Gujawa pospolita, gruszla - Psidium guajawa.
Jak wyhodować z nasion?

Gujawa pospolita (Psidium guajava), określana też jako gruszla właściwa, to roślina pochodząca z okolic Karaibów i Ameryki Środkowej, dająca cenione przez ludzi owoce. Tropikalne owoce gujawy mogą być spożywane na surowo oraz używane na przetwory. W naszym klimacie gujawa jest uprawiana wyłącznie w domach, jako roślina doniczkowa. Zobacz jak wyhodować gujawę z nasion!

gujawa owoce
Gujawa - owoce

Gujawa pospolita (Psidium guajava), zwana także gruszlą, rośnie dziko w tropikalnych obszarach Ameryki. W naturze osiąga wysokość od 4 do 8 metrów. Uprawiana w doniczce będzie jednak znacznie mniejsza.

Liście gujawy są zielone, nieco powyginane. Pozostają na roślinie przez cały rok. Dzięki temu gujawa zawsze będzie znakomitą ozdobą mieszkania. Liście gujawy są też surowcem zielarskim. Można z nich przygotować herbatkę o działaniu przeciwbiegunkowym.

Kwiaty gujawy są białe i wydzielają przyjemny zapach, który stanowi dodatkowy walor tej rośliny. Wyrastają pojedynczo w pachwinach liści. Gujawa możę kwitnąć kilka razy w ciągu roku.

Najbardziej jednak roślina ta jest znana dzięki swoim owocom. Owoce gujawy są okrągłe lub gruszkowate. Mienią się barwami od jasnozielonej, poprzez żółtą, aż do jasnoczerwonej. Można zjadać je świeże na śniadanie, wycisnąć z nich pożywny sok lub uczynić podstawą koktajlu mlecznego. Są wyborne i bardzo zdrowe. Bogate w witaminę C, witaminę A, potas, selen, żelazo i fosfor. Nadają się także na przetwory, głównie kompoty, galaretki i konfitury.

Jak wyhodować gujawę z nasion?

Jak na tak wspaniały tropikalny okaz, gujawa to roślina łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania. Uprawa gujawy może zatem sprawić wiele radości.

Nasiona gujawy można samodzielnie pozyskać z owoców. Jeżeli uda nam się kupić dojrzałe owoce, spróbujmy wydłubać z nich nasiona. Myślę jednak, że bardziej prostym i pewnym sposobem na pozyskanie dobrych nasion jest zamówienie ich przez internet.


Na dnie doniczki, w której będą sadzone nasiona gujawy, należy umieścić warstwę drenażową. Mogą to być kamyczki lub keramzyt. Drenaż zapewni dobry odpływ wody.

Następnie doniczkę wypełnia się dobrą ziemią do wysiewu nasion. Nie może być to zwykła ziemia ogrodowa, gdyż ma ona niewłaściwy skład i można z nią przenieść choroby grzybowe. Dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnej ziemi do wysiewu nasion. Najlepsza będzie mieszanka do wysiewu nasion roślin egzotycznych, zawierająca torf i piasek zmieszane we właściwych proporcjach i wzbogacona o składniki mineralne.

gujawa kwiaty
Gujawa - kwiaty

Nasiona gujawy do wykiełkowania potrzebują dużo ciepła i wilgoci. W takich warunkach wykiełkują w okresie od 2 do 6 tygodni. Po wykiełkowaniu będą potrzebowały dużo słońca, które można zapewnić im na słonecznym parapecie. Gdy młode roślinki osiągną wysokość 10 cm, trzeba rozsadzić je do większych doniczek, wypełnionych już zwykłą ziemią dla roślin doniczkowych. Rośliny należy podlewać regularnie i obficie, pamiętając jednak, że pomiędzy kolejnymi podlewaniami, ziemia powinna lekko przeschnąć.

Gdy wyhodowana gujawa osiągnie 1 metr wysokości, warto przyciąć jej czubek. Dzięki temu gujawa pięknie się rozgałęzi. Pierwsze kwiaty i owoce będzie można podziwiać po 2 lub 3 latach uprawy gujawy.

Mam nadzieję, że uprawa gujawy przyniesie Wam dużo radości i będzie to drzewko, które bardzo polubicie. Powodzenia!

Zobacz także:

cytrusy - uprawa w domu w doniczceCytrusy - uprawa w domu w doniczce
Cytrusy to rośliny bardzo chętnie uprawiane w domu, w doniczce. Najlepiej udają się formy miniaturowe, przystosowane właśnie do uprawy doniczkowej. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy rośliny mogą ozdobić drobne kwiaty oraz okrągłe, żółte lub pomarańczowe owoce. Oto jak powinna wyglądać uprawa cytrusów w domu oraz jakie gatunki cytrusów najlepiej wybrać do uprawy w doniczce. Więcej...

jak wyhodować ananasa w domuJak wyhodować ananasa w domu
Ananas to jeden z najbardziej ulubionych egzotycznych owoców. W naszych warunkach można wyhodować swoją własną roślinę ananasa. Dowiedz się więcej o ananasie i o tym jak wyhodować ananasa w swoim domu. Przekonaj się jakie to proste, wystarczy zastosować się do wskazówek w naszym artykule. Domowa hodowla ananasa może przynieść naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Więcej...

jak wyhodować mango z pestkiJak wyhodować mango z pestki
Wyhodować mango z pestki jest niezwykle łatwo, o ile wiemy czego potrzebuje mango, żeby prawidłowo wykiełkować. Przekonaj się zatem co zapewnia sukces w hodowaniu mango. Dowiedz się więcej o wymaganiach tej rośliny i jej owocach. Każdy może wyhodować mango z pestki w swoim domu, to naprawdę łatwe i daje mnóstwo satysfakcji. Trzeba tylko uważnie stosować się do naszych wskazówek i mieć nieco cierpliwości. Więcej...