Stihl Cash Back

Odkwaszanie gleby. Kiedy i czym odkwasić glebę?

Odkwaszanie gleby jest ważnym zabiegiem w uprawie roślin ogrodowych. Większość roślin lubi gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego (odczyn pH 6,5 - 7,2). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, rośliny te nie mogą pobierać z niej potrzebnych składników odżywczych, słabo rosną i chorują. Zobacz czym odkwasić glebę oraz kiedy przeprowadzić zabieg odkwaszania aby przyniosło to jak największe korzyści w ogrodzie.

Kiedy i czym odkwasić glebę?
Kiedy i czym odkwasić glebę?
Fot. pixabay/depositphotos

Kiedy odkwaszanie gleby jest konieczne?

Pomiar pH gleby można wykonać za pomocą kwasomierza lub oddając próbki gleby do analizy laboratoryjnej. Jeżeli pH gleby jest niższe, niż zalecane dla uprawianych w ogrodzie roślin, należy wykonać odkwaszanie.

O konieczności odkwaszania gleby w ogrodzie mogą nas informować też chwasty rosnące wyłącznie na glebach kwaśnych. Rośliny wskaźnikowe rosnące na glebach kwaśnych to: szczaw polny, szczaw zwyczajny, mlecz polny, podbiał pospolity, wyczyniec łąkowy, stokrotki, jastrzębiec kosmaczek, złocień polny, sporek polny, czerwiec roczny. Występowanie tych chwastów, to znak, że ziemię trzeba odkwasić.

Jeśli mamy zamiar uprawiać warzywa, to warto zwrócić uwagę na fakt, iż zalecane pH gleby dla warzyw mieści się zazwyczaj w granicach 6,0-6,5. Wysoka zawartość wapnia w glebie zapewnia właściwy poziom odżywiania się większości roślin warzywnych, zatem w przypadku przygotowania gleby pod uprawę warzyw, zabieg odkwaszania gleby jest bardzo istotny.

Są jednak rośliny, które wręcz wymagają gleb kwaśnych i tylko na takich glebach dobrze rosną. Dlatego odkwaszania gleby nie wykonuje się w uprawie takich roślin jak: borówka amerykańska, różaneczniki, azalie, wrzosy, iglaki. Dla dobra tych roślin często trzeba wręcz działać odwrotnie, czyli ziemię zakwasić.

Zakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzieZakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzie?
Zakwaszanie gleby jest konieczne głównie w przypadku uprawy roślin kwasolubnych, takich borówka amerykańska, iglaki, azalie i różaneczniki, magnolie czy wrzosy. Zobacz jak prawidłowo wykonać zakwaszanie gleby w ogrodzie, a także czym zakwasić glebę aby efekt uzyskać szybko i jednocześnie był on długotrwały! Więcej...

Kiedy i jak odkwasić glebę?

Glebę można odkwaszać w dwóch terminach:

  1. jesienią po zbiorze plonów z działki,
  2. w okresie wiosennym przed rozpoczęciem upraw.

Zabieg odkwaszania gleby wykonujemy co najmniej 3-4 tygodnie przed planowanym wysiewem nasion lub sadzeniem roślin. W zależności od odczynu gleby stosuje się odpowiednio dobrane dawki nawozowe. Nawozy rozsypujemy równomiernie po powierzchni gleby i w miarę możliwości mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.

Czym odkwasić glebę?

Do odkwaszania gleby można wykorzystać nawozy wapniowe, które dzieli się na węglanowe i tlenowe.

Nawozy wapniowe tlenkowe (zawierające CaO np. wapno palone czy też wapno Super Biel 2w1 Sumin) lepiej stosować na glebach ciężkich. Trzeba je dawkować bardzo dokładnie i stosować ostrożnie, gdyż pod ich wpływem reakcja zachodzi bardzo szybko, co może zaszkodzić roślinom.

Dlatego w uprawach amatorskich w ogrodach oraz wszędzie na glebach lekkich zaleca się wolno działające nawozy węglanowe (zawierające CaCO3 np. wapniak mielony rolniczy czy kreda nawozowa).

O odkwaszających właściwościach nawozów wapniowych decyduje także stopień ich przemiału. I tak, im drobniej zmielony nawóz, tym silniej odkwasza glebę.

