Stihl Cash Back

Akant miękki. Odmiany, uprawa, wymagania

Akant miękki (Acanthus mollis) to majestatyczna bylina z rozetą dużych, powcinanych liści i efektowym kłosowym kwiatostanem. Niezwykle odporna i łatwa w uprawie, niestety bywa też inwazyjna. Zobacz jak wygląda uprawa akantu w ogrodzie i jakie wymagania ma ta roślina. Przedstawiamy też najpiękniejsze odmiany akantu miękkiego polecane do ogrodów przydomowych!

akant miękki
Akant miękki - Acanthus mollis
Fot. depositphotos

Jak wygląda akant miękki?

Akant miękki (Acanthus mollis) to występująca na całym świecie bylina, należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Akant miękki pojawił się w uprawie w połowie XVI wieku. Jest jedną z najbardziej oryginalnych roślin ogrodowych. Duże (do 60 cm długości), głęboko powcinane, ząbkowane, błyszczące liście akantu tworzą gęstą rozetę, z której wyłania się długi (nawet 100 cm) pęd kwiatostanowy. Dwubarwne kwiaty akantu miękkiego zebrane są w efektowny, luźny, długi kłos, pojawiający się w okresie od lipca do sierpnia.

Ta majestatyczna roślina ceniona jest zarówno z uwagi na duże, często mozaikowo wybarwione liście, jak i kandelabry efektownych kwiatów. Akant miękki wygląda atrakcyjnie sadzony zarówno pojedynczo, jak i w nasadzeniach grupowych, w których lepiej dostrzec można strukturę jego ażurowych liści.

Gdzie posadzić akant miękki?

Akant jest rozłożystą rośliną, która potrzebuje wokół siebie sporo miejsca i z uwagi na swoje rozmiary dobrze komponuje się z innymi rozłożystymi roślinami, takimi jak gaura Lindheimera czy wysokie trawy ozdobne. Piękne i długie kwiatostany akantu doskonale prezentują się pośród żółtozielonych przywrotników czy złotych odmian krwawnika ogrodowego. Kwiatostany akantu nadają się do świeżych i suchych bukietów. Akant miękki jest wartościową rośliną miododajną.

W przypadku sadzenia kilku akantów w grupie zalecana rozsatawa pomiędzy roślinami wynosi 60-80 cm.

Warto wiedzieć!
Akant miękki tworzy bardzo głęboki i silny system korzeniowy i jest w stanie zdominować najbliższy obszar, wypierając inne rośliny. Aby temu zapobiec, należy ograniczyć powierzchnię przeznaczoną do obsadzenia akantami za pomocą separatorów. Można wkopać np. barierę korzeniową z tworzywa sztucznego.

Akant miękki - odmiany

Akant miękki 'Tasmanian Angel' - odmiana charakteryzuje się dużymi liśćmi o mozaikowym biało-zielonym wzorze. Strzeliste kwiatostany są biało-różowe. Roślina dorasta do około 100 cm wysokości. Pięknie prezentuje się jako soliter.

Akant miękki 'White Water' - dorasta do około 120 cm wysokości i 90 cm szerokości. Duże liście są błyszczące, zielone, poryte kremowymi smugami i plamami. Od czerwca do sierpnia możemy podziwiać 40 cm długości kłosy o kremowo-różowej barwie. Nadają się na kwiat cięty oraz do suszenia.

Akant miękki 'Hollard's Gold' - to odmiana dorastająca do 120 cm wysokości. Odznacza się żółtozielonymi liśćmi i biało-purpurowymi kwiatostanami. Wytrzymuje spadki temperatur do -10°C.

Akant miękki 'Rue Ledan' - to okazała roślina o wyjątkowo gęstych, biało-różowych kwiatostanach i zwartym pokroju. Wyróżnia się szerokimi liśćmi tworzącymi ciemnozieloną gęstwinę.

Akant miękki 'Summer Beauty' - o żywo zielonych liściach, zakwita latem dwuwargowymi kwiatami w kolorze biało-fioletowym. Dorasta do 50 cm wysokości i 100 cm szerokości.

akant miękki
Kwiaty akantu miękkiego
Fot. pixabay

Akant miękki - uprawa i wymagania

Akant jest rośliną stosunkowo mało wymagającą. Poradzi sobie prawie na każdej glebie, choć najlepiej rośnie na żyznej i próchniczej. Nie toleruje gleb zimnych, mokrych i ciężkich. Nie jest szczególnie wrażliwy na odczyn pH gleby, choć preferuje te o odczynie zbliżonym do obojętnego - pH 6,5-7,5.

Akant lubi stanowiska zaciszne i słoneczne lub półcieniste. Optymalna temperatura do uprawy tej rośliny to 18 - 27°C latem i 16 - 17°C zimą. Z tego powodu często uprawia się ją w pojemnikach, wynosząc do ogrodu w sezonie letnim, by wraz z nadejściem chłodów przenieść do domu lub szklarni.

akant miękki
Charakterystyczne liście akantu miękkiego
Fot. pixabay

Akanty są mało wymagające w uprawie, a zasady ich pielęgnacji są proste i nie wymagają specjalnych umiejętności. W sezonie wegetacyjnym konieczne jest usuwanie chwastów i spulchnianie gleby. Po wyrośnięciu akanty są bardzo odporne na suszę. W początkowym okresie uprawy powinny być jednak regularnie podlewane, zwłaszcza podczas upałów.

Akant nie wymaga intensywnego nawożenia, zwłaszcza, gdy posadziliśmy go na żyznej glebie. Od marca do sierpnia można nawozić rośliny co dwa tygodnie uniwersalnym nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub nawozem organicznym. Zarówno wiosną, jak i jesienią, ziemię wokół rośliny można wymieszać z kompostem.

Aby jak najdłużej zachować atrakcyjny wygląd rośliny, należy regularnie usuwać uschnięte kwiatostany akantu oraz suche lub zgniłe liście.

Jeśli uprawiamy rośliny w gruncie, na zimę należy osłonić je agrowłókniną, suchą słomą, torfem, stroiszem lub innym materiałem okrywającym.

Warto wiedzieć!
Jeśli zima trwała zbyt długo lub wiosna była wyjątkowo chłodna, akant miękki może nie zakwitnąć w danym roku. W takiej sytuacji pozostaje poczekać na kwiaty do roku następnego.

Akant miękki - rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć akant przez nasiona. Przed wysiewem stratyfikujemy je przez 3 dni mocząc w ciepłej wodzie. Wysiewamy do skrzynek wypełnionych podłożem do sadzonkowania na głębokość 1 cm. Skrzynki przykrywamy folią lub szkłem i umieszczamy w ciepłym, ciemnym pomieszczeniu. Po 7-10 dniach nasiona wykiełkują, a wtedy siewki przesadzamy do osobnych doniczek. Można też nasiona wysiewać jesienią wprost do gruntu. Rozmnażane tą metodą rośliny zakwitną po 2-3 latach.

Można też rozmnożyć akant przez sadzonki pędowe. Wiosną pobieramy odcinki pędu o długości ok. 10-15 cm, pozostawiające tylko górne liście. Sadzonki umieszczamy w pojemnikach z wilgotnym piaskiem, przykrywamy folią lub szkłem i umieszczamy w ciepłym miejscu o temperaturze 20-25°C. Sadzonki ukorzenią się dość szybko i po 2-3 tygodniach możemy posadzić je na miejsce stałe w ogrodzie.

Rozmnażanie akanta przez sadzonki korzeniowe jest najłatwiejszym sposobem rozmnażania. Wiosną oddzielamy gruby fragment mięsistego korzenia i dzielimy go na kawałki o długości 5-8 cm. Górny koniec ścinamy poziomo, dolny ukośnie, aby ułatwić identyfikację. Szeroką, dostatecznie dużą skrzynkę, wypełniamy mieszanką torfu i gruboziarnistego piasku i umieszczamy w niej sadzonki poziomym cięciem do góry. Po pojawieniu się 3 - 4 par liści właściwych możemy posadzić rośliny na miejsce stałe. W ogrodzie akanty najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 126;
2. Grabowska B., Kubala T., Encyklopedia bylin tom I, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 32.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych bylin kwitnących całe lato i jesień! Więcej...

Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?
Sadzenie bylin wykonuje niemal każdy ogrodnik, bo trudno sobie wyobrazić ogród bez rabat bylinowych. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto zastanowić się jaki jest najlepszy termin sadzenia bylin oraz jak prawidłowo wykonać tę czynność. Więcej...