WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Aster chiński - odmiany, uprawa, zastosowanie

Aster chiński cieszy się niesłabnąca popularnością ze względu na łatwość w uprawie oraz spektakularne kwitnienie. Ta jednoroczna roślina ozdobna długo kwitnie i ma wiele odmian zróżnicowanych pod względem wysokości, terminu kwitnienia oraz formy kwiatostanów. Dowiedz się jakie odmiany astrów chińskich warto sadzić oraz jakie mogą mieć zastosowanie w ogrodach i na balkonach. Poznaj sekrety uprawy astra chińskiego, dzięki którym rośliny będą zdrowo rosły i bujnie kwitły.

aster chiński
Aster chiński - Callistephus chinensis
Fot. pixabay

Jak wygląda aster chiński

Aster chiński, którego poprawna nazwa to gwiazdosz chiński (Callistephus chinensis) jest jednoroczną rośliną zielną należącą do rodzaju gwiazdosz (Callistephus). Z prawdziwymi astrami (Aster) ma niewiele wspólnego. Jednak dawna nazwa aster, nadana jeszcze przez Linneusza, jest nadal w powszechnym użyciu i w zasadzie mało kto nazywa tę roślinę gwiazdoszem.

Ten pochodzący z Chin i Japonii gatunek doczekał się wielu mieszańcowych odmian o niezwykłej różnorodności. W zależności od odmiany astry chińskie mogą osiągać od 20 do nawet 110 cm wysokości. Wzniesione pędy są lekko owłosione, rozgałęzione, porośnięte przez lancetowate, zielone liście i zwieńczone koszyczkami kwiatostanów. Aster chiński kwitnie od lipca do późnej jesieni. Po przekwitnięciu roślina tworzy strąk z nasionami, które zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata.

aster chiński
Aster chiński - Callistephus chinensis
Fot. pixabay

Aster chiński - zastosowanie

Odmiany wysokie astra chińskiego doskonale nadają się na kwiaty cięte.

Odmiany średnio wysokie są wykorzystywane na rabatach, w ogrodach wiejskich, naturalistycznych oraz orientalnych. Astry chińskie doskonale łączą się ze sobą, co pozwala dobierać odmiany w taki sposób, aby stworzyć kwitnącą kompozycję o zróżnicowanych barwach oraz strukturze.

Prawie wszystkie gatunki jednoroczne są odpowiednie jako towarzystwo dla astrów chińskich. Piękno astrów o pełnych kwiatostanach doskonale podkreślają efektownie kwitnące: ażurowa lobelia, werbena, smagliczka oraz intensywnie kwitnące: szałwia błyszcząca, nagietek i aksamitka.

aster chiński
Aster chiński - Callistephus chinensis
Fot. pixabay

Spośród bylin na towarzystwo dla astrów chińskich warto wybrać rośliny o ozdobnych liściach takie jak: pelargonie, trzmielina Fortunea, bylica Schmidta, bylica boże drzewko, trawy ozdobne, a także kwitnące floksy, słoneczniczek szorstki czy celozja.

Odmiany karłowe astra chińskiego świetnie sprawdzają się jako niewysokie obwódki oraz rośliny pojemnikowe dekorujące balkony i tarasy.

Aster chiński - odmiany

Dziki aster chiński nie jest zbyt ozdobny, dlatego w ogrodach królują liczne odmiany mieszańcowe astra chińskiego, różniące się kształtem, wielkością, formą i barwą kwiatostanów oraz terminem kwitnienia.

