Stihl Cash Back

Kroton pstry - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie, choroby

Kroton pstry to wspaniała roślina doniczkowa, która potrafi ozdobić nawet dość ponury pokój dzięki swym pięknym, barwnym liściom. Jest jednak kapryśną rośliną i trzeba zadać sobie nieco trudu by utrzymać krotona w dobrej kondycji. Oto jak wygląda pielęgnacja i uprawa doniczkowa krotona, czy możliwe jest rozmnażanie krotona pstrego w warunkach domowych oraz jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować tę roślinę.

Kroton pstry - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie, choroby
Kroton pstry - Codiaeum

Kroton pstry - odmiany

Kroton w środowisku naturalnym występuje w Malezji, na wyspach Pacyfiku i w północnej Australii. Należy on do rodziny wilczomleczowatych, podobnie jak kwitnąca w zimie poinsecja - gwiazda betlejemska.

W uprawie doniczkowej najbardziej popularnym gatunkiem jest kroton pstry - Codiaeum variegatum. Roślina ta czasem bywa nazywana też jako trójskrzyn pstry. Niegdyś krotony były uznawane za bardzo ciężkie do utrzymania rośliny, których uprawa możliwa była tylko w warunkach szklarniowych. Z biegiem lat jednak hodowcy otrzymali odmiany krotona bardziej odporne na warunki domowe, dlatego uprawa krotona w mieszkaniu jest obecnie znacznie łatwiejsza.

Te rośliny doniczkowe o kolorowych liściach dorastają do około 1 m wysokości. Mocne, skórzaste liście krotona mogą mieć różnobarwne unerwienie lub pokryte są kolorowymi plamkami. Najczęściej liście krotona mają barwę zieloną lub żółtą z przebarwieniami na pomarańczowo, różowo i czerwono. Kolorystyka liści i ich kształt mogą być różne w zależności od odmiany.

I tak np. kroton pstry Aucubifolium ma liście lancetowate, zielone z żółtymi kropkami, zaś kroton pstry Craigii posiada liście dłoniasto klapowane z żółtym unerwieniem. U odmiany krotona Reidii blaszki liściowe są czerwono-żółte a nerwy ciemnoczerwone. Kroton pstry Bravo ma liście lekko klapowane z żółtymi smugami. Ciekawie prezentuje się też stosunkowo nowa odmiana - kroton pstry Golden Bell, którego liście są wyjątkowo długie, wąskie, kanciasto zakończone. Po środku wzdłuż liści biegnie pas w odcieniach od żółtego do czerwonego, na brzegach liść jest zaś zielony.

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

Kroton pstry - pielęgnacja i uprawa

Stanowisko uprawy, nasłonecznienie
Kroton do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużo światła. Musi to być jednak światło rozproszone, gdyż silne bezpośrednie nasłonecznienie może łatwo prowadzić do poparzenia liści. Dostatek światła sprawi, iż liście krotona będą intensywniej wybarwione, a od dołu roślina nie będzie tracić starszych liści.

Temperatura uprawy
W okresie wegetacji kroton pstry dobrze roślinie w normalnej temperaturze pokojowej. Idealny dla niego zakres temperatur to 18 - 22°C. Na zimę temperaturę warto obniżyć do ok. 16°C, nie powinna ona jednak spadać poniżej 15°C.

Wilgotność, podlewanie krotona
Krotony to typowe rośliny doniczkowe wilgociolubne. W okresie wzrostu utrzymujemy stałą wilgotność gleby, zimą zaś podlewanie trzeba ograniczyć, nie wolno jednak dopuścić do całkowitego przeschnięcia gleby. Pielęgnacja krotona polega także na zraszaniu liści w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza. Nieraz rośliny warto ustawić nad tackami z wilgotnymi kamykami, z których woda będzie odparowywać, nawilżając powietrze.

Nawożenie krotona
Nawożenie krotona prowadzi się od wiosny do jesieni, stosując co dwa tygodnie rozcieńczony nawóz dla roślin doniczkowych.

nawożenie roślin doniczkowychNawożenie roślin doniczkowych
Nawożenie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem w pielęgnacyjnym, wpływającym na obfitość kwitnienia, zabarwienie liści oraz tempo wzrostu roślin, a także ich zdrowotność i ogólną kondycję. W jakim terminie wykonuje się nawożenie roślin doniczkowych, jak dawkować nawozy i które z nich są najlepsze? Oto wszystko co trzeba wiedzieć na temat nawożenia roślin doniczkowych. Więcej...

Przesadzanie, ziemia Gdy obecna doniczka okaże się zbyt mała, przesadzanie krotona wykonuje się na wiosnę, czyli w typowym terminie w jakim wykonuje się przesadzanie roślin doniczkowych. Nową doniczkę należy wypełnić lekkim, przepuszczalnym podłożem, bogatym w substancję organiczną. Ziemia dla krotona powinna mieć odczyn pH 5,7 - 6,8. U starszych roślin, które już rosną w wystarczająco dużej donicy, wystarcza zazwyczaj wymiana wierzchniej warstwy podłoża na ziemię świeżą.

