Stihl Cash Back

Wierzba miniaturowa szczepiona na pniu

Wierzby nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie, a dzięki dużemu wyborowi miniaturowych wierzb szczepionych na pniu, możemy znaleźć drzewka odpowiadające naszym potrzebom. Egzemplarze na mniejszych podkładkach, osiągające do 100 cm wysokości, dobrze wyglądają w kompozycji z innymi roślinami i zmieszczą się nawet na balkonie. Egzemplarze wyższe lepiej prezentują się samodzielnie, doskonale wyglądają posadzone nad oczkami wodnymi. Zobacz jaką odmianę wierzby szczepionej na pniu wybrać i jak dbać o taką wierzbę.

Wierzba miniaturowa szczepiona na pniu
Wierzba miniaturowa szczepiona na pniu

Wierzby szczepione na pniu - odmiany

Odmiany wierzb o pędach przewisających:
wierzba alpejska (Salix alpina), S. brevipens, iwa (S. caprea) 'Pendula', S. x cottetii, S. arbuscula, S. x finnmarchica, całolistna (S. integra) 'Pendula', S. nakamurana var. yezoalpina, purpurowa (S. purpurea) 'Pendula' oraz liczne odmiany wierzby płożącej (S. repens),

Odmiany wierzb o koronach kulistych:
Salix subopposita, japońska (S. integra) 'Hakuro nishiki', S. hastata 'Wehrhahnii', szwajcarska (S. helvetica), S. pyrenaica,

Odmiany wierzb o koronach gniazdkowatych:
Salix bockii, Salix moupinensis,

Uprawa wierzb miniaturowych, szczepionych na pniu

Każda miniaturowa wierzba szczepiona na pniu nie ma wygórowanych wymagań glebowych, ważne jest jednak aby gleba była wilgotna, a stanowisko dobrze nasłonecznione. Przygotowując stanowisko do uprawy wierzby szczepionej na pniu, dobrze jest pod korzenie dać około 10 cm warstwę rozłożonego obornika lub kompostu. Po posadzeniu drzewko obficie podlewamy.

Wierzba szczepiona na pniu silnie cięta będzie efektownie wyglądajać, pod warunkiem odpowiedniego nawożenia. Dawkę nawozu trzeba dopasować do wielkości roślin, siły wzrostu i żyzności gleby w ogrodzie. Stosując tradycyjne sypkie nawozy łatwo rozpuszczalne, takie jak Azofoska, pierwsze nawożenie można przeprowadzić w końcu marca, a ostatnie nie później niż pod koniec czerwca. Używając obornika lub preparatów o spowolnionym działaniu, np. Osmocote, nawożenie przeprowadzamy tylko raz - na przełomie marca i kwietnia, gdyż dokarmianie w późniejszym okresie może obniżyć mrozoodporność roślin. Nie zapominajmy też o regularnym podlewaniu drzewek.

Wszystkie miniaturowe wierzby szczepione na pniu dobrze znoszą cięcie, dlatego ich pędy można skracać bez obaw.

Cięcie wierzb szczepionych na pniu wykonujemy wiosną, po przekwitnięciu "kotków", ale przed rozwojem liści. Tnie się je bardzo krótko, pozostawiając tylko kilka pąków u nasady pędu. Dzięki temu nowe pędy są silne i kwitną już wiosną następnego roku. Pędy skracamy 3-5 mm nad pąkiem, a ranę po cięciu zabezpieczamy maścią, np. Funabenem. Niektóre odmiany wierzb szczepione na pniu, jak np. Hakuro Nishiki, można przyciąć nawet kilkakrotnie w ciągu sezonu, ostatnie cięcie wykonujemy jednak nie później niż w lipcu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: E. M. Zaraś-Januszkiewicz, Wierzby do każdego ogrodu, Działkowiec, nr 6/04, s. 16 - 18, oraz S. Marczyński, Miniaturowe wierzby, Gazeta.pl.