Pod względem wysokości astry chińskie dzielimy na:

  • astry chiÅ„skie karÅ‚owe - o wysokoÅ›ci 15-35 cm, np. aster chiÅ„ski 'Pinocchio', ciemnoniebieski 'Contraster', różowy 'Milady Rose', fioletowy 'Milady Lilac', czerwony 'Milady Scarlet' czy ciemnoczerwony Chochlik;
  • astry chiÅ„skie Å›rednio wysokie - dorastajÄ…ce do 35-65 cm, np. biaÅ‚y 'BiaÅ‚y Jubileusz', jasnoróżowy 'Jadwiga', niebieski 'Otello', różnobarwny 'Prinzess';
  • astry chiÅ„skie wysokie - osiÄ…gajÄ…ce 65-110 cm, np. różnobarwny 'King Size'.

aster chiński
Aster chiński - Callistephus chinensis
Fot. pixabay

Pod względem budowy kwiatostanów astry chińskie dzielimy na:

  • astry pojedyncze - kwiaty jÄ™zyczkowe osadzone sÄ… w 1-2 okółkach wokół kwiatów rurkowych, np. odmiana 'Madeleine';
  • astry rurkowe, inaczej książęce - koszyczki kwiatostanowe sÄ… zÅ‚ożone wyÅ‚Ä…cznie z silnie wyroÅ›niÄ™tych i dÅ‚ugich kwiatów rurkowych, np. biaÅ‚a 'Balbinka', czerwona 'Ksenia', purpurowa 'Zorza';
  • astry promieniste - koszyczki sÄ… półkuliste, kwiaty jÄ™zyczkowe tworzÄ… luźny okółek na brzegu koszyczka, natomiast kwiaty rurkowe wypeÅ‚niajÄ…ce jego Å›rodek sÄ… krótkie i lekko zwiniÄ™te do Å›rodka, np. 'Fioletowa Iskra', 'BiaÅ‚a Iskra', 'Amarantowa Iskra';
  • astry jÄ™zyczkowe, zwane peÅ‚nymi - sÄ… to odmiany najbardziej dekoracyjne, o kwiatostanach zÅ‚ożonych wyÅ‚Ä…cznie z kwiatów jÄ™zyczkowych.

    aster chiński
    Aster chiński - Callistephus chinensis
    Fot. Rob Hille, Domena Publiczna, Wikimedia Commons

    Astry chińskie pełne ze względu na układ kwiatów języczkowych dzielimy na kilka typów:

    • astry chiÅ„skie chryzantemowe - koszyczki skÅ‚adajÄ… siÄ™ z szerokich, wiotkich i opadajÄ…cych kwiatów jÄ™zyczkowych np. biaÅ‚y 'Pepite', żółty 'Izabela', różnokolorowy 'Comet', biaÅ‚y 'Polan';
    • astry chiÅ„skie dachówkowate - koszyczki sÄ… pÅ‚askie, a kwiaty jÄ™zyczkowe sÄ… szerokie i rozpostarte, ukÅ‚adajÄ… siÄ™ symetrycznie - dachówkowato;
    • astry chiÅ„skie igieÅ‚kowe - kwiaty jÄ™zyczkowe sÄ… ciasno zwiniÄ™te i ostro zakoÅ„czone - rubinowy 'Kriemhild', różowy 'Cinderella' i 'Rosamunde';
    • astry chiÅ„skie peoniowe - kuliste kwiatostany zÅ‚ożone sÄ… z szerokich, lekko zawiniÄ™tych do Å›rodka kwiatów jÄ™zyczkowych: Å‚ososiowy 'Janina', jasnoróżowy 'Jadwiga', różnobarwny 'Vilmorin';
    • astry chiÅ„skie pomponowe - kwiaty jÄ™zyczkowe sÄ… krótkie i gÄ™sto uÅ‚ożone: 'Supreme', 'Belstead Supreme', dwubarwny 'Ruckley Supreme'.

    aster chiński
    Aster chiński - Callistephus chinensis
    Fot. Rob Hille, Domena Publiczna, Wikimedia Commons

    Aster chiński - uprawa i wymagania

    Wszystkie astry chińskie wymagają stanowisk słonecznych. Rośliny te tolerują także lekki półcień, chociaż ich kwitnienie w takich warunkach jest mniej spektakularne. Uważa się, że aster osiąga pełnię dekoracyjności w miejscu, gdzie jest chroniony przed ekstremalnym upałem i silnym wiatrem.

