Stihl Cash Back

Karmnik ościsty zamiast trawy w ogrodzie. Uprawa, odmiany, rozmnażanie

Karmnik ościsty to niska roślina okrywowa, którą można stosować zamiast trawy w ogrodzie, a także do sadzenia między kostkami brukowymi oraz na skalniakach. Poznaj najpopularniejsze odmiany karmnika ościstego polecane do ogrodów. Podpowiadamy jakie jest zastosowanie tej rośliny oraz jak wygląda uprawa karmnika ościstego w ogrodzie. Wyjaśniamy również dlaczego karmnik ościsty czasem usycha oraz podpowiadamy najlepsze sposoby na rozmnażanie karmnika ościstego.

karmnik ościsty
Karmnik ościsty - Sagina subulata
Fot. depositphotos

Karmnik ościsty - co to jest

Karmnik ościsty (Sagina subulata) to niska, bylina zadarniająca, która przypomina wyglądem mech. Roślina należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) i występuje naturalnie na półkuli północnej, często w rejonach górskich strefy umiarkowanej.

Karmnik ościsty płożąc się tworzy zwartą, niską darń wysokości 3-7 cm. Pokładające się pędy porastają drobne, równowąskie liście najczęściej zielone, chociaż u niektórych odmian mogą być także żółte. Pojawiające się od czerwca do sierpnia kwiaty są drobne i białe.

Karmnik ościsty - jak szybko rośnie

Karmnik ościsty stosunkowo wolno rośnie, zwykle potrzebuje kilku tygodni, aby zakorzenić się i zacząć się intensywniej rozrastać. W sprzyjających warunkach rośliny mogą przyrastać 2-3 cm rocznie. Bylina rozprzestrzenia się za pomocą płożących się pędów, które łatwo się ukorzeniają tworząc zwarte poduchy. Uprawiany zamiast trawy karmnik ościsty ma tę zaletę, że nie wymaga koszenia - dorasta maksymalnie do 7 cm wysokości.

karmnik ościsty
Karmnik ościsty - Sagina subulata
Fot. Agnieszka Kwiecień, Nova, CC BY-SA 4.0,Wikimedia Commons

Karmnik ościsty - jak znosi deptanie

Karmnik ościsty jest rośliną delikatną, ale jednocześnie dosyć wytrzymałą i szybko się regenerującą. Bylina ta może znosić umiarkowane deptanie, lepiej jednak sadzić ją zamiast trawnika w miejscach niezbyt narażonych na intensywne użytkowanie. Silnie uszkodzone rośliny tracą zdolność regeneracji i obumierają. Na roślinnym dywanie można położyć płytki chodnikowe lub płaskie, duże kamienie, po których można chodzić nie niszcząc darni.

Karmnik ościsty - jak gęsto sadzić, ile na m²

Optymalna gęstość sadzenia karmnika ościstego zależy od wielu czynników takich jak: rodzaj gleby, ilość dostępnego światła, wilgotność, a także preferencje estetyczne. Generalnie aby zapewnić szybkie pokrycie całej powierzchni i uzyskać zwarty dywan poleca się sadzić karmnik ościsty w rozstawie 15-25 x 15-25 cm, czyli około 15 roślin na m².

Uwaga!
Nie należy karmnika ościstego sadzić zbyt gęsto. Duże zacienienia i słaba cyrkulacja powietrza mogą prowadzić do osłabienia roślin, gnicia i porażenia wieloma chorobami.

Karmnik ościsty - uprawa i wymagania

Uprawa karmnika ościstego nie jest trudna, jeśli zapewni się roślinom odpowiednie warunki. Ta zadarniająca bylina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i umiarkowane temperatury. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, wytrzymuje spadki temperatury do -30°C.

Karmnik ościsty najlepiej udaje się na glebach lekkich, żyznych i dość wilgotnych, ale nie podmokłych. Należy pamiętać, że nie jest on odporny na suszę i wymaga regularnego podlewania. W zależności od temperatury powietrza i stanu gleby ilość wody i częstotliwość podlewania będą różne. Jednak obfite podlewanie raz w tygodniu jest lepsze niż codzienne, ale oszczędne. Podlewanie każdego dnia ma sens, tylko wtedy, gdy rośliny rosną w pełnym słońcu.

karmnik ościsty
Gęsto sadzony karmnik ościsty tworzy zwartą darń
Fot. depositphotos

