Stihl Cash Back

Parzydło leśne - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to efektowna bylina, która idealnie rośnie w cienistych zakamarkach ogrodów. Dobrze wygląda pod drzewami, sadzona jako tło dla innych roślin cieniolubnych. Zobacz jak wygląda uprawa i rozmnażanie parzydła leśnego, gdzie najlepiej będzie rosło i na co zwrócić uwagę podczas jego pielęgnacji. Poznaj ciekawe odmiany parzydła leśnego i posadź je w swoim ogrodzie!

parzydło leśne
Parzydło leśne
Fot. pixabay

Parzydło leśne - opis i ciekawostki

Parzydło leśne to bujna bylina, dorastająca do 2 m wysokości, która wytwarza z masę zielonych liści. Rośnie dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporne.

Parzydło leśne kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty parzydła leśnego są kremowe, zebrane w rozgałęzione wiechy długości do 50 cm ze zwieszającymi się wierzchołkami. W pełni kwitnienia kwiatostany parzydła leśnego wyglądają jak pióropusze :-)

Parzydło leśne to roślina dwupienna, co oznacza że występują okazy męskie i żeńskie. Okazy męskie wydają piękniejsze i bardziej eleganckie kwiaty, zaś okazy żeńskie mają kwiaty z lekko różowym odcieniem.

Ciekawostki!
Polska nazwa parzydła leśnego nie jest związana z parzącymi właściwościami rośliny ale jej podobieństwem do kwitnącej pokrzywy. Warto jednak wiedzieć, iż parzydło to roślina trująca - w nasionach zawiera trujące saponiny, zaś w liściach pochodne cyjanowodoru. Dlatego parzydło leśne w ogrodach sadzi się wyłącznie w celach ozdobnych. Z kolei łacińska nazwa Aruncus, oznaczająca kozią brodę, prawdopodobnie została nadana ze względu na kształt kwiatostanu.

Parzydło leśne - odmiany

W sprzedaży dostaniemy dwie odmiany parzydła leśnego, które rosną nieco niższe niż podstawowy gatunek, a także posiadają inne ciekawe cechy:

  1. Parzydło leśne 'Snow White' - wyróżnia się niewysokim przyrostem, maksymalnie osiąga 1,3m wysokości. Kwitnie w kolorze białym, a jego pokrój jest zwarty.
  2. Parzydło leśne 'Kneiffii' - wyróżnia się silnie powcinanymi liśćmi, które nadają roślinie ciekawego pokroju. Na pierwszy rzut oka przypominają one nieco liście klonu palmowego. Ta odmiana parzydła leśnego dorasta do 1,2m wysokości i podobnej szerokości.

parzydło leśne
Parzydło leśne w ogrodzie
Fot. depositphotos

Parzydło leśne - uprawa

Gdzie posadzić i z czym łączyć parzydło leśne?

Parzydło leśne najpiękniej wygląda na cienistej grządce z bylinami w ogrodzie w stylizacji leśnej. Doskonałe towarzystwo dla parzydła leśnego stanowią takie rośliny jak: bergenia sercowata, naparstnica, dzwonki, paprocie ogrodowe, funkie (hosty) oraz rozwar wielkokwiatowy. Parzydło można także posadzić pojedynczo lub w grupie na trawniku. Wówczas na 1 m² sadzimy trzy sztuki parzydła.

Parzydło leśne bywa też sadzone jako roślina okrywowa, która dobrze rośnie w cieniu wyższych drzew. Ścięte kwiaty parzydła leśnego świetnie prezentują się w wazonie.

parzydło leśne
Parzydło leśne jesienią
Fot. depositphotos

Jakie wymagania ma parzydło leśne?

Warto wiedzieć, że parzydło leśne jest niewymagającą rośliną, która wytrzymuje pobyt przez wiele lat w jednym miejscu, a przy tym staje się coraz wspanialsza. W uprawie parzydła leśnego najważniejsze jest utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Parzydło lubi miejsca cieniste i półcieniste, ale poradzi sobie także w słońcu i prawie na każdej glebie. Jednak, kiedy zapewnimy mu ogrodowy zakamarek z glebą o lekko kwaśnym odczynie będzie najobficiej kwitło.

Zapamiętaj!
Parzydło leśne najlepiej kwitnie na glebie stale wilgotnej, próchniczej, o odczynie lekko kwaśnym, w miejscu lekko zacienionym.

Pielęgnacja parzydła leśnego jest prosta. Wystarczy, że usuniemy przekwitnięte wiechy, a jesienią podetniemy pędy parzydła tuż przy ziemi. Roślina ta dobrze reaguje na nawożenie nawozami organicznymi, takimi jak biohumus, a podczas sadzenia do wykopanego dołka warto dodać kompost, dzięki któremu parzydło dobrze przyjmie się w nowym stanowisku.

Parzydło leśne - rozmnażanie

Parzydło leśne można rozmnażać z nasion oraz przez podział.

Nasiona parzydła wysiewamy w lutym do skrzynek w inspekcie wypełnionych ziemią kompostową. Wysiane nasiona przykrywamy niewielką warstwą ziemi i przezroczystą folią, dzięki temu ograniczymy parowanie wody. Kiełkujące rośliny lekko zraszamy, utrzymując stałą wilgotność podłoża. Po kilku tygodniach pikujemy siewki do większych doniczek. Wiosną następnego roku można wysadzić parzydło na miejsce stałe.

Drugim sposobem rozmnażania parzydła leśnego jest podział rośliny, który przeprowadzamy pod koniec lata w sierpniu. Parzydło ma silny system korzeniowy dlatego do podziału będziemy potrzebować szpadla. Roślinę dzielimy i od razu wysadzamy na przygotowane stanowisko. Do wykopanego dołka warto wsypać kompost, a parzydło posadzić na taką samą wysokość, na jakiej rosło wcześniej. Jesienią roślina się ukorzeni, a w czerwcu następnego roku pięknie zakwitnie!

Przeczytaj również:

Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?
Miejsca cieniste w ogrodzie często wydają się problemem. Co posadzić, gdy dociera tu tak mało słońca? Czy znajdziemy ładne rośliny do cienia? Otóż okazuje się, że przy odrobinie trudu można w cienistych zakątkach działki stworzyć prawdziwe leśne zakątki, tętniące życiem. Oto najlepsze rośliny ogrodowe do cienia! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...

Co posadzić pod starymi świerkamiCo posadzić pod starymi świerkami?
Nasadzenia pod starymi świerkami mogą stanowić wyzwanie dla ogrodnika. Na szczęście istnieje sporo pięknych roślin, które dobrze będą rosły w cieniu świerków. Zobacz co posadzić pod świerkami aby miejsca tętniły życiem i rozmaitymi barwami. Oto najlepsze rośliny pod świerki! Więcej...