Podlewanie roślin ogrodowych

W naszym klimacie panuje dosyć niekorzystny rozkład opadów w ciągu roku. Otóż rośliny potrzebują najwięcej wody późną wiosną i latem. W tym okresie z reguły opady nie są dostatecznie intensywne i występują dłuższe okresy suszy. Z tego względu bardzo ważne staje się regularne podlewanie roślin ogrodowych. Przy podlewaniu roślin trzeba się trzymać pewnych reguł, aby podlewanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla naszych roślin. Niektórzy nawet nazywają podlewanie "sztuką". Oto najważniejsze zasady "sztuki podlewania"!

podlewanie roślin ogrodowych
Podlewanie roślin ogrodowych

Najlepsza pora na podlewanie roślin

Roślin ogrodowych nie wolno podlewać w godzinach od 10 do 16, gdyż wówczas występują największe straty wody na skutek parowania z gleby i intensywnej transpiracji roślin. W słoneczne dni krople wody na liściach roślin działają jak soczewki skupiające światło, w wyniku czego może dochodzić do poparzenia roślin.

Najlepszą porą na podlewanie roślin ogrodowych jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Nie zraszaj jednak roślin późnym wieczorem. Późne popołudnie jest lepsze, gdyż rośliny przed nocą zdążą jeszcze obeschnąć. Zaś podlewanie późnym wieczorem sprawia, że rośliny długo pozostają wilgotne i łatwo rozprzestrzeniają się choroby grzybowe.

Jak często podlewać rośliny

Ogólna zasada brzmi: lepiej podlewać rzadziej ale obficie niż codziennie małymi porcjami wody. Gdy rośliny podlewasz często ale mało obficie, woda nie wsiąka w glebę odpowiednio głęboko i nie dociera do korzeni roślin. Aby woda wsiąkła dostatecznie głęboko (poniżej 10 cm od powierzchni ziemi), podlewanie roślin musi być wystarczająco obfite.

Uwaga!
Inaczej jest w przypadku roślin uprawianych na balkonach w pojemnikach. Rośliny w pojemnikach wymagają częstego podlewania, gdyż z niewielkich pojemników woda szybko wyparowuje. Im pojemnik mniejszy i bardziej wystawiony na słońce, tym podlewanie powinno być częstsze. Rośliny w małych skrzyneczkach wiszących na balkonowych balustradach mogą wymagać podlewania nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

Nie bez znaczenia jest też rodzaj gleby w Twoim ogrodzie. Rośliny uprawiane na glebach bardzo lekkich, muszą być częściej podlewane niż rośliny uprawiane na glebach ciężkich (gliniastych).

Jak długo powinno trwać podlewanie

Stanie na środku ogrodu z wężem do podlewania w ręku jest dość nudnym zajęciem, a do tego pod wieczór nieraz atakują nas komary w ogrodzie. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż podlewanie roślin długotrwałe mniej intensywnym strumieniem wody jest znacznie korzystniejsze niż krótkotrwałe zalewanie. Oczywiście w takich sytuacjach okaże się przydatna automatyczna instalacja nawadniająca.

Podlewanie grządek ze świeżo wysianymi nasionami

Dostarczenie odpowiedniej ilości wody bezpośrednio po wysiewie nasion, ma ogromne znaczenie dla ich skiełkowania. Pamiętaj jednak aby podlewać umiarkowanie bardzo rozproszonym strumieniem wody (w przypadku konewki, użyj sitka o drobnych oczkach, zaś w przypadku węża ogrodowego - ustaw jak najbardziej rozproszony strumień), aby uniknąć przemieszczenia i wypłukania nasionek spod powierzchni gleby.

Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?
Do czego przydaje się deszczówka w ogrodzie, jak zbierać wodę deszczową i jak podlewać nią rośliny? Proste sposoby na podlewanie ogrodu deszczówką, dzięki którym się nie napracujecie, a woda zostanie równomiernie rozprowadzona na wszystkie grządki! Więcej...

Jak zatrzymać wodę w glebie na dłużej

Szybkie przesychanie jest problemem szczególnie na glebach lekkich, piaszczystych. Pojemność wodną gleby lekkiej możesz poprawić poprzez wzbogacenie jej w materię organiczną, dodając do gleby kompost lub obornik. Korzystne jest także ściółkowanie gleby. Warstwa ściółki na powierzchni gleby spowalnia odparowywanie wody z gleby. Ściółkowanie najlepiej wykonać wiosną, gdy gleba jest jeszcze dostatecznie wilgotna. Jeżeli jednak nieco się spóźniłeś i ściółkujesz dopiero latem, wykonaj to bezpośrednio po obfitym podlaniu roślin.

