Stihl Cash Back

Ketmia syryjska - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie, choroby

Ketmia syryjska, potocznie określana jako hibiskus ogrodowy, jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na okazałe i barwne kwiaty, które rozwijają się późnym latem. Zainteresowanie potęgują ciekawe odmiany ketmii syryjskiej różniące się kolorystycznie. Zobacz jak wygląda uprawa ketmii syryjskiej, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić cięcie tego krzewu, a także jak samodzielnie wykonać rozmnażanie ketmii we własnym ogrodzie.

ketmia syryjska
Ketmia syryjska - Hibiscus syriacus
Fot. pixabay

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) to sztywno wyprostowany, wolnorosnący krzew osiągający do 1,5-2 m wysokości. Liście ketmii są sezonowe, późno pojawiające się na wiosnę, na jesieni przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty ketmii syryjskiej są bardzo efektowne, osiągają niekiedy nawet do 12 cm średnicy. Podobne są nieco do kwiatów malwy i pojawiają się na krzewach od czerwca do sierpnia.

Już od dawna jednak nie uprawia się dzikiego gatunku, tylko wyselekcjonowane wielkokwiatowe odmiany ketmii syryjskiej, których skala kolorystyczna sięga od czystej bieli, przez róż, czerwień do ciemnego fioletu. Odmiany ketmii, oprócz mnogości kolorów, różnią się także formą kwiatów, które mogą być pełne lub pojedyncze. W tabeli poniżej zebraliśmy najpopularniejsze odmiany ketmii syryjskiej dostęne do uprawy w Polsce.

krwawnik ogrodowy

Warto wiedzieć, że ketmia syryjska, określana też jako hibiskus ogrodowy, bywa mylona z rośliną o nazwie róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis), czyli tzw. hibiskusem domowym. Ten gatunek nie znosi mrozów i może być uprawiany wyłącznie w mieszkaniu, w doniczce. Dlatego też wybierając odmianę ketmii do ogrodu, zwróćmy uwagę aby się nie pomylić i nie kupić hibiskusa domowego.

W uprawie ogrodowej popularny jest natomiast jeszcze jeden gatunek hibiskusa, określany jako ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos) lub ketmia bylinowa. Od kemii syryjskiej różni się tym, że jest byliną, a nie krzewem.

W uprawach warzywnych spotykana może być natomiast ketmia jadalna (Abelmoschus esculentus), znana też jako okra lub piżmian jadalny. Wydaje kwiaty podobne z wyglądu do kwiatów ketmi syryjskiej. Dlatego zapewne nazwano ją ketmią jadalną, choć tak naprawdę należy do rodzaju piżmian (Abelmoschus).

Ketmia syryjska - uprawa

Uprawa ketmii syryjskiej najlepiej udaje się w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Roślina ta preferuje przepuszczalne, zasadowe gleby. Spotkać się można z opinią, że ketmie źle zimują, a uprawa ogrodowa ma szansę powodzenia tylko w strefie mrozoodporności 6B i cieplejszych. Jednak, gdy zapewnimy odpowiednie stanowisko roślinie oraz okrycie na zimę, ketmia odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Dobrze jest okryć ją kapturem z agrowłókniny, a przy korzeniach usypać kopczyk np. z kory ogrodowej, chroniący je przed przemarznięciem.

Ketmie syryjskie bardzo dobrze reagują na nawożenie nawozami organicznymi, takimi jak kompost czy biohumus. Można też zastosować od wiosny wieloskładnikowe nawozy mineralne.

ketmia syryjska
Ketmia syryjska - pokrój krzewu
Fot. I.Sáček, senior, CC0, Wikimedia Commons

Ketmia syryjska - cięcie

Ketmię syryjską należy przycinać, by zachować prawidłowy pokrój i stymulować jej regularne kwitnienie. Choć należy pamiętać, że hibiskus ogrodowy rośnie wolno, więc cięcie ketmii syryjskiej nie powinno być mocne, a jedynie lekko korygujące jej kształt.

Cięcie ketmii syryjskiej wykonujemy wiosną, kiedy rośliny zaczną wzrost. Wtedy też widać, które pędy przemarzły i które należy wyciąć.

Po posadzeniu nowych ketmii w ogrodzie należy przyciąć wszystkie słabe lub uszkodzone przyrosty. Pozostałe pędy trzeba przyciąć o połowę ich długości, by pobudzić nowe pędy do rozwoju z części nasadowej.

W kolejnych latach ketmia syryjska wymaga delikatnego cięcia. Należy jedynie usuwać słabe lub martwe przyrosty i wszystkie nadmiernie wybujałe pędy. Dodatkowo należy usuwać wierzchołki cienkich i słabych pędów, poprzez przycinanie o połowę ich długości.

Po wielu latach uprawy, kiedy rośliny nadmiernie się rozrosną może okazać się konieczne przycięcie ketmii w celu zmniejszenia ich rozmiaru. Wszystkie pędy przycinamy wtedy o dwie trzecie ich długości.

Osobom potrzebującym więcej informacji o cięciu ketmii syryjskiej polecamy książkę Lucyny i Alicji Grabowskich „Szkoła Cięcia”, w której szczegółowo przedstawione są zasady cięcia ponad 80 popularnych roślin ogrodowych. Przycinaniu ketmii syryjskiej autorki książki poświęciły aż 3 strony. Jest ono omówione bardzo dokładnie, krok po kroku jak ciąć ketmię w kolejnych latach uprawy wraz z rysunkami pokazującymi, które pędy należy przyciąć.

