WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Marzec w ogrodzie. Najważniejsze prace ogrodowe w marcu

Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem, gdyż wreszcie zawita do nas upragniona wiosna. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Pora zatem zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów i działek po zimie. Powinniśmy także śledzić prognozy pogody, gdyż wbrew często spotykanej opinii, to nie mroźna zima, a właśnie przedwiośnie i niebezpieczne wiosenne przymrozki, mogą wyrządzić duże szkody w naszych uprawach. Zobacz jakie są najważniejsze prace ogrodnicze na marzec!

marzec w ogrodzie
Marzec w ogrodzie - w tym miesiÄ…cu kwitnÄ… krokusy

Marzec w sadzie

  • Rozpoczynamy porzÄ…dkowanie dziaÅ‚ki po zimie. Wygrabiamy pozostaÅ‚e opadÅ‚e zeszÅ‚oroczne liÅ›cie i oglÄ…damy w jakim stanie sÄ… roÅ›liny sadownicze, czy nie sÄ… widoczne uszkodzenia mrozowe drzew lub oznaki infekcji chorobowych. Gdy kora drzew popÄ™kaÅ‚a, konieczne jest podjÄ™cie próby wyleczenia ran na drzewach.
  • Wykonujemy ciÄ™cie drzew i krzewów owocowych - w poÅ‚owie marca przycinamy posadzone jesieniÄ… mÅ‚ode drzewa owocowe, a także krzewy. Sadzony jesieniÄ… agrest, maliny i porzeczki teraz przycinamy tuż nad ziemiÄ…. U starszych drzew i krzewów wykonujemy ciÄ™cie przeÅ›wietlajÄ…ce, jeÅ›li nie przyciÄ™liÅ›my jeszcze jabÅ‚oni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i Å›liwy.

cięcie drzew i krzewów owocowychCięcie drzew i krzewów owocowych
Aby zapewnić zdrowy wzrost drzew i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Poprzez cięcie możemy nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Warto zatem poznać tajniki sztuki cięcia drzew i krzewów owocowych. Więcej...

  • CiÄ™cie przeÅ›wietlajÄ…ce koron drzew owocowych odgrywa ogromnÄ… rolÄ™ w zapobieganiu wystÄ™powaniu wielu chorób rozpowszechnionych w wiÄ™kszoÅ›ci ogrodów. Zmniejszenie liczby gaÅ‚Ä™zi sprzyja lepszemu dostÄ™powi Å›wiatÅ‚a do wnÄ™trza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liÅ›cie i pÄ™dy szybciej obsychajÄ… po opadach deszczu oraz nocnej rosie. Ma to duże znaczenie w przypadku sprawców takich chorób jak parch jabÅ‚oni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobna plamistoÅ›ci liÅ›ci - atakujÄ…cych w warunkach podwyższonej wilgotnoÅ›ci.
  • W czasie ciÄ™cia sprawdzamy, czy konary nie majÄ… pÄ™knięć i ran powstaÅ‚ych w skutek zaatakowania przez raka bakteryjnego drzew owocowych. Jeżeli zauważymy uszkodzenia - porażone pÄ™dy wycinamy poniżej miejsca zakażenia.
  • PamiÄ™tajmy aby rany po ciÄ™ciu posmarować maÅ›ciÄ… ogrodniczÄ…, np. Funaben 03 PA czy Eko-Derma. Maść ogrodniczÄ… możemy też przygotować sami, stosujÄ…c farbÄ™ emulsyjnÄ… z dodatkiem preparatu grzybobójczego.
  • W tym miesiÄ…cu osoby, które majÄ… w swoim sadzie brzoskwinie, powinny rozpocząć zabiegi chroniÄ…ce te drzewka przed dość czÄ™sto wystÄ™pujÄ…cÄ… chorobÄ…, jakÄ… jest kÄ™dzierzawość liÅ›ci. Wykonujemy oprysk jednym z takich preparatów jak: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC.
  • Podczas usuwania starszych i zaschniÄ™tych pÄ™dów porzeczki należy zwrócić uwagÄ™ na wyglÄ…d pÄ…ków. JeÅ›li sÄ… one nienaturalnie nabrzmiaÅ‚e to w ich wnÄ™trzu z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… rozwija siÄ™ roztocz - wielkopÄ…kowiec porzeczkowy. JeÅ›li tylko pojedyncze pÄ…ki sÄ… nabrzmiaÅ‚e, po prostu je obrywamy i palimy, a w przypadku gdy wiÄ™kszość pÄ…czków przybraÅ‚a taki wyglÄ…d, wycinamy caÅ‚y pÄ™d.

