Stihl Cash Back

Świąteczne ozdoby bożonarodzeniowe - zrób to sam, dobre pomysły!

Ozdoby bożonarodzeniowe to najpopularniejsze dekoracje mieszkania czy świątecznego stołu, które możesz zrobić sam. Oto dobre pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe inspirowane naturą - jak samemu wykonać stroiki bożonarodzeniowe, wieniec adwentowy, czego używać i skąd brać materiały na ozdoby bożonarodzeniowe. Zobacz jak wyjątkowo i efektownie przyozdobić tegoroczne święta!

ozdoby bożonarodzeniowe
Najpopularniejszą ozdobą bożonarodzeniową jest niewątpliwie stroik

Święta Bożego Narodzenia celebrowano w naszym kraju od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki związane z liturgią odnotowano już w IV w. n. e., ale dopiero dwa wieki później zaczęły pojawiać się różnorodne zwyczaje, które pielęgnowano i rozwijano przez następne stulecia. Boże Narodzenie to czas bardzo niezwykły. Pomimo, iż jest świętem chrześcijańskim, wiele obyczajów i symboli jakie są z nim związane wywodzi się z obrzędów i wierzeń pogańskich.

Również niektóre tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe mają taki właśnie rodowód.

I tak np. jemioła pospolita była przez Celtów wykorzystywana do celów okultystycznych oraz jako święta roślina składana bóstwom w darze. Także ostrokrzew służył im jako roślina magiczna, obłaskawiająca chochliki. Choinka, główny motyw świąteczny, zyskała w Polsce popularność całkiem niedawno, bo dopiero na przełomie XVIII i XIX w., ale domy na święta zdobiono już znacznie wcześniej.

Ozdoby bożonarodzeniowe - zrób to sam

Początkowo ozdoby świąteczne były wykonywane z naturalnych materiałów, w oparciu o przypisywaną im symbolikę.

Dzisiaj natomiast w większości ozdoby bożonarodzeniowe, którymi dekorujemy mieszkania, jest wykonywana ze szkła lub tworzyw sztucznych. Oczywiście trwałość, różnorodność wzornictwa i powszechny dostęp, to ich zaleta. Jednak gotowe, kupowane w sklepie tracą wiele ze świątecznego klimatu, poza tym nie dają nam tego uczucia satysfakcji, co wykonane własnoręcznie. Dlatego warto byłoby wygospodarować nieco czasu i postarać się zrobić je samodzielnie.

ozdoby bożonarodzeniowe
Polecanym materiałem na stroiki są gałązki jodły kaukaskiej

Mnogość materiału roślinnego daje nam pewność, że nasze ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione będą na pewno niepowtarzalne. Jedyne co nas ogranicza, to wyobraźnia. Ale kiedy zaczniemy rozglądać się po ogrodzie czy lesie, w poszukiwaniu materiału do pracy, okaże się, że pomysły przychodzą same. Nawet najprostsze ozdoby bożonarodzeniowe wcale nie muszą być nudne. Duże szyszki sosnowe, umieszczone na mchu w złotych lub srebrnych doniczkach i udekorowane dodatkowo gładką, kolorową wstążką, już same w sobie stanowią niezwykle dekoracyjny element wystroju wnętrza. Również wysoka świeca, którą przybierzemy u podstawy czerwonymi koralami irgi, zieloną gałązką świerka i dopełnimy niewielką szyszką (może być zabarwiona na dowolny kolor), będzie stanowić minimalistyczny, ale bardzo elegancki element świątecznego stołu.

ozdoby bożonarodzeniowe
Użycie w podstawie stroika gąbki florystycznej, którą możemy nawilżać, na pewno przedłuży żywotność świeżych gałązek

Stroiki bożonarodzeniowe - jak wykonać

Wykonanie takich ozdób wymaga bardzo niewiele czasu, ale kiedy możemy poświęcić go stroikowi nieco więcej, pokuśmy się o zrobienie bardziej złożonej kompozycji. W pierwszej kolejności musimy zadbać o podstawę do pracy. Będą ją stanowiły różnorodne naczynia, koszyki, kawałki drewna lub twardej kory (np. brzozowej). Jeśli chcemy wykonać wieniec na drzwi, możemy to zrobić na gotowych podstawach ze słomy lub giętkich gałązek. Można się również pokusić o wykonanie stroika wspartego jedynie na odpowiednio sztywnej gałęzi z dowolnego drzewa lub gałęzi iglastej. Zielona podstawa kompozycji, to oczywiście gałązki z różnych drzew i krzewów iglastych. Jeśli użyjemy tych z tworzywa sztucznego, na pewno będą bardzo trwałe, ale nie dadzą pięknego, leśnego zapachu żywych igieł.

