Stihl Cash Back

Dracena wonna - odmiany, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Dracena wonna to roślina ceniona za ładny pokrój oraz szerokie, paskowane liście tworzące dekoracyjne pióropusze. U starszych okazów tworzą się intensywnie pachnące kwiaty. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja draceny wonnej w uprawie doniczkowej i które odmiany draceny są najbardziej atrakcyjne. Podpowiadamy też sposoby na rozmnażanie draceny wonnej oraz omawiamy choroby i szkodniki, które mogą zagrażać tej roślinie.

dracena wonna
Dracena wonna - Dracaena fragrans
Fot. depositphotos

Jak wygląda dracena wonna

Dracena wonna (Dracaena fragrans), określana też jako smokowiec wonny, to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze rośnie w tropikalnych rejonach Afryki, gdzie osiąga do 3-6 m wysokości. W uprawie doniczkowej znajdują się niższe odmiany draceny wonnej dorastające zwykle do 2 m wysokości. Nazwa gatunkowa dracena wonna wywodzi się od silnie pachnących, kremowych kwiatów, które latem pojawiają się u starszych okazów tej rośliny.

Dracena wonna ma lancetowate, skórzaste, błyszczące i dość szerokie liście o długości 50-70 cm. Przewieszają się szerokim łukiem na zewnątrz i na szczytach pędów tworzą dekoracyjne pióropusze. W zależności od odmiany liście draceny mają kolor jasnozielony, zielonożółty lub ciemnozielony i barwne paski lub obrzeżenia.

W warunkach domowych draceny wonne mogą tworzyć okazałe, egzotycznie wyglądające drzewka. Efektownie prezentują się zarówno solo jak i obok innych tropikalnych roślin we wnętrzach w stylu urban jungle (miejska dżungla).

dracena wonna
Dracena wonna w czasie kwitnienia
Fot. Josh Krup, Public domain, Wikimedia Commons

Dracena wonna - odmiany

W sprzedaży znajdują się liczne atrakcyjnie ubarwione odmiany draceny wonnej. Oto najciekawsze z nich:

Dracena wonna 'Massangeana' - jej liście mają intensywnie zieloną barwę i złotozielone pasy przebiegające przez środek blaszki liściowej.

Dracena wonna 'Victoria' - posiada zielone liście z żółtymi, szerokimi pasami na brzegach. Odmiana ta ma skłonność do szybkiego powracania do zielonej barwy.

Dracena wonna 'Malaika' - odmiana o liściach ciemnozielonych z szerokimi, białymi i żółtymi pasami biegnącymi przez środek blaszki, dorasta do 1 m wysokości.

Dracena wonna 'Warneckei' - ma ciemnozielone, błyszczące liście z białymi paskami biegnącymi wzdłuż blaszki liściowej.

Dracena wonna 'Rothiana' - odmiana o skórzastych, ciemnozielonych liściach z białym obrzeżeniem.

Dracena wonna 'White Jewel' -ma ciemnozielone liście z białym obrzeżeniem i jasnymi smugami na środku blaszki liściowej.

Dracena wonna 'Compacta' - niska odmiana dorastająca do 1,2 m wysokości o ciemnozielonych, dość wąskich liściach.

Dracena wonna 'Lindenii' - ma jasnozielone, żółto obrzeżone liście.

dracena wonna
Odmiany draceny wonnej o różnobarwnych liściach
Fot. depositphotos

Dracena wonna 'Lemon Lime' - posiada zielone liście z żółtym, szerokim obrzeżeniem i jasnymi smugami na środku blaszki liściowej.

Dracena wonna 'Hawaiian Sunshine' - jej intensywnie ciemnozielone liście posiadają biegnące przez środek blaszki jaśniejsze pasmo.

Dracena wonna 'Arturo' - liście o głębokim odcieniu zieleni mają jasnozielone obrzeżenie. Zielone pędy posiadają poprzeczne prążkowanie.

