Stihl Cash Back

Podlewanie tui. Jak, kiedy i czym podlewać tuje?

Tuje, czyli inaczej żywotniki, to bardzo odporne rośliny ogrodowe, jednak i one mogą usychać lub zapadać na choroby. Przyczyną często jest niewłaściwe podlewanie tui. Czytając ten artykuł dowiesz się jak podlewać tuje i kiedy najlepiej to robić. Podpowiadamy czym podlewać tuje, by szybko rosły i miały soczyście zielone pędy. Wyjaśniamy także dlaczego tak ważne jest podlewanie tui przed zimą oraz zaraz po posadzeniu nowych roślin.

podlewanie tui
Podlewanie tui
Fot. depositphotos

Kiedy podlewać tuje?

Najlepszym czasem na podlewanie tui jest wczesny ranek lub wieczór. Pory te są szczególnie ważne latem, gdy woda szybko odparowuje z ogrzanej powierzchni, zamiast wnikać do podłoża. Z tego powodu nie podlewa się roślin w czasie gorącego dnia. Podczas podlewania konewką lub wężem należy uważać, by nie moczyć pędów. Osadzone na nich krople wody mogą podziałać na słońcu jak soczewka i spowodować poparzenia gałązek. Wilgoć pozostawiona na pędach na noc może z kolei sprzyjać pojawieniu się chorób grzybowych.

Latem, gdy jest upalnie, korzystniej jest podlewać tuje wieczorem aby woda nie parowała tak szybko i mogła głęboko wniknąć do gleby. Wiosną i jesienią podlewamy zaś rano, bo tuje podlane wieczorem nie zdążą obeschnąć przed nocą i mogą zacząć chorować.

Jak często podlewać tuje?

Częstotliwość podlewania tui zależy od wielu czynników, takich jak: pojemność wodna gleby, nasłonecznienie czy narażenie na silne wiatry (wiatr działa na rośliny wysuszająco).

Tuja posadzona w miejscu nasłonecznionym potrzebuje więcej wody niż ta rosnąca w miejscu bardziej zacienionym. Tuje w doniczce na balkonie czy tarasie muszą być częściej podlewane niż te rosnące w gruncie, gdyż ziemia w doniczce nagrzewa się od słońca i szybko wysycha.

podlewanie tui
Tuje w donicach trzeba podlewać częściej
Fot. depositphotos

Bardzo istotny jest też rodzaj podłoża. Gleba piaszczysta, przepuszczalna nie potrafi zatrzymać wody, która wraz ze składnikami odżywczymi szybko przesącza się w głębsze warstwy. Skuteczniejsze będzie w tym przypadku podlewanie częstsze. W ciężkiej, gliniastej ziemi, mogą z kolei tworzyć się zastoiska wodne a woda przesącza się słabo. W takich warunkach korzenie zbyt często podlewanych tui mogą zacząć gnić.

Zapamiętaj!
Tuje lepiej podlewać rzadziej ale obficie. Krótkie okresy suszy sprawiają, że rośliny wytwarzają głębszy system korzeniowy, dzięki któremu mogą wykorzystywać wilgoć zgromadzoną w niższych warstwach gleby.

Wilgotność gleby pod tujami moża sprawdzić odgarniając trochę podłoża łopatką i oceniając, czy jest wystarczająco wilgotne. Można do tego celu wykorzystać także miernik glebowy elektroniczny, który poza pomiarem wilgotności gleby, pozwala też sprawdzić jej odczyn pH, temperaturę czy siłę nasłonecznienia na danym stanowisku (te funkcje są bardzo pomocne przy ukorzenianiu nowych sadzonek).

miernik pH-metr glebowy elektroniczny

Do kiedy podlewać tuje przed zimą?

Proces transpiracji trwa u tui przez cały rok. Pobieranie wody przez roślinę jest w czasie zimy utrudnione z powodu zamarzniętego podłoża. Może wtedy dojść do tzw. suszy fizjologicznej, kiedy to roślina poprzez parowanie traci wodę z tkanek, ale nie może jej uzupełnić i pobrać z podłoża. Z tego względu tuje należy podlać przed pierwszymi przymrozkami, w okolicach października i listopada (o ile nie zrobiła tego za nas jesienna aura), by zgromadziły wilgoć w pędach przed zimą.