Opryski drzew owocowych w marcuOpryski drzew owocowych w marcu
Opryski drzew owocowych w marcu pozwalają uniknąć groźnych chorób roślin sadowniczych, których zwalczenie w późniejszym terminie często bywa już niemożliwe. Dlatego, obok cięcia drzew, są one jednymi z najważniejszych wiosennych zabiegów w sadach. Dowiedz się jakie opryski drzew owocowych przeprowadzić w marcu i jakich środków ochrony roślin użyć w tym celu. Więcej...

  • Pod koniec marca, przy Å‚adnej pogodzie, możemy posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu przycinamy je i podlewamy.

Sadzenie drzew i krzewów owocowychSadzenie drzew i krzewów owocowych
Aby mieć pewność, że nowe drzewa i krzewy owocowe po posadzeniu przyjmą się i będą zdrowo rosły, warto dowiedzieć się czym się kierować przy wyborze sadzonek drzew owocowych i krzewów, aby wybrać rośliny zdrowe i zdolne do dalszego wzrostu. Nie bez znaczenia jest też staranne wykonanie samego sadzenia oraz wybór właściwego terminu na wykonanie nowych nasadzeń w sadzie. Oto wszystko o sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Więcej...

Marzec w ogrodzie warzywnym

  • Jeżeli nie zakupiliÅ›my jeszcze nasion i nawozów, nadszedÅ‚ najwyższy czas aby wybrać siÄ™ do sklepu ogrodniczego. Wybór nasion warto wczeÅ›niej przemyÅ›leć abyÅ›my do sklepu szli już z listÄ… poszukiwanych odmian.

nasiona warzyw i kwiatów - jak kupowaćNasiona warzyw i kwiatów. Jakie kupować?
Co roku, już pod koniec zimy, w sklepach ogrodniczych pojawia się wielu klientów kupujących nasiona warzyw i kwiatów. Sprzedawcy kuszą nas coraz większym wyborem odmian i ładnymi, kolorowymi opakowaniami nasion. Nie brakuje też promocji cenowych. Niestety nie wszystko co ładnie się prezentuje jest naprawdę dobre. Zobacz jak kupować nasiona kwiatów i warzyw, jak wybrać te najlepsze i na jakie informacje na opakowaniach zwrócić uwagę. Więcej...

  • Przygotowujemy inspekty do pierwszego wysiewu, usuwamy stare roÅ›liny i chwasty. W ciepÅ‚e sÅ‚oneczne dni możemy inspekty wietrzyć. Aby uchronić je przed nocnymi przymrozkami i zbytnim nagrzaniem od sÅ‚oÅ„ca, w czasie dnia dobrze jest je okryć, np. matÄ… trzcinowÄ….
  • Obornik koÅ„ski, który wytwarza szczególnie dużo ciepÅ‚a, jest przydatny do inspektów i upraw pod osÅ‚onami. Powinni z niego korzystać dziaÅ‚kowcy, przygotowujÄ…cy samodzielnie rozsady kwiatów i warzyw. W inspekcie przygotowujemy podÅ‚oże zÅ‚ożone z 3 warstw o gruboÅ›ci 20 do 30 cm. NajniższÄ… warstwÄ™ tworzy wÅ‚aÅ›nie obornik koÅ„ski, który rozkÅ‚adajÄ…c siÄ™, wytworzy sporo ciepÅ‚a i ogrzeje glebÄ™ podczas kieÅ‚kowania nasion. Na warstwie obornika ukÅ‚adamy suche liÅ›cie lub sieczkÄ™ sÅ‚omianÄ…. CaÅ‚ość dobrze ubijamy, a na wierzch sypiemy warstwÄ™ żyznej ziemi, do której wysiewamy nasiona.
  • Od poczÄ…tku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W tym terminie wysiewamy warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta gÅ‚owiasta i brokuÅ‚y. W marcu siejemy też saÅ‚atÄ™ masÅ‚owÄ… i kruchÄ…, które nieco później bÄ™dziemy przesadzać bezpoÅ›rednio do gruntu.
  • W drugiej poÅ‚owie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykÄ™ i pomidory. PamiÄ™tajmy, że roÅ›liny te wymagajÄ… spro ciepÅ‚a, a na zewnÄ…trz bÄ™dzie można je wysadzić dopiero w drugiej poÅ‚owie maja.
  • Jeżeli rozsadÄ™ produkujemy w domu, pamiÄ™tajmy aby zapewnić jej odpowiedniÄ… ilość Å›wiatÅ‚a. Najlepsze miejsce bÄ™dzie zatem bezpoÅ›rednio przy oknie.

Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfoweWysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe
Pęczniejące krążki i doniczki torfowe Jiffy to doskonałe rozwiązanie dla osób wysiewających nasiona i samodzielnie produkujących rozsadę w domu, choćby na okiennym parapecie. Zapewniają siewkom idealne warunki wzrostu i nie ma obawy o uszkodzenie korzeni podczas przesadzania. Do większych doniczek lub na miejsce stałe do ogrodu rośliny wysadza się razem z krążkami, w których rosną. Więcej...

  • Zagony z przedzimowymi zasiewami warzyw, takich jak marchew, koper ogrodowy, pietruszka, szpinak warzywny, czosnek, warto okryć włókninÄ… lub foliÄ… perforowanÄ…. DziÄ™ki temu można przyspieszyć wschody.
  • Jeżeli jest na tyle ciepÅ‚o, że gleba zaczyna rozmarzać, można zasilić nawozem wieloletnie warzywa i zioÅ‚a.
  • W drugiej poÅ‚owie miesiÄ…ca, jeżeli jest dostatecznie ciepÅ‚o, w zimnych szklarniach, tunelach i inspektach wysiewamy rzodkiewkÄ™. Możemy również posadzić rozsadÄ™ saÅ‚aty na wczesny zbiór, kalarepy, kalafiora i kapusty wczesnej.
  • Również, jeÅ›li jest już ciepÅ‚o, to pod koniec marca możemy wysiać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper, cebula czy trybula ogrodowa, która choć jest maÅ‚o popularna, z powodzeniem może na naszych talerzach konkurować z pietruszkÄ….
  • Z koÅ„cem marca do gruntu może być wysiewana także roszponka, która dobrze znosi niskie temperatury i jest to warzywo Å‚atwe w uprawie, o krótkim okresie wegetacji (zbiór już po 2 miesiÄ…cach).

ochrona roślin w marcuOchrona roślin w marcu - opryski, zwalczanie chorób i szkodników
Za oknami coraz cieplej, dni stają się dłuższe, a delikatne promienie słońca muskają naszą twarz, to znak, że najwyższa pora na rozpoczęcie prac w ogrodzie. W tym czasie do życia budzą się także szkodniki naszych roślin, z którymi należy jak najszybciej rozpocząć walkę. Przedwiośnie jest więc idealnym czasem na zaopatrzenie się w niezbędne środki ochrony roślin, aby nasze rośliny były piękne i zdrowe przez cały sezon. Więcej...

Marzec w ogrodzie ozdobnym

  • Od poczÄ…tku marca, o ile zrobiÅ‚o siÄ™ już wystarczajÄ…co ciepÅ‚o, usuwamy okrycia zimowe, które zabezpieczaÅ‚y przed mrozami i wiatrami roÅ›liny ozdobne. PamiÄ™tajmy aby okrycia zdejmować w dni pochmurne. DziÄ™ki temu roÅ›lin nie narazimy na zbyt duże skoki temperatur pomiÄ™dzy sÅ‚onecznymi dniami i jeszcze chÅ‚odnymi o tej porze roku nocami.
  • Ja zawsze zwracam uwagÄ™ na pustynniki ponieważ zaczynajÄ… one rosnąć już w marcu, a mÅ‚ode pÄ™dy podnoszÄ… okrycie zimowe dźwigajÄ…c je jak parasol. JeÅ›li coÅ› takiego ma miejsce, to usuwam delikatnie warstwÄ™ kompostu, a pozostawiam jedynie kilka gaÅ‚Ä…zek stroiszu, by sÅ‚oÅ„ce nie przypaliÅ‚o delikatnych pÄ™dów. Gdy zapowiadane sÄ… przymrozki, zabezpieczam roÅ›liny koÅ‚nierzem z tektury, w taki sposób, by mróz nie przedarÅ‚ siÄ™ do wnÄ™trza.

