Stihl Cash Back

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Dracena Sandera, powszechnie określana jako Lucky Bamboo czyli "szczęśliwy bambus", to roślina ozdobna uznawana w Chinach za symbol pomyślności i bogactwa. Jej łodyga przypomina łodygę bambusa, a uprawiać ją można zarówno w donicy z ziemią jak i w naczyniu z wodą. Zobacz jak wygląda uprawa draceny Sandera w domu i jak przycinać tę roślinę. Podpowiadamy również sposób na rozmnażanie Lucky Bamboo w warunkach uprawy doniczkowej.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo
Dracena Sandera, Lucky Bamboo - Dracaena sanderiana
Fot. depositphotos

Jak wygląda dracena Sandera, Lucky Bamboo

Dracena Sandera (Dracaena sanderiana) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Wywodzi się z Afryki i w naturze rośnie w dolnych piętrach lasów deszczowych osiągając ok. 1,5 m wysokości.

Jej łodyga jest sztywna, jasnozielona i podzielona na wyraźne segmenty. Przypomina pęd bambusa, ale są to rośliny należące do dwóch różnych gatunków. Liście draceny Sandera są podłużne, zaostrzone na końcu i lekko się przewieszają. U czystej gatunkowo rośliny mają barwę zieloną, ale spotykane są także liście z obrzeżeniem żółtozielonym (dracena Sandera 'Gold') lub białym (dracena Sandera 'White').

Nazwa Lucky Bamboo wywodzi się z Chin, gdzie roślina ta wręczana jest na powitanie Chińskiego Nowego Roku. Ma przynosić szczęście, zdrowie, bogactwo oraz miłość ale szczegółowa symbolika takiego prezentu zależy od ilości podarowanych "Szczęśliwych bambusów".

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - uprawa

Uprawa draceny Sandera najlepiej udaje się na stanowisku jasnym, z rozproszonym światłem. Gdy roślina narażona jest na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, liście mogą ulec oparzeniu a łodygi zaczynają żółknąć. W miejscu zbyt zacienionym Lucky Bamboo może gubić liście, jego pędy stają się wyciągnięte i nie pojawiają się nowe przyrosty.

dracena Sandera, Lucky Bamboo
Dracena Sandera, Lucky Bamboo - Dracaena Sanderiana
Fot. pixabay

Optymalna temperatura uprawy draceny Sandera mieści się w zakresie 18-24°C. Dracena ta nie lubi nadmiernych upałów, spadków temperatury poniżej 15°C oraz zimnych przeciągów. Nie powinno się więc stawiać jej przy otwartych oknach a w czasie drogi ze sklepu do domu, podczas chłodniejszych pór roku, należy zabezpieczyć ją przed zimnem.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - podlewanie i zraszanie

Dracena Sandera jest wrażliwa na chlor, fluor i inne chemiczne substancje zawarte w wodzie, które powodują żółknięcie liści. Do podlewania i uprawy w wodzie zaleca się więc używanie przegotowanej, odstanej wody z kranu (min. przez dobę) lub wody butelkowanej, niegazowanej.

Dracena Sandera lubi wilgotne powietrze. Korzystne dla niej jest częste zraszanie liści miękką wodą lub ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza. Aby poprawić wilgotność powietrza, doniczkę z Lucky Bamboo można ustawić na podstawce z keramzytem zanurzonym w wodzie, ale tak, by dno doniczki nie dotykało lustra wody. Zakurzone liście należy przecierać wilgotną ściereczką ale nie stosować preparatu do nabłyszczania liści. Zbyt suche powietrze powoduje usychanie wierzchołków i brzegów liści oraz sprzyja inwazji przędziorków i tarczników.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo
Dracena Sandera, Lucky Bamboo - Dracaena sanderiana
Fot. depositphotos

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - nawożenie

Do nawożenia draceny Sandera używamy minimalnych ilości nawozu przeznaczonego dla roślin doniczkowych lub nawozu do upraw hydroponicznych. Do uprawy w wodzie wystarczy zaledwie kropla nawozu do każdej wymienianej wody a do uprawy w ziemi 1/10 dawki nawozu stosowana co 2 tygodnie. Przy nadmiarze nawozu roślina żółknie.

Dracenę Sandera można uprawiać zarówno tradycyjnie, w donicy z ziemią jak i w wodzie, w ozdobnym naczyniu lub wazonie.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - uprawa w ziemi

Do uprawy draceny Sandera w ziemi używa się przepuszczalnego, uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych lub specjalistycznego podłoża do dracen, takiego jak np. Ziemia do palm juk i dracen Osmocote Substral. Na dnie doniczki musi być otwór odpływowy i warstwa drenażowa. Dracena Sandera uprawiana w ziemi wymaga stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. W okresie spoczynku podlewa się ją oszczędniej. Nie toleruje zarówno przesuszenia bryły korzeniowej jak i wody zalegającej na podstawce. Od nadmiaru wody korzenie gniją.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo
Dracena Sandera, Lucky Bamboo - Dracaena sanderiana
Fot. depositphotos

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - uprawa w wodzie

Draceny uprawiane w naczyniu z wodą (koniecznie miękką - odstałą lub przefiltrowaną) nie powinny być zanurzone głęboko ale ich korzenie muszą znaleźć się pod wodą. Zwykle wystarcza ok 3-5 cm wody na dnie. Co tydzień naczynie należy umyć, wymienić wodę a korzenie przepłukać. Zdrowe korzenie powinny być czyste i mieć pomarańczową barwę. Jeśli urosną zbyt długie, można je przyciąć.

Warto pamiętać o tym, że w naczyniach przezroczystych glony pojawiają się szybciej. Lucky Bamboo zamiast w wodzie, można także uprawiać w pojemniku z hydrożelem. Przeniesienie rośliny uprawianej w wodzie do doniczki z ziemią jest dla niej dużym stresem i nie zawsze kończy się sukcesem. Aby jej nie stracić, przed takim zabiegiem można odciąć fragment łodygi by ukorzenić go w wodzie a następnie posadzić do podłoża.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - przycinanie

Oferowane w sprzedaży draceny Sandera, które mają pokrytą woskiem, przyciętą łodygę, nie urosną już wyższe. Z czasem na głównej łodydze pojawią się pędy boczne i to one nadadzą roślinie wysokość. W razie potrzeby można je skrócić i przyciąć 1-2 cm nad miejscem, w którym pojawiają się liście. Miejsce cięcia najlepiej posmarować ciekłą, ostudzoną parafiną.

Dracena Sandera, Lucky Bamboo - rozmnażanie

Rozmnażanie Lucky Bamboo w warunkach domowych jest bardzo łatwe. Roślinę najlepiej rozmnożyć z pędów wierzchołkowych lub fragmentów łodygi o długości około 8 cm z węzłami. Ukorzenia się je wiosną, w wilgotnym środowisku i temperaturze około 24°C w podłożu lub w wodzie.

Powyginane, fantazyjnie pędy Lucky Bamboo, które widzimy u egzemplarzy sprzedawanych w sklepach, uzyskiwane są poprzez odpowiednie sterowanie oświetleniem na etapie produkcji. Proces taki może trwać wiele miesięcy. W zwykłych, domowych warunkach pędy będą proste.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 161;
2. M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 197-199.