Stihl Cash Back

Salsefia - wartości odżywcze, właściwości, uprawa

Salsefia to mało znane warzywo o jadalnym i smacznym korzeniu. Można ją długo przechowywać lub zbierać sukcesywnie przez całą zimę. Poznaj wartości odżywcze oraz właściwości salsefii oraz dowiedz się jak powinna wyglądać uprawa salsefii w ogrodzie aby warzywo to rodziło obfity plon smacznych i zdrowych korzeni.

Salsefia
Salsefia - Tragopogon porrifolius
Fot. Simon Speed, CC0, Wikimedia Commons

Salsefia - co to jest

Salsefia (Tragopogon porrifolius) to warzywo o jadalnym korzeniu należące do rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina ta naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. W Europie rozpowszechniła się w XVI w.

Ta dwuletnia roślina w pierwszym roku uprawy tworzy rozetę długich, wąskich, ciemnozielonych liści oraz korzeń spichrzowy. Jadalny korzeń salsefii posiada żółtoszarą skórkę i biały miąższ. Korzenie osiągają 15-30 długości i 2-3,5 cm średnicy. W drugim roku uprawy rozwijają się purpurowoniebieskie, koszyczkowe kwiatostany salsefii oraz owoce w postaci niełupek.

Salsefia - wartości odżywcze

Salsefia ma wysoką wartość odżywczą - 100 g produktu to 80 kcal oraz: 0,3 g tłuszczu, 4,4 g białka i 25 g węglowodanów. Salsefia jest bogatym źródłem witaminy C, żelaza, wapnia i fosforu.

Salsefia - właściwości i zastosowanie

Korzeń salsefii jest delikatny w smaku. Może być spożywany na surowo lub jako składnik zup, gulaszy lub zapiekanek. Gotowane pędy salsefii mogą stanowić zamiennik szparagów, a jadalne kwiaty salsefii dodaje się do sałatek. Kiełki salsefii stanowią smaczne urozmaicenie past oraz kanapek.

Salsefia
Kwiaty salsefii również są jadalne
Fot. Alan Schmierer, CC0, Wikimedia Commons

Poza walorami smakowymi i odżywczymi, salsefia ma także właściwości lecznicze. Działa oczyszczająco na wątrobę i pęcherzyk żółciowy oraz napotnie i moczopędnie. Dzięki swoim właściwościom salsefia znalazła zastosowanie w leczeniu miażdżycy, wrzodów oraz nadciśnienia.

Salsefia a skorzonera - różnice

Salsefia i skorzonera to warzywa korzeniowe często ze sobą mylone. Jeśli chcesz się upewnić, czy masz do czynienia z salsefią, czy skorzonerą, zwróć uwagę na te różnice między nimi:

  • kwiaty salsefii są purpurowoniebieskie a skorzonery żółte;
  • długie liście salsefii są węższe niż skorzonery;
  • spichrzowy korzeń salsefii ma żółtoszarą skórkę, zaś u skorzonery skórka na korzeniu jest czarna;
  • korzeń salsefii jest krótszy i węższy od korzenia skorzonery.

Salsefia a skorzonera
Skorzonera (po lewej) i salsefia (po prawej)
Fot. Benreis, CC0, Wikimedia Commons

Salsefia - uprawa z nasion

Salsefia jest rośliną klimatu umiarkowanego. Jest mrozoodporna, ale łatwo wybija w pędy kwiatostanowe, przez co korzenie stają się łykowate i niezdatne do jedzenia. Warzywo to dość dobrze radzi sobie z niedoborami wody i jest bardziej odporne na jej niedobory niż skorzonera.

Uprawa salsefii udaje się na glebach zasobnych, próchniczych, gliniasto-piaszczystych i wilgotnych. Optymalny odczyn gleby dla salsefii mieści się w przedziale pH 6,4-7,5 - od lekko kwaśnego do zasadowego. Można więc przyjąć, że salsefia jest dość tolerancyjna wobec kwasowości gleby.

Salsefię uprawia się w II roku po oborniku po roślinach motylkowych oraz warzywach, które się płytko korzenią. Ze względu na ryzyko przenoszenia chorób nie zaleca się uprawy salsefii po innych warzywach korzeniowych.

Salsefia ma znaczne potrzeby nawozowe, dlatego wiosną, przed siewem nasion, możemy stosować nawożenie mineralne nawozami wieloskładnikowymi w ilości 80 g/m².

Nasiona salsefii wysiewamy do gruntu w kwietniu w rzędy co 20-25 cm na głębokość 2 cm. Siewki salsefii pojawiają się dopiero po 14-21 dniach. Przy dużym zagęszczeniu przerywa się rośliny, pozostawiając je co 5-8 cm w rzędzie.

Pielęgnacja salsefii na ogrodowej grządce wymaga nieco zachodu. Roślina ta jest dość odporna na niedobory wody, jednak przy długotrwałych suszach należy ją regularnie podlewać. Podlewanie salsefii warto połączyć ze spulchnianiem gleby oraz usuwaniem chwastów, gdyż ze względu na długi okres wschodów i początkowo wolny wzrost, salsefii zagrażają chwasty oraz zaskorupienie gleby.

Salsefia - kiedy zbierać

Zbiór salsefii przeprowadzamy sukcesywnie od października do grudnia. Możemy także, podobnie jak w uprawie skorzonery, zostawić korzenie na zimę w gruncie i wykopywać je w miarę potrzeb.

Korzenie salsefii są mniej kruche niż korzenie skorzonery. Dzięki temu łatwiej je wykopywać oraz przechowywać. W warunkach domowych możemy przez zimę przechowywać zebrane korzenie salsefii w piwnicach lub garażach w temperaturze powyżej 0°C.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. F. Fajkowska, K. Wolfowa, Warzywa mało znane, PWRiL, Warszawa 1971, s. 157-159;
2. A. Nowicka-Połeć, Czarne i białe w Działkowiec 12/2012, s. 47;
3. M. Orłowski, E. Kołota, I. Strychacz, Uprawa warzyw w gruncie, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1988, s. 79-120.