Dracena wonna oczyszcza powietrze :-)

Draceny to doskonałe rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, dlatego warto uprawiać je w sypialniach czy pomieszczeniach biurowych. Dracena wonna posiada zdolność usuwania z naszego otoczenia substancji takich jak:

  • benzen (może wywoływać bóle i zawroty głowy oraz podrażniać oczy);
  • formaldehyd (wywołuje poczucie senności, jest odpowiedzialny za podrażnienie i stany zapalne błony śluzowej nosa, bóle gardła i kaszel);
  • trichloroetylen (wywołuje bóle i zawroty głowy).

Dracena wonna - czy jest trująca

Draceny pozytywnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu ale pod żadnym pozorem nie wolno spożywać żadnej części tej rośliny. W liściach i korzeniach draceny wonnej znajdują się saponiny, które w większych dawkach są toksyczne i mogą wywołać objawy zatrucia.

Dracenę wonną uznaje się za roślinę trującą dla kotów, u których po zjedzeniu liści mogą pojawić się m.in. rozszerzone źrenice, biegunka, wymioty, zaburzenia równowagi czy ślinotok. Ze zwierzęciem podejrzanym o zatrucie draceną, należy udać się do weterynarza.

Roślina ta może być także niebezpieczna dla małych dzieci, u których po zjedzeniu liści pojawiają się zwykle wymioty ale także dla psów i domowych gryzoni (świnek morskich, szczurów, myszy). Kontakt z sokiem draceny może wywołać reakcję alergiczną u osób o wrażliwej skórze. Jeśli podejrzewamy, że dziecko mogło zjeść liście draceny, należy udać się do lekarza.

dracena wonna
Dracena wonna - Dracaena fragrans
Fot. depositphotos

Dracena wonna - pielęgnacja i uprawa

Dracena wonna ma stosunkowo niewielkie wymagania, dlatego z jej uprawą powinny sobie poradzić również osoby bez dużego doświadczenia. Istnieje jednak kilka ważnych wskazówek, które pozwolą stworzyć jej jak najbardziej dogodne warunki do rozwoju.

Dracena wonna - stanowisko i temperatura uprawy

Uprawa draceny wonnej najlepiej udaje się na stanowisku jasnym, z rozproszonym światłem. Roślina potrzebuje światła do dobrego wybarwienia liści ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może doprowadzić do poparzenia liści.

Dracena wonna dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (18-24°C) oraz znosi krótkotrwałe spadki temperatury do 13°C. Nie lubi nadmiernych upałów latem i zimnych przeciągów.

Jaka ziemia dla draceny wonnej?

Do uprawy draceny najlepsza będzie ziemia żyzna i przepuszczalna. Można użyć uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych wzbogaconego o perlit lub gotowego podłoża do dracen, takiego jak Ziemia do palm, juk i dracen Osmocote Substral. Roślinę przesadzamy co 2-3 lata, najlepiej wiosną. Należy zapewnić jej dobry drenaż i pamiętać o otworze odpływowym na dnie doniczki.

Dracena wonna - podlewanie i zraszanie

Latem dracenę wonną podlewa się umiarkowanie, zimą podlewanie ograniczamy. Do podlewania najlepiej używać odstanej wody z kranu.

Roślina nie toleruje stagnującej wody, dlatego po podlewaniu jej nadmiar z podstawki wylewamy. Zbyt obfite i częste podlewanie draceny wonnej może doprowadzić do gnicia korzeni. Niekorzystne dla rośliny jest również przesuszenie bryły korzeniowej.

Na rośliny dobrze działa częste zraszanie miękką wodą oraz przecieranie zakurzonych liści mokrą gąbką. Nie stosuje się preparatów do nabłyszczania liści. W pobliżu rośliny warto ustawić nawilżacz powietrza lub ustawić doniczkę na podstawce z keramzytem zalanym wodą. Dno doniczki nie może dotykać lustra wody. Zbyt suche powietrze powoduje usychanie wierzchołków i brzegów liści draceny.

dracena wonna
Dracena wonna - Dracaena fragrans
Fot. Mokkie, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dracena wonna - nawożenie

Wiosną i latem (od marca do sierpnia) dracenę wonną nawozi się co 2 tygodnie. W pozostałych miesiącach rośliny nie nawozimy. Można stosować nawóz przeznaczony dla roślin zielonych lub specjalny nawóz dla dracen, np. Nawóz w płynie do draceny, juki i palmy Target. Przy braku nawożenia młode liście są małe i zniekształcone a wiosną nie pojawiają się nowe przyrosty.

