Stihl Cash Back

Pelargonia angielska - odmiany, uprawa, zimowanie

Pelargonia angielska zachwyca dużymi i atrakcyjnie ubarwionymi kwiatami. Doskonale nadaje się do uprawy w donicach, w których łatwo zapewnić jej odpowiednie warunki. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda uprawa i zimowanie pelargonii angielskiej. Przedstawiamy również najciekawsze odmiany pelargonii angielskiej polecane do uprawy na balkonach i tarasach.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. depositphotos

Jak wygląda pelargonia angielska

Pelargonia angielska, nazywana też pelargonią królewską, jest mieszańcem pochodzącym od pelargonii wielkokwiatowej (Pelargonium grandiflorum). Roślina ta ma okazałe kwiaty o średnicy do 5 cm zebrane w baldachy. W zależności od odmiany, kwiaty pelargonii angielskich mają różną kolorystykę, są pojedyncze, półpełne lub pełne a brzegi płatków często są pofalowane.

Roślina posiada zwarty pokrój i dość grube, wzniesione pędy. Dorasta do ok. 50 cm wysokości. Karbowane na brzegach liście pelargonii angielskiej są klapowane i delikatnie owłosione.

Pelargonie angielskie kwitną przez cały sezon - od maja do października.

Czy pelargonia angielska jest wieloletnia

Pelargonia angielska jest rośliną wieloletnią. W polskich warunkach klimatycznych nie przetrwa jednak zimy, ponieważ nie lubi temperatur niższych niż 10°C. Z tego względu często traktowana jest jako roślina jednoroczna. Jeśli jednak posiadamy odpowiednie warunki, można ją przezimować w pomieszczeniu do kolejnego sezonu.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. depositphotos

Pelargonia angielska - odmiany

Pelargonia angielska występuje w wielu barwnych odmianach. Oto niektóre z nich:

  • Pelargonia angielska 'Aristo Snow' - ma duże, białe kwiaty z różowymi plamkami i pręcikami o różowych główkach;
  • Pelargonia angielska 'Bermuda Cherry' - posiada kwiaty o barwie malinowej z białym środkiem;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Purple Stripes' - na białych płatkach widoczny jest ciemnofioletowy wzór;
  • Pelargonia angielska 'Red Beauty' - ma kwiaty w odcieniach czerwieni z białym obrzeżeniem;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Burgundy' - posiada kwiaty w odcieniach bordo;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Salmon' - odmiana o czerwono-różowych kwiatach z jaśniejszym wnętrzem;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Black Beauty' - ciemnobordowe płatki mają jasne obrzeżenie;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Orchid' - ma pofalowane na brzegach, różowe kwiaty, niektóre płatki z ciemniejszym środkiem;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Strawberry Cream' - ma różowe płatki z czerwonym wzorem;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Deep Red' - odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach;
  • Pelargonia angielska 'Aristo White' - odmiana o białych kwiatach;
  • Pelargonia angielska 'Aristo Red Beauty' - ma pojedyncze, ciemnoczerwone kwiaty o jasnym brzegu.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. pixabay

Kiedy sadzić pelargonie

Sadzonki pelargonii angielskiej zakupione wiosną, przechowujemy w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Można je wtedy przesadzić do docelowej skrzynki lub donicy. Na zewnątrz rośliny wynosimy po połowie maja (w zimniejszych rejonach nawet później). Wcześniej warto je zahartować, czyli powoli przyzwyczajać do nowych temperatur. Podobnie postępujemy po przezimowaniu pelargonii w pomieszczeniu.

Pelargonia angielska - uprawa i wymagania

Pelargonia angielska nie jest trudna w uprawie, ale by cieszyć oczy nieprzerwanym kwitnieniem aż do jesieni, należy jej zapewnić odpowiednie warunki i regularnie zasilać nawozem.

Uprawa pelargonii angielskiej najlepiej udaje się w miejscu jasnym, ciepłym i osłoniętym od wiatrów, ponieważ przy silnym wietrze pędy łatwo się łamią. W miejscu cienistym kwitnienie będzie słabsze, natomiast przy bezpośrednim nasłonecznieniu liście mogą ulec oparzeniu.

Ziemia dla pelargonii angielskiej powinna być żyzna, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie (5,5-6,5 pH). Można użyć specjalnej ziemi dla pelargonii.

Pelargonia angielska ma wyższe wymagania termiczne niż inne pelargonie uprawiane na balkonach i tarasach. Na zewnątrz wystawiamy ją, gdy miną majowe przymrozki, zwykle od połowy maja.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. pixabay

Pelargonia angielska - podlewanie

Pelargonia angielska wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania, najlepiej miękką, odstaną wodą. Wodę wlewamy do donicy, nie lejemy jej na roślinę. Duże liście szybko odparowują wodę, dlatego w czasie upałów roślinę podlewa się nawet dwa razy dziennie.

Pelargonia nie toleruje zalewania korzeni. Dlatego nadmiar wody z podstawki odlewamy. Z tego względu w donicach należy zadbać o dobry drenaż i otwory odpływowe.

Pelargonie angielskie nie lubią także zraszania. Mokre liście łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym, atakowane są przez choroby grzybowe a płatki kwiatów po deszczu się sklejają. Lepiej więc unikać wieszania skrzynek z pelargoniami pod okapem sąsiedniego balkonu, z którego spływałaby woda (np. w bloku).

