Stihl Cash Back

Difenbachia - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Difenbachia to roślina pochodząca z rejonów tropikalnych, w naszym klimacie uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa. Ceniona jest za atrakcyjny pokrój oraz bardzo ładne liście. Zobacz jak wygląda uprawa i pielęgnacja difenbachii w warunkach domowych, czy łatwe jest rozmnażanie difenbachii oraz co powoduje usychanie liści difenbachii i jakie inne choroby mogą zagrażać tej roślinie.

difenbachia
Difenbachia

Jak wygląda difenbachia

Difenbachia to roślina zielna, należąca do rodzaju obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki, od Meksyku po Argentynę i Paragwaj. Może dorastać do wys. 1,8 metra ale w uprawie doniczkowej te ciekawe rośliny egzotyczne są zazwyczaj prowadzone w formie krzewiastej i nie dorastają tak wysoko.

Łodygi difenbachii są sztywne, wzniesione, rosną pionowo ku górze. Liście duże, sercowate do lancetowatych, często wielobarwne, osiągają do 25 cm długości. W uprawie doniczkowej cenione są takie odmiany jak difenbachia 'Exotica' (liście ciemnozielone pokryte przebarwieniami w kolorze kremowym i bladozielonym), difenbachia 'Rudolph Roehrs' (młode liście kremowobiałę, z czasem pojawiają się na nich bladozielone plamy z zielonymi żyłkami i brzegami), difenbachia 'Tropic Snow' (liście kremowobiałe z plamkami wzdłuż unerwienia).

W środowisku naturalnym difenbachia tworzy, wyrastające ze szczytów łodyg, kwiaty okryte pochwami kwiatowymi, charakterystycznymi dla roślin z rodzaju obrazkowatych. W warunkach uprawy w mieszkaniu jednak zdarza się to bardzo rzadko. Gdyby nawet do tego doszło, to pojawiające się kwiatostany trzeba jak najszybciej usunąć aby nie dopuścić do obumierania liści.

difenbachia kwiat
Difenbachia - kwiat

Uwaga! Sok płynący w tkankach difenbachii jest silnie trujący. Wszelkie prace przy pielęgnacji difenbachii powinny być wykonywane w rękawiczkach. Unikajmy uprawy difenbachii jeżeli w domu są małe dzieci.

Co robić w przypadku zatrucia difenbachią?
Po zakończeniu prac pielegnacyjnych przy difenbachii należy zawsze umyć ręce, bez tego łatwo o zatrucie difenbachią. Jeżeli sok z difenbachii dostanie się do oczu, należy je przemyć dużą ilością wody. Jeżeli zaś dojdzie do podrażnienia jamy ustnej należy płukać wodą, mlekiem (nie połykać!) oraz ssać kostki lodu. Przy silnym podrażnieniu konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Trujące rośliny doniczkoweTrujące rośliny doniczkowe. Czy masz je w domu?
Wiele popularnych roślin doniczkowych, które podziwiamy za ich piękne liście i kwiaty, to niestety również rośliny trujące dla człowieka. Oto 10 najczęściej spotykanych w naszych domach trujących roślin doniczkowych, które mogą nam zagrażać. Sprawdź czy nie masz w domu rośliny z tej listy! Więcej...

Difenbachia - pielęgnacja i uprawa

Uprawa difenbachii powinna być prowadzona w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Roślina ta potrzebuje dużo światła ale rozproszonego. Przy zbyt silnym nasłonecznieniu łatwo dochodzi do poparzenia liście defenbachii, zaś w zbyt ciemnym miejscu jej liście stracą swoje ciekawe wybarwienie, całkowicie zzielenieją.

Dofenbachia najlepiej rośnie w przedziale temperatur 18-20°C. Znosi też krótkotrwałe spadki temperatury do 11°C oraz wzrosty do 25°C.

Podlewanie difenbachii

W okresie wzrostu - od wiosny do lata, podlewanie difenbachii powinno być dość obfite, jesienią i zimą zaś bardziej oszczędne. Pomiędzy podlewaniami wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Roślinę najlepiej podlewać odstałą wodą o temperaturze takiej jak temp. otoczenia. Nigdy nie wolno podlewać difenbachii wodą zimną.

Zraszanie liści difenbachii

Pielęgnacja difenbachii wymaga też utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza. Jest to ważne, gdyż w warunkach naturalnych difenbachie rosną na nizinnych, wilgotnych stanowiskach w lasach równikowych. W mieszkaniu w celu zwiększenia wilgotności powietrza przy roślinie warto ustawić tackę z wilgotnymi kamykami. Wskazane jest także zraszanie liści difenbachii, szczególnie jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka.

Nawożenie difenbachii

Wiosną i latem prowadzimy nawożenie difenbachii, stosując co dwa tygodnie rozcieńczony nawóz płynny. Do nawożenia difenbachii warto wybrać nawóz dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści.

nawożenie roślin doniczkowychNawożenie roślin doniczkowych
Nawożenie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem w pielęgnacyjnym, wpływającym na obfitość kwitnienia, zabarwienie liści oraz tempo wzrostu roślin, a także ich zdrowotność i ogólną kondycję. W jakim terminie wykonuje się nawożenie roślin doniczkowych, jak dawkować nawozy i które z nich są najlepsze? Oto wszystko co trzeba wiedzieć na temat nawożenia roślin doniczkowych. Więcej...

Przesadzanie, jaka ziemia dla difenbachii

Przesadzanie difenbachii wykonuje się wiosną, gdy bryła korzeniowa przerasta doniczkę. Nowa doniczka powinna być aż o dwa rozmiary większa, gdyż difenbachia rośnie dość szybko. Na dnie doniczki należy utworzyć warstwę drenażową z kamyków lub keramzytu, a pozostałą część doniczki wypełnić lekką, przepuszczalną ziemią o odczynie pH 5,5 - 6,0. Może być to wymieszana w równych proporcjach ziemia uniwersalna i torf ogrodniczy.

Difenbachia - rozmnażanie

Rozmnażanie difenbachii jest dość łatwe i często wykonywane w warunkach domowych. Okazją staje się moment, kiedy roślina urośnie zbyt wysoka i chcemy ją przyciąć. Odcięty kawałek łodygi łatwo można ukorzenić. Często starsze okazy tracą dolne liście i swój ładny pokrój, trzeba je więc odmłodzić. To daje jeszcze większe możliwości powiększenia liczebności roślin. Łodygę obcina się na wysokości ok. 10 cm, skąd wypuści kolejne odgałęzienia, zaś odciętą część łodygi tnie się na mniejsze kawałki, które posłużą za sadzonki.

Rozmnażanie difenbachii najlepiej wykonać wiosną lub latem. W tym celu odcina się kawałek łodygi o długości 8 - 15 cm, tak aby odcięta część miała węzeł z przynajmniej jednym oczkiem. Następnie takie kawałki pędów układa się poziomo zanurzając do połowy w mieszaninie torfu i pisaku. Aby się ukorzeniły trzeba im zapewnić temp. 21 - 24°C oraz stałą wilgoć.

nawożenie roślin doniczkowychJak obciąć difenbachię?
Difenbachia urosła bardzo wysoka, a od dołu straciła liście. W efekcie mamy długi łysy pień, w dodatku nieco krzywy. Co można w takiej sytuacji zrobić, jak obciąć taką difenbachię? Czy jest to bezpieczne i czy roślina będzie dalej rosła? Na co trzeba zwrócić uwagę i jak obciąć difenbachię podpowiadają użytkownicy naszego forum. Zobacz podpowiedzi miłośników uprawy roślin. Więcej...

Difenbachia - choroby i szkodniki

Większość problemów występuje gdy pielęgnacja difenbachii jest prowadzona w sposób nieprawidłowy, a najczęściej spotykanymi schorzeniami tej rośliny są choroby liści difenbachii.

Żółknięcie liści difenbachii

Przy zbyt niskiej temperaturze podłoża lub jego zalaniu dochodzi do gnicia korzeni, co początkowo objawia się żółknięciem dolnych liści difenbachiii. W takim wypadku pomaga ograniczenie podlewania i przestawienie rośliny w cieplejsze miejsce (przede wszystkim doniczka nie powinna stać bezpośrednio na zimnej podłodze). Gdy roślina ma zbyt ciemno jej liście tracą swoje kontrastowe zabarwienie, cała blaszka liściowa staje się zielona. To znak, że difenbachię trzeba przestawić w miejsce jaśniejsze.

Korkowatość liści difenbachii

Przy zbyt dużej wilgotności w połączeniu z niedoborem światła może wystąpić korkowatość liści difenbachii. Objawia się tym, że na ogonkach i przy nasadach blaszek liściowych pojawiają się korkowate narośle. Ta choroba difenbachii występuje najczęściej w okresie jesienią i zimą. Należy wówczas ograniczyć podlewanie, a roślinę przestawić w jaśniejsze miejsce. Czasem powodem braku światła jest po prostu nadmierne zagęszczenie kilku roślin stojących obok siebie, więc trzeba je po prostu poodsuwać nieco dalej jedna od drugiej.

pleśń w doniczce z kwiatamiPleśń w doniczce z kwiatami - zwalczanie
Pleśń w doniczce powodują grzyby, które ograniczają dostęp wody do korzeni jak również obniżają atrakcyjność rośliny. Niestety pleśń w doniczce z kwiatami jest częstym zjawiskiem na naszych parapetach. Dlatego należy wiedzieć jak walczyć z pleśnią i co robić żeby jej unikać. Dowiedz się więcej o metodach zwalczania pleśni w doniczkach z kwiatami i z jakim innym problemem jest ona często mylona. Więcej...

Choroby grzybowe difenbachii

Poza schorzeniami o podłożu fizjologicznym, na roślinie mogą wystąpić też choroby difenbachii o podłożu infekcyjnym. Najczęściej spotykane są: fytoftoroza, zgnilizna podstawy pędu, rizoktonioza, brunatna i pierścieniowa plamistość liści difenbachii oraz szara pleśń. Objawy tych chorób i metody ich zwalczania są dokładniej omówione w artykule choroby roślin doniczkowych.

Przędziorki na difenbachii

Czasem przebarwienia liści difenbachii mogą być powodowane też przez szkodniki roślin doniczkowych, głównie przędziorki. W przypadku pojawienia się przędziorków na górnej stronie liści powstają mozaikowate przebarwienia. Najpierw widać je wzdłuż nerwów, potem obejmują całą powierzchnię liścia. W takiej sytuacji trzeba zastosować jeden z preparatów przędziorkobójczych, takich jak np. Emulpar Spray.

Wełnowce i miseczniki na difenbachii

Na difenbachii mogą pojawić się również wełnowce (na roślinie widać owady otoczone białą, wełnsitą wydzieliną) oraz miseczniki (na pędach i liściach widoczne małe owady, pokryte wypukłą, twardą, brązową lub czerwonawą tarczką). W celu zwalczenia tych szkodników można przeprowadzić oprysk preparatem Spruzit Spray na szkodniki AL lub do ziemi włożyć Sanium PIN pałeczki doglebowe. Rzadziej na difenbachiach pojawiają się mszyce, które można w warunkach mieszkaniowych zwalczać preparatem Agrocover Spray.

Spruzit Spray

Przeczytaj również:

fikus benjamin, figowiec benjamińskiFikus benjamin - pielęgnacja, wymagania, choroby
Figowiec benjamiński (Ficus benjamina), powszechnie określany jako fikus benjamin to najlepiej znany gatunek z rodzaju Ficus spośród tysiąca tropikalnych drzew i krzewów. Ten gatunek o małych liściach świetnie nadaje się do uprawy w domu, gdzie może dorastać do 2 metrów wysokości. Zobacz jakie ma wymagania, jak wygląda pielęgnacja fikusa oraz jakie choroby mogą fikusowi zagrażać. Więcej...

skrzydłokwiat wallisaSkrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby
Skrzydłokwiat Wallisa jest zawsze zieloną rośliną zielną, osiągającą do 0,5 m wysokości. Żyje długie lata, obficie kwitnąc każdego roku. Poza białymi kwiatami w kształcie pochew roślinę zdobią też intensywnie zielone liście. Zobacz jakie są wymagania skrzydłokwiatu co do uprawy oraz jakie choroby atakują skrzydłokwiat. Oto wszystko co trzeba wiedzieć aby skrzydłokwiat cieszył nas swoim pięknem przez wiele lat. Więcej...

Kroton pstry - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie, chorobyKroton pstry - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie, choroby
Kroton pstry to wspaniała roślina doniczkowa, która potrafi ozdobić nawet dość ponury pokój dzięki swym pięknym, barwnym liściom. Jest jednak kapryśną rośliną i trzeba zadać sobie nieco trudu by utrzymać krotona w dobrej kondycji. Oto jak wygląda pielęgnacja i uprawa doniczkowa krotona, czy możliwe jest rozmnażanie w warunkach domowych oraz jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować tę roślinę. Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Przegląd Reader's Digest, Warszawa 1998, s. 76 oraz G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - choroby i szkodniki, Multico, Warszawa 2011, s. 60-65. Fot. archiwum własne oraz pinia01, forum.PoradnikOgrodniczy.pl