Stihl Cash Back

Kaladium domowe - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Kaladium to roślina wyjątkowo ozdobna dzięki dużym, jaskrawo zabarwionym liściom. W sprzedaży dostępne są ciekawe, różnokolorowe odmiany kaladium do uprawy doniczkowej. Zobacz jak wygląda uprawa kaladium w domu i jakie są wymagania tej rośliny. Wyjaśniamy kiedy sadzić kaladium domowe, jaki jest najlepszy sposób na rozmnażanie kaladium oraz jak przezimować tę roślinę w warunkach uprawy doniczkowej.

Kaladium domowe
Kaladium domowe - Caladium
Fot. depositphotos

Kaladium domowe - co to za roślina?

Kaladium (Caladium) to rodzaj roślin pochodzących z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej należących do rodziny obrazkowatych (Araceae). W sprzedaży najczęściej spotyka się kaladium dwubarwne (Caladium bicolor) oraz odmiany mieszańcowe powstałe w wyniku krzyżowania różnych gatunków kaladium. Mianem kaladium domowe określamy odmiany kaladium przeznaczone do uprawy doniczkowej w pomieszczeniach zamkniętych.

Kaladium jest wieloletnią rośliną bulwiastą, która tworzy niezwykłej urody delikatne, duże, strzałkowate, marmurkowe liście barwy białej, kremowej, różowej, czerwonej lub zielonej z mocno wybarwionymi nerwami. Liście wyrastają z podziemnych bulw i są sezonowe, obumierają jesienią. Roślina dorasta do 30-50 cm wysokości i podobnej szerokości. Kwiaty kaladium są mało dekoracyjne, drobne i białe, zebrane w niewielkie kwiatostany w kształcie kolby.

Kaladium domowe
Kaladium domowe - Caladium
Fot. pixabay

Kaladium domowe - odmiany

Miłośnicy roślin pokojowych najczęściej spotykają w sprzedaży mieszańcowe odmiany kaladium. Oto niektóre z odmian kaladium domowego godne polecenia:

Kaladium 'Frog' - szybko rośnie osiągając do 100 cm wysokości. Duże liście wybarwione są marmurkowo w kolorach: zielonym i żółtozielonym.

Kaladium 'Lemon Bush' - ma liście drobniejsze, bardziej zaokrąglone, cieniowane - malinowe przechodzące w limonkę z wyraźnym różowym unerwieniem.

Kaladium 'White Queen' - dorasta do 50-60 cm wysokości. Duże, białe liście kontrastują z siatką nerwów w malinowym kolorze.

Kaladium 'Strawberry Star' - biała powierzchnia liścia nakrapiana jest rdzawymi plamkami. Zielona siatka nerwów efektownie kontrastuje z bielą liścia.

Kaladium 'Pink Beauty' - ma zielone liście z czerwonym unerwieniem i marmurkowym, różowym wzorem.

Kaladium 'Peppermint' - to odmiana kaladium o powierzchni w marmurkowy, różowo-zielony wzór. Unerwienie jest mniej kontrastowe niż u innych odmian, nie wyróżnia się swoją kremową barwą.

Kaladium 'Frieda Hempel' - odmiana wyróżnia się jasnoczerwonymi liśćmi z ciemniejszym czerwonym unerwieniem i ciemnozielonymi brzegami.

Kaladium domowe
Kaladium domowe - Caladium
Fot. pixabay

Kaladium domowe - uprawa

Uprawa kaladium w domu nie należy do najprostszych. Trzeba spełnić dość specyficzne wymagania tej rośliny oraz starannie ją pielęgnować.

Kaladium może dobrze rosnąć w półcieniu, ale piękno niezwykłych liści uwydatni się dopiero, gdy będzie ustawione w miejscu pełnym rozproszonego światła słonecznego. Okna wychodzące na północny wschód lub północny zachód są najodpowiedniejsze dla tej rośliny. Należy chronić kaladium przed przeciągami, których roślina ta nie toleruje oraz zapewnić stałą, wysoką temperaturę 22-25°C.

Jaka ziemia dla kaladium?

Ziemię do uprawy kaladium najlepiej przygotować samodzielnie mieszając: torf, ziemię liściową, humus i piasek w proporcjach 1:1:1:0,5. W rezultacie otrzymujemy podłoże o lekko kwaśnym odczynie 5,5-6,0 pH.

Kaladium domowe
Kaladium domowe - Caladium
Fot. pixabay

Kaladium domowe - podlewanie

Kaladium potrzebuje częstego, nawet codziennego podlewania. Ziemia powinna być stale wilgotna, gdyż powierzchnia dużych liści intensywnie transpiruje. Musimy regularnie zwilżać podłoże, gdy tylko wierzchnia warstwa przeschnie. Do podlewania kaladium używamy miękkiej wody o temperaturze pokojowej lub nieco wyższej (najlepiej aby była to woda odstała). Gdy roślina zaczyna wchodzić w okres spoczynku (sierpień-wrzesień), należy stopniowo ograniczyć i docelowo zaprzestać podlewania.

Warto wiedzieć!
Oprócz wilgoci, korzenie kaladium potrzebują także dostępu powietrza. Dlatego pamiętajmy o regularnym spulchnianiu wierzchniej warstwy gleby.