    Dla tych jednorocznych astrów najlepsza będzie gleba lekka, przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Astry chińskie preferują glebę bogatą w materię organiczną, dlatego przed ich sadzeniem warto wzbogacić podłoże kompostem.

    Aster chiński - rozstawa sadzenia

    Rozstawa sadzenia astrów chińskich zależy od wysokości odmiany:

    • odmiany karÅ‚owe sadzimy w rozstawie 20x10 lub 20x20 cm;
    • odmiany Å›rednio wysokie sadzimy w rozstawie 30x20 lub 30x30 cm;
    • odmiany wysokie sadzimy w rozstawie 30x40 cm.

    Zapamiętaj!
    Aster chiński nie powinien być sadzony po mieczykach, tulipanach czy goździkach ze względu na ryzyko porażenia przez groźną chorobę grzybową - fuzariozę. Z tego samego powodu rośliny nie powinny wracać na to samo stanowisko przed upływem 4-5 lat. Najlepszymi roślinami poprzedzającymi dla astrów chińskich są nagietki i aksamitki.

    Aster chiński - podlewanie

    Podlewanie astrów chińskich jest konieczne tylko w przypadku dłuższych okresów suszy. Rośliny poradzą sobie z czasowym brakiem opadów, jednak odbije się to na kwitnieniu. Podlewanie powinno być obfite, ale nie nazbyt częste, wystarczy podlewać rośliny 1-2 razy w tygodniu.

    Aster chiński - nawożenie

    Astry chińskie będą mogły kwitnąć nieprzerwanie aż do przymrozków tylko wtedy, gdy nie zabraknie im składników odżywczych. Dlatego nawożenie jest w uprawie astrów bardzo ważne, nawet jeśli rośliny zostały posadzone na żyznej glebie. Nawożenie astrów chińskich rozpoczynamy 2-3 tygodnie po posadzeniu roślin, zasilając je nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Kolejną dawkę nawozów stosujemy w fazie zawiązywania się pąków kwiatowych aplikując roślinom nawóz o wysokiej zawartości fosforu i potasu, czyli nawóz do roślin kwitnących.

    aster chiński
    Aster chiński - Callistephus chinensis
    Fot. Rob Hille, Domena Publiczna, Wikimedia Commons

    Aster chiński - odchwaszczanie

    Pielęgnacja astrów chińskich to także regularne usuwanie chwastów oraz spulchnianie gleby, tak by nie dopuścić do jej zaskorupienia. Żeby ułatwić sobie pracę możemy ściółkować rośliny korą lub kompostem. Ściółka zapobiegnie parowaniu wody z podłoża oraz stłumi chwasty.

    Aster chiński - uprawa w doniczce

    Opieka nad astrami uprawianymi w doniczkach i pojemnikach różni się nieco od pielęgnacji roślin w gruncie. Astry w pojemnikach są odporne na suszę, lecz należy je regularnie podlewać, żeby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej (w czasie upałów nawet codziennie). Również nawożenie powinniśmy wykonywać częściej niż w przypadku roślin uprawianych na rabacie, średnio co 2-3 tygodnie przez cały okres wegetacji.

    Warto wiedzieć!
    Usuwanie usychających kwiatów i żółknących liści pozwoli zachować dekoracyjność i przedłużyć kwitnienie astrów.

    Aster chiński - rozmnażanie

    Astry chińskie rozmnaża się przez wysiew nasion. Nasiona astra chińskiego do ciepłego inspektu siejemy w marcu, zaś do zimnego inspektu lub na rozsadnik - siejemy w kwietniu. Na miejsce stałe wysadzamy rozsadę po 15 maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Pamiętajmy, żę przed wysadzeniem konieczne jest hartowanie rozsady.

    Przeczytaj również:

    Opracowano na podstawie:
    1. M. Mondey, Astry czyli gwiazdy w Działkowiec 9/2017, s. 4-6;
    2. K. Oszkinis, Kwiaty od A do Z, PWRiL, Warszawa 1979, s. 105;
    3. U. Puczel, Nie tylko marcinki w Działkowiec 10/2013, s. 9-11.