Stihl Cash Back

Pachira wodna - wymagania, uprawa, rozmnażanie, choroby

Pachira wodna z oryginalnie splecionymi pniami i bujnym pióropuszem liści jest uważana za roślinę o dobrej energii. To doniczkowe drzewko szybko może osiągnąć do 2 m wysokości, więc potrzebuje sporo miejsca i pasuje do większych wnętrz. Poznaj bliżej wymagania uprawowe pachiry wodnej. Podpowiadamy jak w łatwy sposób wykonać rozmnażanie pachiry, a także jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać tej roślinie.

pachira wodna
Pachira wodna - Pachira aquatica
Fot. depositphotos

Pachira wodna - opis wyglądu i właściwości

Pachira wodna (Pachira aquatica) to tropikalne drzewo zaliczane do rodziny wełniakowatych (Bombacoideae). Pochodzi z Meksyku. Wydrążony i twardy pień rozszerzający się w dół ma zdolność magazynowania wody. Górna część pnia jest stosunkowo wąska. Ze szczytu pnia wyrastają błyszczące, długoogonkowe, pierzastodzielne, intensywnie zielone liście.

Zarówno kora, jak i liście pachiry mają właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej kora pachiry jest wykorzystywana do leczenia bólów żołądka i gardła. Wspominając o właściwościach pachiry, warto również zwrócić uwagę na fakt, że jest to roślina bezpieczna dla kota i miłośnicy tych zwierząt nie muszą się niczego obawiać.

W warunkach domowych pachira wodna nie zakwita. W środowisku naturalnym tworzy zaś piękne, duże, żółtoczerwone kwiaty pachnące wanilią. Kwiaty pachiry wodnej otwierają się w nocy, a na dzień zamykają. Owoce pachiry są duże, owalne, podłużne, początkowo zielone, w miarę dojrzewania stają się brązowe. Wewnątrz owocu pachiry znajdziemy nasiona, zwane orzechami saba, które można spożywać na surowo, po ugotowaniu lub pieczone. Aż szkoda, że na ich pojawienie się nie możemy liczyć w uprawie domowej.

pachira wodna kwiat
Kwiat pachiry wodnej
Fot. Mauroguanandi, Public Domain, Wikimedia Commons

pachira wodna owoc nasiona
Nasiona wewnątrz owocu pachiry
Fot. Mauroguanandi, Public Domain, Wikimedia Commons

Pachira wodna - wymagania i uprawa

Pachira doskonale radzi sobie w naszych mieszkaniach. Wiosną i latem optymalna temperatura uprawy pachiry wynosi 23-25°C. Zimą najlepsza będzie temperatura nieco niższa, ale nie spadająca poniżej 16°C.

Pachira wymaga stanowiska bardzo jasnego, ale nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zimą należy zadbać o to, aby nie narażać drzewka na przeciągi oraz umieścić donicę, jak najdalej od urządzeń grzewczych.

Ziemia do uprawy pachiry powinna być przepuszczalna. Najlepiej aby była to mieszanka piasku, liści i ziemi darniowej w stosunku 1:1:1. Można także użyć gotowej ziemi dla dracen i palm. Na dnie donicy należy wysypać warstwę drenażu (mogą to być drobne kamyki lub keramzyt ogrodniczy), ponieważ pachira wodna nie lubi stojącej wody.

pachira wodna
Pachira wodna - Pachira aquatica
Fot. depositphotos

Pachira wodna - podlewanie i zraszanie

Pachira wymaga regularnego podlewania. W gorące letnie dni należy ją podlewać 2 - 3 razy w tygodniu. Ważne jest, aby przez cały czas utrzymywać optymalny poziom wilgotności podłoża. Podlewamy rośliny wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. W miesiącach zimowych podlewanie znacząco ograniczamy, unikając zastojów wody. Do podlewania pachiry zaleca się używać deszczówkę lub miękką, przefiltrowaną wodę o temperaturze pokojowej.

Wilgotność powietrza wymagana dla pachiry powinna wynosić około 60-70%. W okresie wiosenno-letnim zazwyczaj taką właśnie wilgotność ma powietrze w naszych mieszkaniach i nie powinno to stanowić problemu. W okresie grzewczym, jesienią i zimą, wilgotność powietrza w mieszkaniu zazwyczaj znacznie spada. Wówczas należy systematycznie zraszać liście pachiry miękką wodą o temperaturze zrównanej z temperaturą otoczenia (najlepiej aby była to woda odstała przez 1 dzień). Można także w pobliżu rośliny umieścić nawilżacz powietrza lub ustawić obok doniczki tackę z wodą.

pachira wodna
Pachira wodna - Pachira aquatica
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Pachira wodna - nawożenie

Z duża masą zielonych liści wiążą się wysokie wymagania pokarmowe pachiry. Nawożenie pachiry wodnej prowadzi się w okresie od początku marca do końca listopada, zasilając rośliny z częstotliwością co 14 dni. Stosujemy wieloskładnikowe nawozy mineralne dla roślin o ozdobnych liściach, używając połowę zalecanej przez producenta dawki. Zimą zaprzestajemy nawożenia, pozwalając roślinie przejść okres spoczynku.