Jakie kwiaty sadzimy w marcu?Jakie kwiaty sadzimy w marcu?
W marcu możemy obsadzać już doniczki i skrzynki na balkonach i tarasach, a w domu sadzić bulwy kwiatów kwitnących latem i jesienią. Zobacz, jakie kwiaty sadzimy w marcu i poznaj przydatne wskazówki dotyczące ich uprawy. Więcej...

  • W ogrodzie ozdobnym zaczynamy usuwać resztki bylin pozostaÅ‚e po zeszÅ‚ym roku. Wszystkie uschniÄ™te Å‚Ä™ty obcinamy tuż przy ziemi i jeÅ›li nie wykazujÄ… oznak chorób przenosimy na kompostownik, gdzie dostarczÄ… materii organicznej do produkcji cennej próchnicy. JeÅ›li na resztkach z ubiegÅ‚ego sezonu znajdziemy plamy, nacieki oraz deformacje Å›wiadczÄ…ce o obecnoÅ›ci chorób - palimy je w caÅ‚oÅ›ci lub gÅ‚Ä™boko zakopujemy, by usunąć potencjalne źródÅ‚o infekcji w nadchodzÄ…cym okresie wegetacyjnym.
  • Przycinamy krzewy kwitnÄ…ce późnÄ… wiosnÄ… i latem. Odpowiednie ciÄ™cie krzewów ozdobnych zagwarantuje intensywny wzrost i Å‚adny wyglÄ…d roÅ›lin. Tniemy ostrym sekatorem podczas ciepÅ‚ej i suchej pogody, uważajÄ…c, by pozostawiać gÅ‚adkie miejsce po odciÄ™tych gaÅ‚Ä™ziach (poszarpane lub zmiażdżone rany gojÄ… siÄ™ dÅ‚użej i stanowiÄ… wrota dla wnikania chorobotwórczych bakterii i grzybów). Wycinamy wszystkie pÄ™dy chore, zdeformowane, przemarzniÄ™te i rosnÄ…ce do wnÄ™trza krzewu. PamiÄ™tajmy, że na jakość ciÄ™cia ma wpÅ‚yw nie tylko wÅ‚aÅ›ciwa technika ciÄ™cia ale również użycie odpowiednich narzÄ™dzi do ciÄ™cia.
  • Usuwamy osÅ‚ony zimowe i przystÄ™pujemy do ciÄ™cia krzewów róż - róże krzaczaste i pnÄ…ce przeÅ›wietlamy usuwajÄ…c najstarsze pÄ™dy, wszystkim różom wycinamy pÄ™dy sÅ‚abe, stare i martwe.
  • Róże wielkokwiatowe można ciąć na dwa sposoby. Aby zapewnić sobie duże kwiaty część pÄ™dów przycinamy silnie na kilka oczek - wtedy roÅ›liny zakwitnÄ… nieco później. Natomiast jeÅ›li zależy nam na wczesnym kwitnieniu, skracamy pÄ™dy tylko lekko. W ten sposób bÄ™dziemy mogli cieszyć siÄ™ kwiatami dużo wczeÅ›niej, ale ich rozmiary bÄ™dÄ… mniejsze w porównaniu z tymi, które rozwinÄ… siÄ™ na silnie przyciÄ™tych pÄ™dach.
  • Również budleja wymaga silnego ciÄ™cia, za które odwdziÄ™czy siÄ™ nam piÄ™knymi kwiatami wabiÄ…cymi do ogrodu motyle i pszczoÅ‚y. Skracamy jÄ… mocno, pozostawiajÄ…c jedynie odcinki pÄ™dów o dÅ‚ugoÅ›ci okoÅ‚o 30cm.
  • Sprawdzamy czy na wrażliwych gatunkach krzewów i drzewek iglastych nie powstaÅ‚y uszkodzenia mrozowe, szczególnie jeÅ›li zapomnieliÅ›my zabezpieczyć drzewka przed zimÄ…. Usuwamy gaÅ‚Ä™zie i pÄ™dy z widocznymi uszkodzeniami mrozowymi. U mÅ‚odych roÅ›lin sprawdzamy nasady pni. W przypadku powstania podÅ‚użnych pÄ™knięć kory, uszkodzone miejsce smarujemy maÅ›ciÄ… ogrodniczÄ… (np. Funaben 03 PA), a koronÄ™ drzewka lekko przycinamy, najlepiej na przeÅ‚omie marca i kwietnia.
  • Pod iglakami uzupeÅ‚niamy ubytki kory sosnowej, która podnosi estetykÄ™ nasadzeÅ„ i ogranicza rozwój chwastów. Kora sosnowa pomaga też utrzymać kwaÅ›ny odczyn gleby, wÅ‚aÅ›ciwy dla wiÄ™kszoÅ›ci roÅ›lin iglastych.
  • Jeżeli gleby na rabatach nie przygotowaliÅ›my jesieniÄ…, to trzeba to wykonać teraz - kompost, obornik i torf ogrodniczy przekopujemy szpadlem na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci kilkunastu centymetrów. Kopanie tuż wokół roÅ›lin może uszkodzić korzenie, zatem w tych miejscach stosujemy nawożenie powierzchniowe, rozrzucajÄ…c pod roÅ›linami kompost lub torf. Pod krzewami i drzewami możemy umieÅ›cić nawet 15-centymetrowÄ… warstwÄ™ takiej Å›ciółki.
  • W tunelach foliowych i inspektach siejemy nasiona aksamitki, astra chiÅ„skiego, cynii oraz lewkonii.
  • RozsadÄ™ roÅ›lin jednorocznych można też przygotować w domu. Nasiona wysiewamy do skrzynek, doniczek lub choćby do kubeczków po jogurcie czy Å›mietanie, które umieszcza siÄ™ w ciepÅ‚ym i jasnym miejscu, np. na parapecie okiennym.
  • Jeżeli produkcjÄ™ rozsady rozpoczÄ…Å‚eÅ› już w lutym, nie zapomnij o pikowaniu siewek.

Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsadyRośliny jednoroczne uprawiane z rozsady
Kwitnące rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady goszczą na większości rabat ogrodowych. Rozsada to inaczej młode rośliny wyhodowane z nasion w inspektach, szklarniach lub na rozsadnikach, przeznaczone do wysadzenia na stałe. Choć przygotowanie rozsady wydaje się skomplikowane, rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady można uzyskać nawet na okiennym parapecie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Więcej...

  • Dla wielu osób produkcja rozsady wydaje siÄ™ zajÄ™ciem zbyt skomplikowanym. Jeżeli wolisz nasiona od razu siać do gruntu, w przypadku niektórych roÅ›lin możesz to zrobić już pod koniec marca. Gdy ziemia jest rozmarzniÄ™ta i wystarczajÄ…co nagrzana, od razu na miejsce staÅ‚e możemy wysiewać m. in. groszek pachnÄ…cy, mak polny, czarnuszkÄ™, chaber cesarski.
  • Woda i mróz sprawiajÄ…, że górna warstwa gleby staje siÄ™ w zimie zwarta. Aby umożliwić zdrowy wzrost roÅ›linom cebulowym, takÄ… glebÄ™ musimy lekko spulchnić. Robimy to ostrożnie, aby nie uszkodzić cebulek. Do tego typu czynnoÅ›ci przydadzÄ… siÄ™ mini narzÄ™dzia, przeznaczone do delikatnej pielegnacji roÅ›lin rabatowych.

Mini narzędzia ogrodnicze - do sadzenia, usuwania chwastów i spulchniania glebyMini narzędzia ogrodnicze - do sadzenia, usuwania chwastów i spulchniania gleby
Do wygodnej pielęgnacji niewielkich roślin rabatowych warto mieć poręczne narzędzia, które dotrą w każdy zakamarek pomiędzy roślinami i pozwolą bezpiecznie spulchnić lub wygrabić glebę, usunąć chwasty czy dosadzić nowe rośliny. Poznaj sprytnych pomocników w pielęgnacji rabat i kwietników. Więcej...