Czym nawozić pelargonie

Aby pelargonie angielskie pięknie i obficie kwitły, potrzebują systematycznego nawożenia od maja do sierpnia (jeśli pozostawiamy je na zimowanie) lub do października (gdy nie chcemy ich przechowywać). Nawożenie pelargonii angielskich sprawia, że zawiązują one więcej pąków kwiatowych, przez co okres kwitnienia się wydłuża. Kwiaty są lepiej wybarwione a roślina bardziej odporna na choroby.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. pixabay

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych nawozów do pelargonii lub roślin kwitnących. Posiadają one wszystkie potrzebne pelargoniom mikroelementy, w tym m.in. potas i fosfor wpływające na bujne kwitnienie roślin. Nawóz do pelargonii nie powinien natomiast być bogaty w azot. Jego nadmiar powoduje bujny rozwój liści kosztem kwiatów. Przy jednoczesnym braku potasu i fosforu rośliny będą bardziej wybujałe i łamliwe.

nawóz do pelargonii sklep ogrodniczy

Pelargonia angielska - przycinanie

Aby pelargonia angielska miała gęsty i zwarty pokrój należy ją przyciąć i to już ok. 3 tygodni po posadzeniu. Usunięcie pędów wierzchołkowych powoduje bujniejsze rozkrzewianie się rośliny a co za tym idzie, większą ilość pąków kwiatowych. Przekwitnięte kwiaty usuwa się na bieżąco.

Zapamiętaj!
Aby pelargonie angielskie zawiązywały więcej pąków, przekwitnięte kwiaty należy usuwać.

Jeśli chcemy roślinę przezimować, jej pędy przycina się na wysokości ok. 15 cm, tak by pozostawić 2-3 oczka, z których na wiosnę rozwiną się nowe pędy.

Pelargonia angielska - zimowanie

Chcąc przezimować pelargonie angielskie do kolejnego sezonu, w październiku należy je przenieść do pomieszczenia. Należy to zrobić zanim nocne temperatury zaczną spadać poniżej 10°C i zanim pojawią się pierwsze przymrozki (pelargonia angielska jest bardziej wrażliwa na zimno niż inne gatunki pelargonii).

Przez zimę przechowujemy tylko rośliny zdrowe, wcześniej je przycinając i i usuwając wszystkie liście suche i zżółknięte. Pelargonie najlepiej zimują w chłodnych (10 -15°C) ale jasnych pomieszczeniach, np. w garażach z oknem, na werandzie czy na parapecie klatki schodowej. W pomieszczeniach zbyt ciepłych rośliny źle zimują i mogą być porażane przez choroby pelargonii. W tym czasie ograniczamy podlewanie, ale nie pozwalamy ziemi zupełnie wyschnąć, zaprzestajemy nawożenia. Pod koniec marca pelargonie przesadzamy do nowego podłoża i zaczynamy regularnie podlewać i nawozić.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. Hermann Luyken, CC0, Wikimedia Commons

Pelargonia angielska - rozmnażanie

Starsze pelargonie tracą ładny pokrój i słabiej kwitną, dlatego nie warto przetrzymywać rośliny dłużej niż przez 2 lata. Lepiej przygotować sadzonki aby uzyskać nowe rośliny.

Pelargonie angielskie najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. Pęd o długości ok. 10 cm z 2-3 liśćmi pozyskujemy pod koniec lata (lub ew. po przezimowaniu, w marcu). Dolne liście usuwamy. Sadzonkę pozostawiamy na jakiś czas, by rany przeschły, po czym umieszczamy ją w mieszaninie torfu i piasku lub podłożu do wysiewu. Można użyć ukorzeniacza. Doniczkę przykrywamy folią i umieszczamy w lekko ocienionym miejscu o temperaturze ok. 16-20°C. Sadzonki pelargonii angielskich powinny ukorzenić się w ciągu 2-3 tygodni.

Pelargonia angielska
Pelargonia angielska
Fot. pixabay

Dlaczego pelargonia angielska nie kwitnie

Przyczyn braku kwitnienia u pelargonii angielskich może być kilka. Do najczęstszych należą:

  • Niedostateczna ilość światła - roślinę należy przestawić w jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce;
  • Brak nawożenia - pelargonie potrzebują regularnego zasilania nawozami, bez tego nie będą zawiązywały licznych pąków kwiatowych;
  • Przenawożenie azotem - nadmiar azotu, szczególnie przy niedoborze potasu spowoduje, że kwitnienie będzie bardzo słabe lub kwiatów nie będzie w ogóle;
  • Nieusuwanie przekwitniętych kwiatów - powoduje, że roślina całą energię kieruje na zawiązywanie nasion a nie na wytwarzanie nowych pąków kwiatowych;
  • Narażanie pelargonii na opady deszczu lub spryskiwanie - w takich warunkach istniejące kwiaty opadają a nowe się nie tworzą;
  • Nieodpowiednie podlewanie - zasuszenie rośliny lub nadmierne podlewanie, sprzyjające gniciu korzeni i innym chorobom powoduje, że na roślinie nie pojawiają się nowe kwiaty.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Scott-Macnab, Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 457-461;
2. K. Jóźwiak, Kwitnący balkon, Działkowiec nr 5/2019, s. 10-12;
3. E. Skutnik, Balkon i taras u schyłku wiosny, Działkowiec 5/2023, s. 14-15.