Zraszacze ogrodowe. Jaki zraszacz do trawnika i ogrodu?

Zraszacze ogrodowe znacznie ułatwiają podlewanie roślin, a także pozwalają uzyskać rozproszony strumień wody ukierunkowany w odpowiednią stronę. Pod pojęciem zraszaczy ogrodowych możemy rozumieć zarówno końcówki zraszające ręczne, nakładane na zakończenie węża do podlewania, jak i zraszacze ogrodowe stacjonarne, które na stałe montuje się w wybranym miejscu ogrodu. Zobacz jak używać zraszaczy oraz jaki zraszacz wybrać do podlewania trawnika i ogrodu.

zraszacz ogrodowy oscylacyjny
Zraszacz ogrodowy oscylacyjny podlewa powierzchnię w kształcie prostokąta

Pamiętam gdy byłem małym dzieckiem i podlewałem ogród mojego dziadka. Woda wypływała z końca ogrodowego węża takim samym strumieniem jak z kranu. Gdy potrzebowałem strumienia rozproszonego, zatykałem wylot wody palcem i woda zaczynała się rozbryzgiwać. Po kilku minutach takiego podlewania ręka bolała a palec drętwiał od zimnej wody.

Dziś chyba nikt już tak nie podlewa ogrodu, gdyż mamy do wyboru szereg zraszaczy ogrodowych do różnych zastosowań. W uproszczeniu - zraszacz to końcówka zakładana na wąż ogrodowy, pozwalająca uzyskać strumień rozproszony. Dla naszych amatorskich zastosowań możemy przyjąć następujący podział typów zraszaczy:

  • zraszacze ogrodowe ręczne
  • przenośne zraszacze stacjonarne
  • zraszacze do instalacji nawadniających (montowane na stałe).

Zraszacze ogrodowe ręczne

Zraszacz ogrodowy ręczny to rodzaj końcówki zakładanej na wąż ogrodowy, którą w czasie podlewania trzeba trzymać w dłoni. Może występować w postaci dyszy z regulacją strumienia lub wygodniejszego do trzymania pistoletu. Pistolet wyposażony jest w dźwignię pozwalającą regulować natężenie strumienia wody oraz końcówkę, przekręcaną w prawo lub w lewo, pozwalającą regulować rodzaj strumienia (od strumienia punktowego do delikatnej mgiełki).

Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest dysza z tworzywa sztucznego. Pistolet jednak zapewni nam większą wygodę podczas podlewania. Jeżeli zdecydujemy się na pistolet metalowy, będzie on również bardziej trwały.

Dysze lub pistolety podłącza się do węży za pomocą łączników (tzw. szybkozłączek), które warto kupić od razu w komplecie z dyszą lub pistoletem. Wybierając zraszacz i łączniki trzeba je dopasować do przekroju węża ogrodowego (z reguły 1/2 lub 3/4 cala).

Zraszacze ogrodowe stacjonarne

Zraszacz ogrodowy stacjonarny nie wymaga ciągłego trzymania w dłoni. Podłącza się go do węża ogrodowego i ustawia w wybranym miejscu ogrodu. Nawet na niewielkiej działce warto mieć, obok zraszacza ręcznego, przynajmniej jeden zraszacz stacjonarny.

Istnieją różne rodzaje zraszaczy ogrodowych stacjonarnych, które pozwalają nawadniać obszar w kształcie prostokąta (zraszacze oscylacyjne lub wahadłowe) lub okręgu (całego bądź jego wycinka). Kupując zraszacz do ogrodu, warto wybrać taki, który nie tylko ma możliwość regulacji kierunku i zasięgu zraszania, ale również sposobu rozpylania wody (wielkości kropel).

Podobnie jak w przypadku zraszaczy ręcznych, i tutaj można wybrać tańsze urządzenia z tworzyw sztucznych lub bardziej wytrzymałe - metalowe.

zraszacz do trawnika
Zraszacz do trawnika

Zraszacze ogrodowe do instalacji nawadniających

Budowę automatycznej instalacji nawadniającej, w tym również i dobór zraszaczy, można zlecić profesjonalnemu wykonawcy. Pokrótce jednak warto omówić jakie zraszacze ogrodowe są używane w tego typu instalacjach.