Szkoła Cięcia

Ketmia syryjska - rozmnażanie

Ketmie syryjskie można rozmnażać z sadzonek zielnych albo przez odkłady.

Rozmnażanie ketmii syryjskiej za pomocą sadzonek zielnych polega na odcięciu sadzonki z wierzchołków pędów o długości 8-12 cm. Zabieg ten wykonujemy w czerwcu. Sadzonkę hibiskusa moczymy z preparacie przyspieszającym ukorzenianie (IBA) i sadzimy do inspektu wypełnionego mieszaniną piasku i torfu w stosunku 1:1.

Rozmnażając ketmię syryjską przez sadzonki utrzymujemy temperaturę 15-18°C. Po ukorzenieniu się sadzonek, przesadzamy je do doniczek o średnicy 7 cm i pozostawiamy na zimę w chłodnym inspekcie (10-12°C). Po upływie 2-3 lat przesadzamy rośliny na miejsce stałe.

Rozmnażanie ketmii syryjskiej przez odkłady wykonujemy jesienią. Ziemię wokół hibiskusa ogrodowego rozluźniamy i dodajemy kompost. Młody pęd lekko nacinamy od spodu, naginamy do podłoża i odrywamy liście, tak by nie stykały się z podłożem. Starajmy się mocno przymocować pęd do podłoża by był nieruchomy i dobrze się ukorzenił. Miejsce zetknięcia pędu z podłożem należy lekko przysypać cienką warstwą gleby. Po roku sprawdza się czy pojawiły się korzenie. Jeśli tak, odcinamy ukorzenioną sadzonkę ketmii i sadzimy ją w miejscu docelowym.

ketmia syryjska
Ketmia syryjska 'Blue Bird'
Fot. pixabay

Ketmia syryjska - choroby

Ketmia syryjska jest rośliną odporną na choroby. Niepokojące objawy pojawiające się na krzewie, takie jak masowe zrzucanie liści czy pąków kwiatowych, wynikają z błędów w uprawie. Hibiskus lubi wilgotne podłoże, ale nie znosi zastoisk wody. W zbyt mokrej ziemi jego liście, żółkną i opadają. Z kolei opadające masowo pąki kwiatowe ketmii są objawem długotrwałej suszy.

Pamiętajmy jednak aby ketmię syryjską, szczególnie w okresie kwitnienia, podlewać bezpośrednio na glebę, tak aby nie zraszać kwiatów. Zraszanie wodą kwiatów sprawia, że płatki kwiatowe ketmii na brzegu brązowieją, a następnie czernieją.

Czasem zdarza się, że na łodygach ketmii syryjskiej, zwykle w miejscu cięcia lub innego uszkodzenia, pojawiają się okrągłe lub eliptyczne brązowe plamy, rozszerzające się wzdłuż i wszerz. Gdy wystąpią one na całym obwodzie pędu, dochodzi do więdnięcia i zamierania części rośliny powyżej miejsca porażenia. W takim wypadku porażone pędy należy wyciąć poniżej miejsca infekcji, a następnie całą roślinę opryskać preparatem grzybobójczym, np. Topsin M 500 SC.

Ketmie może porażać także fytoftoroza. W wyniku ataku tej choroby u nasady pędu tkanki zmieniają zabarwienie na jasnobrązowe, po czym ciemnieją. Zgnilizna rozszerza się stopniowo na obwodzie, w kierunku korzeni i ku górze. Gdy nekroza wystąpi na całym obwodzie łodygi, roślina zamiera. Grzyb może przerastać również na dolne liście, powodując ich brązowienie u nasady. Niestety porażone rośliny trzeba usuwać w całości, zaś rosnące w pobliżu ale jeszcze zdrowe, zapobiegawczo opryskać i podlać biopreparatem Polyversum WP. Inne skuteczne środki przeciw fytoftorozie to Proplant 722 SL i Magnicur Energy 840 SL.

Ze szkodników na ketmii syryjskiej najczęściej pojawia się mączlik szklarniowy oraz mszyce. W pozbyciu się tych szkodników pomoże oprysk naturalnym preparatem olejowym Emulpar 940 EC. Skuteczne opryski chemiczne to: Karate Gold i Mospilan 20 SP.

Polecane preparaty do oprysku ketmii przeciwko chorobom i szkodnikom, a także doskonałe nawozy dla tej rośliny, można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Opracowano na podstawie: Bärtels, Andreas, Encyklopedia roślin ogrodowych od A do Z, Świat Książki, Warszawa 2001, s. 545; Bradley S. Przycinanie drzew i krzewów. Formowanie i cięcie roślin ogrodowych - krok po kroku, MUZA SA, Warszawa 2006, s. 98; G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe, MULTICO Oficyna Wydawnicza , Warszawa 2010, str. 116-119.

Przeczytaj również:

Róża chińska, Hibiskus domowy - pielęgnacja, uprawa, choroby
Róża chińska, inaczej hibiskus, to jedna z najbardziej ozdobnych roślin do uprawy w domu. Kwiaty hibiskusa z rurkowatymi pręcikami zachwycają niemal każdego. Zobacz jak powinna wyglądać pielęgnacja róży chińskiej aby uprawa tej rośliny była prosta i przynosiła wspaniałe efekty. Więcej...

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie
Wśród wielu pięknych roślin ogrodowych, można znaleźć takie, które w sposób szczególny zachwycają swą urodą - barwą kwiatów, fakturą liści czy ciekawym pokrojem. Zestawienie takich perełek przygotowała dla nas architekt krajobrazu Joanna Białowąs. Poznaj 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie! Więcej...