Stihl Cash Back

Kaladium ogrodowe - odmiany, uprawa w ogrodzie, rozmnażanie

Kaladium to popularna roślina uprawiana dla bardzo atrakcyjnych, fantazyjnie ubarwionych liści. Choć jako roślina tropikalna ma swoje specyficzne wymagania, warto wiedzieć, że latem można posadzić ją w ogrodzie. W tym artykule przeczytasz jak wygląda uprawa kaladium w ogrodzie oraz jak przezimować kaladium ogrodowe do następnego roku. Przedstawiamy też najciekawsze odmiany kaladium do uprawy ogrodowej oraz podpowiadamy sposoby na rozmnażanie tej rośliny.

Kaladium ogrodowe
Kaladium ogrodowe - Caladium
Fot. pixabay

Kaladium ogrodowe - co to za roślina?

Kaladium (Caladium) to roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae) pochodząca z tropikalnej dżungli w Ameryce Południowej. Jej liście mogą przybierać rozmaite barwy od białych, poprzez różowe, czerwone i zielone z różnymi obrzeżeniami i wyraźnie widocznym, często kolorowym unerwieniem. Tak zaskakujące połączenia barw i wzory na liściach kaladium mogła stworzyć tylko natura.

Kaladium wytwarza podziemne bulwy, z których wyrastają liście. Są one delikatne, mają sercowato-strzałkowaty kształt i długie ogonki. Dorastają do 40 cm długości (w naturze do 100 cm). Kwiatostan kaladium ogrodowego w formie kolby jest niepozorny. Pod koniec lata roślina przechodzi w stan spoczynku a część naziemna stopniowo zamiera.

Aby posadzić kaladium na ogrodowej rabacie, należy poznać jego wymagania i stworzyć warunki jak najbliższe naturalnemu środowisku. Może to się okazać pewnym wyzwaniem, szczególnie, jeśli lato będzie chłodne i deszczowe. Klimat jednak się zmienia i coraz częściej pojawiają się dni z tropikalnymi wręcz temperaturami. Warto więc spróbować sezonowej uprawy kaladium w ogrodzie.

Kaladium ogrodowe - odmiany

Spośród wielu gatunków kaladium, najwięcej uprawianych odmian pochodzi od kaladium dwubarwnego (Caladium bicolor), Caladium picturatum oraz Caladium schomburgkii. Paleta barw i różnorodność wzorów na liściach odmian mieszańcowych jest oszałamiająca!

Oto cechy charakterystyczne niektórych z nich:

Kaladium 'Aaron' - odmiana o liściach biało-zielonych z jasnym unerwieniem.

Kaladium 'Bottle Rocket' - posiada biało-różowe liście z zielonym brzegiem i czerwonymi nerwami.

Kaladium 'Fantasy'- ma liście białe z zielonym obrzeżeniem i różowymi nerwami.

Kaladium 'Frog' - posiada liście o barwnych zielonożółtych plamach.

Kaladium 'Lemon Bush' - odmiana o mniejszych, zaokrąglonych liściach żółto-malinowych z różowym unerwieniem.

Kaladium ogrodowe
Różnobarwne odmiany kaladium
Fot. pixabay

Kaladium 'White Christmas' - ma białe liście z zielonym unerwieniem.

Kaladium 'White Queen' - odmiana o liściach białych z malinowym unerwieniem.

Kaladium 'Strawberry Star' - wyróżnia się białymi liśćmi z rdzawymi plamkami i zielonym unerwieniem.

Kaladium 'Pink Beauty' - ma różowe liście z zielonymi cętkami i brzegiem oraz ciemnoróżowym unerwieniem.

Kaladium 'Peppermint' - odmiana o liściach z różowo-zielonym, marmurkowym wzorem.

Kaladium 'Frieda Hempel' - odznacza się jasnoczerwonymi liśćmi z ciemno-czerwonym unerwieniem i ciemnozielonym brzegiem.

Kaladium - uprawa w ogrodzie

Kaladium ogrodowe ma podobne wymagania jak kaladium domowe. Najlepsze dla rośliny będzie stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatru, jasne z rozproszonym światłem lub półcieniste. Delikatne liście kaladium mogą ulec poparzeniu, gdy będą narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Optymalna temperatura powietrza wymagana przez kaladium mieści się w zakresie od 15-24°C.