Rewelacyjne efekty przynosi też zastosowanie TerraCottem. Miesza się je z ziemią przed posadzeniem roślin ale można też zdjąć wierzchnią warstwę ziemi lub wykonać delikatnie dołki wokół roślin już posadzonych i dosypać TerraCottem w taki sposób, aby trafiło w okolice korzeni. Zawiera ono w swoim składzie hydrożel, który jest substancją magazynującą wodę w glebie.

Podczas gdy np. torf absorbuje do 5 razy własnej wagi łatwo dostępnej wody i traci te właściwości w ciągu 3 lat, hydrożel zawarty w TerraCottem potrafi wchłonąć od 250 do 400 razy więcej wody niż wynosi jego objętość i zachowuje swoje właściwości aż przez 8 lat. Zastosowanie TerraCottem pozwoli Ci ograniczyć zużycie wody do podlewania nawet o 50%! Zapewni też dostępność wody w okolicach korzeni roślin w czasie suszy i przy nieregularnym podlewaniu roślin.

Poza hydrożelem TerraCottem zawiera też startową dawkę nawozu oraz kawałki skały wulkanicznej, które rozluźniają ziemię. To zapewni swobodny wzrost korzeni roślin i ułatwi im przyjęcie się po sadzeniu.

Które rośliny trzeba podlewać najobficiej

Oczywiście różne rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę. Zbyt obfite podlewanie roślin nie będzie korzystne (gnicie korzeni, choroby grzybowe), a dla niektórych roślin nawet bardziej szkodliwe niż susza. Ogólna zasada brzmi: im silniej wykształcony system korzeniowy tym roślina jest mniej wrażliwa na niedobory wody. Susza jest zatem najbardziej niebezpieczna dla roślin korzeniących się płytko.

W okresach suszy zwróć szczególną uwagę na odpowiednio obfite i regularne podlewanie roślin jednorocznych (zarówno warzyw jak i roślin rabatowych). W następnej kolejności podlewanie jest ważne dla płytko korzeniących się roślin wieloletnich, takich jak np. azalie i różaneczniki, hortensje, piwonie, funkie, paprocie ogrodowe. W sadzie szczególnej troski będą wymagać krzewy jagodowe (malina, truskawka, borówka amerykańska, żurawina wielkoowocowa).

Przeczytaj również:

oszczędzanie wody w ogrodzieOszczędzanie wody w ogrodzie
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie jest podlewanie. Jednak w ciągu roku na podlewanie średniej wielkości ogrodu można zużyć nawet kilkaset tysięcy litrów wody! Zobacz jak oszczędzić ponad 70% wody zużywanej do podlewania oraz zapobiec usychaniu roślin. Oto najlepsze sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie. Więcej...

Skrzynki balkonowe z nawadnianiem
Skrzynki balkonowe z nawadnianiem to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknymi kwiatami bez konieczności codziennego podlewania ich. Zobacz jak działają skrzynki balkonowe z nawadnianiem oraz na co zwrócić uwagę, wybierając skrzynkę balkonową z nawadnianiem na swój balkon lub taras. Która skrzynka spełni nasze oczekiwania i zapewni właściwe nawadnianie roślin? Więcej...

automatyczne nawadnianie ogroduAutomatyczne nawadnianie ogrodu - jak zaprojektować i wykonać
Automatyczne nawadnianie ogrodu ułatwia pielęgnację każdego ogrodu, a zwłaszcza bogatego w różnorodną i wymagającą roślinność. Dodatkową korzyścią jaką niesie z sobą automatyczne nawadnianie ogrodu jest też oszczędne zużycie wody i optymalne jej wykorzystanie przez rośliny. Zobacz jak zaprojektować i wykonać automatyczne nawadnianie ogrodu. Więcej...

Opracowano na podstawie: W. Breś, H. Breś, Sztuka podlewania, Działkowiec, Nr 5/2003, s. 52 oraz I. Domagała-Świątkiewicz, Porady praktyczne - podlewaj z głową!, Działkowiec, Nr 5/2005, s. 54.