Stihl Cash Back

Śniedek wątpliwy. Uprawa w domu

Śniedek wątpliwy to cebulowa roślina doniczkowa o bardzo efektownych kwiatach. Długo kwitnie i nie ma dużych wymagań. Zobacz jak wygląda uprawa śniedka wątpliwego w domu i poznaj zasady jego pielęgnacji. Podpowiadamy też najlepsze sposoby na rozmnażanie śniedka wątpliwego w warunkach uprawy doniczkowej, wyjaśniamy jak go przezimować i co robić, gdy liście śniedka żółkną.

Śniedek wątpliwy
Śniedek wątpliwy - Ornithogalum dubium
Fot. ©Anna Błaszczuk, PoradnikOgrodniczy.pl

Śniedek wątpliwy - opis wyglądu

Śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Ponad 100 gatunków z rodzaju śniedek występuje w stanie naturalnym w Europie, Azji i południowej Afryce. Właśnie z Afryki pochodzi śniedek wątpliwy, którego uprawa w domu jest łatwa i niekłopotliwa.

Śniedek wątpliwy coraz częściej pojawia się w sprzedaży w okresie przedwiośnia. Oferowane są rośliny w fazie kwitnienia. Kielichowate kwiaty, pojawiające się na szczycie łodygi, cieszą oko intensywnymi kolorami: pomarańczowym, czerwonym i żółtym.

Kwiaty śniedka wątpliwego osadzone są na długich szypułkach i może być ich nawet dwadzieścia. Utrzymują się przez kilka tygodni. Także liście śniedka posiadają walory dekoracyjne - długie i lancetowate mają soczyście zieloną barwę oraz intensywny połysk. Po zakończeniu kwitnienia śniedek powoli zasycha, aby przejść w stan spoczynku.

Uwaga!
Śniedek wątpliwy to trująca roślina doniczkowa, szkodliwa zarówno dla ludzi jak i zwierząt. W przypadku spożycia nawet niewielkich fragmentów rośliny mogą wystąpić: utrata apetytu, mdłości i wymioty oraz problemy kardiologiczne. W przypadku spożycia dużej ilości jakiejkolwiek z części śniedka należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Śniedek wątpliwy - uprawa

Śniedek wątpliwy preferuje słoneczne stanowiska. Roślina potrzebuje światła do tworzenia kwiatów oraz ich ładnego wybarwienia. Najlepszym miejscem do jej uprawy jest okno wychodzące na wschód. Należy trzymać śniedka z dala od przeciągów, ale zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Śniedek doskonale radzi sobie w przeciętnej temperaturze pokojowej. W cieplejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 22°C, jego dekoracyjne kwiaty utrzymują się krócej.

Śniedek wątpliwy
Śniedek wątpliwy - Ornithogalum dubium
Fot. ©Anna Błaszczuk, PoradnikOgrodniczy.pl

Jaka ziemia dla śniedka wątpliwego?

Ziemia do uprawy śniedka musi być przede wszystkim dobrza zdrenowana i szybko odprowadzająca wodę. Podziemne cebule są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci i łatwo ulegają porażeniu przez choroby grzybowe powodujące ich gnicie i obumieranie. W uprawie śniedka wątpliwego można wykorzystać standardowe podłoże dla roślin doniczkowych wzbogacając je o perlit oraz włókno kokosowe. Najlepiej by docelowo podłoże miało neutralny lub lekko kwaśny odczyn.

Śniedek wątpliwy - podlewanie

Podlewanie śniedka powinno być ostrożne, ponieważ przelanie mu nie służy, ale przesuszenie także jest niekorzystne. Najlepiej podlewać rośliny oszczędnie, raz w tygodniu a czasem nawet rzadziej. Warto kontrolować podłoże i dostosować częstotliwość podlewania do jego stanu. Dobrze jest poczekać z kolejną porcją wody, aż gleba przeschnie na kilka centymetrów. Jeśli roślina będzie miała zbyt mokro łatwo może ulec porażeniu przez choroby grzybowe.

Śniedek właściwy - wilgotność powietrza

Śniedek wątpliwy dobrze czuje się w pomieszczeniach o niezbyt wysokiej wilgotności. Zbyt dużo wilgoci i słaba cyrkulacja powietrza sprzyja pojawieniu się mączniaka. Nie należy też zraszać, ani zamgławiać kwiatów, ponieważ spowoduje to ich obumieranie.

Śniedek wątpliwy - nawożenie

Nawożenie śniedka jest konieczne dla prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Można wykorzystywać uniwersalne nawozy dla roślin doniczkowych, jednak lepsze będą te przeznaczone dla roślin kwitnących (zwiększona zawartość potasu w tych nawozach sprzyja obfitemu kwitnieniu). Nawozimy śniedka wątpliwego raz na 2-3 tygodnie od momentu pojawienia się liści, aż do zakończenia kwitnienia.

Śniedek wątpliwy
Śniedek wątpliwy - Ornithogalum dubium
Fot. ©Anna Błaszczuk, PoradnikOgrodniczy.pl

Dlaczego liście śniedka żółkną?

Wraz z końcem kwitnienia liście śniedka wątpliwego zaczynają żółknąć i zasychać. Jest to naturalny proces fizjologiczny spowodowany przechodzeniem rośliny w stan spoczynku.

Liście śniedka wątpliwego mogą jednak żółknąć także w czasie wegetacji. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim słaba ekspozycja na światło powoduje, że roślina będzie rosła powoli, jej liście mogą żółknąć, a kwiaty szybko opadać lub w ogóle się nie zawiązywać. Nadmiernie podlewane lub słabo nawożone rośliny również mogą reagować żółknięciem liści.

Śniedek wątpliwy - przesadzanie

Przez pierwsze dwa lub trzy lata nie ma potrzeby przesadzania śniedka. W trzecim roku uprawy, po zakończeniu okresu spoczynku, przesadzamy roślinę do większej doniczki z odpowiednim drenażem i świeżą ziemią. Należy delikatnie się z nią obchodzić, uważając by nie uszkodzić cebuli. Cebule sadzimy w taki sposób by jej szczyt znajdował się nad powierzchnią gleby.

Śniedek właściwy - zimowanie

Po przekwitnięciu śniedek zasycha, co jest znakiem przejścia w stan spoczynku. Wówczas usuwamy część nadziemną rośliny i przenosimy śniedka w suche i przewiewne miejsce o temperaturze około 10°C. Znacznie ograniczamy podlewanie i wstrzymujemy nawożenie rośliny. Gdy na początku roku śniedek zacznie kiełkować, przenosimy go do mieszkania i rozpoczynamy podlewanie oraz nawożenie. W lutym roślina powinna zakwitnąć.

Śniedek wątpliwy - rozmnażanie

Bardzo łatwo można rozmnożyć śniedka wątpliwego przez cebule przybyszowe. Tuż przed rozpoczęciem przez roślinę wegetacji wyjmujemy cebule śniedka z doniczki i oddzielamy cebule przybyszowe tworzące się przy cebuli głównej. Małe cebulki umieszczamy pojedynczo w doniczkach wypełnionych świeżym podłożem i po rozpoczęciu wegetacji podlewamy oraz nawozimy.

Opracowano na podstawie:
1. M. Henschke, Śniedkowe wariacje w Działkowiec 6/205, s. 12-13;
A. Krzymińska, Doniczkowe drobnocebulowe: gatunki mniej znane w Hasło Ogrodnicze 9/2004;
A. Bach, O roślinach cebulowych w Hasło Ogrodnicze 4/2001.

Przeczytaj również:

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściachRośliny doniczkowe o kolorowych liściach
Różowo nakrapiane liście aglonemy, cętkowane begonii koralowej czy impresjonistyczne krotona nadadzą energii i oryginalności każdemu wnętrzu. Do tego piękne i kolorowe są przez cały rok, nie tylko wówczas gdy kwitną. Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocachRośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
10 najciekawszych roślin o ozdobnych owocach, które możesz uprawiać w domu. Niektóre z ich owoców są też jadalne! Omawiamy wymagania co do uprawy oraz najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Więcej...