Pachira wodna - przesadzanie

Co kilka lat dorosłe rośliny powinny być przesadzane. Wybierając doniczkę, należy zwrócić uwagę na wielkość samej rośliny i jej system korzeniowy. Gdy krzew jest młody i ma słabo rozwinięty system korzeniowy, nie potrzebuje dużej donicy. Wystarczy taka do 30 cm średnicy. Zbyt mały i ciasny pojemnik spowolni wzrost drzewka.

Pachira wodna - przycinanie

Pachira wodna jest zazwyczaj sprzedawana jako roślina z łodygami splecionymi w warkocz. Żeby odpowiednio pielęgnować tak formowaną roślinę powinniśmy wiosną przycinać i skracać pędy pachiry, które pojawiają się na zaplecionych łodygach. Odcięte pędy można spróbować ukorzenić aby pozyskać nowe rośliny. W razie potrzeby można także obcinać uschnięte lub obumarłe liście pachiry wodnej.

pachira wodna
Pachira wodna - Pachira aquatica
Fot. pixabay

Pachira wodna - rozmnażanie

Pachirę wodną rozmnażamy przez sadzonkowanie. Wyrastające z pnia niechciane pędy ucinamy wiosną i tniemy je na 10 cm odcinki. Każdy z nich powinien mieć kilka węzłów. Sadzonki umieszczamy w doniczkach wypełnionych podłożem przeznaczonym do sadzonkowania. Powinny zacząć się ukorzeniać po około 20 dniach. Można również ukorzenić je w wodzie, ale będą potrzebowały odpowiednich warunków: temperatura powietrza 20-22°C, rozproszone światło słoneczne i wysoka wilgotności powietrza (80%).

Pachira wodna - choroby i szkodniki

Pachira wodna jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Główne problemy w uprawie pachiry wodnej wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji: nadmiernego lub zbyt skąpego podlewania, przeciągów, suchego powietrza lub nagłej zmiany temperatury. W efekcie rośliny stają się osłabione, ich liście opadają, pojawiają się choroby, takie jak gnicie korzeni i pni pachiry.

Jeśli na liściach pachiry widać drobne, jasne plamki oraz zbrunatnienia części blaszki liściowej jest to dowód na występowanie wciornastków. Skutecznymi preparatami do zwalczania tych szkodników na pachirze są: Emulpar spray 750 ml oraz Substral Multi-Insekt. Są one oparte na składnikach naturalnych i bezpieczne do użycia w domu. Gdy te środki nie pomogą, warto sięgnąć po silniejszy środek owadobójczy Polysect Ultra Hobby AL. Podczas używania tego środka warto roślinę wynieść poza pomieszczenia mieszkalne.

Jasne plamki, żółknięcie i opadanie liści pachiry mogą wskazywać na występowanie przędziorka chmielowca. Charakterystyczne są niewielkie pajęczynki, przy pomocy których szkodnik się przemieszcza. W uprawie roślin doniczkowych w mieszkaniu, zwalczanie przędziorków będzie najłatwiejsze przy pomocy gotowych preparatów, takich samych jak do zwalczania wciornastków: Emulpar spray 750 ml oraz Substral Multi-Insekt. Przy silnej inwazji szkodników pomoże środek owadobójczy Karate Spray.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu. Jak dobierać i pielęgnować rośliny doniczkowe, Reader's Digest, Warszawa 1998, s. 212-215
2. Mederska M., 500 roślin doniczkowych, Wydawnictwo: SBM, Warszawa, 2014, s. 301
3. M. Augustyn, Plant Power, Publicat S.A., Poznań 2018, s. 105

Przeczytaj również:

Dracena - pielęgnacja, przesadzanie, rozmnażanie, odmianyDracena - pielęgnacja, przesadzanie, rozmnażanie, odmiany
Dracena to bardzo lubiana roślina doniczkowa, pochodząca z obszarów tropikalnych, ceniona za ładny pokrój i ozdobne liście. W uprawie doniczkowej spotykane są rozmaite gatunki i odmiany draceny, a najpopularniejsze z nich to dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena Sandera. Więcej...

Fatsja japońska - uprawa, rozmnażanie, chorobyFatsja japońska - uprawa, rozmnażanie, choroby
Fatsja japońska to niezwykle dekoracyjna roślina doniczkowa o niewielkich wymaganiach. Jednak fatsja może być z sukcesem uprawiana również w ogrodzie, wprowadzając do niego orientalny klimat. Poznaj sekrety uprawy fatsji. Więcej...

fikus benjamin, figowiec benjamińskiFikus benjamin - pielęgnacja, wymagania, choroby
Figowiec benjamiński , powszechnie określany jako fikus benjamin, to najlepiej znany gatunek z rodzaju Ficus. Ten gatunek o małych liściach świetnie nadaje się do uprawy w domu, gdzie może dorastać do 2 metrów wysokości. Więcej...