  • Pod koniec marca nawozimy roÅ›liny wczeÅ›nie rozpoczynajÄ…ce wegetacjÄ™. DziÄ™ki temu zaopatrzymy je w odpowiedniÄ… ilość skÅ‚adników pokarmowych koniecznych do prawidÅ‚owego wzrostu i rozwoju. Robimy to przez rozÅ‚ożenie na grzÄ…dkach kilkucentymetrowej warstwy kompostu, który posÅ‚uży także jako doskonaÅ‚a Å›ciółka organiczna zabezpieczajÄ…ca glebÄ™ przed wysychaniem i zaskorupieniem po obfitych opadach. BÄ™dzie ona także stanowić barierÄ™ przed kieÅ‚kowaniem nasion chwastów, oszczÄ™dzajÄ…c nam w ten sposób dodatkowej pracy zwiÄ…zanej z pieleniem. JeÅ›li nie mamy dość kompostu można zastosować obornik granulowany w iloÅ›ci podanej na opakowaniu lub jeden z nawozów wieloskÅ‚adnikowych w dawce 20g/m².

nawożenie roślin wiosnąNawożenie roślin wiosną
Odpowiednio wykonane nawożenie wiosną ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję roślin ogrodowych, a także na jakość i wielkość plonu w sadzie i ogrodzie warzywnym. Szczególnego znaczenia nabiera dostarczenie w tym okresie azotu. Ale azot to nie jedyny pierwiastek potrzebny roślinom na początku okresu wegetacji. Zobacz jak wykonać nawożenie roślin wiosną, jakie nawozy stosuje się wiosną i jak je dawkować. Więcej...

  • Kwiaty cebulowe, które już kwitnÄ… lub niedÅ‚ugo rozpocznÄ… kwitnienie, należy zasilić saletrÄ… amonowÄ… w iloÅ›ci 10g/m² i ostrożnie wymieszać nawóz z wierzchniÄ… warstwÄ… gleby wokół roÅ›lin. Saletra amonowa to bardzo popularny nawóz azotowy. Możemy wybrać też inne nawozy bogate w azot, przeznaczone dla roÅ›lin rabatowych lub uniwersalne.
  • JeÅ›li pogoda ku temu sprzyja możemy już dzielić karpy liliowców, funkii, astrów krzaczastych, a także ostróżki, pÅ‚omyki wiechowate, rudbekie i ogrodowe odmiany nawÅ‚oci. PodziaÅ‚ jeszcze przed rozwojem liÅ›ci sprzyja lepszemu przyjmowaniu siÄ™ roÅ›lin na nowym miejscu oraz szybkiemu wznowieniu wzrostu.

Rozmnażanie bylin przez podziałRozmnażanie bylin przez podział
Rozmnażanie bylin przez podział to jeden ze sposobów na wegetatywne rozmnażanie bylin. Poza podziałem można też stosować rozmnażanie przez odkłady oraz przez sadzonki, przy czym rozmnażanie bylin przez podział wydaje się być metodą najprostszą i dającą szybkie rezultaty. Zobacz kiedy i jak dzielić byliny oraz które gatunki się do tego nadają. Więcej...

Kwiaty w domu i na balkonie

  • Jeżeli jesieniÄ… przenieÅ›liÅ›my z balkonu do zimnych pomieszczeÅ„ roÅ›liny takie jak pelargonie czy fuksja, to teraz jest dobry moment aby po przezimowaniu poprzycinać im pÄ™dy. DziÄ™ki temu Å‚adnie siÄ™ rozkrzewiÄ…. Zaczynamy też obficiej je podlewać i zasilamy nawozem wieloskÅ‚adnikowym. Natomiast odciÄ™te wierzchoÅ‚ki pÄ™dów możemy spróbować ukorzenić w wilgotnym piasku zmieszanym z torfem. Takim sadzonkom powinniÅ›my zapewnić dużo wilgoci i Å›wiatÅ‚a.
  • DoglÄ…damy roÅ›lin, czy nie pojawiÅ‚y siÄ™ na nich szkodniki roÅ›lin doniczkowych, takie jak np. mszyce. JeÅ›li wystÄ™pujÄ… sporadycznie, możemy je usunąć rÄ™cznie. JeÅ›li jednak jest ich sporo, użyjmy jeden z dostÄ™nych gotowych do użycia preparatów w spraju, jak np. Deltam AL 1L lub Karate Spray 750 ml. Zamiast Å›rodków chemicznych możemy też wybrać naturalny i bezpieczny dla ludzi preparat naturalny preparat Agrocover, dostÄ™npny jako wygodny do użycia spray.
  • Do maÅ‚ych pojemników ustawionych na parapecie możemy wysiać kwiaty jednoroczne, m. in. aksamitki i pnÄ…cza jednoroczne, takie jak kobea pnÄ…ca, tunbergia czy wilec. Jeżeli nasiona wysialiÅ›my już w lutym, to pod koniec marca trzeba siewki przepikować.
  • Gdy mamy pewność, że nie wystÄ…piÄ… już wiÄ™ksze mrozy, możemy zdjąć okrycia z bylin i krzewów zimujÄ…cych na balkonie.
  • Rozpoczynamy przesadzanie roÅ›lin doniczkowych, dzÄ™ki czemu nasze kwiaty bÄ™dÄ… mogÅ‚y w dobrych warunkach rozpocząć kolejny sezon wzrostu.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny. Więcej...

