Stihl Cash Back

Nicienie glebowe. Zwalczanie. Jaki preparat na nicienie?

Nicienie glebowe to szkodniki żyjące w ziemi. Choć są tak małe, że gołym okiem ich nie zobaczymy, potrafią mocno uszkodzić korzenie roślin, prowadząc do chorób i zamierania. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nicieniami i które gatunki nicieni są najgroźniejsze? Poznaj sposoby na zwalczanie nicieni glebowych i dowiedz się jakie preparaty na nicienie są najlepsze do stosowania w ogrodach przydomowych i działkowych!

nicienie glebowe
Nicienie glebowe

Co to są nicienie?

Nicienie (Nematoda) to typ zwierząt bezkręgowych, z których większość ma podłużną budowę ciała i bardzo niewielkie rozmiary (poniżej 1 mm). Mogą zamieszkiwać środowisko wodne, glebowe, a także być pasożytami roślin i zwierząt. W ogrodach największe szkody powodują nicienie glebowe, pasożytujące na korzeniach roślin.

Warto jednak wiedzieć, że są również nicienie pożyteczne z punktu widzenia ogrodnika, np. nicienie pasożytujące na szkodliwych owadach. Dobrym przykładem są nicienie Heterorhabditis bacteriophora, które żerują na uszkadzających rośliny chrząszczach, takich jak np. opuchlaki, chrabąszcz majowy czy ogrodnica niszczylistka. Te pożyteczne nicienie wykorzystuje się biologicznej ochronie roślin, czego dobrym przykładem jest np. preparat Larva Stoper. W dalszej części tego artykułu skupimy się jednak na szkodliwych dla roślin nicieniach glebowych i metodach ich zwalczania .

Nicienie glebowe - szkodliwe gatunki

Nicienie żerujące na roślinach ograniczają ich wzrost, uszkadzają korzenie, sprzyjają wnikaniu patogenów glebowych do roślin. Co ważne, nicienie glebowe mogą przenosić groźne dla roślin choroby wirusowe.

Najbardziej znanym gatunkiem szkodliwych nicieni glebowych są guzaki (Meloidogyne spp.), żerujące wewnątrz korzeni rośliny. W wyniku ich żerowania powstają na korzeniach charakterystyczne narośla, rośliny zaś są słabe, a ich rozwój zaburzony.

Podobnie szkodliwie oddziałują także nicienie z rodzaju korzeniak (Pratylenchus), które należą do najgroźniejszych szkodników roślin drzewiastych. Ich żerowanie doprowadza do zamierania młodych korzeni w skutek tworzenia w nich związków toksycznych.

Nicienie atakują zarówno rośliny ozdobne, sadownicze, warzywne oraz trawniki. Jeżeli trawa więdnie, żółknie i łatwo daje się odezwać od ziemi, to znak że być może została zaatakowana przez nicienie glebowe.

Warto wiedzieć!
Podobne objawy na trawniku mogą powodować zarówno nicienie glebowe jak i pędraki (larwy chrząszczy). Aby się upewnić, warto podkopać fragment darni i po podniesieniu kępki trawy z korzeniami sprawdzić czy nie widać w ziemi białych, haczykowato wygiętych larw. Jeśli zaobserwujemy larwy, oznacza to, że trawnik zaatakowały pędraki. Jeśli nic nie zaobserwujemy, najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z nicieniami, których nie widać gołym okiem (długość ich ciała z reguły nie przekracza 0,3 mm).

Pędraki w trawniku - zwalczanie, jaki środek na pędraki
Pędraki, czyli larwy chrząszczy żerujące w ziemi, to bardzo uciążliwe szkodniki uszkadzające trawnik. Pędraki przyczyniają się do żółknięcia i usychania trawy oraz stopniowego obumierania darni. Zobacz skąd się biorą pędraki w trawniku, jaka jest ich szkodliwość i jak się upewnić czy Twój trawnik niszczą właśnie pędraki. Oto najlepsze sposoby na zwalczanie pędraków w trawniku! Więcej...

Zwalczanie nicieni naturalnymi sposobami

Zwalczanie nicieni glebowych nie jest łatwym zadaniem. Na szczeście stając do walki z tymi szkodnikami mamy do wyboru kilka metod.