Kaladium ogrodowe
Różnobarwne odmiany kaladium
Fot. pixabay

Ziemia do uprawy kaladium w ogrodzie powinna być żyzna i wilgotna. Warto spulchniać jej wierzchnią warstwę, by zapewnić korzeniom dostęp powietrza. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza lecz jej liście nie lubią zraszania (od wody mogą powstać na nich plamy), dlatego podlewa się ją bezpośrednio na glebę. Nie powinno dopuścić się do przeschnięcia podłoża ani do jego zalania, gdyż bulwy kaladium mogą zacząć gnić. Gdy kaladium późnym latem przechodzi w stan spoczynku podlewanie należy ograniczyć.

W okresie wzrostu kaladium wymaga nawożenia. Zasilamy je co trzy tygodnie połową zalecanej dawki nawozu dla roślin o ozdobnych liściach.

Zapamiętaj!
Kaladium to trująca roślina ogrodowa, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. W ogrodzie najlepiej wybrać dla niego miejsce niedostępne dla małych dzieci.

Kaladium ogrodowe - zimowanie

Kaladium ogrodowe nie jest odporne na mróz. Te ciekawe rośliny egzotyczne późnym latem przechodzą w stan spoczynku a ich liście naturalnie zasychają i opadają. Po obumarciu części nadziemnej bulwy wykopujemy z podłoża, oczyszczamy i pozostawiamy na jeden dzień by obeschły. Jeśli są na nich zranienia, zabezpieczamy je środkiem grzybobójczym. Bulwy przekładamy do kartonów lub doniczek i zasypujemy torfem. Przez zimę bulwy kaladium najlepiej przechowywać w suchym pomieszczeniu o temperaturze ok. 18°C (np. w suchej piwnicy).

Wiosną bulwy kaladium przesadza się do doniczek z ziemią zasobną w próchnicę. Umieszczamy je na głębokości 5-10 cm i przykrywamy ziemią. Przezimowanym bulwom, które zaczynają wzrost, trzeba zapewnić jasne pomieszczenie o temperaturze ok. 22-25°C i dość dużej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Do ogrodu kaladium należy posadzić dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się i nie będzie spadała poniżej 13°C. Zimne noce mogą spowodować, że roślina zmarnieje. Zazwyczaj kaladium do ogrodu wysadza się dopiero w czerwcu.

Kaladium ogrodowe - rozmnażanie

Przezimowane bulwy kaladium wypuszczające liście można rozmnażać przez podział. Bulwę tniemy na kawałki posiadające przynajmniej jeden liść. Miejsca cięć zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Fragmenty bulw umieszczamy w podłożu i podlewamy. Aby zapewnić im wysoką wilgotność, doniczkę można przykryć i codziennie uchylać na kilka minut. Temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej 22°C.

Czasami w okresie wegetacji roślina wytwarza małe odrosty, które można oddzielić, gdy wypuszczą własne liście. To rzadziej praktykowany ale również dobry sposób na rozmnażanie kaladium.

Opracowano na podstawie:
1. D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Multico i Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1992, s. 48-49;
2. M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 148.

Przeczytaj również:

Cantedeskia, arisema, obrazki włoskie - uprawa w ogrodzieCantedeskia, arisema, obrazki włoskie - uprawa w ogrodzie
Cantedeskia, arisema i obrazki włoskie to najpopularniejsze rośliny z rodziny obrazkowatych. Nadają się do uprawy w gruncie, a w ogrodzie zachwycają swoimi niezwykłymi, egzotycznymi kwiatami. Zobacz jak wygląda ich uprawa w ogrodzie. Więcej...

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściachRośliny doniczkowe o kolorowych liściach
Różowo nakrapiane liście aglonemy, cętkowane begonii koralowej czy impresjonistyczne krotona nadadzą energii i oryginalności każdemu wnętrzu. Do tego piękne i kolorowe są przez cały rok, nie tylko wówczas gdy kwitną. Więcej...

Co posadzić w donicach na tarasie? 7 doskonałych roślin tarasowych! Co posadzić w donicach na tarasie? 7 doskonałych roślin tarasowych!
Rośliny w donicach na tarasie powinny kwitnąć jak najdłużej, być mało absorbujące i pięknie się prezentować. Zazwyczaj też muszą dobrze sobie radzić w mocnym, upalnym słońcu. Oto 7 doskonałych roślin tarasowych, które długo kwitną i wspaniale się prezentują w donicach! Więcej...