Czy podlewać tuje w zimie?

Rośliny zimozielone, w tym tuje, jak wyżej wspomniano, narażone są na suszę fizjologiczną. Przy długiej i mroźnej zimie warto więc wykorzystać okresy ocieplenia z temperaturą powyżej 0°C i w tym czasie podlać tuje wodą o temperaturze otoczenia. Powinno się to zrobić przynajmniej raz, w grudniu lub styczniu. Szczególnie ważne jest to przy bezśnieżnej zimie z wysuszającymi, lodowatymi wiatrami. Podlewanie roślin zimą sprawi, że tuje dotrwają do wiosny w lepszej kondycji, a ich łuski nie będą brązowieć na przedwiośniu.

Praktyczna rada
Jeśli zima jest śnieżna i zbliża się odwilż, zgarnij łopatą śnieg w pobliże tui. Woda pochodząca z roztopów podleje rośliny.

Jaką wodą podlewać tuje?

Najlepszą wodą do podlewania tui jest deszczówka. Warto ją zbierać do beczek, pojemników ustawionych przy rynnach oraz z dachu do instalacji podziemnych. Jest to woda „miękka” o lekko kwaśnym odczynie, bez zawartości chloru ale z wysoką zawartością rozpuszczalnych gazów takich jak tlen, azot i dwutlenek węgla.

W praktyce jednak tuje najczęściej podlewa się wodą wodociągową, bezpośrednio z węża podłączonego do ogrodowego kranu lub z systemu automatycznego nawadniania. Zazwyczaj nie szkodzi to roślinom posadzonym w ogrodzie, ale tuje w doniczkach lepiej podlewać wodą wodociągową odstałą przez 1 dzień lub przefiltrowaną.

podlewanie tui
Moczenie gałązek tui to duży błąd. Staraj się lać wodę bezpośrednio na ziemię
Fot. depositphotos

Czy wodą z basenu można podlewać tuje?

Pod zakończeniu letniego sezonu pojawia się pytanie: co zrobić z wodą z basenu? Jeśli środki chemiczne do jego dezynfekcji były stosowane zgodnie z zaleceniami producenta a po ostatnim użytkowaniu basenu przez 2-3 tygodnie chlor mógł z wody swobodnie odparowywać, woda taka nadaje się do podlewania roślin ogrodowych. Dla pewności, można sprawdzić odczyn pH wody basenowej - jeśli jest neutralny, można taką wodę wykorzystać. Wyjątkiem jest słona woda z basenu, której nie należy używać do podlewania jakichkolwiek roślin.

Jak podlewać tuje po posadzeniu?

Na niedobór wilgoci najwrażliwsze są rośliny młode, tuż po posadzeniu. Przystępując do sadzenia tui w gruncie, do wykopanego dołka warto nalać wody. Po jej wsiąknięciu w podłoże sadzimy roślinę, po czym ponownie podlewamy, by ziemia osiadła. Stałą wilgotność gleby utrzymujemy przez tydzień po posadzeniu. W ciągu pierwszego roku rośliny nawadniamy regularnie, średnio raz w tygodniu, a jeszcze częściej w czasie suszy i wysokich temperatur.

podlewanie tui
Nowo posadzone tuje trzeba podlewać częściej
Fot. depositphotos

Jak podlewać tuje na żywopłot?

Optymalnym sposobem nawadniania tui posadzonych w szpalerze jest rozprowadzenie linii nawadniającej. Przy dużej ilości roślin, jest to rozwiązanie bardzo oszczędzające czas, wodę i sprzyjające lepszej zdrowotności tui, ponieważ woda jest dostarczana wprost do podłoża pod roślinę. Ponadto, jeśli posiadamy sterownik nawadniania, mocowany do kranu, rozwiązuje on problem podlewania podczas urlopu i dłuższych nieobecności w domu lub na działce.