  • Podczas przesadzania roÅ›lin dodajmy go gleby hydrożel. Zapobiegnie on utratom wody (można oszczÄ™dzić nawet 70% wody zużywanej do podlewania) i pozwoli zmniejszyć czÄ™stotliwość podlewania roÅ›lin. Dodatek hydrożelu zapobiegnie usychaniu roÅ›lin, gdy nie bÄ™dziemy mogli ich podlewać regularnie (przyda siÄ™ w okresie urlopowym).
  • RoÅ›liny domowe możemy zacząć zraszać, częściej podlewać i nawozić. Dla wiÄ™kszoÅ›ci z nich okres zimowego spoczynku dobiega koÅ„ca.

Nawożenie kwiatów doniczkowych wiosną
Niewielu roślinom doniczkowym do właściwego rozwoju wystarczy tylko woda. Aby wyglądały zdrowo, a także pięknie kwitły, warto zasilać je nawozami organicznymi i mineralnymi, bogatymi w niezbędne składniki pokarmowe. Wiosną zazwyczaj gleba w doniczkach jest wyjałowiona, gdyż zimą robiliśmy przerwę w nawożeniu, pozwalając roślinom przejść okres spoczynku. Teraz, gdy rusza wegetacja, kwiaty doniczkowe ponownie potrzebują wsparcia. Więcej...

Trawnik w marcu

  • Z trawnika zgrabiamy rozÅ‚ożony jesieniÄ… obornik, kompost i stare liÅ›cie.
  • Trawnik bÄ™dzie teraz potrzebowaÅ‚ tlenu z powietrza. PowinniÅ›my wiÄ™c zacząć go intensywnie pielÄ™gnować oraz wykonać zabiegi takie jak wertykulacja i aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na poczÄ…tek wykonujemy wertykulacjÄ™ za pomocÄ… urzÄ…dzeÅ„, które pionowo nacinajÄ… darÅ„. W czasie tego zabiegu usuwamy resztki zaschniÄ™tych źdźbeÅ‚ oraz mech tworzÄ…ce tzw. filc. Po wertykulacji przeprowadza siÄ™ aeracjÄ™. MaÅ‚e trawniki możemy nakÅ‚uwać widÅ‚ami. Aby przewietrzyć trawniki o wiÄ™kszych powierzchniach, warto zastosować specjalne urzÄ…dzenia nazywane aeratorami.
  • W drugiej poÅ‚owie marca (najlepiej w momencie zaobserwowania pierwszych symptomów wzrostu) trawnik zasilamy nawozem. Ponieważ zalecane jest zarówno nawożenie azotowe, potasowe, jak i fosforowe, najproÅ›ciej bÄ™dzie po prostu użyć nawóz wieloskÅ‚adnikowy. Trawnik warto również zasilić w magnez i wapÅ„, do czego doskonale nadaje siÄ™ dolomit.

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Przeczytaj również:

Tekst opracowano na podstawie Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, str. 450 - 457, oraz artykułów umieszczonych w Działkowiec, nr 3/2004, s. 19 i 68 - 69, Kwiaty na Działce i Balkonie, nr 2/2003, s. 26, Poradnik Domowy, nr 3/2004, s. 90.