Stihl Cash Back

Azalia indyjska. Uprawa doniczkowa i w ogrodzie

Azalia indyjska to popularna roślina doniczkowa, która wspaniale kwitnie zimą i wczesną wiosną. Wymagania uprawowe sprawiają, że utrzymuje się w naszych domach zwykle tylko przez jeden sezon. Doświadczeni hodowcy mogą jednak postarać się aby uprawa azalii indyjskiej trwała wiele lat - latem zapewniając roślinie miejsce w ogrodzie lub na balkonie, zaś zimą przenosząc ją do domu. Poznaj wymagania i sekrety pielęgnacji azalii indyjskiej!

azalia indyjska
Azalia indyjska - Rhododendron simsii, syn. Azalea indica
Fot. depositphotos

Jak wygląda azalia indyjska

Azalia indyjska (Rhododendron simsii, syn. Azalea indica) to krzew należący do rodziny roślin wrzosowatych (Ericaceae) pochodzący z Chin i Tajwanu. Dostępne w sprzedaży kwitnące doniczkowe azalie są odmianami mieszańcowymi, które często przeżywają tylko jeden sezon. Choć są blisko spokrewnione z różanecznikami i azaliami ogrodowymi, azalie indyjskie nie posiadają wystarczającej mrozoodporności aby zimować w ogrodzie.

W naturalnym środowisku azalia indyjska jest krzewem osiągającym prawie metr wysokości. W uprawie doniczkowej roślina dorasta zazwyczaj do 0,5 m. Na rozgałęzionych pędach azalii wyrastają niewielkie, skórzaste liście pokryte jedwabistymi włoskami. Duże kwiaty azalii - pojedyncze, pełne lub półpełne - tworzą grona na szczytach pędów. W zależności od odmiany azalii indyjskiej, jej kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone lub dwubarwne.

Oprócz roślin o krzewiastym pokroju, dostępne są także azalie w formie niewielkiego drzewka o kulistej koronie - niezwykle efektowne wyglądające na balkonie lub tarasie.

azalia indyjska szczepiona na pniu
Azalia indyjska szczepiona na pniu
Fot. depositphotos

Azalia indyjska - jak długo kwitnie

W naturze azalia indyjska zakwita wczesną wiosną. Natomiast dostępne w sprzedaży kwitnące okazy doniczkowe możemy kupić od jesieni do wiosny. Okres kwitnienia azalii trwa około 30 dni.

Azalia indyjska - uprawa i wymagania

Azalia indyjska jest trudna w uprawie i ma duże wymagania. W przeciwieństwie do mrozoodpornych gatunków azalii i rododendronów, w naszych warunkach azalia indyjska nie jest w stanie przetrwać zimy w gruncie - hoduje się ją wyłącznie w doniczce. Żeby roślina dobrze się rozwijała i bujnie kwitła, potrzebna jest nie tylko odpowiednia temperatura, lecz także kwaśna gleba, wysoka wilgotność powietrza oraz częste podlewanie.

azalia indyjska
Azalia indyjska - Rhododendron simsii, syn. Azalea indica
Fot. depositphotos

Azalia indyjska - uprawa doniczkowa w domu

Azalia indyjska wymaga sporej dawki światła, ale nie powinna być wystawiana na bezpośrednie słońce, które może poparzyć jej delikatne kwiaty i liście. Długie kwitnienie azalii uzyskamy zapewniając jej temperaturę w przedziale 16 - 18°C.

Gleba dla azalii musi być przepuszczalna i kwaśna (pH 4,5 - 5,5). Do ich uprawy można wykorzystać kwaśny torf wymieszany z piaskiem w proporcji 3:1 lub mieszankę torfu i uniwersalnej ziemi do kwiatów pół na pół. W czasie kwitnienia nie przesadzamy roślin, robimy to dopiero gdy przekwitną. Doniczka dla azalii powinna dość płytka i szeroka lub standardowej wysokości z grubą warstwą drenażu na dnie. Jako drenaż idealnie sprawdza się keramzyt.

Warto wiedzieć!
Azalia indyjska najlepiej kwitnie, gdy ma ściśnięte korzenie, dlatego doniczka dla azalii nie może być zbyt duża.

W uprawie azalii ważne jest częste podlewanie - nawet kilka razy dziennie. Nie wolno dopuścić do nawet krótkotrwałego wyschnięcia podłoża. Na niedobór wody rośliny reagują zrzucaniem kwiatów i pąków kwiatowych. Woda do podlewania powinna być miękka, odstała o temperaturze pokojowej.

Azalia indyjska wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Zbyt suche i gorące powietrze sprawia, że pąki kwiatowe oraz kwiaty usychają i opadają. Dlatego nie należy umieszczać roślin w pobliżu źródeł ciepła. Najlepiej postawić doniczkę na tacy wypełnionej żwirkiem i wodą (dzięki temu woda będzie parować i nawilżać powietrze wokół rośliny). Roślina dobrze reaguje na spryskiwanie wodą, przy czym nie należy zraszać okazów kwitnących - wilgotne kwiaty często są infekowane przez zarodniki szarej pleśni i pokrywają się ciemnymi plamami..

Azalia indyjska ma wysokie wymagania nawozowe - nawozimy ją przez większość roku za wyjątkiem okresu kwitnienia. Raz w tygodniu stosujemy nawóz do azalii lub innych roślin wrzosowatych.

azalia indyjska
Azalia indyjska w doniczce, zadołowana w ziemi w ogrodzie
Fot. BotBln, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Azalia indyjska - uprawa w ogrodzie

Azalia indyjska nie jest mrozoodporna więc zimę musi spędzać pod dachem. Jednak wiosną, gdy tylko minie ryzyko wystąpienia przymrozków, powinniśmy wynieść ją na zewnątrz. Dzięki temu zwiększamy szanse azalii na zakwitnięcie.

Donicę umieszczamy po stronie wschodniej lub północnej, gdzie roślina otrzyma wystarczająco dużo światła, ale nie będzie narażona na poparzenie. Jeżeli dysponujemy ogrodem najlepiej zadołować donicę z azalią w ziemi aż do jesieni. Rośliny regularnie nawozimy raz w tygodniu, zraszamy i podlewamy nawet kilka razy dziennie.

Azalia indyjska - przycinanie

Azalia indyjska ma silnie rozgałęzione pędy, które dobrze reagują na przycinanie i formowanie. Żeby roślina miała gęstszy pokrój, możemy uszczykiwać wierzchołki młodych pędów. Zabieg ten jednak znacznie opóźnia kwitnienie krzewów.

Azalia indyjska - zimowanie

Azalię indyjską przenosimy do pomieszczenia tuż przed nadejściem przymrozków. Zapewniamy roślinie widne pomieszczenie, w którym temperatura wynosi około 10°C. Gdy pąki kwiatowe zaczną się rozwijać, możemy umieścić ją w mieszkaniu, na werandzie lub w zimowym ogrodzie.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1998, s. 116-117;
2. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader’s Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 129;
3. J. Rak, Wielka księga roślin pokojowych, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2012, s. 39.