Przycinanie, cięcie krotona
Kroton pstry jest z natury rośliną o pokroju krzewiastym i jego cięcie nie jest konieczne. Jeżeli jednak roślina nadmiernie się rozrośnie, pędy można przyciąć wiosną. Jak każdy wilczomlecz, kroton wydziela biały sok mleczny, który może podrażniać skórę dłoni. Dlatego cięcie należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Aby zatrzymać wycieki soków z przyciętych pędów, miejsca ścięć należy zasypać sproszkowanym węglem aktywnym. Odcięte kawałki pędów mogą stanowić okazję na rozmnażanie krotona.

Kroton pstry - rozmnażanie

Rozmnażanie krotona w warunkach domowych jest trudne. Warto jednak spróbować, gdyż jeśli się uda, otrzymane sadzonki krotona będą mniej wrażliwe i lepiej dostosowane do warunków uprawy w domu, niż te kupowane w kwiaciarniach, pochodzące z upraw szklarniowych.

Sadzonki krotona przygotowujemy z nie zdrewniałych części pędów. W tym celu obcina się odcinki pędów długości około 15 cm, pozbawione młodych liści i zawiązków kwiatów. Po ścięciu pędów z rany obficie wycieka gęsty biały sok, który tężeje na powietrzu, sadzonki należy więc włożyć na kilka godzin do letniej wody. Aby przyśpieszyć ukorzenianie roślin, dobrze jest umieścić dolną końcówkę w ukorzeniaczu (powinien być to ukorzeniacz typ. A), po czym posadzić w podłożu z mieszaniny piasku i ziemi do kwiatów. Sadzonki ukorzeniają się jedynie w ciepłym podłożu o temperaturze 20-28°C.

Kroton - choroby, problemy w uprawie

Wiele problemów w uprawie krotona wynika z niewłaściwej pielęgnacji rośliny. Istnieją na szczęście pewne sygnały, dzięki którym można domyślić się co roślinie nie odpowiada. Jeśli dolne liście krotona opadają jest to oznaką zbyt suchego powietrza, lub zbytniego chłodu. Gdy liście krotona tracą barwę - są wypłowiałe, matowe lub zielenieją, oznacza to, że krotonowi brakuje światła i musi być on przestawiony w bardziej słoneczne miejsce. Jeśli liście krotona zwisają i więdną, jest to najpewniej oznaką zbyt nadmiernego podlewania.

Roślina może być też porażana przez choroby roślin doniczkowych o podłożu grzybiczym. Najczęściej pojawiają się wówczas okrągłe lub nieregularne plamy na liściach krotona, szarawe, brązowawe lub czarne, pokryte nalotem zarodników grzyba lub objęte pierścieniowatą obwódką. Porażone liście należy wyciąć a roślinę leczyć biopreparatami Bioczos oraz Biosept Active. Opryski należy 2-3 krotnie powtórzyć w odstępach co 7-10 dni. Jeżeli roślin nie uda się wyleczyć, niestety trzeba je wyrzucić.

Biosept Active sklep ogrodniczy

Krotona mogą też zaatakować szkodniki roślin doniczkowych. Są to zazwyczaj wciornastki (powodują powstawanie srebrzystych plamek na liściach, z czasem powierzchnia plamek korkowacieje), wełnowce (na liściach żerują larwy pokryte białą, wełnistą, lepką wydzieliną) lub miseczniki (na liściach widoczne owady o twardej tarczce). Te dwa ostatnie można zwalczać stosując doglebowo preparat Sanium PIN. W walce ze wszystkimi w/w szkodnikami pomocny będzie też naturalny preparat Agrocover Spray.

Zobacz również:

fikus benjamin, figowiec benjamińskiFikus benjamin - pielęgnacja, wymagania, choroby
Figowiec benjamiński (Ficus benjamina), powszechnie określany jako fikus benjamin to najlepiej znany gatunek z rodzaju Ficus spośród tysiąca tropikalnych drzew i krzewów. Ten gatunek o małych liściach świetnie nadaje się do uprawy w domu, gdzie może dorastać do 2 metrów wysokości. Zobacz jakie ma wymagania, jak wygląda pielęgnacja fikusa oraz jakie choroby mogą fikusowi zagrażać. Więcej...

zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, rozmnażanie, chorobyZamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby
Zamiokulkas to doskonała roślina doniczkowa do pomieszczeń, w których brakuje słońca. Nie trzeba go też często podlewać i jest mało wymagający. Jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja zamiokulkasa aby pięknie i zdrowo rósł? Od czego zależy czy zamiokulkas zakwitnie? Jak wykonać przesadzanie i rozmnażanie zamiokulkasa? Czy tę odporną roślinę mogą atakować jakieś choroby? Oto wszystko o uprawie zamiokulkasa. Więcej...

Cissus australijski i rombolistny - pielęgnacja, chorobyCissus australijski i rombolistny - pielęgnacja, choroby
Cissus australijski i cissus rombolistny to dwa najczęściej spotykane w uprawie doniczkowej gatunki roślin należących do rodzaju Cissus. O popularności tych pnączy zdecydowały ich walory ozdobne oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja. Poznaj możliwości uprawy cissusa, dowiedz się jak wygląda pielęgnacja cissusa w uprawie doniczkowej oraz jak zwalczać choroby zagrażające cissusowi. Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Przegląd Reader's Digest, Warszawa 1998, s. 64 oraz G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - choroby i szkodniki, Multico, Warszawa 2011, s. 123-125. Fot. archiwum własne.