nawozy z m¹czk¹ bazaltow¹ Target

Pelargonia bluszczolistna - odmiany, uprawa, choroby

Pelargonia bluszczolistna to grupa odmian pelargonii o liściach przypominających kształtem liście bluszczu oraz wiotkich, zwisających pędach. Rośliny te świetnie nadają się do donic i skrzynek balkonowych. Zobacz jakie odmiany pelargonii bluszczolistnej warto wybrać do sadzenia i jakich zasad przestrzegać w uprawie pelargonii bluszczolistnej, aby rośliny jak najdłużej kwitły i nie zapadały na choroby.

pelargonia bluszczolistna
Pelargonia bluszczolistna
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Odmiany pelargonii bluszczolistnych

Pelargonie bluszczolistne to grupa mieszańcowych odmian pelargonii, będących krzyżówkami Pelargonium peltatum z innymi gatunkami pelargonii.

Charakterystyczne cechy pelargonii bluszczolistnych to:

  • ozdobne, bÅ‚yszczÄ…ce liÅ›cie, przypominajÄ…ce ksztaÅ‚tem liÅ›cie bluszczu pospolitego,
  • drobne delikatne kwiaty umiejscowione na wierzchoÅ‚kach pÄ™dów,
  • pÄ™dy wiotkie, dÅ‚ugie, zwisajÄ…ce.

W sprzedaży jest duży wybór odmian pelargonii bluszczolistnej. Spotkać można pelargonie bluszczolistne o kwiatach pełnych, półpełnych lub pojedynczych w różnych kolorach. Niektóre odmiany pelargonii bluszczolistnej charakteryzują się także ciekawym przebarwieniem liści. Rozeznanie w tej zróżnicowanej grupie roślin ułatwi tabela, w której umieściliśmy najpopularniejsze odmiany pelargonii bluszczolistnych wraz z opisem ich cech charakterystycznych.

odmiany pelargonii bluszczolistnych

Pobierz zestawienie odmian pelargonii bluszczolistnych w wersji do wydrukowania:

Uprawa pelargonii bluszczolistnej

1. Kiedy sadzić pelargonie bluszczolistne?

Pelargonia bluszczolistna uprawiana jest głównie jako ozdobna roślina balkonowa. Jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego termin sadzenia pelargonii bluszczolistnej przypada na drugą połowę maja, gdy mija już ryzyko wystąpienia przymrozków. W tym okresie w sklepach ogrodniczych jest największy wybór odmian pelargonii bluszczolistnej, podobnie zresztą jak i innych grup pelargonii.

2. Warunki uprawy pelargonii bluszczolistnej

Pelargonia bluszczolistna dobrze rośnie w podłożu przepuszczalnym, na słonecznym stanowisku. Można sadzić ją w specjalistycznym podłożu do pelargonii lub w ziemi do kwiatów balkonowych. Podczas sadzenia nie zapomnijmy o warstwie drenażowej z keramzytu lub drobnych kamyczków, umieszczonej na spodzie doniczki. Taki drenaż uchroni system korzeniowy roślin przed gniciem.

pelargonia bluszczolistna
Charakterystyczne liście pelargonii bluszczolistnej
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Pamiętajmy też, że donice i skrzynki do uprawy pelargonii powinny mieć w dnie otwory, umożliwiające odpływ nadmiaru wody na podstawkę. Jeśli doniczka takich otworów nie posiada, trzeba je wykonać samodzielnie.

Przed sadzeniem pelargonii bluszczolistnej, ziemię w doniczce warto wymieszać z TerraCottem. To rodzaj odżywki, która zapewnia roślinom startową dawkę nawozu. Zawiera też składniki poprawiające strukturę podłoża w donicy i zapobiegające zbrylaniu się ziemi, a także hydrożel, który utrzymuje podłoże dłużej wilgotne. Pozwala to rzadziej podlewać rośliny i uodparnia je na suszę.

Pelargonia bluszczolistna tworzy długie lecz kruche pędy, niekiedy osiągające do 100 cm długości. Dlatego warto zapewnić jej stanowisko osłonięte od wiatru. Odmiany pelargonii bluszczolistnej o kwiatach pełnych warto sadzić na stanowiskach osłoniętych także od deszczu, ponieważ podczas intensywnych opadów kwiaty łatwo ułamują się, pojawia się na nich zgnilizna i tracą swoje walory dekoracyjne.

3. Nawożenie pelargonii bluszczolistnej

W uprawie pelargonii bluszczolistnej nie zapominajmy o jej regularnym nawożeniu. Najlepiej co dwa tygodnie stosować specjalny nawóz do pelargonii. Nawożenie bowiem przyczyni się do bardziej obfitego i długiego kwitnienia.

Warto wiedzieć!
Pelargonie bluszczolistne będą dłużej i obficiej kwitły, jeżeli będziemy usuwać ich przekwitłe kwiatostany. Stymuluje to roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

4. Zimowanie pelargonii bluszczolistnej

Choć zazwyczaj co roku na wiosnę kupuje się nowe sadzonki pelargonii bluszczolistnej, warto spróbować przezimować pelargonie do wiosny i samodzielnie uzyskać z nich sadzonki.

