym wysiewamy w okresie od lutego do marca w temperaturze około 25°С. Pierwsze wschody, w zależności od rodzaju materiału siewnego, mogą pojawić się po 2 - 12 miesiącach.

Opracowano na podstawie:
1. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Chemil, Warszawa 1990, s. 43;
2. Ulanowski K., Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Ibis, Żychlin 2016, s. 62;
3. Pielęgnacja i uprawa roślin pokojowych, Wydawnictwo SAMP, Warszawa 2006, s. 162.

Przeczytaj również: