Stihl Cash Back

Skrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby

Skrzydłokwiat wallisa jest zawsze zieloną rośliną zielną, osiągającą do 0,5 m wysokości. Żyje długie lata, obficie kwitnąc każdego roku. Poza białymi kwiatami w kształcie pochew roślinę zdobią też intensywnie zielone liście. Zobacz jakie są wymagania skrzydłokwiatu co do uprawy oraz jakie choroby atakują skrzydłokwiat. Oto wszystko co trzeba wiedzieć aby skrzydłokwiat cieszył nas swoim pięknem przez wiele lat.

Skrzydłokwiat wallisa
Skrzydłokwiat wallisa

Skrzydłokwiat wallisa (Spathiphyllum wallisi) kwitnie od wiosny do lata. Kwiat przybiera kształt pochwy z kremowożółtą kolbą w środku. Kwiaty skrzydłokwiatu są początkowo białe, a po dojrzeniu stają się bladozielone. Atrakcyjną ozdobę rośliny stanowią przez kilka tygodni.

Te rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach atrakcyjnie prezentują się także poza okresem kwitnienia, ponieważ mają ciemnozielone, połyskliwe liście, które dodatkowo dość szybko się rozwijają. Liście skrzydłokwiatu wyrastają bezpośrednio z kłączy i są wyraźnie unerwione. Ich długość sięga 15 cm, zaś wysokość całej rośliny zazwyczaj nie przekrasza 0,5 m.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Decydując się na uprawę skrzydłokwiatu należy pamiętać, że jest to trująca roślina doniczkowa. Po spożyciu może wywołać pieczenie i stan zapalny śluzówki jamy ustnej oraz zaburzenia rytmu serca. Jako ozdoba w doniczce jednak niczym nam nie grozi. Należy ją jedynie zabezpieczyć przed małymi dziećmi czy podgryzieniem przez kota. Prace pielęgnacyjne, takie jak przycinanie i przesadzanie skrzydłokwiatu, wykonujmy w rękawiczkach, gdyż sok tej rośliny może podrażniać skórę.

Skrzydłowkiat - wymagania i uprawa

Najważniejsze wymagania skrzydłokwiatu dotyczą oświetlenia, które nie powinno być zbyt intensywne (przy silnym słońcu łatwo dochodzi do poparzenia liści) oraz dużej wilgotności - zarówno gleby, jak i powietrza.

Stanowisko, nasłonecznienie
Skrzydłokwiat wallisa ustawiamy tak by promienie słoneczne nie świeciły bezpośrednio na roślinę. Światło musi być przefiltrowane np. przez zasłonę latem, zaś zimą najlepiej przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce, szczególnie gdy stała daleko od okna. Uprawa skrzydłokwiatu jest możliwa w nie najlepiej oświetlonych pomieszczeniach, w których roślina radzi sobie stosunkowo dobrze.

Temperatura uprawy skrzydłokwiatu
W okresie wzrostu odpowiednia dla skrzydłokwiatu jest normalna temperatura pokojowa, maksymalnie do 26°C. Od października roślina będzie się lepiej czuć w zakresie temperatur 16 - 18°C. Temperaturę ponownie podnosimy na wiosnę.

Nawilżanie, spryskiwanie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat wallisa potrzebuje dużej wilgotności powietrza, najlepiej zraszać go codziennie latem i zimą, szczególnie gdy w pomieszczeniu jest centralne ogrzewanie. Zalecane jest aby do opryskiwania skrzydłokwiatu używać wody odstałej. Można także postawić doniczkę na podstawce ze żwirem, tak by dno doniczki nie dotykało do wody. Odparowująca woda wpłynie na zwiększenie wilgotności.

Podlewanie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiaty to typowe rośliny doniczkowe wilgociolubne. Ziemia w doniczce ze skrzydłokwiatem powinna być cały czas wilgotna ale nie mokra. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami pozwólmy aby wierzchnia warstwa gleby lekko przeschła.

dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnieDlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie - 3 najważniejsze przyczyny
Skrzydłokwiat kwitnie od wiosny do jesieni. Jednak często skrzydłokwiat uprawiany w mieszkaniu nie chce kwitnąć, tracąc wiele ze swego uroku. Poznaj 3 najważniejsze przyczyny dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i zobacz jak im zaradzić. Więcej...

Nawożenie skrzydłowkiatu
Wiosną i latem prowadzimy nawożenie skrzydłokwiatu nawozem płynnym dla roślin doniczkowych. Dobrze sprawdzi się zarówno nawóz dla roślin o zielonych liściach, jak i nawóz dla roślin kwitnących.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu - jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Pielęgnacja skrzydłokwiatu wymaga utrzymywania rośliny w czystości. Skrzydłokwiat lepiej będzie się prezentował jeśli raz w tygodniu przetrzemy liście z kurzu wilgotną szmatką. Po przekwitnięciu kwiatów łodygi kwiatowe ścina się tuż nad ziemią. W tym celu możemy użyć sekatora.

