Nasiona warzyw i kwiatów. Jak kupować?

Co roku, już pod koniec zimy, w sklepach ogrodniczych pojawia się wielu klientów kupujących nasiona warzyw i kwiatów. Sprzedawcy kuszą nas coraz większym wyborem odmian i ładnymi, kolorowymi opakowaniami nasion. Nie brakuje też promocji cenowych. Niestety nie wszystko co ładnie się prezentuje jest naprawdę dobre. Zobacz jak kupować nasiona warzyw i kwiatów, jak wybrać te najlepsze i na jakie informacje na opakowaniach nasion zwrócić uwagę.

Nasiona warzyw i kwiatów. Jak kupować?
Nasiona warzyw i kwiatów. Jak kupować?

Jak wybrać dobre odmiany warzyw i kwiatów?

Pierwsza moja rada brzmi - dokonaj wyboru jakie nasiona warzyw i kwiatów chcesz kupić jeszcze zanim udasz się do sklepu. Gdy będziesz w sklepie może być już za późno - zagubiony w gąszczu informacji i dużym wyborze, kupisz nie to co jest Ci potrzebne, ale to co chce Ci sprzedać sprzedawca. Pamiętaj, że sprzedawca nie zawsze jest dobrym doradcą.

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w nasiona kwiatów, zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć. Rośliny możesz wybierać pod względem ich wymagań uprawowych, koloru kwiatów, wysokości. Niektóre gatunki i odmiany kwiatów są zalecane na rabaty wysokie, inne na rabaty niskie, a niektóre szczególnie nadają się do ogrodów skalnych. Wybierz rośliny o różnym terminie kwitnienia, aby Twój ogród pięknie się prezentował przez cały sezon.

Wybierając nasiona warzyw, zwróć uwagę na te, które są najsmaczniejsze i chętnie spożywane przez Ciebie i Twoją rodzinę. W obrębie danego gatunku do wyboru będziesz miał jednak szereg odmian, różniących się między sobą nie tylko walorami smakowymi, ale również wymogami uprawowymi, terminem dojrzewania i odpornością na choroby. Ponieważ wiele osób uprawia warzywa na własnej działce po to aby spożywać pokarmy zdrowsze, niż te kupowane w sklepach warzywniczych, ta ostania cecha nabiera szczególnego znaczenia. Otóż uprawa odmian odpornych, lub chociaż tolerancyjnych na choroby, jest najtańszym i najskuteczniejszym sposobem uniknięcia konieczności ochrony chemicznej warzyw przed chorobami i szkodnikami.

Gdy już zdecydujesz jakie gatunki i odmiany warzyw i kwiatów zamierzasz zdobyć możesz wybrać się na zakupy.

Jakie kwiaty siejemy w styczniu?Jakie kwiaty siejemy w styczniu?
Większość nasion roślin ozdobnych wysiewa się w marcu lub kwietniu. Ale najbardziej niecierpliwi ogrodnicy czas produkcji rozsad mogą rozpocząć już w styczniu. Zobacz jakie kwiaty siejemy w styczniu i dlaczego w przypadku niektórych roślin tak wczesny termin siewu jest wręcz konieczny. Oto wszystko o styczniowych wysiewach na okiennych parapetach i w szklarniach! Więcej...

Które nasiona warzyw i kwiatów są najlepszej jakości?

Pierwsza rzecz na którą najczęściej zwraca się uwagę kupując nasiona warzyw i kwiatów to producent. W pewnej mierze wybór producenta cieszącego się dobrą opinią, gwarantuje zakup nasion dobrej jakości. Zwróć uwagę zatem czy na torebce, poza nazwą gatunku i odmiany, jest też informacja o nazwie firmy produkującej i pakującej nasiona. Dobrze jest kupować nasiona krajowych firm nasiennych. Są z reguły tańsze niż nasiona importowane. Poza tym polskie odmiany warzyw i kwiatów są lepiej przystosowane do uprawy w naszym klimacie.

Ważne informacje na opakowaniach nasion

Producenci umieszczają szereg informacji na opakowaniach nasion warzyw i kwiatów, które dla początkującego ogrodnika mogą być zupełnie niezrozumiałe. Warto jest je rozszyfrować, gdyż niektóre z nich są bardzo ważne. Oto krótki przewodnik po tych oznaczeniach:

Pieczątka na odwrocie opakowania
Pieczątka zawiera ważne informacje takie jak nr partii i termin przydatności nasion do wysiewu. Zwróć uwagę także na wagę nasion w torebce. Zauważyłem, że klienci często kupują nasiona tańsze, których w torebce jest kilkakrotnie mniej niż nasion minimalnie droższych. Zwróć zatem uwagę na stosunek ceny do wagi.

Nasiona warzyw i kwiatów - pieczątka na opakowaniu

Oznaczenia skrótowe

MIX - oznacza mieszankę nasion tego samego gatunku ale różniących się np. kolorem kwiatów. Zdarzają się także mieszanki kilku gatunków o np. podobnym zastosowaniu.

F1 - odmiana mieszańcowa o specjalnych cechach. Z reguły wyjątkowo dorodne. Jeżeli jednak z roślin wyhodowanych z takich nasion zbierzesz kolejne nasiona, niestety w dużym stopniu nie powtórzą one cech (zalet) rośliny matecznej.

