Stihl Cash Back

Ardizja karbowana - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Ardizja karbowana, zwana także ardizją drzewiastą, to tropikalna roślina doniczkowa atrakcyjna przez cały rok. Czerwone jagody i błyszczące liście sprawiają, że ten kompaktowy krzew nadaje charakter każdemu wnętrzu. Wyjaśniamy jak wygląda uprawa ardizji w domu, jakie są wymagania pielęgnacyjne tej rośliny oraz podpowiadamy najlepszy sposób na rozmnażanie ardizji w uprawie amatorskiej.

Ardizja karbowana
Ardizja karbowana - Ardisia crenata
Fot. depositphotos

Jak wygląda ardizja?

Ardizja karbowana (Ardisia crenata) należy do rodziny myrsinowatych (Myrsinaceae) i pochodzi z Azji Wschodniej. W naturze rośliny te tworzą duże skupiska, ponieważ łatwo rozmnażają się przez nasiona. Ze względu na skuteczny samosiew ardizja została uznana za gatunek inwazyjny w Australii oraz południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.

W naturalnych siedliskach ten wolno rosnący krzew osiąga 200 cm wysokości, natomiast uprawiana jako roślina doniczkowa o ozdobnych owocach zwykle nie przekracza 90 cm i ma postać małego drzewka. Łodyga ardizji jest wzniesiona i zwykle pojedyncza. Liście są ciemnozielone, grube, błyszczące, karbowane i mają długość do 10 cm. Zebrane w grona kwiaty ardizji pojawiają się latem w kątach liści. Niewielkie, gwiazdkowate, białe lub różowawe kwiaty rozsiewają delikatny zapach. Jednak największą ozdobą ardizji są jaskrawo czerwone jagody wielkości grochu zawiązujące się w naszych warunkach klimatycznych w okresie Bożego Narodzenia. Dekoracyjne jagody zdobią roślinę przez cały rok.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Ardizja
Fot. depositphotos

Ardizja karbowana - uprawa i pielęgnacja

Ardizja nie lubi ciepła, najlepiej by maksymalna temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20°C latem i 16°C zimą. W wyższych temperaturach jagody ardizji mogą przedwcześnie opadać. Aby temu zapobiec możemy zwiększyć wilgotność powietrza, codziennie zraszając roślinę oraz umieszczając doniczkę na tacy z wilgotnym żwirkiem.

Ardizja preferuje jasne stanowiska, ale nasłonecznione wyłącznie w godzinach porannych. Latem może być trzymana na zewnątrz w lekko zacienionym miejscu. Jeśli nie zapewnimy jej zacisznego zakątka, może zrzucać kwiaty.

Ardizja karbowana preferuje podłoża o pH od lekko kwaśnego do obojętnego i jest wrażliwa na zmianę odczynu gleby. Ma wysokie wymagania pokarmowe i prawidłowo rozwija się w żyznym podłożu z dużą ilością materii organicznej. Idealna ziemia do uprawy ardizji powinna charakteryzować się dużą pojemnością wodną, ale również przepuszczalnością. Uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych będzie odpowiednie dla ardizji po dodaniu perlitu lub keramzytu w celu rozluźnienia struktury.

Ardizja karbowana
Ardizja karbowana - Ardisia crenata
Fot. depositphotos

Ardizja karbowana - podlewanie

Podczas aktywnego wzrostu należy roślinę często podlewać i utrzymywać podłoże stale wilgotne. W okresie spoczynku podlewanie ograniczamy. Jeśli roślina jest uprawiana w temperaturze pokojowej, ardozję podlewamy raz w tygodniu, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie na głębokość około 1 cm. Gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 15°C, ardizję należy podlewać rzadziej, tak aby co najmniej połowa gleby wyschła między kolejnymi podlewaniami.

Warto wiedzieć!
Zbyt rzadkie podlewanie sprawia, że liście ardizji zaczynają się marszczyć i brązowieją na końcach, natomiast zbyt częste grozi gniciem korzeni.

Regularne zraszanie ardizji oraz ustawienie doniczki na tacy z mokrymi kamykami lub żwirem pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Poziom wody na tacce powinien być na tyle niski, aby nie przesiąkała ona do ziemi w doniczce, a jednocześnie na tyle wysoki, aby kamyki były cały czas wilgotne. Wilgotne kamyki wystarczą, żeby zapewnić roślinie odpowiedni mikroklimat.

Ardizja karbowana - nawożenie

W okresie aktywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do późnego lata, należy co 14 dni zasilać ardizję uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. W pozostałym okresie ograniczamy nawożenie do jednego razu w miesiącu.

Ardizja karbowana - przycinanie

Roślinę należy przycinać, aby utrzymać ładny kształt oraz pobudzić ją do rozkrzewiania. Przycinanie ardizji należy przeprowadzać późną zimą lub bardzo wczesną wiosną, zanim wypuści ona nowe pędy. Nie wolno ciąć jej zbyt mocno, ponieważ jest gatunkiem wolnorosnącym.

Ardizja karbowana - przesadzanie

Każdej wiosny przesadzamy młode rośliny do doniczki o jeden rozmiar większej. Starsze egzemplarze przesadzamy rzadziej, tj. co 3-4 lata.

Ardizja karbowana - rozmnażanie

Ardizia jest zwykle rozmnażana z nasion wysiewanych na przedwiośniu. Aby pozyskać nasiona pobieramy największe, dojrzałe jagody o średnicy do 1 cm. W środku znajduje się nasionko przypominające nieco pestkę. Po wyjęciu z miąższu sadzimy je od razu w podłożu przeznaczonym do sadzonkowania, a pojemnik przykrywamy szkłem lub folią. Wyrośnięte siewki o 2-4 liściach właściwych przesadzamy do pojedynczych doniczek wypełnionych ziemią ogrodniczą. Dopiero po 2-3 latach sadzonki rozwiną się w atrakcyjne krzewy kwitnące i owocujące.

Możliwe jest także rozmnażanie ardizji przez sadzonki. Ta metoda rozmnażania jest jednak kłopotliwa, ponieważ sadzonki trudno się ukorzeniają i wymagają podłoża o temperaturze 24-26°C.

Wiosną pobieramy z wyrośniętej rośliny sadzonki wierzchołkowe, które umieszczamy w podłożu do sadzonkowania. Pojemnik przykrywamy szkłem lub folią. Ukorzenianie sadzonek trwa 6 - 8 tygodni. Zaletą tej metody jest to, że wyhodowane w ten sposób rośliny zakwitną szybciej niż te pozyskane z nasion.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke G., Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa, 1998, s. 41;
2. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1998, s. 40.

Przeczytaj również:

Psianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażaniePsianka koralowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Psianka koralowa to urocza roślina doniczkowa tworząca w okresie jesienno-zimowym atrakcyjne owoce w postaci niedużych czerwonych lub pomarańczowych kuleczek. Trzeba jednak uważać, bo owoce psianki są trujące! Zobacz jak wygląda domowa uprawa psianki w doniczce. Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściachRośliny doniczkowe o ozdobnych liściach
Rośliny doniczkowe potrafią zachwycić nietypowym pokrojem i kształtem liści, ale także wieloma odcieniami zieleni. Poznaj najpopularniejsze rośliny doniczkowe o zielonych liściach, doskonałe do dekorowania mieszkań. Więcej...