Jak przesadzić skrzydłokwiat?

Przesadzanie skrzydłokwiatu wykonuje się raz do roku (w lutym lub marcu), zazwyczaj do doniczki o numer większej w zależności jak bardzo roślina urosła przez rok.

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w podłożu na bazie torfu lub standardowej ziemi doniczkowej. Pamiętajmy by ziemia nie była zbita, musi być przepuszczalna i lekka. Jeżeli będziemy samodzielnie przygotowywać podłoże do uprawy skrzydłokwiatu, idealną mieszanką jest torf ogrodniczy, ziemia liściowa i piasek połączone w stosunku 3:1:1. Odczyn pH podłoża powinien wynosić od 5,7 do 6,8.

Jeżeli roślina już nie powiększa swoich rozmiarów (egzemplarze starsze), coroczne przesadzanie skrzydłokwiatu nie jest konieczne. Wystarczy na wiosnę wymienić wierzchnią warstwę gleby i zapewnić odpowiednie nawożenie.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny? Oto wszystko o przesadzaniu roślin. Więcej...

Jak rozmnożyć skrzydłokwiat?

Podczas przesadzania starszych roślin można przeprowadzić rozmnażanie skrzydłokwiatu. W tym celu duże kępy dzieli się, delikatnie rozdzielając kłącza. Taki podział warto wykonywać co 3-4 lata, co odmłodzi rośliny i poprawi ich kwitnienie.

Skrzydłokwiat - choroby i szkodniki

Najwięcej zmartwień w uprawie skrzydłokwiatu sprawiają choroby liści skrzydłokwiatu. Bardzo często posiadacze tej pięknej ale też i wymagającej rośliny, zastanawiają się dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną i brązowieją.

Przedwczesne schnięcie i opadanie liści skrzydłokwiatu występuje przy zbyt suchym powietrzu. Wówczas pomaga zraszanie. Suche powietrze sprzyja też pojawianiu się przędziorków. Te szkodniki roślin doniczkowych powodują pojawianie się mozaikowatych, żółtych plam na liściach skrzydłokwiatu. Po zauważeniu takich objawów należy zastosować preparat przędziorkobójczy do roślin doniczkowych. Zazwyczaj szkodniki te nie wyrządzają dużych szkód na skrzydłokwiatach, a ich pojawianiu się skutecznie zapobiega utrzymywanie wokół rośliny dużej wilgotności powietrza.

Więcej problemów może przysporzyć plamistość liści skrzydłokwiatu (więdnięcie dolnych liści, na liściach ciemnobrązowe plamy z jasną obwódką) oraz pierścieniowa plamistość liści (na liściach występują wodniste, jasnobrązowe, okrągłe plamy, które z czasem mogą się wykruszać). W przypadku wystąpienia objawów plamistości porażone liście trzeba usunąć, a następnie roślinę opryskać preparatem Topsin M 500 SC lub biopreparatami takimi jak np. Bioczos, Biochikol, Biochitan. Pamiętajmy jednak, iż oprysków środkiem Topsin M 500 SC nie wolno wykonywać w pomieszczeniach mieszkalnych (roślinę trzeba wynieść na zewnątrz). Jeżeli nie mamy takiej mżliwości, lepiej pozostać przy biopreparatach. Przy silnym porażeniu może zaistnieć konieczność wyrzucenia całej rośliny.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier i G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 138;
2. G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - choroby i szkodniki, Multico, Warszawa 2011, s. 173 - 174.

Przeczytaj również:

choroby roślin doniczkowychChoroby roślin doniczkowych
Często spotykanie objawy chorób roślin doniczkowych to przebarwienia lub plamy na liściach, opadanie kwiatów czy więdnięcie. Zobacz jak rozpoznawać najczęściej występujące choroby kwiatów doniczkowych i jak pomóc niedomagającym roślinom. Więcej...

uprawa roślin doniczkowych w domuUprawa roślin doniczkowych w domu
Aby rośliny doniczkowe uprawiane w domu zdrowo rosły, należy przestrzegać podstawowych zasad ich uprawy. Oto kilka rad co sprawia największe problemy w uprawie roślin doniczkowych w domu osobom początkującym i jakie warunki należy zapewnić roślinom aby pięknie i zdrowo rosły. Więcej...

cyklamen perski, fiołek alpejskiCyklamen perski, fiołek alpejski - uprawa i pielęgnacja
Cyklamen perski kwitnie w okresie zimowym, stanowiąc wspaniałą dekorację mieszkań. Bywa jednak kapryśny, a pielęgnacja cyklamena wymaga sporo troski. Jakich zatem warunków uprawy wymaga cyklamen perski? Więcej...