Stihl Cash Back

Granat, Granatowiec, Punica granatum - uprawa w doniczce

Granat właściwy - Punica granatum, określany też jako granatowiec właściwy, jest gatunkiem pochodzącym z Azji Mniejszej i jako krzew użytkowy jest uprawiany już od kilku tysięcy lat. Do uprawy doniczkowej w domu nadaje się odmiana karłowa 'Nana' nie przekraczająca 1 m wysokości. Tworzy ona niski krzaczek, doskonały jako roślina tarasowa i na bonsai. Oto jak powinna wyglądać uprawa doniczkowa granatu w domu.

granat, granatowiec właściwy, Punica granatum
Granat, Granatowiec właściwy, Punica granatum - uprawa w doniczce jako bonsai

Granat Punica granatum to zrzucający liście na zimę rozłożysty krzew, osiągający do 2 m wysokości. Karłowa odmiana Punica granatum 'Nana' dorasta zaś do ok 70 cm wysokości, jest zatem doskonała do uprawy domowej w doniczce. Młode pędy granatu są jasnobrązowe. Z czasem okrywają się brązową korą. Liście są małe (do 4 cm długości), gładkie, owalne, ostro zakończone, barwy jasnozielonej. Wyrastają parami i na zimę opadają.

Kwiaty pojawiają się w czerwcu i pozostają na roślinie do września. Gdy lato jest słoneczne, roślina może kwitnąć szczególnie obficie. Kwiaty mają barwę jaskrawoczerwoną, są niewielkie (średnica do 3 cm, długość do 4 cm), pojawiają się po 3 lub 4 na silniejszych gałązkach bocznych. Owoce to kuliste jagody wielkości orzecha włoskiego, z grubą, błyszczącą skórką, której kolor w miarę dojrzewania zmienia barwę z zielonej na purpurową. Wewnątrz owoców tworzą się nasiona otoczone woreczkami z przezroczystym miąższem, który jest wprawdzie jadalny, ale niestety na surowo raczej niesmaczny. W warunkach domowych, nasiona zawiązują się dosyć rzadko.

jak zrobić bonsaiDrzewko bonsai - pielęgnacja w domu
Drzewko bonsai to niezwykła ozdoba każdej kolekcji roślin. Tego rodzaju rośliny to symbol dużego kunsztu i wiedzy. Pielęgnacja drzewka bonsai w domu wymaga stosowania się do określonych reguł i dużej cierpliwości. Więcej...

Jak uprawiać granat w doniczce

Granat uprawia się w doniczce lub pojemniku z żyzną, ziemią kompostową o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Od połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków, roślinę można wystawić na taras lub do ogrodu w miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W ogrodzie doniczkę z granatem dobrze jest wkopać w ziemię. Jeżeli roślinę pozostawimy w pomieszczeniu zamkniętym, musi być ono często wietrzone.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Granat - Punica granatum
Fot. pixabay

Te rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach w okresie wegetacji podlewamy i nawozimy obficie. Pod koniec września zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie. W momencie nadejścia pierwszych przymrozków (z reguły na początku listopada) granat zacznie tracić liście. W tym momencie przenosimy go do zimnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem (dobrze jest jeśli liście straci jeszcze na dworze), zapewniając temperaturę około 5 do 10°C. W okresie spoczynku nie nawozimy. Podlewamy umiarkowanie, jedynie tyle aby nie przesuszyć korzeni.

Ponownie w okres wegetacji granat wchodzi w marcu. Wtedy przenosimy go do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, zaczynamy obficie podlewać i nawozić. Już po 2-3 dniach roślina zacznie wypuszczać nowe pędy i liście.

Dla ukształtowania ładnego, zwartego pokroju rośliny, można ją nieco przyciąć. Wpłynie to także na bujniejsze kwitnienie. Cięcie trzeba dokonać pod koniec okresu spoczynku, jeszcze zanim zaczną wyrastać liście (najlepiej w momencie przenoszenia do cieplejszego pomieszczenia). W tym okresie można roślinę również przesadzić. Należy jednak unikać tego zabiegu - przesadzamy tylko gdy obecna doniczka jest już zbyt mała.

Uwaga! Aby pobudzić kwitnienie, wczesną wiosną, kiedy otwierają się pąki, warto skracać pędy wyrastające na zewnątrz, zaś późną wiosną lub latem przycinać pędy stare i osłabione.

granat, granatowiec właściwy, Punica granatum - owoc
Granat, Granatowiec właściwy, Punica granatum - dojrzewający owoc

Granat w doniczce - rozmnażanie

Granaty można rozmnażać z sadzonek pędowych pobieranych latem. Najlepiej pobierać sadzonki zielne z dwuletnich gałązek. Pobrane sadzonki należy wsadzić do doniczki wypełnionej piaskiem i przykryć folią. Co dwa dni trzeba je wietrzyć, odchylając folię. Po kilku tygodniach po ukorzenieniu można je przesadzić do właściwego podłoża w docelowej doniczce. Granatowiec właściwy może być też rozmnażany z nasion. Ciężko je jednak pozyskać, gdyż w warunkach uprawy domowej roślina rzadko zawiązuje nasiona. Pamiętajmy też że rośliny otrzymane z nasion nie gwarantują zachowania cech odmianowych rośliny matecznej.

Granat - wykorzystanie owoców

Jak już wspomniałem - na surowo owoce granatów są niezbyt smaczne (kwaskowate). Wykorzystuje je się głównie na sok, który może być składnikiem napojów i galaretek. Soku z granatów używa się także do produkcji wina i syropu. W krajach Środkowego Wschodu przygotowuje się sos, w którym granaty łączone są z orzechami. Granaty mają też zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.

Jeżeli poszukujecie egzotycznych owoców lepszych do spożycia na surowo niż owoce granatu i łatwych do wyhodowania z pestki, warto się zainteresować także uprawą rośliny, jaką jest gujawa pospolita.

Przeczytaj również:

bananowiecJak wyhodować ananasa w domu
Ananas to jeden z najbardziej ulubionych egzotycznych owoców. W naszych warunkach można wyhodować swoją własną roślinę ananasa. Dowiedz się więcej o ananasie i o tym jak wyhodować ananasa w swoim domu. Przekonaj się jakie to proste, wystarczy zastosować się do wskazówek w naszym artykule. Domowa hodowla ananasa może przynieść naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Więcej...

jak wyhodować awokado z pestkiJak wyhodować awokado z pestki
Hodowla awokado z pestki jest bardzo prosta co sprawia, że każdy może mieć własną roślinę awokado w swoim domu. Pestkę łatwo pozyskuje się, wyjmując ją ze smacznego i zdrowego owocu awokado. Sprawdź jakie podłoże jest potrzebne do wyhodowania awokado z pestki i jaka doniczka będzie odpowiednia oraz jakie warunki zapewnić kiełkującemu awokado aby wyrosło na piękne drzewko. Więcej...

jak wyhodować mango z pestkiJak wyhodować mango z pestki
Wyhodować mango z pestki jest niezwykle łatwo, o ile wiemy czego potrzebuje mango, żeby prawidłowo wykiełkować. Przekonaj się zatem co zapewnia sukces w hodowaniu mango. Dowiedz się więcej o wymaganiach tej rośliny i jej owocach. Każdy może wyhodować mango z pestki w swoim domu, to naprawdę łatwe i daje mnóstwo satysfakcji. Trzeba tylko uważnie stosować się do naszych wskazówek i mieć nieco cierpliwości. Więcej...

Opracowano na podstawie: M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, PWRiL, Warszawa 1986, s. 316. Fot. sxc.hu