Stihl Cash Back

Choroby kukurydzy. Dlaczego liście kukurydzy zwijają się i mają plamy?

Choroby kukurydzy mogą powodować przebarwienia i deformacje liści, zasychanie całych roślin, a także uszkadzać kolby, przez co znacznie obniża się jakość i ilość zebranego plonu. Najczęściej obserwowanymi objawami chorobowymi są plamy i zwijanie się liści kukurydzy. Zobacz jak rozpoznać poszczególne choroby kukurydzy oraz jak zapobiegać ich występowaniu.

choroby kukurydzy
Choroby kukurydzy: (1) rdza kukurydzy, (2) żółta plamistość liści

Rdza kukurydzy

Jeżeli liście kukurydzy zwijają się i mają plamy może być to oznaka występowania choroby grzybowej jaką jest rdza kukurydzy. Chorobę tę wywołuje grzyb Puccinia sorghi. Rozwojowi choroby sprzyja ciepła pogoda, niewielkie opady deszczu, rosa i duża wilgotność powietrza. Rdzy kukurydzy sprzyja także osłabienie rośliny przez żerowanie mszyc. Pierwsze objawy rdzy kukurydzy widoczne są na dolnych liściach już pod koniec czerwca, lipcu i sierpniu.

Źródłem infekcji są zarodniki przetrwalnikowe, które zimują na resztkach pożniwnych. Rozwijają się one na szczawiku, który jest wiosennym żywicielem pośrednim. Z niego wiatr przenosi zarodniki na kukurydzę. Rdza kukurydzy może się rozwijać także bez żywiciela pośredniego, a zarodniki z resztek pożniwnych mogą być przenoszone na kolejne rośliny kukurydzy.

Na liściach pojawiają się poduszeczki średnicy około 1 mm, które pękają i uwalniają zarodniki w postaci szarobrunatnego proszku. Następnie zarodniki przenoszone za pośrednictwem wiatru i deszczu i zakażają zdrowe rośliny. Liście kukurydzy zwijają się i zasychają od brzegów. W sprzyjających warunkach objawy tej choroby kukurydzy rozprzestrzeniają się na wszystkie nadziemne, zielone organy roślin, przez co kukurydza może przedwcześnie dojrzewać, a nasz plon będzie niższy.

Drobna plamistość liści kukurydzy

Drobna plamistość liści kukurydzy zwana jest także antraknozą kukurydzy. Objawy tej choroby kukurydzy można zaobserwować na liściach. Patogen Kabatiella zeae poraża liście, a także pochwy i liście okrywowe kolb. Pierwsze objawy widoczne są w postaci drobnych jasnych, prześwitujących punktów. Później pojawiają się oleiste plamy na liściach kukurydzy. Następnie kremowo zabarwiony środek plamki wysycha, a jasnobrunatny pierścień staje się czerwonobrunatny. Jeżeli plamek jest dużo, wówczas łączą się one ze sobą i mogą pokrywać znaczną część powierzchni blaszki liścia, pochwy i liści okrywowych kolb.

Pierwotne porażenie liści kukurydzy może nastąpić w czerwcu lub lipcu. Tej chorobie kukurydzy sprzyjają warunki pogodowe (wilgotne i chłodne lato) oraz uszkodzenia liści spowodowane żerowaniem mszycy. Jeśli choroba wystąpi wcześnie i w dużym nasileniu, możemy spodziewać się niestety znacznie mniejszego plonu.

Żółta plamistość liści kukurydzy

Kolejną chorobą kukurydzy jest żółta plamistość liści. Źródłem infekcji jest grzyb Exserohilum turcicum zimujący na resztkach pożniwnych oraz na ziarnie siewnym w postaci grzybni i zarodników. Chorobie sprzyja wiatr, deszczowa pogoda oraz żerowanie mszyc. Pierwsze objawy żółtej plamistości liści kukurydzy widoczne są na dolnych liściach, potem środkowych, a następnie liściach okrywowych kolb. Plamy na liściach kukurydzy plamy są wodniste, szarozielone, później szarobrunatne z ciemną obwódką. Liście kukurydzy mogą się zwijać, kiedy choroba mocno opanuje roślinę, przez co blaszki liściowe pękają i zasychają.

Zwalczanie chorób kukurydzy

Sprawdzając wykaz aktualnych środków ochrony roślin, które można stosować w uprawie kukurydzy niestety nie znajdziemy preparatów grzybobójczych, przeznaczonych do stosowania w uprawie amatorskiej w ogrodach. Dlatego jedyne co nam pozostaje, to profilaktyka.

Zapobieganie chorobom kukurydzy:

  1. Pamiętajmy, aby dobierać odmiany kukurydzy odporne na choroby i szkodniki, np. 'Gucio F1'.
  2. Warto zaprawiać nasiona kukurydzy przed siewem. Warta polecenia jest zaprawa nasienna T75 DS/WS.
  3. Stosować optymalne nawożenie. Zbyt wysokie dawki nawozów azotowych powodują większe prawdopodobieństwo występowania chorób kukurydzy.
  4. W uprawie kukurydzy należy uwzględnić zmianowanie, należy uprawiać kukurydzę na tym samym polu w odstępach kilkuletnich.
  5. Ważne jest także regularne odchwaszczanie kukurydzy, bowiem na wielu gatunkach chwastów mogą rozwijać się grzyby.
  6. Po zakończonym zbiorze kukurydzy słomę należy nisko skosić i pociąć na drobną sieczkę. Resztki pożniwne należy głęboko przekopać.

Przeczytaj również:

Szkodniki kukurydzy - objawy, zdjęcia, zwalczanieSzkodniki kukurydzy - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Szkodniki kukurydzy pojawiają się w trakcie sezonu wegetacyjnego, żerują na roślinach, osłabiają je i w konsekwencji zmniejszają plon. Zobacz jak rozpoznawać objawy występowania szkodników kukurydzy, a także jakie są sposoby zwalczania szkodników kukurydzy w ogrodach i na działkach. Więcej...

Jak przechowywać kolby kukurydzyJak przechowywać kolby kukurydzy?
Jeżeli udało nam się wyhodować własną kukurydzę, warto dowiedzieć się jak przechowywać jej kolby aby długo zachowały świeżość. Oczywiście w ten sam sposób możemy przechowywać kukurydzę kupioną na straganie, tylko wówczas wybierzmy tę naprawdę świeżą. Oto 2 sprawdzone sposoby przechowywania kolb kukurydzy! Więcej...

Kukurydza - wartości odżywcze, uprawa na działce, odmianyKukurydza - wartości odżywcze, uprawa na działce, odmiany
Uprawa kukurydzy na działce nie jest zbyt popularna. Jeżeli jednak znajdziemy odpowiednio dużo miejsca, warto się nią zainteresować z racji na wartości odżywcze kukurydzy oraz stosunkowo łatwą uprawę. Do wyboru jest kukurydza cukrowa, której kolby można jeść surowe lub gotowane oraz kukurydza pękająca, która nadaje się na popcorn. Więcej...