Warto wiedzieć!
Warstwa ściółki rozłożonej pod roślinami ogranicza parowanie wody z podłoża i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się gleby, dzięki czemu tuje można podlewać rzadziej.

Linia kroplująca pod tuje

Zastosowanie linii kroplującej lub węża pocącego jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli posiadamy żywopłot z tui. Linię kroplującą umieszcza się pod roślinami. Odpowiednia ilość wody dostaje się bezpośrednio w strefę korzeni tui a pędy pozostają suche. Taki sposób podlewania tui ogranicza ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.

Linia kroplująca przepuszcza wodę punktowo. Emitery przez które wypływa woda mogą być umieszczone w różnych odległościach od siebie. Wybierając linię kroplującą pod tuje, można dobrać ją do rozstawy nasadzeń. Wąż pocący przepuszcza wodę na całej swojej długości, więc podłoże pod tujami będzie nawodnione bardziej równomiernie.

Warto wybierać produkty wykonane z dobrych materiałów, które są odporne na niskie temperatury i promieniowanie UV z emiterami odpornymi na zapychanie się ziemią. Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia sprawiają, że woda z kroplowników na całej długości linii wydobywa się pod jednakowym ciśnieniem. Producenci zazwyczaj podają szczegółowe dane odnośnie wypływu wody z jednego emitera przy określonym ciśnieniu. Przykładowo 2,0 l/h przy ciśnieniu 1 bar i rozstawie emiterów co 33 cm. W przypadku linii bez kompensacji ciśnienia, może nastąpić spadek wypływu wody postępujący wraz z długością węża.

podlewanie tui
Sadząc tuje na żywopłot pomyśl o montażu linii kroplującej
Fot. depositphotos

Jak podlewać tuje w donicach?

Tuje posadzone w pojemnikach są całoroczną ozdobą balkonów i tarasów. Rośliny rosnące w donicach potrzebują częstszego nawadniania, ponieważ podłoże w nich przesycha dużo szybciej niż w gruncie. W upalne dni dobrze jest podlewać je rano, co 1-2 dni. Zimą tuje oprócz ocieplenia donicy (by ich korzenie nie przemarzły), potrzebują także regularnego podlewania. Z tego względu dobrze jest zapewnić im duży pojemnik z otworami odpływowymi, żyzną ziemią oraz ściółką (np. korą), która lepiej zatrzyma wilgoć.

Przed dłuższym wyjazdem tuje w pojemnikach należy solidnie podlać lub wykonać "automatyczną konewkę" z plastikowej butelki po wodzie. W tym celu dużą plastikową butelkę z odciętym dnem i otworkami zrobionymi w okolicy zakrętki wkopujemy do ziemi dnem do góry i wypełniamy wodą. Jeśli otworków w zakrętce nie zrobimy zbyt dużych, woda będzie się przesączać do ziemi nawet przez kilka dni.

konewka 10l

Czym podlewać tuje aby szybko rosły?

Osobom sadzącym tuje zazwyczaj najbardziej zależy na tym, by rośliny te szybko urosły, osłoniły od wiatru lub niechcianych spojrzeń i w ciągu kilku lat stworzyły zieloną ścianę. Oprócz regularnego podlewania, podsypywania kompostem lub obornikiem wiosną lub na jesieni, pomocne będą także płynne nawozy mineralne do iglaków oraz nawozy rozpuszczalne w wodzie. Przyśpieszają one wzrost roślin, utrzymują je w dobrej kondycji i zawierają składniki zapobiegające brązowieniu pędów.

Nawozy płynne lub rozpuszczalne w wodzie dodaje się do wody do podlewania i tym samym łączy zabieg podlewania i nawożenia tui. Jest to polecane szczególnie do nawożenia tui w doniczkach, a także ściółkowanych agrowłókniną - nawozy rozpuszczone w wodzie do podlewania lepiej przesiąkają przez agrowłókninę. Unikamy też widoku granulek nawozu rozsypanych pod rośliną, co wygląda nieestetycznie szczególnie na nawierzchniach żwirowych.

nawóz płynny do iglaków

Przeczytaj również: