Stihl Cash Back

Berberys brodawkowaty. Idealny krzew na żywopłot zimozielony

Berberys brodawkowaty to warty uwagi gatunek - dekoracyjny oraz odporny na miejskie zanieczyszczenia. Jest idealnym krzewem na żywopłot zimozielony, obwódki oraz na rabaty. Dowiedz się jak wygląda berberys brodawkowaty oraz poznaj jego pochodzenie. Uprawa i cięcie berberysu to nic trudnego. Wyjaśniamy, jak dbać o ten krzew!

Berberys brodawkowaty
Berberys brodawkowaty - Berberis verruculosa
Fot. depositphotos

Berberys brodawkowaty - pochodzenie

Berberys brodawkowaty (Berberis verruculosa), nazywany także berberysem gruczołkowatym, jest liściastym, zimozielonym krzewem, którego ojczyzną są zachodnie Chiny. Trafił także do Europy - w Anglii został wprowadzony do uprawy w 1904 r, a w Polsce, w podpoznańskim Kórniku, pojawił się w 1928 r.

Jak wygląda berberys brodawkowaty

Ten ciekawy, wolno rosnący gatunek berberysu dorasta do ok. 1 m wysokości i odznacza się regularnym, kulistym pokrojem. Jednoroczne, brązowe, przewieszające się pędy berberysu są gęsto pokryte drobnymi gruczołkami (brodawkami) - stąd nazwa gatunku.

Jajowate, drobne, skórzaste, liście berberysu brodawkowatego mają ząbkowate brzegi. Zimą, przy niskich temperaturach ciemnozielone liście zmieniają barwę na czerwonawą. Wiosną ponownie staja się zielone. W kątach liści można dostrzec długie i ostre ciernie dorastające nawet do 2 cm długości.

Berberys brodawkowaty
Berberys brodawkowaty - Berberis verruculosa
Fot. depositphotos

Drobne, złocistożółte kwiaty berberysu brodawkowatego rozwijają się w maju. Po kwitnieniu krzew pokrywa się niewielkimi, wydłużonymi, granatowymi jagodami pokrytymi sinym nalotem. Owoce berberysu brodawkowatego długo utrzymują się na krzewie, nawet do wiosny.

Berberys brodawkowaty - zastosowanie

Berberys brodawkowaty jest niewielkim krzewem odpornym na zanieczyszczone powietrze, dlatego jest polecany na tereny miejskie. Doskonale prezentuje się sadzony pojedynczo na rabacie lub w luźnej grupie. Berberys brodawkowaty ma naturalnie ładny pokrój, więc jest idealnym krzewem na żywopłot zimozielony lub zieloną ścianę - długie kolce skutecznie zniechęcają intruzów. Można go także strzyc, dobrze znosi cięcie oraz formowanie.

Berberys brodawkowaty
Berberys brodawkowaty - Berberis verruculosa
Fot. depositphotos

Berberys brodawkowaty - uprawa

W odróżnieniu od innych berberysów, berberys brodawkowaty wymaga stanowiska zacisznego, osłoniętego przed zimnym wiatrem. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych na żyznej, lekko wilgotnej i przepuszczalnej glebie.

Podczas upałów krzewy berberysu należy podlewać a wiosną zasilać mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Zwłaszcza strzyżony żywopłot z berberysu brodawkowatego wymaga dodatkowego nawożenia do prawidłowej regeneracji.

Berberys gruczołkowaty jest gatunkiem wystarczająco mrozoodpornym (zaliczany do strefy mrozoodporności roślin 6B) i w naszych warunkach przemarza tylko podczas wyjątkowo ostrych mrozów. Jeżeli tylko system korzeniowy nie zostanie uszkodzony, to nawet przemarznięty krzew wiosną się zregeneruje.

Berberys brodawkowaty
Berberys brodawkowaty - Berberis verruculosa
Fot. Sten Porse, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Berberys brodawkowaty - cięcie

Zimozielony berberys brodawkowaty posadzony na rabacie nie wymaga przycinania, żeby zachować regularny pokrój. Wystarczy raz w roku lekko skorygować jego kształt oraz wyciąć uszkodzone i chore pędy.

Jak już wspomniano berberys brodawkowaty jest idealnym krzewem na żywopłot zimozielony - zarówno swobodny oraz strzyżony. W zależności od tego, na jaki rodzaj żywopłotu się zdecydujemy, cięcie berberysu brodawkowatego będzie wyglądało nieco inaczej:

  • niezależnie od rodzaju wybranego żywopłotu, po posadzeniu nowych roślin wszystkie pędy berberysu skracamy o ¼ długości. Dzięki temu pobudzimy rośliny do intensywnego rozkrzewienia się i zagęszczania, co pozwoli uzyskać zwarty, gęsty żywopłot.
  • w kolejnych latach rośliny tworzące żywopłot swobodny przycinamy wczesną wiosną. Usuwa się pędy uszkodzone lub przemarznięte. Można dokonać też lekkiej korekty pokroju krzewów, jeśli jest to konieczne.
  • w przypadku strzyżonego żywopłotu krzewy berberysu tniemy nawet dwa razy w roku - wiosną przed ruszeniem wegetacji oraz po kwitnieniu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Czekalski, Liściaste krzewy ozdobne, PWRiL, Poznań 2006, s. 65-66;
2. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 107-108;
3. M. Dąbski, Cięcie żywopłotu w Działkowiec 6/2011, s. 24-15.