Stihl Cash Back

Eustoma wielkokwiatowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Eustoma wielkokwiatowa jeszcze do niedawna była uprawiana głównie na kwiat cięty. Za sprawą uroczych, pełnych kwiatów i delikatnych srebrzystych liści jest chętnie wykorzystywana przez florystów. Dzięki pracy hodowców obecnie dostępne są ciekawe karłowe, doniczkowe i ogrodowe odmiany eustomy. Podpowiadamy jak wygląda uprawa eustomy wielkokwiatowej w domu oraz w ogrodzie, jakie odmiany tej rośliny warto wybrać, a także jak wykonać rozmnażanie eustomy domowym sposobem.

eustoma wielkokwiatowa
Eustoma wielkokwiatowa - Eustoma grandiflorum, syn. Lisianthus russelianus
Fot. pixabay

Eustoma - opis wyglądu i zastosowanie

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum, syn. Lisianthus russelianus) tworzy kielichowate, duże kwiaty, które wyrastają na szczytach łodyg. Tworzą one luźne wiechy i mogą przybierać barwy od purpurowej przez fioletową, niebieską, różową, aż po białą. Modne są również nietypowe kolory eustomy jak łososiowy, zielony czy brunatny. Nie mniej dekoracyjne są lancetowate, seledynowo srebrzyste liście eustomy, nadające roślinie wyjątkowy charakter. Rośliny osiągają wysokości do 60 cm i takie świetnie nadają się na kwiat cięty oraz do sadzenia w ogrodzie. Natomiast karłowe odmiany doniczkowe eustomy dorastają do 30 cm.

W naturalnym, suchym, preriowym środowisku eustoma wielkokwiatowa jest rośliną wieloletnią. Nie jest jednak odporna na mróz, dlatego w uprawie gruntowej traktujemy ją jako roślinę jednoroczną. W Polsce coraz częściej eustoma wielkokwiatowa występuje jako roślina doniczkowa, którą latem można przenieść na taras, bądź posadzić do gruntu. Ze względu na dużą trwałość kwiatów oraz ich świeżość, eustoma jest uprawiana na kwiat cięty.

Eustoma wielkokwiatowa - odmiany

Eustoma wielkokwiatowa posiada obecnie bardzo wiele różnych odmian. Wśród nich możemy znaleźć formy karłowe, różnobarwne, a także najlepsze do uprawy na kwiat cięty. Przedstawiamy najpopularniejsze grupy odmian eustomy wielkokwiatowej:

  • eustoma 'Super Magic' jest grupą odmian o dużych i pełnych kwiatach oraz wczesnym terminie zakwitania, podobnie jak grupa 'Robella',
  • pięknymi białymi, dobrze wypełnionymi kwiatami o grubych, postrzępionych brzegach odznaczają się odmiany eustomy z grupy 'Qeen',
  • eustoma 'Pics' to grupa odmian o niezwykłych dwubarwnych kwiatach, biało-różowych i biało-fioletowych,
  • eustoma 'Corelli' to grupa wielkokwiatowych odmian eustomy o pełnych kwiatach i pofalowanych płatkach, podobnie jak rośliny z grupy 'Alissa'. Odmiana eustomy 'Alissa Ligt Apricot' odznacza się nietypową brzoskwiniową barwą,
  • eustoma 'Rosanne' to coraz modniejsze odmiany o wyjątkowych kolorach kwiatów: zielone, purpurowe, brunatne z metalicznym połyskiem,
  • eustoma 'Carmen' to coraz popularniejsza, kwitnąca seria roślin doniczkowych o kwiatach barwy niebieskiej, kremowej, różowej i fioletowej. Dekoracyjna i wytrzymała, może być stosowana w domu, na tarasie i w ogrodzie. Obejmuje 5 odmian w tym 'Carmen Blue Rim' o niezwykłych płatkach - białych z postrzępionym fioletowym brzegiem.

eustoma wielkokwiatowa
Eustoma wielkokwiatowa - Eustoma grandiflorum, syn. Lisianthus russelianus
Fot. pixabay

Eustoma wielkokwiatowa - uprawa w doniczce

Kupując eustomę w doniczce przede wszystkim musimy się liczyć z tym, że będzie to roślina jednoroczna, gdyż po kwitnieniu traci swoje walory dekoracyjne. Nie ma zatem sensu trzymać jej dłużej.

Eustoma wielkokwiatowa jest gatunkiem bardzo wymagającym. Potrzebuje stanowiska bardzo dobrze oświetlonego, ale światło musi być rozproszone. Jako, że nie toleruje bezpośredniego słońca, korzystniejsza będzie wystawa wschodnia i zachodnia. Wymaga temperatur w przedziale 18-21°C.

eustoma wielkokwiatowa
Eustoma wielkokwiatowa w doniczce
Fot. depositphotos

Podłoże dla eustomy musi być żyzne, przepuszczalne o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Na dnie donicy warto zastosować warstwę drenażu, ponieważ korzenie eustomy są wrażliwe na nadmiar wody i przelanie może doprowadzić do ich obumierania. Jako drenaż możemy wykorzystać kamyki, kawałki potłuczonych doniczek ceramicznych lub idealny do tego celu keramzyt ogrodniczy.

