Szkodniki kukurydzy - objawy, zdjęcia, zwalczanie

Szkodniki kukurydzy pojawiają się w trakcie sezonu wegetacyjnego, żerują na roślinach, osłabiają je i w konsekwencji zmniejszają plon. Zobacz jak rozpoznawać objawy występowania szkodników kukurydzy, a także jakie są sposoby zwalczania szkodników kukurydzy w ogrodach i na działkach. Polecamy najlepsze opryski na szkodniki kukurydzy!

szkodniki kukurydzy omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka, groźny szkodnik kukurydzy
Fot. Agronom (CC BY-SA 3.0), ©entomart (www.entomart.be), Keith Weller (Public Domain), Wikimedia Commons

Omacnica prosowianka

Groźnym szkodnikiem kukurydzy jest omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis). Omacnica uszkadza wszystkie nadziemne części roślin: pędy, liście, zawiązki kolb. W wyniku jej żerowania łamią się łodygi kukurydzy oraz zasychają wiechy, przez co skraca się okres pylenia kukurydzy, a to w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości plonu. Gąsienice ukryte są w resztkach pożniwnych, dlatego tak ważne jest ich usuwanie z pola. Gąsienice w maju przędzą kokony i przepoczwarzają się, wylatując w czerwcu. Samice motyli składają jaja w lipcu.

Gąsienice zaraz po wylęgnięciu przechodzą na świeże znamiona kolb i je przegryzają. Następnie przegryzają się do łodyg. Omacnica, żerując w liściach okrywowych kolb, powoduje że te bieleją i zasychają. Jeżeli zaobserwujemy, iż kolby zwisają na kukurydzy, po czym opadają, to ostateczny objaw występowania omacnicy prosowianki, której gąsienice podgryzły kolby u nasady.

Najskuteczniejszym preparatem do zwalczania omacnicy prosowianki jest Karate Zeon 050 CS. Środek ten stosujemy w dawce 2ml/100m². Sięgamy po niego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów występowania, a także prewencyjnie od początku ukazania się wiechy do fazy, gdy widoczny jest wierzchołek wiechy kukurydzy.

Mszyce na kukurydzy

Kolejnym szkodnikiem kukurydzy są mszyce. Atakujące kukurydzę mszyce to najczęściej mszyca czeremchowo-zbożowa oraz mszyca różano-trawowa. Mszyce wysysają z kukurydzy soki, osłabiają jej wzrost, a co najważniejsze przenoszą groźne wirusy, powodując choroby wirusowe, jak np. żółta karłowatość jęczmienia na kukurydzy.

Do zwalczania mszyc na kukurydzy warto stosować gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach lub wywary z roślin które sami przygotujemy. Jeżeli uprawiamy niewielką ilość kukurydzy, na tak zwane własne potrzeby, sięganie po ekologiczne opryski jest najlepszym rozwiązaniem.

Mszyce łatwo zwalczać za pomocą wyciągu z łusek cebuli czy czosnku. Aby przygotować wyciąg z łusek cebuli bierzemy 200g łusek cebuli, które zalewamy 10 l wody, a po 3-4 dniach odcedzamy i otrzymujemy gotowy preparat.

Aby zaś przygotować wyciąg z czosnku potrzebujemy 250g zmielonych główek czosnku, które zalewamy 10l wody i kilkukrotnie mieszamy. Po 15 minutach odcedzamy płyn. Ekologiczny oprysk kukurydzy wykonujemy po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:1.

szkodniki kukurydzy mszyce
Mszyce na kukurydzy
Fot. pixabay.com

Jeżeli nie możemy pozyskać surowca zielarskiego do zwalczania mszyc na kukurydzy lub po prostu brakuje nam czasu na przygotowywanie wyciągów, warto sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty do oprysku np. Agrocover lub Emulpar 940 EC.

Rolnice i drutowce

Jeżeli zaobserwujemy, że kukurydza rośnie wolniej, więdnie, wyłamuje się to objawy te mogą świadczyć o występowaniu rolnic w podłożu. Rolnice to szkodniki kukurydzy, które żerują na nasadach pędów, korzeniach i liściach. Nocą wychodzą żerować na nadziemnych częściach roślin. W liściach wyjadają nieregularne dziury, dodatkowo silnie zanieczyszczając je odchodami. Żerując w glebie, podgryzają korzenie, w wyniku czego rośliny więdną, żółkną i zasychają.

Z kolei szkodnikami kukurydzy uszkadzającymi jej części podziemne są drutowce. Drutowce podgryzając korzenie siewek powodując ich więdnięcie. Są to larwy chrząszczy, o wydłużonym ciele pokrytym twardym, chitynowym pancerzem. Dlatego, aby ograniczyć występowanie tych szkodników kukurydzy, tak ważne jest wykonywanie głębokiej orki i spulchnianie gleby.

Jak zapobieać szkodnikom kukurydzy?

W uprawie kukurydzy na działce należy uwzględnić zasady, które pomogą zmniejszyć występowanie szkodników. Podstawowe znaczenie ma prawidłowo dobrana odmiana, która będzie odporna na szkodniki, np. kukurydza 'Gucio F1', ale warto także uwzględnić:

  • Unikanie uprawy kukurydzy po kukurydzy, najlepiej uprawiać kukurydzę na tym samym polu nie częściej niż co 4 lata,
  • Wykonywanie jesiennej głębokiej orki, usuwanie z pól chwastów i resztek pożniwnych, które są źródłem żerowania szkodników kukurydzy. W ten sposób ograniczymy m. in. występowanie omacnicy prosowianki.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Choroby kukurydzy. Dlaczego liście kukurydzy zwijają się i mają plamy?Choroby kukurydzy. Dlaczego liście kukurydzy zwijają się i mają plamy?
Choroby kukurydzy mogą powodować przebarwienia i deformacje liści, zasychanie całych roślin, a także uszkadzać kolby. Zobacz jak rozpoznać poszczególne choroby kukurydzy oraz jak zapobiegać ich występowaniu. Więcej...

Kukurydza - wartości odżywcze, uprawa na działce, odmianyKukurydza - wartości odżywcze, uprawa na działce, odmiany
Uprawa kukurydzy na działce nie jest zbyt popularna. Jeżeli jednak znajdziemy odpowiednio dużo miejsca, warto się nią zainteresować z racji na wartości odżywcze kukurydzy oraz stosunkowo łatwą uprawę. Do wyboru jest kukurydza cukrowa, której kolby można jeść surowe lub gotowane oraz kukurydza pękająca, która nadaje się na popcorn. Więcej...

Jak przechowywać kolby kukurydzyJak przechowywać kolby kukurydzy?
Jeżeli udało nam się wyhodować własną kukurydzę, warto dowiedzieć się jak przechowywać jej kolby aby długo zachowały świeżość. Oczywiście w ten sam sposób możemy przechowywać kukurydzę kupioną na straganie, tylko wówczas wybierzmy tę naprawdę świeżą. Oto 2 sprawdzone sposoby przechowywania kolb kukurydzy! Więcej...