Karmnik ościsty ma umiarkowane wymagania pokarmowe. Żeby rośliny były zdrowe i szybko się rozrastały zaleca się nawożenie karmnika ościstego w okresie wiosennym nawozami mineralnymi:

  • siarczan amonu, niezbędny w pierwszym roku uprawy, dawkujemy wczesną wiosną i w pierwszej połowie lipca w ilości 45 g/m²
  • superfosfat, który sprzyja wzrostowi i zwiększa odporność roślin na suszę, aplikujemy trzykrotnie - wiosną, latem i jesienią w ilości 16 g/m²
  • siarczan potasu, dzięki któremu roślina jest wytrzymała i odporna na mróz, dawkujemy trzykrotnie w ilości 10 g/m².

W uprawie karmnika ościstego najlepiej jest stosować nawozy w formie płynnej. Jeśli jednak dysponujemy preparatem w postaci granulowanej, rozprowadzamy go równomiernie na powierzchni darni i od razu podlewamy, żeby nawóz się rozpuścił i nie uszkodził liści karmnika.

W pielęgnacji karmnika ważne jest regularne usuwanie liści opadłych jesienią. Gnijąca warstwa liści sprawia, że rośliny pod nią chorują, duszą się i obumierają.

karmnik ościsty
Karmnik ościsty - Sagina subulata
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Dlaczego karmnik ościsty usycha

Zdarza się, że pomimo naszych starań karmnik ościsty usycha. Oto najczęściej obserwowane objawy i ich przyczyny:

  • zwinięte i brązowe krawędzie blaszki liściowej świadczą o zbyt małej ilości wody i nadmiernej ekspozycji na słońce;
  • żółknięcie dolnych liści jest zaś to wyraźną oznaką zbyt intensywnego podlewania karmnika.

Jeżeli uszkodzenia nie były zbyt rozległe, rośliny powinny się zregenerować i odbudować zwartą darń po poprawieniu warunków uprawy.

Karmnik ościsty - odmiany

Karmnik ościsty 'Aurea' - dorasta do 2-5 cm wysokości. Rośliny tworzą zwarty dywan, który za sprawa złocistej barwy liści, mieni się różnymi odcieniami żółci. W czerwcu i lipcu złocisty kobierzec obsypuje się drobnymi, miododajnymi, pachnącymi, białymi kwiatami. Odmiana ta jest polecana zamiast trawnika na półcieniste oraz słoneczne miejsca, do wypełniania przestrzeni między płytami chodnikowymi oraz do ogrodów skalnych.

karmnik ościsty Aurea
Karmnik ościsty 'Aurea'
Fot. depositphotos

Karmnik ościsty 'Green Moss' - to bylina dorastająca do 5 cm wysokości. Odmiana tworzy gęste poduchy w żywozielonym kolorze.

Karmnik ościsty 'Lime Moss' - dorasta do 7 cm wysokości. Ta zadarniająca bylina tworzy kobierce w ciekawym, cytrynowozielonym kolorze. Od czerwca do sierpnia rośliny kwitną niewielkimi, białymi kwiatami.

Karmnik ościsty 'Supreme' - dorasta zaledwie do 5 cm wysokości. Intensywnie zielone, przypominające mech rośliny, dobrze rosną nie tylko w cieniu i półcieniu, ale właściwie nawadniane, także w słońcu.

Karmnik ościsty - rozmnażanie

Karmnik ościsty z czasem traci swój dekoracyjny wygląd, na murawie pojawiają się żółknące plamy oraz prześwity. Aby temu zapobiec zaleca się raz na 2-4 lata odmłodzić bylinę. Zabieg ten to świetny sposób nie tylko na przedłużenie żywotności roślin, ale też na ich rozmnożenie.

Najlepiej zabrać się za podział roślin karmnika wiosną lub jesienią, choć w ten sposób można rozmnażać rośliny przez cały rok z wyjątkiem okresu kwitnienia. Podział bylin rozpoczynamy od delikatnego wykopania kępki roślin z ziemi. Następnie dzielimy ją na części, tak aby każda z nich miała kilka zdrowych pędów i korzeni. Sadzonki od razu umieszczamy w wybranym miejscu. Rośliny należy obficie podlewać, dopóki nie zaczną pojawiać się nowe przyrosty.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Chmiel (redakcja), Uprawa roślin ozdobnych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1980, s. 427;
2. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 350;
3. M.E. Richter, Rośliny do ogródka skalnego, Oficyna Wydawnicza MULITICO, Warszawa 1999, s. 78.