Do nawadniania rabat i grup krzewów przydatne są tzw. mikrozraszacze. Są to urządzenia składające się z głowicy rozpryskującej oraz szpilki, którą wbija się w ziemię. Z linią nawadniającą łączy się je za pomocą cienkich wężyków, które delikatnie przykrywa się cienką warstwą gleby lub ściółki.

automatyczne nawadnianie ogroduAutomatyczne nawadnianie ogrodu - jak zaprojektować i wykonać
Automatyczne nawadnianie ogrodu ułatwia pielęgnację każdego ogrodu, a zwłaszcza bogatego w różnorodną i wymagającą roślinność. Dodatkową korzyścią jaką niesie z sobą automatyczne nawadnianie ogrodu jest też oszczędne zużycie wody i optymalne jej wykorzystanie przez rośliny. Zobacz jak zaprojektować i wykonać automatyczne nawadnianie ogrodu. Więcej...

Mikrozraszacze mają niewielki zasięg. Z reguły mogą nawadniać okrąg (lub jego wycinek) o powierzchni od 1,5 do 4 m.

Podstawową zaletą mikrozraszaczy jest łatwość ich montażu i możliwość wyciągnięcia z gleby gdy np. trzeba przesadzić krzew lub przekopać glebę w danym miejscu. Przy tych czynnościach trzeba być jednak ostrożnym, gdyż mikrozraszacze są z reguły delikatne i łatwo je uszkodzić. Zaleca się także usuwanie ich na okres zimowy.

Mikrozraszacze ukryte między roślinami na rabacie nie przeszkadzają. Nie będą się jednak nadawały do podlewania trawników i innych powierzchni dobrze wyeksponowanych i odkrytych. Po pierwsze dlatego, że wystające z ziemi mikrozraszacze będą wyglądać nieestetycznie, a po drugie, dlatego że w czasie koszenia trawy, czy po prostu podczas chodzenia po trawie, łatwo było by je uszkodzić. Usuwanie ich przed każdym koszeniem było by zbyt pracochłonne.

Do podlewania trawnika i większych powierzchni pod drzewami używa się zatem zraszaczy ogrodowych wynurzalnych. Umieszcza się je w podłożu, równo z powierzchnią gruntu. Montuje się je na stałe (nie można ich przenosić podczas prac pielęgnacyjnych) a linie doprowadzające do nich wodę ukrywa się pod powierzchnią gleby. Zraszacze ogrodowe wynurzalne wysuwają się ku górze pod wpływem ciśnienia wody. Natomiast w stanie spoczynku są schowane i niewidoczne pomiędzy źdźbłami trawy. Dzięki takiemu działaniu nie burzą estetyki trawnika i pozwalają na bezpieczne koszenie.

Zraszacze wynurzalne, w zależności od rodzaju i ich wyregulowania, mogą podlewać okręgi o promieniu od około 3 do ponad 10 metrów. Na trawniku należy rozmieścić je tak, aby zakres podlewania pokrywał się w 30%. Dzięki temu cały obszar darni zostanie podlany.

Coraz rzadziej stosuje się zraszacze ogrodowe niewynurzalne. Na trawnikach są one niewygodne do zastosowania z tych samych powodów, co mikrozraszacze. Są jednak mniej delikatne niż mikrozraszacze i z reguły tańsze niż zraszacze wynurzalne. Z tych względów pojawiają się w ogrodach przydomowych, wszędzie tam, gdzie zraszacz wystający nieco nad powierzchnię gleby zbytnio nie przeszkadza.

Przeczytaj również:

podlewanie roślin ogrodowychPodlewanie roślin ogrodowych
Podlewanie roślin ogrodowych jest jednym z najważniejszych obowiązków ogrodnika. Ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin, obfite kwitnienie i plonowanie. Nieumiejętnie wykonywane może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Tym czasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad aby podlewanie roślin w ogrodzie przynosiło jak najwięcej korzyści. Zobacz jak podlewać rośliny aby pięknie i zdrowo rosły. Więcej...

oszczędzanie wody w ogrodzieOszczędzanie wody w ogrodzie
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie jest podlewanie. Jednak w ciągu roku na podlewanie średniej wielkości ogrodu można zużyć nawet kilkaset tysięcy litrów wody! Zobacz jak oszczędzić ponad 70% wody zużywanej do podlewania oraz zapobiec usychaniu roślin. Oto najlepsze sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie. Więcej...

pompy do nawadniania ogroduPompy do nawadniania ogrodu
Pompy do nawadniania ogrodu są niezbędnym i być może jednym z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. Pompa stanowi niejako serce systemu nawadniania ogrodu. Aby spełniła nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czy się kierować przy zakupie pompy do nawadniania ogrodu i na jakie parametry techniczne pomp warto zwrócić uwagę. Oto najważniejsze informacje o pompach do nawadniania ogrodu. Więcej...