Dracena wonna - rozmnażanie

Dracenę wonną najłatwiej rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub z fragmentów łodygi. Ukorzenia się je wiosną, w wilgotnej atmosferze i temperaturze ok. 24°C w podłożu lub w wodzie.

Rozmnażanie draceny przez sadzonki wierzchołkowe

Aby przygotować sadzonki wierzchołkowe draceny wonnej wybieramy pęd z wierzchołkiem wzrostu i przynajmniej 2 parami liści. Odcinamy go pod dolną parą liści, które następnie usuwamy. Sadzonka powinna mieć 8-10 cm długości. Zanurzamy ją w ukorzeniaczu, po czym umieszczamy aż po nasadę liści w podłożu, które jest mieszaniną torfu i piasku. Temperatura podłoża powinna wynosić ok. 24°C. Sadzonkę wierzchołkową można też ukorzenić w wodzie a następnie przenieść do ziemi.

Rozmnażanie draceny z fragmentów łodygi

metodę rozmnażania draceny można zastosować, gdy łodygi są wybujałe i ogołocone. Łodygę taką tniemy na fragmenty o długości ok. 8 cm i umieszczamy w ciepłym podłożu o temp. 24°C. Gdy łodygi się ukorzenią i zaczną wypuszczać liście, można je przesadzić.

Dracena wonna - choroby i szkodniki

Choroby draceny pojawiają się zwykle przy niewłaściwych warunkach uprawy:

  • Zasychanie wierzchołków i brzegów liści - powietrze jest zbyt suche. Należy zwiększyć wilgotność powietrza, np. poprzez ustawienie obok roślin podstawek, z których będzie parować woda oraz poprzez zraszanie liści draceny;
  • Dracena zrzuca dolne liście - ziemia jest zbyt sucha a temperatura za wysoka. Roślinę należy podlewać i zraszać;
  • Dracena zrzuca liście i nie rośnie - zbyt niska temperatura. Trzeba podnieść temperaturę w pomieszczeniu lub przenieść roślinę do cieplejszego miejsca;
  • Gnicie korzeni i łodygi draceny - nadmierne podlewanie. Po przelaniu należy pozwolić ziemi przeschnąć lub przesadzić roślinę do nowego podłoża a później podlewać rzadziej. Na choroby grzybowe uodporni dracenę preparat Biosept Active Spray;
  • Liście draceny blakną - zbyt mało światła. Roślinę należy umieścić w lepiej oświetlonym miejscu;
  • Ciemnobrązowe, wodniste plamy na liściach - świadczą o pojawieniu się bakteryjnej plamistości liści. Przy lekkim porażeniu do oprysku podłoża można użyć wspomnianego wyżej środka Biosept Active. Przy silnym porażeniu roślinę usuwamy;
  • Żółto-brązowe plamy z nalotem grzybni widoczne na liściach - oznaczają chorobę grzybową - plamistość liści draceny. Porażone liście usuwamy i ograniczamy wilgotność powietrza. Do oprysku używamy środków Biosept Active oraz Bioczos Płynny.

Biosept Active sklep ogrodniczy

Zbyt suche powietrze sprawia, żę dracenę z łatwością atakują szkodniki roślin doniczkowych, takie jak:

  • przędziorki (jasne plamki na liściach oraz ich żółknięcie i opadanie, czasem widoczne delikatne pajęczynki);
  • tarczniki (skupiska czarnych, płaskich tarczek na dolnej stronie liści).

Szkodniki te na dracenie można zwalczyć stosując preparaty takie jak: Agrocover Spray, Emulpar Spray lub Spruzit Spray na szkodniki AL oraz zwiększając wilgotność powietrza. Tarczniki fizycznie usuwa się za pomocą wacika nasączonego roztworem wody z szarym mydłem, płynem do mycia naczyń i denaturatem lub mydłem potasowym. W zwalczaniu przędziorka pomoże oprysk roztworem denaturatu i szarego mydła (20 g mydła i 10 ml denaturatu/ 1 L wody).

Spruzit Spray

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Multico i Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1992, s. 84-85;
2. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 161;
3. M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 197-199.