Eustomę wielkokwiatową należy regularnie podlewać, utrzymując stałą wilgotność podłoża, ale też go nie przelewając. Inaczej narazimy eustomę albo na więdnięcie i opadanie kwiatów (przesuszenie podłoża) albo na porażenie chorobami grzybowymi (przelanie).

Nawożenie eustomy wielkokwiatowej wykonujemy zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy roślina ta potrzebuje najwięcej składników pokarmowych. W tym czasie nawozimy rośliny 2 razy w miesiącu. Najlepiej stosować nawóz do roślin kwitnących, z mniejszą zawartością azotu, a większą fosforu i potasu. Natomiast w pozostałym czasie wystarczy nawożenie eustomy raz w miesiącu.

Eustoma wielkokwiatowa - uprawa w ogrodzie

Do uprawy w ogrodzie najlepiej kupić młodą, jeszcze niekwitnącą roślinę. Sadzimy ją wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Optymalnym terminem sadzenia eustomy jest koniec maja lub początek czerwca.

Stanowisko dla eustomy musi spełnić wiele wymagań. Odpowiednie do uprawy eustomy w ogrodzie będzie stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste, o glebie żyznej, próchniczej, ale dobrze przepuszczalnej. Należy utrzymywać pH podłoża w przedziale 6,5-7,0, gdyż roślina nie toleruje kwaśnych gleb.

Podobnie jak w uprawie doniczkowej, należy pamiętać o regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu eustomy oraz zasilaniu jej nawozami wieloskładnikowymi, zwłaszcza podczas kwitnienia. Kwitnienie eustomy w ogrodzie przypada na okres od sierpnia do października. W czasie tworzenia się pąków kwiatowych dawki potasu muszą być dwukrotnie większe niż azotu. Duże jest także zapotrzebowanie na wapń i dlatego składnik ten dobrze jest podawać także dolistnie.

eustoma wielkokwiatowa
Eustoma wielkokwiatowa w ogrodzie
Fot. pixabay

Warto regularnie obcinać przekwitłe kwiaty eustomy, a pod koniec sierpnia przyciąć pędy, co pobudzi rośliny do ponownego kwitnienia we wrześniu. Gdy roślina zakwitnie, jej długie i delikatne pędy będą wymagały prowadzenia przy podporach lub kratkach. Inaczej mogą się połamać. Tego problemu można uniknąć decydując się na niższe, karłowe odmiany eustomy, dobrze sprawdzające się także jako obwódki.

Eustoma wielkokwiatowa - rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie eustomy jest możliwe właściwie tylko generatywnie, przez wysiew zakupionych, wyselekcjonowanych nasion. Odmiany uprawne są najczęściej mieszańcami, których nasiona nie dziedziczą cech roślin macierzystych. Stąd konieczność ich zakupu.

Kiełkowanie nasion eustomy wymaga czasu, dlatego nasiona wysiewamy już zimą, tak by za około pół roku cieszyć się kwitnącymi roślinami. Podłoże do wysiewu powinno być przepuszczalne, próchniczne, zasobne w wapń, o pH 6,5-7,0. Nasiona osłaniamy folią bądź szkłem, doświetlamy w razie konieczności oraz regularnie wietrzymy, by nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Utrzymujemy temperaturę w przedziale 20-25°C.

Wiosną siewki eustomy wielkokwiatowej przesadzamy do osobnych pojemników i z początkiem czerwca możemy je sadzić do skrzynek, większych donic lub bezpośrednio do gruntu.

Opracowano na podstawie:
1. Wdowska J., Uprawa roślin ozdobnych w gruncie, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007, s. 13-15, 18-25;
2. Czekalski M., Ogólna uprawa roślin ozdobnych, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2010, s.112-126;
3. Krause J., Uprawa eustomy w Hasło Ogrodnicze 12/1999;
4. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 162.

Przeczytaj również:

10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie
Wśród wielu pięknych roślin ogrodowych, można znaleźć takie, które w sposób szczególny zachwycają swą urodą - barwą kwiatów, fakturą liści czy ciekawym pokrojem. Zestawienie takich perełek przygotowała dla nas architekt krajobrazu Joanna Białowąs. Poznaj 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie! Więcej...

piwonie - uprawa, sadzenie, rozmnażanie, odmiany ogrodowePiwonie - uprawa, sadzenie, rozmnażanie, odmiany ogrodowe
Piwonie, to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie zakwitają w naszych ogrodach. Przybyły do Europy z Japonii oraz Chin, gdzie znano i uprawiano je od bardzo dawna. Zobacz jak wygląda uprawa piwonii w ogrodzie, kiedy jest najlepszy czas na rozmnażanie i sadzenie piwonii oraz jakie są najlepsze odmiany ogrodowe. Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...