Stihl Cash Back

Imperata cylindryczna - odmiany, uprawa, zimowanie

Imperata cylindryczna to efektowna i niezbyt wymagająca trawa ozdobna. W ogrodach najczęściej spotykana jest odmiana imperaty cylindrycznej 'Red Baron', której liście latem i jesienią przebarwiają się na intensywny rubinowy kolor i z daleka przyciągają wzrok. Zobacz, jak wygląda uprawa imperaty cylindrycznej w ogrodzie i jakie są wymagania tej trawy. Podpowiadamy także sprawdzone sposoby na zimowanie imperaty w warunkach uprawy ogrodowej i na tarasie.

imperata cylindryczna Red Baron
Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Fot. depositphotos

Imperata cylindryczna - odmiany

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) to trawa z rodziny wiechlinowatych. W naturze spotykana jest w krajach Azji. Silnie rozrasta się za pomocą kłączy. W ogrodach najczęściej sadzona jest mniej ekspansywna odmiana imperaty 'Red Baron' ale często poszukiwana jest też imperata cylindryczna zielona, która jest po prostu rośliną czystą gatunkowo.

Imperata cylindryczna zielona

Imperata cylindryczna zielona to wieloletnia trawa rozłogowa dorastająca do 120 cm wysokości. Ma zielone, dość szerokie, mieczowate i sztywne liście, które jesienią przebarwiają się delikatnie na czerwonawo-żółtawy kolor. W naszym klimacie zakwita bardzo rzadko. Trawa ta jest ekspansywna, dlatego na rabacie warto pozostawić jej sporo miejsca, stosować wkopane w ziemię obrzeża (bariery korzeniowe) ograniczające jej kłącza lub sadzić ją w donicach. Pod nazwą "imperata cylindryczna zielona" sprzedawana jest roślina czysta gatunkowo.

imperata cylindryczna Red Baron
Imperata cylindryczna zielona
Fot. ©Petrus, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Imperata cylindryczna 'Red Baron' nie jest tak ekspansywna jak czysty gatunek. Tworzy kępy i rozrasta się za pomocą rozłogów ale w niezbyt szybkim tempie. Jest niższa niż imperata czysta gatunkowo - osiąga zaledwie od 40-60 cm wysokości. Jej wzniesione pionowo, mieczowate liście wiosną są zielone, natomiast od lata zaczynają przebarwiać się coraz intensywniej na czerwono, począwszy od wierzchołków. Jesienią prawie całe liście imperaty cylindrycznej 'Red Baron' przybierają czerwono-purpurowo-pomarańczowe barwy. Podświetlone słonecznym światłem prezentują się niezwykle atrakcyjnie. W naszych warunkach klimatycznych imperata 'Red Baron' raczej nie kwitnie.

imperata cylindryczna Red Baron
Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Fot. depositphotos

Imperata cylindryczna - gdzie sadzić

Imperata nadaje się do sadzenia na rabatach, wokół oczek wodnych i w ogrodach żwirowych. Sprawdzi się jako obwódka i roślina okrywowa. Posadzona gęsto, w dużej grupie (rozstawa 9 szt./m²) po pewnym czasie stworzy malownicze, barwne łany lub wstęgi. Można ją uprawiać również w donicy na tarasie, pamiętając o drenażu, otworze odpływowym w dnie donicy i przepuszczalnym podłożu.

Imperata cylindryczna - uprawa

Imperata cylindryczna najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i zacisznym. W zbyt zacienionych miejscach słabiej się przebarwia. Roślina ta preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, zasobne w próchnicę. Lubi gleby umiarkowanie wilgotne ale znosi krótkotrwałe susze, które wpływają na bardziej intensywne wybarwianie się trawy. Uprawa imperaty cylindrycznej nie uda się natomiast na glebach ciężkich z zastoiskami wodnymi.

Nawożenie imperaty cylindrycznej powinno być umiarkowane. Na wiosnę warto podsypać tę trawę wieloskładnikowym nawozem mineralnym (ważny jest dla niej potas) lub dojrzałym kompostem. Należy również dbać, by nie zarosła chwastami, szczególnie gdy roślina jest młoda.

imperata cylindryczna Red Baron
Imperata cylindryczna 'Red Baron'
Fot. pixabay

Suche liście imperaty pozostawia się na zimę, co dodatkowo chroni kępę przed niskimi temperaturami. Imperatę cylindryczną przycina się nisko wiosną, uważając na wybijające pędy. Jej wegetacja rusza dość późno a młode liście pojawiają się w maju lub pod koniec kwietnia, w zależności od pogody.

Imperata cylindryczna - zimowanie

Imperata cylindryczna jest trawą o wyższych wymaganiach cieplnych co do gleby i powietrza (strefa mrozoodporności roślin 7). I choć zimy w Polsce są coraz cieplejsze, w chłodniejszych rejonach kraju trawa ta może przemarzać. Z tego względu zaleca się okrywanie młodych roślin liśćmi opadłymi z drzew, stroiszem lub przekompostowaną korą ogrodową.

Donice lub pojemniki z imperatą cylindryczną na zimę warto osłonić matą lub styropianem i ustawić w zacisznym miejscu na podkładce np. ze styropianu, który dobrze izoluje donicę od zimna.

Więcej o uprawie traw ozdobnych

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował i chcesz więcej informacji o uprawie traw, koniecznie zajrzyj do książki "Trawy Ozdobne" autorstwa Alicji Maj. Znajdziesz w niej zdjęcia i opisy 70 gatunków traw ozdobnych i kilkuset odmian ogrodowych. Ta książka to katalog roślin z wykazem gatunków i odmian oraz praktyczny poradnik uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego ogrodnika uprawiającego trawy.

Trawy Ozdobne Książka

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 260;
2. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016, s. 394;
3. E. Filek, Trawy w kompozycjach, Działkowiec 11/2023, s. 20-21;
4. Jesienne trawy w ognistych barwach, Mój piękny Ogród nr 11/2021, s. 16-19.