ozdoby bożonarodzeniowe
Podstawa stroika już gotowa. Pora umieścić kolejne ozdoby

Wybierając świeże gałązki na stroik lub inne ozdoby bożonarodzeniowe, zdecydujmy się na te ze świerku, jodły lub sosny. Każde z tych drzew, ma nieco inne walory dekoracyjne. Przykładowo igły jodły kaukaskiej są krótkie, sztywne, od góry ciemnozielone i błyszczące, a od spodu z dwoma srebrnymi paskami. Dość gęsto ułożone na gałązce i skierowane ku górze. Dobrze przechowują się w naszych mieszkaniach i stanowią sztywną podstawę kompozycji. Jodła pospolita jest delikatniejsza, wzór igieł podobny, ale nie są one tak sztywno osadzone na gałęzi, rozkładają się raczej na boki niż do góry (gałązka wygląda bardziej płasko). Igły są tępo zakończone, więc nie kłują.

ozdoby bożonarodzeniowe
Dobrym dodatkiem do stroika są szyszki

Świerki to kolejne popularne świąteczne drzewa. Na szczególną uwagę zasługuje piękny świerk kłujący. Jest co prawda nieco kłopotliwy, ze względu na kłujące igły, ale bardzo piękny. Jego sztywne, krótkie i gęsto osadzone na pędzie igły, mają wspaniały srebrnoszary kolor. Same w sobie są więc bardzo ozdobne i nie wymagają wielu dodatków. Nieco mniej efektowny jest świerk serbski, szarosrebrna barwa igieł zdobi je jedynie od spodu, za to nie pokłują nas przy pracy. Świerk pospolity, to najmniej polecana odmiana świerka na cięte gałązki, gdyż szybko obsycha i opada.

Na uwagę zasługuje natomiast sosna wejmutka. Ma zupełnie inny rodzaj igieł, niż poprzednie drzewa. Są one długie, bo aż do 10 cm., giętkie, szarozielone, osadzone na wiotkiej gałązce kępkami. Tak więc w kompozycji będzie ładnie się przewieszać i dość dobrze formować.

ozdoby bożonarodzeniowe
Coraz popularniejsze jako ozdoby bożonarodzeniowe stają się wieńce wieszane na drzwiach wejściowych

Użycie w podstawie gąbki florystycznej, którą możemy nawilżać, na pewno przedłuży żywotność świeżych gałązek. Aby jednak wszystko razem umocować, niezbędne nam będą: giętki, mocny drut, pistolet z klejem, a także sekator oraz ostre nożyczki. Gałązki iglaste po odpowiednim ułożeniu, skręcamy po środku drutem lub wbijamy bezpośrednio w gąbkę (może być też styropian lub poskręcane ściśle gałązki wikliny). Jeśli przygotowujemy taki stroik na cmentarz albo do ogrodu, dla stabilności gałązki możemy umieścić w pojemniku z gipsem lub cementem.

Kiedy już podstawa jest gotowa, w centralnym punkcie umieszczamy jedną lub kilka świeczek (dobrze wygląda nieparzysta ilość), najlepiej wysokich, które zrównoważą rozłożysty dół kompozycji. Świeczki do podstawy mocujemy za pomocą drutu lub gwoździa, pozbawionego główki. Świece muszą być dobrze ustabilizowane, aby nie przewróciły się podczas palenia.

ozdoby bożonarodzeniowe
Modne stało się także wykonywanie choinek z piór, gałązek wikliny i ususzonych jesiennych liści

Teraz umieszczamy kolejne ozdoby bożonarodzeniowe do stroika. Możemy oczywiście użyć bombek, ale dobrze też wykorzystać takie materiały jak: owoce dzikiej róży, orzechy, gałązki z owocami (irga, ognik, dzika róża), szyszki, rajskie jabłuszka, poskręcane gałązki wierzby, owocostany miechunki, gałązki ostrokrzewu, ozdobne trawy, wysuszone plastry owoców (jabłka, cytryny), a nawet suszone kwiaty i liście (róże, zatrwian, kocanki). Jeśli na wycięte z kartonu gwiazdki, naklejmy różnego rodzaju nasiona fasoli, grochu, kukurydzy, kawy czy kolorowy pieprz, będą równie oryginalnym dodatkiem. Drobne elementy mocujemy do gałązek za pomocą pistoletu z klejem, te większe możemy okręcić u podstawy drutem lub wsunąć pomiędzy inne sztywne gałązki. Dodatkowo stroik można uzupełnić odpowiednio dobraną kolorystycznie wstążką.

