Stihl Cash Back

Ketmia bagienna - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Ketmia bagienna, zwana tez hibiskusem bylinowym, to krzewiasta bylina o pięknych, dużych kwiatach. Jest łatwa w uprawie, wystarczy jej słoneczne stanowisko i wilgotna, żyzna ziemia. Poznaj efektowne odmiany ketmii bagiennej oraz dowiedz się jak wygląda uprawa tej rośliny w ogrodzie. Podpowiadamy też najlepsze sposoby na rozmnażanie ketmii bagiennej rosnącej w ogrodzie.

Ketmia bagienna
Ketmia bagienna - Hibiscus moscheutos
Fot. depositphotos

Jak wygląda ketmia bagienna?

Ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos), zwana także ketmią bylinową, ketmią piżmową lub hibiskusem bylinowym, należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Jej ojczyzną jest Ameryka Północna i Azja Południowo-Wschodnia, gdzie ketmia stanowi narodowy symbol.

Ketmia bagienna ma krzewiasty i rozłożysty pokrój. Wzniesione, rozgałęzione pędy mogą osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Duże, jajowate liście są owłosione, górna strona blaszki delikatnie, natomiast dolna pokryta jest gęstym, wełnistym filcem. Od lipca do września w kątach liści rozwijają się duże kwiaty ketmii bagiennej o średnicy nawet 25 cm. Utrzymują się tylko kilka dni, ale zachwycają delikatnością i niezwykle szeroką paletą barw.

Ketmia bagienna - zastosowanie

Hibiskus bylinowy jest polecany do małych i dużych ogrodów, gdzie wspaniale prezentuje się zarówno solo, jaki i w towarzystwie innych bylin, roślin jednorocznych, krzewów liściastych lub iglastych. Dobrze czuje się nad zbiornikami wodnymi oraz zdobiąc tarasy i duże balkony. Zastosowanie ketmii bagiennej nie kończy się jednak na jej walorach ozdobnych.

Ketmia bagienna
Ketmia bagienna - Hibiscus moscheutos
Fot. depositphotos

Ketmia bagienna ma zastosowanie w medycynie naturalnej wielu krajów np. Egiptu, Chin czy Indonezji. Pędy i liście są bogate w witaminy i w postaci naparów wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości. Roślinny napar z ketmii usuwa z organizmu substancje toksyczne, stymuluje produkcję żółci, chroni wątrobę, przyspiesza metabolizm i wyrównuje ciśnienie krwi.

Ketmia bagienna - odmiany

W handlu dostępne są liczne odmiany ketmii bagiennej różniące się osiąganą wysokością, barwą kwiatów, a także barwą liści. Wybrane odmiany ketmii bagiennej przedstawiamy w tabeli.

odmiany ketmii bagiennej

Zestawienie odmian ketmii bagiennej możesz też pobrać w wersji do druku:

Ketmia bagienna - uprawa

Ketmia bagienna lubi wilgoć, dlatego jest to dobra roślina do sadzenia obok oczka wodnego lub w innych wilgotnych zakątkach ogrodu. Należy wybrać dla niej stanowisko zaciszne, w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Dzięki słońcu roślina tworzy dużą liczbę kwiatów, oraz pięknie się wybarwia.

Ziemia dla ketmii bagiennej powinna być przepuszczalna o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Co prawda roślina przystosuje się do prawie każdego podłoża, ale żyzna i próchnicza ziemia sprzyja wzrostowi i kwitnieniu.

Ketmia bagienna - sadzenie

Młode rośliny sadzimy późną wiosną, wczesnym latem lub jesienią do starannie przygotowanej i zasilonej ziemi. Dobrze jest ziemię wokół ketmii wyściółkować korą, żeby utrzymać właściwą wilgotność podłoża. Jeśli planujemy uprawę ketmii w donicy musimy wybierać donice duże, o pojemności 30 litrów lub więcej.

Ketmia bagienna - podlewanie

Ketmia bagienna potrzebuje dużej ilości wody, choć jest w stanie znieść krótkotrwałą suszę. Brak wody nie zagraża roślinie, ale powoduje zrzucanie pąków kwiatowych. Aby odnieść sukces w uprawie hibiskusa bylinowego należy zapewnić mu regularne i obfite podlewanie. Sama roślina sygnalizuje brak wody zrzucając liście. Wraz z początkiem wegetacji podlewamy ketmię 2-3 razy w tygodniu. W gorące, letnie dni podlewamy je nawet codziennie. Żeby zapobiec utracie wody z podłoża warto ziemię wokół roślin ściółkować korą, kompostem lub ściętą trawą.

Ketmia bagienna
Ketmia bagienna - Hibiscus moscheutos
Fot. depositphotos

Ketmia bagienna - nawożenie

Szybko rosnąca i obficie kwitnąca ketmia bagienna jest bardzo wrażliwa na niedobory składników pokarmowych. Do nawożenia ketmii bylinowej najlepiej stosować preparaty dla roślin kwitnących zawierające zwiększoną ilość fosforu. Stosujemy je co 14 dni kończąc nawożenie na początku sierpnia, żeby roślina mogła przygotować się do zimy.

Ketmia bagienna - przycinanie

Ketmia dobrze znosi cięcie, dzięki temu zabiegowi rośliny są silne i bujnie kwitną. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego ścinamy pędy ketmii na wysokości 5-10 cm nad ziemią i osłaniamy roślinę stroiszem lub agrowłókniną. Co prawda ketmia bagienna jest mrozoodporna, lecz w rejonach o ostrych zimach młode okazy mogą przemarznąć.

Hibiskus bylinowy szybko zawiązuje nasiona wydatkując tym samym wiele energii i substancji pokarmowych. Żeby do tego nie dopuścić należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, co poprawi wygląd rośliny oraz wpłynie pozytywnie na jej kondycję.

Ketmia bagienna - rozmnażanie

Rozmnażanie ketmii bagiennej przez sadzonki pędowe - ketmia bagienna bardzo łatwo daje się rozmnożyć tym sposobem. Latem pobieramy z rośliny fragmenty pędów i przygotowujemy z nich sadzonki o długości około 10 cm. Umieszczamy je w podłożu do ukorzeniania na głębokość 2-4 cm i osłaniamy folią lub szkłem.

Rozmnażanie ketmii bagiennej z nasion - nasiona ketmii wysiewamy wiosną do pojemników z podłożem do ukorzeniania. Osłaniamy szkłem lub folią by zapewnić temperaturę 20–24°C. Po 4–8 tygodniach od kiełkowania, gdy siewki wytworzą 2-3 liście właściwe, przesadzamy je do oddzielnych doniczek.

Rozmnażanie ketmii bagiennej przez podział - wiosną wykopujemy wyrośniętą roślinę i delikatnie dzielimy na kilka części, tak by każda miała 1-2 pąki i zdrowe korzenie. Sadzonki sadzimy od razu na miejsce stałe, ściółkujemy i podlewamy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. P. Czuchaj, Ketmia bagienna w Rośliny ozdobne 8/2014;
2. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin, Wydawnictwo Zysk i S-KA, Poznań, 2012, t. 1, s. 455.