Rośliny odstraszające nicienie

Pierwszą z metod zwalczania nicieni glebowych jest uprawa roślin odstraszających nicienie. Takie rośliny wydzielają przez swoje korzenie substancje (np. zapachowe), których nicienie nie znoszą. Dzięki temu liczebność nicieni maleje.

Rośliną, która wykazuje powyższe właściwości jest aksamitka, która działa toksycznie na nicienie w glebie. Korzenie aksamitek zawierają substancje, które redukują liczebność populacji nicieni z rodzaju Pratylenchus. Aksamitki od lat zaleca się także do zwalczania groźnego korzeniaka szkodliwego. Dlatego warto wysiewać aksamitki między innymi roślinami. Aby ich skuteczność była jak najlepsza powinny rosnąć w zasiedlonej przez nicienie glebie 3-4 miesiące.

Kolejną rośliną skuteczną w zwalczaniu nicieni glebowych jest szparag lekarski. Szkodliwe dla nicieni glukozydy znajdziemy w łodygach, liściach, jak i korzeniach tej rośliny.

Wyciąg z czosnku

Jeśli nie chcemy w ogrodzie sadzić w/w roślin, warto przygotować wyciągi roślinne skuteczne w zwalczaniu nicieni glebowych. Sprawdzony okazuje się być wyciąg z czosnku.

Aby przygotować wyciąg z czosnku przeciwko nicieniom potrzeba 200g ząbków czosnku i 10 litrów wody. Czosnek miażdżymy i zalewamy wodą. Następnie odstawiamy na 3 dni. Po tym czasie przygotowanym preparatem możemy podlewać rośliny lub opryskiwać ziemię.

Oprysk z czosnku na pomidory. Jak zrobić i stosować?Oprysk z czosnku na pomidory. Jak zrobić i stosować?
Stosowanie preparatów naturalnych, takich jak oprysk z czosnku, jest zdrowe i bezpieczne dla roślin, ludzi oraz środowiska. Zobacz jak zrobić i stosować oprysk z czosnku na pomidory aby warzywa te były zdrowe i dorodne! Więcej...

Gotowy preparat na nicienie

Większość chemicznych środków ochrony na nicienie może być stosowana wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, a ich użycie wiąże się z niepotrzebnym skażeniem gleby. Dlatego w uprawach ogrodowych do walki z nicieniami glebowymi warto wybrać gotowe preparaty na nicienie pochodzenia naturalnego. Takie środki nie szkodzą środowisku, a są wystarczająco skuteczne.

Wysoce skuteczny naturalnym preparatem na nicienie jest P-DRAKOL. Zawiera on wyselekcjonowane szczepy bakterii, które sprzyjają eliminacji nicieni glebowych. Użyciea środka P-DRAKOL likwiduje skutki występowania nicieni glebowych, regeneruje system korzeniowy i wpływa na ogólną poprawę kondycji roślin, a w zaatakowanych trawnikach szybko regeneruje darń.

P-DRAKOL, po rozpuszczeniu w wodzie, należy rozprowadzić za pomocą konewki lub opryskiwacza po powierzchni gleby, a następnie wymieszać z glebą. W przypadku trawnika całą powierzchnię darni należy obficie podlać. Preparat wykazuje dużą skuteczność po wykonaniu 2-3 zabiegów w odstępach 14 dniowych.

Warto wiedzieć!
P-DRAKOL pomaga eliminować tak samo nicienie glebowe, jak i pędraki. Jest to bardzo przydatne, gdy nie mamy pewności, które szkodniki glebowe są sprawcami zniszczeń w naszym ogrodzie.

P-Drakol środek na pędraki i nicienie

Mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?
Żółte plamy na trawniku i suche placki zamierającej trawy to częsty widok na trawnikach. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zarówno nasze zaniedbania w pielęgnacji trawnika, choroby grzybowe traw, jak również szkodniki żerujące w ziemi na korzeniach trawy. Zobacz dlaczego trawa żółknie, usycha plackami i jak zapobiegać temu zjawisku. Więcej...

pędraki w truskawkachPędraki w truskawkach - zwalczanie
Pędraki w truskawkach uszkadzają korzenie roślin, prowadząc do usychania truskawek i słabszego owocowania, a w skrajnych przypadkach, nawet do zniszczenia całej uprawy. Zobacz jak rozpoznać pędraki w truskawkach, jak zapobiec ich występowaniu oraz jak wygląda zwalczanie pędraków w truskawkach podczas uprawy na działce. Więcej...