Rezeda wonna. Odmiany i uprawa w ogrodzie

Rezeda wonna (Reseda odorata) to długo kwitnąca roślina miododajna, do której chętnie przylatują owady. Tę nieco zapomnianą roślinę z ogrodów naszych babć warto posadzić choćby ze względu na jej przyjemny zapach. Poznaj ciekawe odmiany rezedy wonnej i dowiedz się jak wygląda uprawa rezedy w ogrodzie. Oto, co warto wiedzieć o pielęgnacji rezedy wonnej, by jak najdłużej zdobiła nasze ogrody.

rezeda wonna reseda odorata
Rezeda wonna - Reseda odorata
Fot. Hekerui, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Jak wygląda rezeda wonna?

Rezeda wonna to roślina jednoroczna, która rośnie szybko i ma wzniesiony pokrój. Dorasta do 40 cm wysokości i podobnej szerokości. Rezeda wonna kwitnie od lipca do września stożkowatymi kwiatostanami o barwie kremowej lub białozielonej. Płatki kwiatowe o długości do 5 mm otaczają wyraźne, pomarańczowe pręciki. Kwiaty rezedy wonnej wydzielają przyjemny zapach, stąd nazwa gatunkowa rośliny. Liście rezedy są owalne, zielone, długości do 10 cm.

Rezeda wonna może być uprawiana na rabatach, w ogrodach naturalnych przy altankach, balkonach i miejscach wypoczynku. Udaje się także uprawa rezedy wonnej w skrzynkach balkonowych. Jest to też świetna roślina na kwiat cięty.

Rezeda wonna - odmiany

Rezeda wonna występuje w kilku wyselekcjonowanych odmianach, które zasługują na polecenie. Oto najciekawsze odmiany rezedy wonnej:

Rezeda wonna 'Grandiflora' - odmiana o czerwonawych, długich gronach kwiatowych, dorastająca do 40cm wysokości

Rezeda wonna 'Machet Riesen' - odmiana również dorastająca do 40 cm wysokości, posiada pomarańczowoczerwone, ogniste, długie kwiatostany

Rezeda wonna 'Goliath' - nieco niższa odmiana rezedy, dorastająca do 30 cm wysokości, o czerwonych pylnikach

Rezeda wonna 'Machet Rubin' - kolejna niższa odmiana, tworzy miedzianoczerwone pylniki i ciemnozielone, pofałdowane liście.

rezeda wonna reseda odorata
Rezeda wonna - Reseda odorata
Fot. Salicyna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Rezeda wonna - uprawa w ogrodzie

Rezeda wonna preferuje gleby zasobne w składniki pokarmowe i stanowiska słoneczne. Rezeda nie lubi przesadzania, dlatego dobrze wybrać dla niej od razu docelowe stanowisko w małych grupach rozrzuconych na rabatach w towarzystwie kwiatów letnich i bylin. Jedno o czym warto wiedzieć to fakt, że rezeda nie znosi towarzystwa róż. Tych roślin nie sadzimy obok siebie!

Nasiona rezedy wonnej wysiewamy od początku kwietnia rzutowo do gruntu, a później usuwamy część siewek, by rośliny rosły w rozstawie 10-15 x 20-25 cm. Ponieważ młode egzemplarze rezedy są wrażliwe na pchełki ziemne, dobrze jest jednak przygotować rozsadę rezedy pod osłonami już na początku marca. Wówczas nasiona wysiewamy do skrzynek z mieszanką ziemi kompostowej, piasku i torfu. Kiedy siewki mają parę liści właściwych, warto je rozsadzić do większych doniczek. Podczas wzrostu rozsady rezedy wonnej dbamy o zapewnienie stałej wilgotności podłoża. Od połowy maja, po wcześniejszym zahartowaniu sadzonek, wysadzamy je do gruntu.

Nie należy sadzić rezedy wonnej co roku na tym samym stanowisku. Rośliny wówczas marnieją i są bardziej podatne na choroby i szkodniki.

Podczas uprawy rezedy wonnej w ogrodzie usuwamy jej przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu przedłużymy okres kwitnienia rośliny. Regularnie podlewamy kwiaty, możemy stosować jednocześnie płynne nawozy do roślin kwitnących. We wrześniu, kiedy liście rezedy wonnej zaczynają brązowieć, powoli usuwamy ją z rabaty lub skrzynek balkonowych.

mgr inż. Joanna Białowąs

Opracowano na podstawie:
1. Bärtels A., Encyklopedia roślin ogrodowych od A do Z, Świat Książki, 2001, s. 923;
2. Scott-Macnab J., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Przegląd Reader's Digest, 2004, s. 524.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Oto 10 najciekawszych wieloletnich niskich kwiatów ogrodowych! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...