Nasiona F1. Co oznacza symbol F1 na opakowaniach nasion?
W sklepach ogrodniczych możemy coraz częściej znaleźć opakowania z nasionami oznaczonymi symbolem F1. Dotyczy to głównie warzyw ale coraz częściej również nasion roślin ozdobnych. Są one znaczne droższe niż nasiona zwykłych odmian tego samego gatunku. Co zatem oznacza symbol F1 i czy warto za takie nasiona płacić więcej? Więcej...

Jakość WE - nasiona spełniające normy Wspólnoty Europejskiej, oznaczenie może być umieszczane tylko na gatunkach wytypowanych przez Wspólnotę.

Nasiona ekologiczne - oznaczenie to dotyczy nasion warzyw, mówi ono o tym, że nasiona zostały uzyskane z certyfikowanych plantacji stosujących ekologiczne metody uprawy.

Nasiona zaprawiane - oznaczenie dotyczy warzyw, mówi o tym że nasiona zostały obsypane preparatami chemicznymi chroniącymi je przed chorobami i szkodnikami. Skład i klasa toksyczności zaprawy musi być podana na opakowaniu. Uwaga - nasiona zaprawiane chemicznie wysiewaj w rękawicach!

nasiona warzyw i kwiatów zaprawiane

Nasiona inkrustowane - mówi o tym, że do zaprawy nasiennej został dodany środek zwiększający przyczepność środka zaprawiającego.

Nasiona zaprawiane ziołami - kolejne oznaczenie dotyczące nasion warzyw. Mówi o tym, iż do zaprawy nie użyto środka chemicznego. Nasiona warzyw były moczone w wyciągach z ziół. Taka zaprawa jest nieco mniej skuteczna ale nie zaburza naturalnych procesów zachodzących w glebie.

Nasiona otoczkowane - mówi o tym iż nasiona są powleczone kulistą otoczką zawierającą środki ochrony i nawozy, otoczka ułatwia wysiew nasion i rozwój młodych siewek.

Nasiona pakowane hermetycznie - nasiona umieszczone są w torebce zamkniętej hermetycznie, co chroni je przed wilgocią. W praktyce oznacza to, że zmniejszony jest wpływ warunków przechowywania na żywotność nasion.

Taśma nasienna - nasiona umieszczone na taśmie, ułatwia to ręczne sianie, eliminuje pracochłonne przerywanie.

Nasiona warzyw na taśmieNasiona warzyw na taśmie - jak wysiewać, opinie, gdzie kupić
Nasiona warzyw na taśmie to doskonały sposób na ułatwienie wysiewów na grządkach warzywnych. Siejemy szybko, wygodnie, bez martwienia się o właściwe odległości między roślinami, a wschody są równomierne i nie wymagają przerywki! Zobacz, które nasiona warzyw na taśmie warto wybrać, jak je siać i gdzie najlepiej kupić. Więcej...

Gdzie kupować nasiona warzyw i kwiatów?

Pewnie każdy z nas ma jakiś swój ulubiony sklep ogrodniczy. Pamiętajmy aby nasiona warzyw i kwiatów kupować w miejscach znanych i sprawdzonych - sklepach i centrach ogrodniczych. Nigdy nie kupujmy nasion od sprzedawców ulicznych, na rynku czy na bazarze. Może takie nasiona są tańsze, ale nie mamy żadnej gwarancji, że były odpowiednio przechowywane. Warunki przechowywania mają natomiast ogromny wpływ na zdolność nasion do kiełkowania.

Jeżeli w swoim okolicznym sklepie nie możemy dostać nasion wymarzonych roślin, warto skorzystać z oferty sklepów internetowych, która staje się coraz bogatsza. Poniżej link do polecanego sklepu, który ma duży wybór nasion i niskie ceny :-)

Przeczytaj również:

Ziemia do wysiewu nasion
Już pod koniec zimy można przystąpić do przygotowywania rozsad kwiatów i warzyw, które potem posadzimy w ogrodzie lub na działce. Produkcję rozsady można rozpocząć choćby na okiennym parapecie w małych doniczkach lub specjalnie zakupionych mini-szklarenkach. Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór odpowiedniego podłoża do wysiewu nasion. Więcej...

Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe
Pęczniejące krążki i doniczki torfowe Jiffy to doskonałe rozwiązanie dla osób wysiewających nasiona i samodzielnie produkujących rozsadę w domu, choćby na okiennym parapecie. Zapewniają siewkom idealne warunki wzrostu i nie ma obawy o uszkodzenie korzeni podczas przesadzania. Do większych doniczek lub na miejsce stałe do ogrodu rośliny wysadza się razem z krążkami, w których rosną. Więcej...

zbiór, przechowywanie i kiełkowanie nasionZbiór, przechowywanie i kiełkowanie nasion
Słonecznie i ciepłe jesienne popołudnia to wymarzony czas by przeprowadzić zbiór nasion przeznaczonych do wiosennego wysiewu lub wymiany ze znajomymi. Jeśli pogoda dopisuje, warto oderwać się na chwilę od jesiennych prac porządkowych w ogrodzie i rozejrzeć się za dojrzałymi nasiennikami. Zobacz jak zbierać nasiona, jak wygląda prawidłowe przechowywanie nasion i jakie są sposoby aby wywołać kiełkowanie nasion gdy nadejdzie czas siewu. Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Szymańska, Nasiona - czym się kierować przy zakupie?, Działkowiec, nr 2/98, s. 18; M. Narkiewicz, Nasiona nie byle jakie, Kwietnik, nr 2/2006; E. Sikora, Zakupy przed sezonem, Działkowiec, nr 1/2004, s. 44 - 45. Fot. depositphotos.com oraz archiwum własne.