Pelargonie bluszczolistne można zimować w chÅ‚odnych pomieszczeniach lub na klatkach schodowych, w temperaturze 8-12°C. Pelargonie wstawiamy do pomieszczeÅ„, kiedy temperatura na dworze spada do 0°C. Wtedy też należy przyciąć roÅ›liny do wysokoÅ›ci ok. 5 cm i ograniczyć ich podlewanie. Po kilku miesiÄ…cach (w marcu) z mÅ‚odych pÄ™dów, które wypuszcza roÅ›lina, można pobrać nowe sadzonki pelargonii bluszczolistnej. Sadzimy je do Å›wieżej, przepuszczalnej ziemi i przechowujemy w pomieszczeniu do poÅ‚owy maja.

Sadzonki pelargonii - jak zrobićSadzonki pelargonii - jak zrobić
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w skrzynkach na balkonach i tarasach. Obsypane kwiatami, stanowią ozdobę przez całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby pięknie kwitły i zdrowo rosły, warto co roku sadzić do skrzynek świeże sadzonki pelargonii. Zobacz jak zrobić sadzonki pelargonii, kiedy jest najlepszy termin na sadzonkowanie pelargonii oraz co jest do tego potrzebne. Więcej...

Choroby pelargonii bluszczolistnej

Pelargonia bluszczolistna z reguły jest odporna na choroby grzybowe. Niekiedy jednak mogą pojawić się na jej liściach lub kwiatach przebarwienia, które będą świadczyć o infekcji. Przeważnie to zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz podłoża przyczyniają się do rozwoju chorób pelargonii.

W celu zapobiegania chorobom pelargonii warto stosować uodparniający rośliny preparat Biosept Active Spray. Jest to gotowy do użycia preparat w pojemniku z opryskiwaczem, oparty na wyciągu z pestek grejpfruta. Jako preparat pochodzenia naturalnego jest w pełni bezpieczny do stosowania w domu i na balkonie.

Najczęściej pelargonia bluszczolistna atakowana jest przez szarą pleśń. Objawy tej choroby pelargonii rozpoznać można po wodnistych plamach i mączystym nalocie na liściach. Porażone szarą pleśnią pąki kwiatowe pelargonii brunatnieją i zamierają.

Gdy zauważymy pierwsze objawy choroby, należy natychmiast usuwać porażone części rośliny. W celu zwalczenia szarej pleśni na pelargonii bluszczolistnej można sięgnąć po preparat Polyversum WP. Jest to środek biologiczny, bezpieczny dla ludzi i środowiska, a jednocześnie doskonale radzi sobie z szarą pleśnią. Z chemicznych środków ochrony roślin na szarą pleśń polecane są preparaty Topsin M 500 SC oraz Signum 33 WG.

Drugą często pojawiającą się chorobą pelargonii bluszczolistnej jest rdza. Choroba ta atakuje liście, na których pojawiają się specyficzne, okrągłe plamy. Po przyjrzeniu się, można dostrzec brązowe skupiska zarodników grzyba. W wyniku infekcji liście pelargonii opadają. W walce z rdzą palargonii, polecane jest stosowanie środka ochrony roślin Amistar 250 SC (dawkowanie jak przy zwalczaniu rdzy na warzywach).

Wymienione nawozy i preparaty do ochrony pelargonii przed chorobami można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć nasza ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Przeczytaj również:

pelargoniePelargonie - odmiany, uprawa, zimowanie
Pelargonie są jednymi z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Na ich popularność zapewne wpłynęły niewielkie wymagania uprawowe większości pelargonii, długi okres kwitnienia, a także rozmaitość odmian, o różnej barwie kwiatów i liści. Poznaj sekrety uprawy pelargonii i zobacz co robić aby pelargonie kwitły długo i obficie! Więcej...

Dlaczego pelargonie nie mają kwiatów?Dlaczego pelargonie nie mają kwiatów?
Pelargonie stanowią kwitnącą ozdobę naszych ogrodów, balkonów i parapetów. Czasami jednak pelargonie nie mają kwiatów lub ich kwitnienie jest bardzo osłabione. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak im zaradzić? Oto 7 częstych powodów dlaczego pelargonie nie kwitną! Więcej...

Kwiaty balkonowe zwisajÄ…ce
Kwiaty balkonowe zwisające, kwitnące przez całe lato, dodają naszym balkonom i tarasom szczególnego uroku. Mogą zwisać z balustrad oraz doniczek wiszących, z których ich pędy swobodnie opadają. Rośliny te zazwyczaj szybko się rozrastają i obficie kwitną, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki uprawy. Zobacz jak dbać o kwiaty balkonowe zwisające oraz poznaj najpopularniejsze gatunki z tej grupy roślin. Więcej...