Stihl Cash Back

Przymiotno ogrodowe - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Przymiotno ogrodowe to długo i obficie kwitnąca, niewymagająca bylina o fioletowo-niebieskich lub różowych kwiatach z żółtym oczkiem. Kwiaty przymiotna podobne są do kwiatów astrów. Roślina pięknie prezentuje się na słonecznych rabatach posadzona w większych grupach. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda uprawa i pielęgnacja przymiotna ogrodowego. Podpowiadamy jak rozmnożyć tę bylinę i co zrobić, by przymiotno obficie kwitło!

Przymiotno ogrodowe
Przymiotno ogrodowe - Erigeron hybridus
Fot. pixabay

Jak wygląda przymiotno ogrodowe

Przymiotno ogrodowe (Erigeron hybridus) jest rośliną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Przymiotno ma wiele gatunków i występuje prawie na całym świecie. Najwięcej gatunków przymiotna spotkamy w Ameryce Północnej. W Polsce obecnych jest około 10 gatunków przymiotna. Popularne przymiotno ogrodowe jest mieszańcem (krzyżówką) wyselekcjonowanym z czystego gatunku, który uprawiany jest w ogrodach.

Przymiotno ogrodowe zazwyczaj dorasta do 50-60 cm wysokości, choć niektóre odmiany są wyższe. Z kępy zielonych, podłużnych liści wyrastają słabo rozgałęzione pędy. Na ich wierzchołkach znajdują się miododajne, wąskie, języczkowe kwiaty w formie koszyczków. Koszyczki zwykle osiągają mniej niż 5 cm średnicy. W zależności od odmiany przymiotno ogrodowe może mieć różne barwy: ciemnofioletową (np. przymiotno 'Dunkelste Aller'), lilioworóżową (przymiotno 'Rosa Jewel') czy fioletowoniebieską (przymiotno 'Blau').

Przymiotno ogrodowe
Przymiotno 'Pink Jewel'
Fot. Agnieszka Kwiecień, Nova, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Przymiotno ogrodowe - uprawa

Przymiotno ogrodowe najlepiej rośnie w miejscu słonecznym ewentualnie półcienistym. W pełnym słońcu powinno mieć zapewnione umiarkowanie wilgotne podłoże. Nie lubi zalewania. Starsze rośliny zniosą krótkotrwałą suszę, młode okazy trzeba regularnie podlewać.

Uprawa przymiotna ogrodowego najlepiej udaje się na glebach żyznych, wapiennych, bogatych w składniki pokarmowe i przepuszczalnych (np. gleba piaszczysto-gliniasta). Nieodpowiednie dla przymiotna będą gleby ciężkie, zbite i mokre.

Przymiotno białe
Przymiotno białe - Erigeron annuus
Fot. Cbaile19, CC0, Wikimedia Commons

Na optymalnie dobranym stanowisku roślina kwitnie długo i obficie a jej pokrój jest bardziej zwarty. Przymiotno ogrodowe jest odporne na mróz.

Przymiotno ogrodowe - okres kwitnienia

Przymiotno ogrodowe obficie kwitnie prawie przez całe lato, od czerwca do lipca, czasem do początku sierpnia. Kwiaty przymiotna nadają się na kwiat cięty, w wazonie długo zachowują świeżość.

Zapamiętaj!
Jeśli po kwitnieniu przymiotno ogrodowe zostanie przycięte, ponownie zakwitnie jesienią.

Przymiotno ogrodowe - pielęgnacja

Przymiotno dobrze reaguje na nawożenie wiosenne i w okresie kwitnienia. Glebę wokół byliny warto na wiosnę spulchnić i zasilić np. dojrzałym kompostem lub obornikiem. Nawozy mineralne zawierające większą dawkę potasu i fosforu korzystnie wpłyną na kwitnienie rośliny.

Ściółkowanie rośliny (np. przekompostowaną korą ogrodową) nie tylko ograniczy rozrost chwastów ale przede wszystkim zatrzyma wilgoć w glebie.

Przymiotno ogrodowe
Przymiotno - Erigeron pinnatisectus
Fot. Patrick Alexander, CC0, Wikimedia Commons

Przymiotno ogrodowe - rozmnażanie

Przymiotno ogrodowe można rozmnożyć przez wysiew nasion lub przez podział kęp.

Nasiona przymiotna wysiewa się wiosną (od kwietnia do czerwca) do inspektu. Na miejsce stałe rozsadę wysadzamy w okresie od sierpnia do września w rozstawie 30x40 cm.

Co 3-4 lata wskazane jest przesadzanie przymiotna na nowe stanowisko, ponieważ z czasem kępa zaczyna się przerzedzać od środka. Podczas przesadzania można pozyskać nowe sadzonki. Kępy przymiotna dzielimy wczesną wiosną lub jesienią, po kwitnieniu. Najlepiej zabieg ten przeprowadzić w pochmurny dzień. Sadzonki sadzimy od razu na miejsce docelowe i regularnie podlewamy. Na okres zimy młode rośliny osłaniamy ściółką lub stroiszem z drzew iglastych.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Katalog bylin - kwiaty, trawy, paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2005, s. 78;
2. L. Hattatt, 1000 roślin ogrodowych od A-Z, Wydawnictwo Parragon, UK 2008, s. 104.