W sklepach ogrodniczych najczęściej do odkwaszania gleb można zakupić granulowane wapno kredowe. Jest to produkt, zawierający w swoim składzie 48% tlenku wapnia całkowitego (CaO w postaci węglanu wapnia). Wapno takie korzystnie wpływa na właściwości fizyczne gleby, a jego stosowanie poprawia dodatkowo jej strukturę. Ciekawą propozycją do odkwaszania gleby jest także nawóz łączący działanie wapna granulowanego z kwasami humusowymi i pożytecznymi mikroorganizmami, tzw. Wapno mikroflora 3w1 (nowość od Florovitu).

granulowane wapno kredowe z magnezem

Do odkwaszenia gleby użyć można także dolomitu, który dostarcza jednocześnie sporo magnezu. Dolomit jest nawozem wapniowym naturalnym, uzyskanym z mielenia skał wapniowo-magnezowych. Odkwaszając glebę dolomitem dodatkowo polepszamy jej napowietrzenie i pojemność wodną. Dolomit działa powoli, poprawiając strukturę gleby i stwarzając korzystne warunki do rozwoju mikroorganizmów. W przypadku dolomitu mielonego, należy stosować dawki 0,8-2,1kg na 10m². Ilość oczywiście jest uzależniona od odczynu i typu gleby oraz jej zasobności w magnez, a dokładne zalecenia co do dawkowania znajdziemy na opakowaniu nawozu.

Dolomit w naszym sklepie. Zobacz!

Glebę możemy odkwasić stosując popiół drzewny. Ma on w swoim składzie od 20 do 50% węglanu wapnia, a dodatkowo zawiera fosfor. Najlepiej popiół drzewny jako nawóz zastosować wczesną wiosną, jednak warto pamiętać o tym, aby nie posypywać nim kiełkujących roślin, którym może zaszkodzić. Jeśli nasza gleba jest bardzo kwaśna, dawka popiołu wynosi 80g na 1 m². Popiół mieszamy z wierzchnią warstwą gleby na głębokość 10 cm.

Nowe, fantastyczne rozwiązanie!

Od niedawna dla ogrodników dostępny jest też nowy, bardzo łatwy sposób na odkwaszanie ziemi w ogrodzie. Jest to odkwaszacz do gleby Podłoże pH+, który stosuje się podobnie jak nawóz rozpuszczalny.

Zawartość opakowania, czyli 100 ml preparatu należy wymieszać z 10 litrami wody. Można tym podlać powierzchnię 10m² ogrodu. Powinno to podnieć odczyn gleby o +1 pH (uzyskany wynik może się jednak nieznacznie różnić w zależności od rodzaju i struktury ziemi w ogrodzie).

W ten sposób możemy przygotować ziemię pod uprawę warzyw, drzew owocowych, a także podlewać krzewy i drzewka już rosnące w ogrodzie. Jest to też fantastyczny sposób na pozbycie się mchu z trawnika, który wyrasta na trawie zazwyczaj z winy zbyt kwaśnej gleby.

Użycie odkwasza pH+ jest dużo łatwiejsze niż wapnowanie i przynosi szybsze efekty. Szczególnie jeśli nie wiemy jaki rodzaj wapna wybrać i w jakich dawkach je stosować. Odkwaszacz pH+ , przygotowany specjalnie dla ogrodników, uwalnia nas od tego typu dylematów.

odkwaszacz do gleby Podłoże pH+

Przeczytaj również:

Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?
Wapnowanie gleby jest ważnym zabiegiem agrotechnicznym pozwalającym podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Zobacz kiedy wapnowanie gleby jest konieczne, a kiedy lepiej zrezygnować z tego zabiegu. Jak i czym wapnować glebę aby uzyskać maksimum korzyści dla uprawianych roślin? Więcej...

Nawóz ze skorupek jajek. Jak zrobić i stosowaćNawóz ze skorupek jajek. Jak zrobić i stosować?
Nawóz ze skorupek jajek to doskonały nawóz wapniowy. Skorupki jajek posiadają w swoim składzie ponad 80% łatwo przyswajalnego wapnia, a także cynk, fluor, siarkę, krzem. Nawóz taki nadaje się doskonale do zasilania zarówno roślin ogrodowych jak i doniczkowych, jest w 100% naturalny, a do tego jego przygotowanie jest banalnie proste. Więcej...

Właściwości gleby - jak zbadać glebę w ogrodzie
Właściwości gleby w naszych ogrodach są jednym z najważniejszych czynników decydujących o możliwości powodzenia uprawy. W zależności od potrzeb roślin które chcemy uprawiać, możemy wpływać na jakość i żyzność gleby w naszym ogrodzie, m. in. stosując odpowiednie nawozy i metody uprawy. Zobacz jak zbadać glebę w ogrodzie aby ocenić jej właściwości i przydatność do uprawy roślin, a nastęnie dobrać odpowiednie metody uprawy i nawożenia. Więcej...