Stihl Cash Back

Pompy do nawadniania ogrodu

Pompy do nawadniania ogrodu są niezbędnym i być może jednym z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. Pompa stanowi niejako serce systemu nawadniania ogrodu. Aby spełniła nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czy się kierować przy zakupie pompy do nawadniania ogrodu i na jakie parametry techniczne pomp warto zwrócić uwagę. Oto najważniejsze informacje o pompach do nawadniania ogrodu.

Pompa do nawadniania ogrodu
Pompa do nawadniania ogrodu. Fot. materiały prasowe GARDENA.

Do zasilania ogrodowych instalacji nawadniających stosuje się trzy rodzaje pomp:

1) pompy powierzchniowe (samozasysające),
2) pompy zanurzeniowe,
3) pompy głębinowe.

To, jaką pompę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju zbiornika lub studni z jakiej będziemy czerpać wodę, oraz utrzymującego się w niej poziomu lustra wody.

Pompy powierzchniowe (samozasysające)

Tego rodzaju pompy do nawadniania ogrodu są najczęściej sprzedawane pod nazwą "pompa ogrodowa". Pompa samozasysająca w momencie uruchomienia nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu może znajdować się poza studnią lub innym zbiornikiem z wodą. Ze zbiornika źródłowego woda do pompy jest doprowadzana wężem ssącym. Po uruchomieniu (przy pustym wężu ssącym) pompa samodzielnie opróżni wąż z powietrza i zassie wodę. To czyni te pompy bardzo łatwymi do zastosowania w ogrodzie.

Ponadto pompy samozasysające ogrodowe charakteryzują się zwartą budową, dzięki czemu mogą być traktowane jako urządzenia stacjonarne, zamontowane na stałe, lub przenośne. Dzięki temu umieszczenie pompy do nawadniania ogrodu w wybranym jego miejscu jest bardzo łatwe.

Możliwości stosowania samozasysających pomp powierzchniowych są jednak w pewien sposób ograniczone. Otóż maksymalna wysokość ssania takich pomp z reguły nie przekracza 7 metrów (w zależności od producenta pompy - maksymalnie do 8 metrów). To powoduje, że tego rodzaju pompy do nawadniania ogrodu możemy stosować tylko gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż około 7 m poniżej poziomu gruntu. Jeżeli wodę czerpiemy ze studni, studnia musi mieć też dostatecznie dużą wydajność napływu, aby podczas pracy pompy nie nastąpiło obniżenie poziomu lustra wody poniżej dopuszczalnej granicy.

Co zatem, jeżeli woda w naszej studni znajduje się na większej głębokości?

Pompy zanurzeniowe i głębinowe

Pompy zanurzeniowe to agregaty złożone z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody, tak że funkcjonuje ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Tego typu pompy do nawadniania ogrodu mogą czerpać wodę nawet, jeżeli zwierciadło wody opada ponad 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Dzięki odpornej na korozję obudowie mogą stale przebywać zanurzone w wodzie.

Jednak ze względu na konstrukcję i niewielką wysokość tłoczenia (z reguły mogą tłoczyć wodę z głębokości nie większej niż 20 metrów) pompy zatapialne przeznaczone są głównie do czerpania wody ze zbiorników otwartych i z płytkich studni kopanych.

Z jeszcze większych głębokości wodę mogą natomiast wydobywać pompy głębinowe. Pompy te instaluje się głównie w studniach wierconych. Jednak średnica wewnętrzna rur osłonowych studni musi pozwalać na wprowadzenia tam agregatu pompowego (przynajmniej 4 cale).

Parametry techniczne pomp do nawadniania ogrodu

Gdy wybierzemy już właściwy typ pompy do nawadniania ogrodu, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę parametry poszczególnych produktów. Doboru dokonuje się na podstawie przewidywanych warunków pracy kupowanej pompy, tj. zużycia wody (wymagana wydajność, czyli zdolność do przepompowania danej ilości wody w jednostce czasu) oraz wysokości, na jaką woda będzie pompowana. Określenie tych wymogów przed zakupem pompy jest bardzo ważne. Dlaczego? Już tłumaczę!

Wydajność oraz wysokość podnoszenia pompy do nawadniania ogrodu przedstawia charakterystyka produktu, która umieszczona jest w karcie technicznej. Charakterystyka pokazuje zależność pomiędzy wysokością podnoszenia oraz wydajnością (tzw. krzywa charakterystyki). Uogólniając - im wyższa wysokość podnoszenia tym mniejsza wydajność pompy i odwrotnie - im wyższa wydajność tym niższa wysokość podnoszenia.

Pompa musi pracować w zakresie pomiędzy jej minimalną i maksymalną wydajnością, najlepiej jeśli punkt pracy zbliżony jest do punktu najwyższej sprawności, gdyż zapewnia to długi czas eksploatacji pompy i zmniejsza zużycie energii. Praca pompy do nawadniania ogrodu poza jej krzywą charakterystyki może doprowadzić do jej uszkodzenia, a na pewno znacznie skraca czas eksploatacji takiej pompy.

Przeczytaj również:

automatyczne nawadnianie ogroduAutomatyczne nawadnianie ogrodu - jak zaprojektować i wykonać
Automatyczne nawadnianie ogrodu ułatwia pielęgnację każdego ogrodu, a zwłaszcza bogatego w różnorodną i wymagającą roślinność. Dodatkową korzyścią jaką niesie z sobą automatyczne nawadnianie ogrodu jest też oszczędne zużycie wody i optymalne jej wykorzystanie przez rośliny. Zobacz jak zaprojektować i wykonać automatyczne nawadnianie ogrodu. Więcej...

zraszacze ogrodoweZraszacze ogrodowe
Dziś już chyba nikt nie podlewa roślin wprost z węża ogrodowego. Do wyboru mamy rozmaite końcówki zraszające z możliwością regulacji strumienia wody, czyli tzw. zraszacze ogrodowe. Są zraszacze ręczne i stacjonarne różnych typów. Inne do podlewania trawników a inne do rabat. Zobacz które zraszacze ogrodowe sprawdzają się w określonych sytuacjach i jak wybrać odpowiedni zraszacz do Twojego ogrodu. Więcej...

podlewanie roślin ogrodowychPodlewanie roślin ogrodowych
Podlewanie roślin ogrodowych jest jednym z najważniejszych obowiązków ogrodnika. Ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin, obfite kwitnienie i plonowanie. Nieumiejętnie wykonywane może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Tym czasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby podlewanie roślin w ogrodzie przynosiło jak najwięcej korzyści. Zobacz jak podlewać rośliny aby pięknie i zdrowo rosły. Więcej...