Kaladium domowe - nawilżanie powietrza

Kaladium domowe wymaga utrzymania stałej, wysokiej wilgotności otoczenia na poziomie 70%. Suche powietrze powoduje obumieranie rośliny w krótkim czasie. W celu utrzymania podwyższonej wilgotności, liści kaladium nie wolno jednak spryskiwać wodą. Osadzające się na liściach krople wody przyczyniają się do powstania brązowych plam. Dlatego w celu podniesienia wilgotności powietrza zaleca się umieszczenie doniczki z kaladium na tacy z wilgotnym żwirkiem lub ustawienie w sąsiedztwie nawilżacza powietrza.

Kaladium domowe - nawożenie

Nawożenie kaladium domowego prowadzi się od momentu, gdy roślina przestanie wypuszczać nowe pędy, aż do przejścia w okres spoczynku. Używamy nawozu dla roślin o ozdobnych liściach stosując co tydzień połowę dawki zalecanej przez producenta.

Kaladium domowe
Kaladium domowe - Caladium
Fot. pixabay

Kaladium domowe - zimowanie

Kaladium domowe, jako roślina bulwiasta, ma specyficzny cykl życiowy - jesienią zasycha i przechodzi w stan spoczynku. Uschniętą roślinę można wyrzucić lub spróbować przezimować, choć nie zawsze się to udaje. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować kaladium do zimowania. Zaczynamy w sierpniu od stopniowego ograniczenia podlewania i nawożenia. W listopadzie bulwy kaladium wyjmujemy z doniczki, czyścimy i umieszczamy w skrzynkach lub kartonach wypełnionych suchym torfem. Pojemniki ustawiany w suchym miejscu, w którym temperatura wynosi 15-18°C.

Możemy także nie wykopywać bulw i pozwolić im przezimować w doniczce, w wyschniętej ziemi. Doniczkę przechowujemy w suchym, ciemnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.

Jak i kiedy sadzić kaladium domowe?

Wiosną (marzec-kwiecień) wyjmujemy bulwy kaladium i sadzimy w świeżym podłożu. Rozmiar doniczki dobieramy do wielkości bulwy. Odstęp od bulwy do ścianki doniczki powinien wynosić 2-4 cm. Bulwy umieszczamy stożkiem wzrostu do góry, tak by były całkowicie zakryte podłożem.

Głębokość, na jakiej sadzi się bulwy kaladium, ma wpływ na jakość rośliny. Aby uzyskać gęstą rozetę dużych liści, bulwy sadzi się na głębokość 5-10 cm. Płytko posadzone wypuszczą dużo liści, ale mniejszych i słabiej wybarwionych. Po posadzeniu bulw ziemię powinniśmy podlewać tak często była stale lekko wilgotna, a temperaturę w pomieszczeniu utrzymywać w przedziale 22-25°C.

Kaladium domowe
Kaladium domowe - Caladium
Fot. pixabay

Kaladium domowe - rozmnażanie

Kaladium domowe najłatwiej rozmnożyć oddzielając wiosną bulwy i sadząc je do pojedynczych doniczek lub też dzieląc bulwę na części.

Procedura dzielenia bulwy kaladium powinna być przeprowadzona bardzo starannie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Bulwę tniemy na mniejsze części, tak by na każdej z nich znajdował się przynajmniej jeden pąk śpiący. Powierzchnię cięcia zabezpieczamy sproszkowanym węglem aktywnym lub preparatem grzybobójczym. Pozyskane sadzonki umieszczamy w doniczkach i zapewniamy im wilgotne podłoże oraz temperaturę ok. 22°C. Gdy roślina zacznie wypuszczać pędy podnosimy temperaturę do ok. 25°C.

Uwaga!
Podczas rozmnażania i sadzenia należy zachować szczególną ostrożność i nie zapomnieć o założeniu rękawiczek, gdyż kaladium to trująca roślina doniczkowa. Sok roślinny zawiera substancje powoduje obrzęk w jamie ustnej i gardle, oraz podrażnia żołądek i jelita.

Kaladium domowe można rozmnożyć także przez wiosenny wysiew nasion, jednak uzyskane w ten sposób rośliny nie powtarzają cech rodzicielskich. Nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych podłożem do sadzonkowania i trzymamy w temperaturze 25-30°C. Im wyższa temperatura, tym szybciej pojawią się pierwsze pędy. Utrzymujemy wysoką wilgotność powietrza oraz regularnie podlewamy sadzonki. Kiełkowanie trwa ok. 3 tygodni. Przy odpowiedniej pielęgnacji, do jesieni powinniśmy uzyskać całkowicie wykształcone rośliny kaladium.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke G., Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 51;
2. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Wydawnictwo Chemil, Warszawa, 1998, s. 60;
3. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Świat Książki, Warszawa, 1998, s. 50-51.

Przeczytaj również:

Kaladium ogrodowe - odmiany, uprawa w ogrodzie, rozmnażanieKaladium ogrodowe - odmiany, uprawa w ogrodzie, rozmnażanie
Kaladium to popularna roślina uprawiana dla bardzo atrakcyjnych, fantazyjnie ubarwionych liści. Choć jako roślina tropikalna ma swoje specyficzne wymagania, warto wiedzieć, że latem można posadzić ją w ogrodzie. Więcej...

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściachRośliny doniczkowe o kolorowych liściach
Różowo nakrapiane liście aglonemy, cętkowane begonii koralowej czy impresjonistyczne krotona nadadzą energii i oryginalności każdemu wnętrzu. Do tego piękne i kolorowe są przez cały rok, nie tylko wówczas gdy kwitną. Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...