Oliwka europejska, drzewko oliwne - uprawa w doniczce

Oliwka europejska, określana też jako drzewko oliwne, to chętnie uprawiana roślina, dająca cenne owoce - oliwki. W naszym klimacie może być uprawiana tylko jako roślina doniczkowa. Dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniach, a także często wykorzystywana jest na bonsai. Zobacz jak wygląda uprawa oliwki w doniczce oraz czego ta roślina potrzebuje do zdrowego wzrostu.

Oliwka europejska, drzewko oliwne
Oliwka europejska, drzewko oliwne

Oliwka, drzewko oliwne - opis

Oliwka to pochodząca z okolic Morza Śródziemnego, wrażliwa na mróz, wiecznie zielone drzewo lub krzew o gęstym pokroju i wzniesionej koronie oraz atrakcyjnym srebrzystym ulistnieniu. Gałęzie oliwki pokryte są wąskimi, szarozielonymi liśćmi o długości od 2,5 do 8 cm. Liście umieszczone są na długich ogonkach, a ich spodnia strona pokryta jest białymi lub rdzawymi włoskami. W okresie letnim na końcach pędów pojawiają się żółtobiałe kwiaty zebrane w grona. Z czasem kwiaty są zastępowane przez owalne, czerwone owoce, osiągające do 4 cm długości. Owoce dojrzewają jesienią. Dojrzałe przybierają barwę fioletową. W warunkach naturalnych w klimacie śródziemnomorskim roślina te osiąga do 6 m wysokości. Jednak drzewko oliwne uprawiane w doniczce w mieszkaniu nie przekroczy 3 m wysokości.

W sprzedaży dostępne są różne gatunki oliwek, jednak najbardziej dekoracyjna jest Oliwka europejska (Olea europaea), która była najbardziej rozpowszechnionym w antycznym świecie drzewem użytkowym. Dzisiaj drzewko oliwne stało się popularną rośliną doniczkową, gdyż dobrze znosi niską wilgotność powietrza, panującą w ogrzewanych mieszkaniach. Doskonale nadaje się na bonsai. Może być też uprawiane w szklarniach i ogrodach zimowych, a latem wystawiane do ogrodu lub na taras czy balkon.

Jak uprawiać drzewko oliwne w doniczce

Stanowisko, ziemia
Oliwka europejska wymaga stanowisk jasnych, dobrze nasłonecznionych. Powinna być uprawiana w żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Może być to gleba wapienna (na takich oliwki rosną w środowisku naturalnym) o odczynie pH 6-7. Aby polepszyć przepuszczalność podłoża, dobrze jest wymieszać je z gruboziarnistym piaskiem. Warto też na dnie doniczki umieścić warstwę drenażową. Każdej wiosny młode rośliny przesadzamy, przenosząc je do większych doniczek. Kiedy średnica doniczki osiągnie 45 cm, co roku wymieniamy tylko wierzchnią warstwę podłoża.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny. Więcej...

Temperatura uprawy
W okresie letnim właściwa dla oliwki europejskiej będzie temp. pokojowa. Dobrze roślinie zrobi wystawienie jej na zewnątrz. Zimą minimalna temp. w jakiej prowadzona jest uprawa oliwki nie może spaść poniżej 4°C, choć drzewko oliwne znosi krótkotrwałe przymrozki do -3°C (niektóre źródła podają, że nawet do -5°C). Aby oliwka owocowała, musi spędzić przynajmniej dwa miesiące w temp. poniżej 10°C.

Podlewania i nawożenie
Drzewko oliwne podlewamy regularnie ale umiarkowanie przez cały rok. Nawozimy wczesną wiosną i ponownie w połowie lata nawozem uniwersalnym w płynie (można też podawać mniejsze dawki nawozu przez cały okres wegetacji w odstępach dwutygodniowych).

Rozmnażanie oliwki europejskiej

Oliwki można rozmnażać poprzez wysiew nasion. Nasiona wysiewa się jesienią (niektórzy twierdzą, że to najlepszy termin) lub wiosną (w lutym lub marcu) w szklarni, po uprzedniej stratyfikacji.

Oliwki można też rozmnażać z sadzonek. W tym celu latem (lipiec lub sierpień) pobiera się sadzonki półzdrewniałe z piętką, długości od 5 do 10 cm.

Oliwka europejska - choroby i szkodniki

Oliwka europejska rzadko zapada na choroby. Większość problemów w uprawie oliwki w doniczce wynika z niewłaściwej pielęgnacji tej rośliny. Nadmierne przesuszenie podłoża powoduje opadanie owoców i listków, jednak po podlaniu roślina zazwyczaj szybko się regeneruje. Liście mogą być zrzucane także zimą, jeśli roślina stoi w miejscu zbyt ciepłym i jednocześnie zbyt ciemnym. Drzewko oliwne uprawiane w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie zimą gdy w ogrzewanych mieszkaniach powietrze jest zbyt ciepłe i suche, może być atakowane przez szkodniki roślin doniczkowych należące do czerwców - miseczniki, tarczniki i wełnowce. Szkodniki te zwalcza się przeprowadzając dwa razy, w odstępie 14 dni, oprysk preparatem Provado Plus AE. Można też zastosować doglebowo preparat Tarcznik BR lub Tarcznik Ultra.

Zobacz również:

jak zrobić bonsaiDrzewko bonsai - pielęgnacja w domu
Drzewko bonsai to niezwykła ozdoba każdej kolekcji roślin. Tego rodzaju rośliny to symbol dużego kunsztu i wiedzy. Pielęgnacja drzewka bonsai w domu wymaga stosowania się do określonych reguł i dużej cierpliwości. Jednak efekt jaki można uzyskać jest wart każdego czasu poświęconego na pielęgnację drzewka bonsai. Oto jak pielęgnować drzewko bonsai w domu aby przez lata zachowało swój niezwykły wygląd. Więcej...

Granat, Granatowiec, Punica granatum - uprawa w doniczceGranat, Granatowiec, Punica granatum - uprawa w doniczce
Granat właściwy - Punica granatum, określany też jako granatowiec właściwy, jest gatunkiem pochodzącym z Azji Mniejszej i jako krzew użytkowy jest uprawiany już od kilku tysięcy lat. Do uprawy doniczkowej w domu nadaje się odmiana karłowa 'Nana' nie przekraczająca 1 m wysokości. Tworzy ona niski krzaczek, doskonały jako roślina tarasowa i na bonsai. Oto jak powinna wyglądać uprawa doniczkowa granatu w domu. Więcej...

figa, figowiec pospolityFiga, figowiec pospolity - uprawa w Polsce. W gruncie czy doniczce?
Figa pospolita lub inaczej figowiec pospolity to roślina należąca do rodzaju Ficus, bliska krewna uprawianych w mieszkaniach fikusów. Spośród wszystkich uprawianych fig, to właśnie figa pospolita najlepiej się nadaje do uprawy w Polsce w gruncie. Oto jak wygląda uprawa figi w gruncie i w doniczce, czego potrzebuje figowiec pospolity, czy możemy doczekać się owoców figi i jak zdobyć jej sadzonki. Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s 172 oraz Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 433. Fot. sxc.hu