Stihl Cash Back

Podlewanie kaktusów. Jak często podlewać kaktusy?

Niewłaściwe podlewanie kaktusów to najczęstsza przyczyna ich utraty. Założenie, że wywodzące się z półpustynnych terenów kaktusy nie potrzebują zbyt wiele wody do życia jest błędne! Kaktusy kochają wodę i potrzebują jej sporo do właściwego rozwoju i kwitnienia. Te wyjątkowe rośliny wymagają jednak szczególnego traktowania. Podczas podlewania kaktusów trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Zobacz jak podlewać kaktusy aby zdrowo rosły :-)

podlewanie kaktusów
Jak podlewać kaktusy?
Fot. depositphotos

Podstawowe zasady podlewania kaktusów

Wiele osób uważa, że kaktusy nie wymagają dużej ilości wody. Wprawdzie kaktusy mogą obyć się bez niej przez długi czas, jednak w tym czasie nie rosną i nie kwitną, a jedynie wegetują. Nie ma jednoznacznych wytycznych co do częstotliwości ich nawadniania. Zbyt rzadkie i skąpe podlewanie kaktusów w okresie wegetacji źle wpływa na ich wzrost i kwitnienie. Nigdy nie można dopuść do tego, aby pędy kaktusów zaczęły się marszczyć i kurczyć. Z kolei nadmiar wody w podłożu powoduje ich gnicie.

Przyjmuje się, że kaktusy podlewa się średnio raz na 2-3 tygodnie. Wymagania wodne tych roślin zmieniają się zależnie od panujących w danym momencie warunków w ich otoczeniu. Są jednak pewne ogólne zasady nawadniana kaktusów, których należy przestrzegać, aby zapewnić im zdrowy rozwój:

1. Kaktusy podlewamy metodą podsiąkową.

Tradycyjne podlewanie kaktusów konewką jest mało efektywne, gdyż woda szybko przepłukuje podłoże, a roślina nie ma szansy jej zmagazynować. Ponadto w wyniku takiego podlewania moczone są pędy roślin, a spływająca z nich woda pozostawia osad z kamienia, który nie tylko szpeci rośliny, ale przede wszystkim zatyka ich aparaty szparkowe. Dodatkowo podlewanie kaktusów silnym strumieniem wody powoduje niszczenie struktury podłoża.

Dlatego najlepszym sposobem podlewania kaktusów jest metoda podsiąkowa. Należy zatem nalać niewielką ilość wody do miski i do tej wody wstawić doniczki z kaktusami, pozwalając aby cała ziemia przeszła wilgocią.

2. Kaktusy lepiej podlewać rzadko, a obficie niż często, ale małymi dawkami wody.

Kaktusy podlewamy dopiero, gdy ziemia w doniczce jest sucha na całej głębokości. W miarę ubywania wody z podłoża, na jej miejsce wchodzi powietrze niezbędne do prawidłowego rozwoju korzeni. Dlatego nie należy podlewać kaktusów co 2-3 dni po trochu, ale trzeba poczekać, aż ziemia wyschnie i wówczas obficie je nawodnić. Aby prawidłowo nawodnić kaktusy, trzeba włożyć je do naczyń z wodą i poczekać, aż górna warstwa gleby w doniczce stanie się mokra. Wówczas kaktusy należy wyjąć z wody i ustawić na kratce, aby obciekły.

podlewanie kaktusów
Podlewania kaktusów metodą podsiąkową
Fot. ©Agnieszka Lach

3. Im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej wody potrzebują kaktusy

Wysoka temperatura oraz suche powietrze powodują, że kaktusy silnie transpirują, przez co szybciej tracą wodę. Aby uzupełnić jej ubytki, intensywnie pobierają wodę z podłoża. W czasie upalnego lata może się okazać, że kaktusy trzeba obficie nawadniać nawet co kilka dni!

Wiosną i latem, w ciepłe i słoneczne dni, oprócz okresowego nawadnia, warto w godzinach porannych dodatkowo spryskiwać kaktusy. Zabieg ten tworzy przyjemną dla kaktusów atmosferę, a dodatków chroni rośliny przed atakiem wełnowców i przędziorków.

Warto wiedzieć!
Wiele gatunków kaktusów (m.in. z rodzaju Mammillaria) w najgorętszym okresie lata (lipiec i pierwsza połowa sierpnia) przechodzi w pewnego rodzaju stan spoczynku. W tym czasie przestają rosnąć, nie pobierają wody i składników pokarmowych. W tym momencie trzeba zaprzestać ich podlewania. Zalegająca w tym czasie w podłożu woda prowadzi do gnicia korzeni. Uszkodzenie systemu korzeniowego nie jest jednak widoczne od razu, ale często dopiero jesienią, gdy z nadejściem chłodniejszych dni kaktus zaczyna bez wyraźnego powodu zamierać.

W okresie pochmurnej, chłodnej i deszczowej pogody kaktusów nie powinno się podlewać. Nie można jednak dopuścić do nadmiernego przesuszenia podłoża (podłoże nie może obchodzić od brzegów doniczki). W czasie przedłużającej się chłodnej i deszczowej pogody, podłoże w doniczce co jakiś spryskuje się wodą.

4. Latem podlewamy kaktusy wieczorem, a wiosną i jesienią - rano.

Podczas gorących i słonecznych letnich dni aparaty szparkowe kaktusów zamykają się. Otwierają dopiero pod wieczór, gdy zaczyna się ochładzać. Wówczas rośliny rozpoczynają proces transpiracji i zaczynają uzupełniać zapasy wody. Dlatego podlewanie ich rano jest mało efektywne, ponieważ w czasie upału w wyniku parowania dochodzi do bardzo dużych strat wody z podłoża.

Jesienią i wiosną, gdy temperatury w ciągu dnia są niższe, a nasłonecznienie mniejsze, gospodarka wodna kaktusów zbliżona jest do innych roślin. W tym okresie kaktusy należy podlewać wcześnie rano, aby zdążyły wyschnąć przed nocą. Chroni je to przed rozwojem chorób.

5. Zimą kaktusów nie podlewa się wcale

Zimą kaktusy powinny przejść w stan spoczynku. Przestają wówczas rosnąć i pobierać wodę z podłoża. W tym okresie trzeba zapewnić im temperaturę w okolicy 12°C oraz jasne i suche miejsce.

Od wrześnie stopniowo ogranicza się podlewanie kaktusów, aby przygotować je na okres zimowej suszy. Od grudnia do końca lutego kaktusów nie podlewa się. Podlewanie wznawia się w marcu.

Po tak długim okresie suszy, kaktusów nie można od razu obficie podlewać, ponieważ przez silne ciśnienie osmotyczne ich pędy mogłyby popękać. Podlewanie zaczyna się od delikatnego zraszania roślin i stopniowego zwiększania dawek wody.

Jaką wodą podlewać kaktusy?

Niezwykle istotna jest jakość wody używanej do podlewania kaktusów. Kaktusy wymagają wody miękkiej i lekko kwaśnej (pH 5-6). Oznacza to, że zaczerpniętą z kranu wodę należy przed podaniem roślinom wcześniej przegotować i odstawić na kilkanaście godzin. Podlewanie kaktusów twardą wodą prowadzi do zahamowania ich wzrostu oraz zamierania na skutek zbyt wysokiego pH podłoża.

Kaktusów nie wolno podlewać zimną wodą, ponieważ wywołuje to szok termiczny. Woda do podlewania kaktusów zawsze powinna mieć temperaturą taką jak temperatura otoczenia lub nieco wyższą.

Warto zapamiętać!
1. Wiosną, aby przyśpieszyć rozwój kaktusów i ułatwić im przejście z okresu spoczynku do okresu wegetacji, pierwsze podlewanie warto wykonać gorącą wodą (ok. 45°C).
2. Opisane zasady nawadniania dotyczą grupy kaktusów naziemnych. W przypadku kaktusów epifitycznych (np. Epiphyllum) zasady podlewania znacząco się różnią. Kaktusy epifityczne wymagają częstego podlewania i zraszania zarówno w okresie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym.



Przeczytaj także: