Stihl Cash Back

Rdest Auberta - sadzenie, uprawa, rozmnażanie, choroby

Rdest Auberta to pnącze o szybkim tempie wzrostu, tworzące w krótkim czasie szczelną zieloną osłonę. Dzięki temu rdest Auberta warto sadzić wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego zakrycia nieestetycznych powierzchni. Zobacz jak wygląda uprawa rdestu Auberta i jak przeprowadzić sadzenie rdestu w ogrodzie. Zdradzamy prosty sposób na samodzielne rozmnażanie rdestu Auberta oraz podpowiadamy jak pokonać choroby atakujące rdest.

Rdest Auberta
Rdest Auberta - Fallopia aubertii
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Rdest Auberta - opis

Rdest Auberta, inaczej określany też jako rdestówka Aubera (Fallopia aubertii) jest pochodzącym z Chin wieloletnim pnączem o wyjątkowo szybkim wzroście. Jest to najszybciej rosnąca roślina ozdobna w Polsce. W ciągu jednego roku pędy rdestu Auberta osiągają od 5 do 12 m długości. Rosnący w dobrych warunkach rdest Auberta, w ciągu kilku lat potrafi pokryć powerzchnię kilkudziesięciu m².

Pędy rdestu są w całości pokryte zielonymi, sercowatymi liśćmi, które opadają podczas pierwszych mrozów. Od sierpnia do października rdest Auberta kwitnie białymi drobnymi kwiatami, zebranymi w długie (do 50 cm) wiechy. Kwiatostany w pełni rozkwitu zakrywają niemal całokowicie liście. Przekwitające kwiaty zmieniają się w owoce. Owoc rdestu Auberta to mała (5-7 mm) biała lub różowawa łuszczynka.

W Polsce dostępna jest tylko jedna odmiana rdestu Auberta – 'Summer Sunshine' o złocistych liściach i czerwonych pędach. Na Zachodzie spotkać można jeszcze jedną odmianę, tj. rdest Auberta 'Lemon Lace' o żółtozielonych liściach.

Uprawa rdestu Auberta

Rdest Auberta wymaga stanowisk słonecznych. Tylko na takich bujnie rośnie i obficie kwitnie. Może również rosnąć w półcieniu, ale wówczas kwitnienie jest słabe. Rdest natomiast nie toleruje cienia, szczególnie źle rośnie pod koronami drzew.

Rdest Auberta to roślina o niedużych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby, jeżeli tylko jest ona umiarkowanie wilgotna. Gdy rdest Auberta już dobrze się zakorzeni, znosi krótkotrwałą suszę, jednak wówczas roślina zrzuca liście, które wcześniej żółkną. Dlatego podczas suchych i upalnych lat zaleca się regularne podlewanie rdestu Auberta. Rdest auberta nie lubi gleb podmokłych. Gdy gleba jest zbyt wilgotna, rdest Auberta zaczyna żółknąć.

Czym obsadzić siatkę ogrodzeniowąCzym obsadzić siatkę ogrodzeniową? Oto najlepsze pnącza na płot z siatki!
Płot z siatki ogrodzeniowej nie wygląda zazwyczaj najlepiej i nie chroni przed spojrzeniami sąsiadów. Wszystko jednak może się zmienić, gdy obsadzimy go roślinami pnącymi. Oto 10 najpiękniejszych pnączy na płot z siatki! Więcej...

Rdest Auberta jest średnio odporny na mróz. W surowe zimy pędy łatwo przemarzają. Jednak bardzo szybko się regenerują po przycięciu wiosną. Koniecznie należy dobrze zabezpieczyć na zimę systemu korzeniowy. Najlepiej w tym celu u podnóża krzewu usypać grubą warstwę ściółki z kory, liści lub słomy, tworząc wokół rośliny kopczyk. Ze względu na nieodostateczną mrozoodporność rdest Auberta nie nadaje się do uprawy w północno-wschodniej Polsce, gdzie roślina często ginie podczas silniejszych mrozów, szczegónie podczas bezśnieżnych zim.

Rdest Auberta jest pnączem bardzo ekspansywnym. Powinien być uprawiany przy wytrzymałych podporach pod pnącza z drewna lub metalu, na dużych powierzniach. Z powodu silnego wzrostu nie jest polecany do sadzenia w pojemnikach na balkonach.

Rdest Auberta, wspinając się po ścianach budynków, obrasta rynny i inne zewnętrzne elementy, które może uszkadzać. Dlatego niezbędnym zabiegiem w pielęgnacji rdestu Auberta jest przycinanie pędów w celu ograniczenia ich wzrostu. Cięcie rdestu Auberta należy przeprowadzać co 2-3 tygodnie poczas całego okresu wzrosu. Cięcie odmładzające rdestu Auberta, które jest konieczne ze względu na ogołacające się łodygi, najlepiej przeprowadzić wiosną. Wiosenny termin cięcia rdestu Auberta zwiększa ilość kwiatów.

Niemniej ważne jest nawożenie rdestu Auberta. Ze względu na szybki przyrost masy, roślina ta bardzo szybko wyczerpuje składniki pokarmowe w podłożu. Dlatego rdest Auberta należy co 2 lata nawozić obornikiem.

Rdest Auberta
Rdest Auberta - Fallopia aubertii
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Sadzenie rdestu Auberta

Rdest Auberta można sadzić w ogrodzie podczas całego sezonu wegetacyjnego. Jednak najlepszymi terminami sadzenia rdestu Auberta są jesień (sierpień-październik) i wiosna (kwiecień-maj). Rdest Auberta sadzi się w dole o wymiarach 40x40x40 cm z wysypaną na dnie 10cm warstwą dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej. Po posadzeniu rośliny dół wypełnia się żyzną ziemią. Pnącze należy sadzić w odległości 30-50 cm od ścian i podpór oraz co najmniej 90 cm od innych roślin. Po posadzeniu rdestu skracamy jego pędy o około 1/3 długości.

Aby zazielenić rdestem Auberta ogrodzenie o dł. 6 m wystarczy tylko jedna sadzonka. Rdest Auberta rozrasta się bardzo szybko i w ciągu 2 lat potrafi okryć szczelnie ścianę niewysokiego budynku.

Rozmnażanie rdestu Auberta

Rdest Auberta rozmnaża się za pomocą odkładów lub sadzonek półzdrewniałych.

Rozmnażanie rdestu przez odkłady

Odkłady przygotowuje się wiosną. Pęd rdestu przyginamy do ziemi, zdejmujemy z niego korę, a następnie kładziemy go na ziemi i przysypujemy ziemią (na długości 25 cm). Na przykrym ziemią pędzie układamy kamień, aby pęd nie odginał się z powrotem do pozycji pionowej. Ukorzeniające się pędy regularnie podlewamy. Jesienią, gdy na pędzie pojawiają się korzenie, odcinamy go od rośliny matecznej i sadzimy na miejscu docelowym.

Rozmnażanie rdestu z sadzonek półzdrewniałcyh

Sadzonki półzdrewiałe, o długości 15 cm, pobiera się od lipca do września. Sadzonki, oczyszczone z liści w dolnej częsci, ukorzeniamy w doniczkach, nalepiej w szklarni, foli lub inspekcie. Sadzonki należy cieniować i regularnie podlewać. Sadzonki rdestu Auberta ukorzeniają się po ok. 3 tygodniach i po tym czasie są gotowe do sadzenia na miejsce stałe.

Choroby rdestu Auberta

Rdest Auberta jest rośliną rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki. Najczęściej spotykaną chorobą rdestu Auberta jest plamistość liści. Jest to choroba wywoływana przez różne rodzaje grzybów. Pierwsze objawy plamistości liści rdestu Auberta pojawiają się późną wiosną. Na liściach rdestu Auberta pojawiają się brązowe, ciemniejące, okrągłe plamy otoczone czerwonawą lub brunatną obwódką. Porażone liście zasychają i przedwcześnie opadają. Po zauważeniu pierwszych plam na liściach rośliny należy opryskać ją 2-3 krotnie fungicydem, np. Topsin M 500 SC. Grzyby powodujące plamistość liści zimują na opadłych liściach, dlatego opadałe liście z objawami choroby należy grabić i palić.



Zobacz również:

Pnącza zimozielone szybko rosnącePnącza zimozielone szybko rosnące. Idealne do sadzenia pod płotem!
Zimozielone pnącza to prosty sposób na żywopłot całoroczny. Wykorzystując szybko rosnące pnącza o nietypowym ulistnieniu, przyjemnie pachnących kwiatach i dekoracyjnych owocach, w krótkim czasie możemy zmienić nudne ogrodzenie w wiecznie zielony parawan o niebanalnym charakterze. Więcej...

rośliny pnąceRośliny pnące do ogrodu
Pnącza to niezwykle piękna, wdzięczna i ważna grupa roślin, mogąca upiększyć nasz ogród. Ich bogactwo i różnorodność pozwalają na szerokie zastosowanie w ogrodowych kompozycjach. Możemy obsadzać nimi mury, ściany, płoty, pergole, kratki, skały, czy nawet pnie starych drzew. Wprowadzają do ogrodu dynamikę i przełamują monotonną zieleń iglaków czy drzew liściastych. Więcej...

Glicynia, wisteria - uprawa, cięcie, dlaczego nie kwitnieGlicynia, wisteria - uprawa, cięcie, dlaczego nie kwitnie
Glicynia, zwana też słodlinem lub wisterią, to wijące się pnącze o zdrewniałych pędach. Ogromny podziw wzbudzają jej wspaniałe kwiatostany - białe, niebieskie, fioletowe lub różowe kwiaty o motylkowym kształcie, zebrane są w wytworne, podłużne, zwisające grona. Czasem jednak zdarza się, że glicynia nie kwitnie lub sprawia inne problemy w uprawie. Co wówczas robić, jak postępować z glicynią aby wspaniale i bujnie kwitła oraz zdrowo rosła? Więcej...

Opracowano na podstawie: E. Chojnowska, Mrozoodporne pnącza, Działkowiec nr 12 (580), str. 8; M. Monder, Rdest i spółka, Działkowiec nr 6 (802), str. 23;