Stihl Cash Back

Nachyłek okółkowy - odmiany, uprawa, zimowanie

Nachyłek okółkowy to popularna bylina o krzaczastym pokroju i długim okresie kwitnienia. Łatwy w uprawie nachyłek doskonale wygląda na rabacie a różnobarwne odmiany nachyłka okółkowego pozwalają tworzyć kolorowe kompozycje. Podpowiadamy jak powinna wyglądać uprawa nachyłka w ogrodzie, a także kiedy przycinać pędy tej byliny. Wyjaśniamy też co robić, aby zimowanie nachyłka na ogrodowej grządce nie sprawiało problemu.

Nachyłek okółkowy
Nachyłek okółkowy - Coreopsis verticillata
Fot. pixabay

Jak wygląda nachyłek okółkowy

Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) to długowieczna bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae) pochodząca Ameryki Północnej. W naturalnym środowisku nachyłek porasta suche, widne skraje lasów a od 1750 r jest także uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.

Nachyłek okółkowy zawdzięcza popularność atrakcyjnemu wyglądowi, długiemu okresowi kwitnienia oraz łatwości w uprawie. Bylina tworzy bujne, krzaczaste kępy dorastające do 60 cm wysokości. Rozgałęzione łodygi nachyłka okółkowego porastają pierzastodzielne, zielone liście. Od lipca do września na szczytach pędów rozwijają się kwiaty nachyłka okółkowego w postaci koszyczków o intensywnych, ciepłych barwach.

Nachyłek okółkowy
Nachyłek okółkowy - Coreopsis verticillata
Fot. Rob Hille, Public domain, Wikimedia Commons

Nachyłek okółkowy - gdzie sadzić

Nachyłek okółkowy nadaje się do sadzenia na rabatach w większych grupach lub w kompozycji z gatunkami o podobnych wymaganiach takich jak: krwawnik ogrodowy, ostróżka ogrodowa, dzwonek ogrodowy, szałwia omszona, gailardia oścista lub czyściec wełnisty.

Nachyłek okółkowy - odmiany

Dzięki dużej popularności nachyłek okółkowy doczekał się wielu atrakcyjnych odmian o urozmaiconych barwach. Oto najpopularniejsze odmiany nachyłka okółkowego:

Nachyłek okółkowy 'Bengal Tiger' - to odmiana o żółtych, koszyczkowych kwiatostanach z czerwonym środkiem. Roślina tworzy duże kępy dorastające do 50 cm wysokości.

Nachyłek okółkowy 'Grandiflora' - dorasta do 60 - 80 cm wysokości. Kwiaty tej odmiany są wyjątkowo duże, ich średnica może wynosić nawet 6 cm. Cytrynowożółte kwiaty w miarę rozwoju ciemnieją.

Nachyłek okółkowy
Nachyłek okółkowy - Coreopsis verticillata
Fot. Neelix, Public domain, Wikimedia Commons

Nachyłek okółkowy 'Madras Magic' - wyróżnia się dwukolorowymi kwiatami w intensywnym różowo - czerwonym kolorze. Ta odmiana nachyłka jest dość niska, osiąga do 30 - 40 cm wysokości i doskonale wygląda na wielogatunkowych rabatach.

Nachyłek okółkowy 'Moonbeam' - to bylina osiągająca maksymalnie 45 cm wysokości i podobną szerokość. Ta popularna odmiana wyróżnia się kremowożółtymi kwiatami utrzymującymi się przez całe lato.

nachyłek lancetowaty
Nachyłek okółkowy 'Moonbeam' - Coreopsis verticillata
Fot. depositphotos

Nachyłek okółkowy 'Sunstar Rose' - ma zwarty, kompaktowy pokrój, dorasta do 35 cm wysokości i 45 cm szerokości. Gęste kępy nachyłka obsypują się w czerwcu koszyczkowymi kwiatami o płatkach różowych z białymi końcami.

Nachyłek okółkowy 'Zagreb' - to sprawdzona odmiana o intensywnie żółtych kwiatach. Zwarte kępy byliny osiągają 30 - 50 cm wysokości i dobrze wyglądają na rabatach oraz jako niskie obwódki.

Nachyłek okółkowy Zagreb
Nachyłek okółkowy 'Zagreb'
Fot. Tortie tude, CC0, Wikimedia Commons

Nachyłek okółkowa - uprawa

Nachyłek okółkowy jest łatwy w uprawie, mrozoodporny i nie ma dużych wymagań. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, gdzie ma zapewnione co najmniej 6-8 godzin światła dziennie. Roślina poradzi sobie także w półcieniu, ale będzie miała mniej zwarty pokrój oraz słabsze kwitnienie.

Gleba dla nachyłka powinna żyzna, próchnicza, dobrze przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Na rabacie rośliny sadzimy w rozstawie 30 x 45 cm na głębokości, na jakiej były uprawiane w doniczce.

Nachyłek okółkowy to roślina odporna na suszę. W czasie długotrwałych okresów bez opadów wskazane jest jednak regularne, choć nie nazbyt obficie, podlewanie nachyłka okółkowego. Gatunek ten nie lubi stagnującej wody.

Nachyłek okółkowy
Nachyłek okółkowy - Coreopsis verticillata
Fot. Danny S., Public domain, Wikimedia Commons

Nawożenie nachyłka okółkowego nie jest konieczne, chyba że jest on uprawiany na bardzo słabej glebie. Zbyt duża ilość nawozu może przyczynić się do nadmiernego wzrostu masy zielonej kosztem kwitnienia. Jeżeli rośliny słabiej rosną, można je jednorazowo zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Nachyłek okółkowy - kiedy przycinać

Aby rośliny zachowały bujny wygląd i długo kwitły, należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty i obumarłe liście nachyłka . Można również przycinać rośliny po pierwszym kwitnieniu, aby zachęcić je do ponownego kwitnienia jesienią. Późną jesienią ścinamy wszystkie pędy tuż nad ziemią, żeby przygotować rośliny do zimowania i uchronić przed chorobami i szkodnikami.

Nachyłek okółkowe - zimowanie

Nachyłek okółkowy jest wystarczająco mrozoodporny, żeby zimować w naszym kraju, jednak w regionach o bardziej surowym klimacie należy zadbać o prawidłowe zimowanie nachyłka okółkowego. Zwłaszcza młode okazy, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić, wymagają ściółkowania korą, kompostem lub agrowłókniną, żeby przetrwać mrozy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Chmiel (redakcja), Uprawa roślin ozdobnych, PWRiL, Warszawa 1980, s. 343;
2. P. Czuchaj, Nachyłek okółkowy w Rośliny Ozdobne 12/2018;
3. U. Puczel, Letnie dzielenie w Działkowiec 8/2010, s. 7;
4. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 184.