Stroik świąteczny bożonarodzeniowy - jak zrobić krok po kroku
Stroik świąteczny bożonarodzeniowy jest zaraz po choince najważniejszym elementem dekoracyjnym każdego domu podczas świąt. Dowiedz się więcej o tym jak zrobić krok po kroku niezwykły i pełen aromatów stroik, który stanie się centralną dekoracją każdego stołu wigilijnego. Dzięki naszym pomysłom w szybki i przyjemny sposób stworzysz niezwykłą dekorację. Więcej...

Ozdoby choinkowe z masy solnej - aniołki i mikołaj krok po krokuOzdoby choinkowe z masy solnej - aniołki i mikołaj krok po kroku
Aniołki i mikołaj z masy solnej to doskonałe pomysły na ozdoby choinkowe. Masa solna jest materiałem bardzo tanim, plastycznym i łatwym w obróbce, świetnie nadającym się właśnie na ozdoby choinkowe. Poznaj nasz sprawdzony przepis na masę solną oraz zobacz jak zrobić ozdoby choinkowe z masy solnej krok po kroku! Więcej...

Inne pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe

Wieńce na drzwi, to równie popularne ozdoby bożonarodzeniowe, co stroiki. Najłatwiej wykonać je na gotowej podstawie ze słomy lub gęsto zwiniętych gałązek wiklinowych. Do takiej podstawy mocujemy gałązki iglaste (za pomocą sznurka lub drutu), a następnie pozostałe ozdoby: wstążki, szyszki, gałązki z owocami (ognika, irgi, dzikiej róży), miechunki, rajskie jabłuszka i orzechy (przy pomocy kleju).

Jakie są inne pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe? Tak jak wspomniałam, ogranicza nas jedynie wyobraźnia, więc czemu nie pokusić się o wykonanie samodzielnie małej choinki z piór (sprzedawane w paczkach), gałązek wikliny (wierzby lub brzozy) czy ususzonych jesiennych liści? Jako podstawę wykorzystujemy stożek ze skręconego drutu (dla gałązek) lub z kartonu czy styropianu (dla lekkich piórek lub liści). Taka choinka nie wymaga już specjalnie dodatkowych ozdób, gdyż sama w sobie jest niezwykle oryginalna. Możemy ewentualnie dodać nieco koloru gałązkom wikliny, przy pomocy barwnego brokatu, delikatnego łańcuszka czy kolorowych owocostanów irgi lub ognika.

ozdoby bożonarodzeniowe
W ogrodzie możemy postawić wiklinowego renifera

Z giętkich gałązek można też wykonać postać renifera lub zwykłą kulę. Okręcając je światełkami lub dodając delikatne, roślinne ozdoby, nieco brokatu czy wstążkę, uzyskamy bardzo ciekawe elementy wystroju domu i tarasu. Większość wymienionych dodatków, dobrze sprawdza się też jako ozdoby roślin w ogrodzie, ale zwróćmy uwagę, by wybierać te, które nie rozpadną się pod wpływem wilgoci. Dobre będą zatem orzechy i szyszki. Natomiast delikatna miechunka, suszone liście i kwiaty raczej nie przetrzymają próby deszczu.

Katarzyna Józefowicz

Przeczytaj również:

poinsecja - gwiazda betlejemskaDekoracje świąteczne z poinsecji - gwiazd betlejemskich
Poinsecja, czyli inaczej gwiazda betlejemska stała się już symboliczną rośliną Świąt Bożego Narodzenia i dziś trudno sobie wyobrazić wigilijny stół bez kwiatów poinsecji - gwiazdy betlejemskiej. Ciekawe inspiracje jak wykonywać dekoracje świąteczne z gwiazd betlejemskich można było znaleźć na wystawie bożonarodzeniowej, na której swoje pomysły pokazali polscy floryści. Więcej...

Kwiaty na Boże Narodzenie
Za oknem nie ma już zieleni ani kolorowych kwiatów, a wszędzie króluje szarość lub biel śniegu. Jednak nawet w tym dość smutnym czasie uśpienia przyrody, możemy cieszyć się jej kolorami w naszych mieszkaniach, jakie wprowadzą kwiaty na Boże Narodzenie. Wtedy bowiem zakwitają rośliny dnia krótkiego, a część z nich to główni bohaterowie bożonarodzeniowych dekoracji. Niektóre z nich mogą okazać się doskonałym świątecznym prezentem. Więcej...

choinka cięta czy w doniczceChoinka cięta czy w doniczce
Święta Bożego Narodzenia niebawem, dlatego warto już teraz zastanowić się nad kupnem choinki, która zagości w naszym domu. Jak co roku powraca dylemat jakie drzewko wybrać. Lepsza będzie choinka cięta czy w doniczce? Jakie są wady i zalety jednej i drugiej. Czym się kierować podczas zakupu choinki, aby drzewko zdobiło nasze mieszkanie jak najdłużej? Więcej...